B innen land sell e Berichten. te voeren hervormingen. Mc cht hij nog aarze len, ook nu zoo duidelijk gebleken is dat de door de Porte aangewezen commissie om een onderzoek in te stellen naar de gruwelen te Mush al het mogelijke heeft gedaan om die, zelfs met medeweten der regeering, te ver bloemen en de zelfstandig optredende Euro- peesche commissie, voortdureud in haar onderzoek belemmerd, hare taak eenvoudig heeft opgegeven, dan verwacht men dat eene bedreiging met terugroeping der gezanten van Engeland, Frankrijk en Rusland hem wel tot meerderen spoed zal dwingen. Met nadruk wijst de tSiandard er op dat Engeland even als vroeger de ondeelbaarheid van het Turk- sche rijk uenscht te handhaven, omdat eene verbrokkeling tot ernstige Europeosche ver wikkelingen zou kunnen leiden, maar, voegt liet blad er bij, zelfs wanneer het wrakke Turksche gebouw dreigde ineen te storten, Engeland zou daarom niet terugdeinzen voor de doorvoering zijner eischen. Mocht het be houd van liet Turksche rijk eene onmogelijk heid worden, clan meent het blad dat de mogendheden veeleer geneigd zouden zijn tot eene vreedzame verdeeling aan tot het uitlok ken van een algemeenen oorlog. Tegen die meening zal zeker heel wat in te brengen zijn; eene minnelijke verdeeling van eene zoo aanzienlijke erfenis achten wij nauwelijks denkbaar. Voor liet oogenblik bestaat er echter voor het leven van nden zieken man" weinig gevaar, zoodat het verstandiger is, over de nalatenschap nog maar niet te twisten. Wat den opstand der Bedoeïnen te Djedda betreft, gelooft men dat deze een gevolg is van de uitvoering der besluiten van de verleden jaar te Parijs gehouden internationale confe rentie, dat de heilige bronnen te Mekka moeten worden gevrijwaard voor besmetting door cholera en het water daarom niet meer mag worden geschept in de doorgaans vuile lede ren zakken der bedevaartgangers, rnaar hun van overheidswege moet worden toegemeten, welken maatregel ook op de Bedoeïnen van toepassing is. A M E R I K A. De opstand in Ecuador breidt zich steeds uit. De opstandelingen, aangevoerd door gene raal Eloy Alfaro, zijn thans meester van 11 van de 15 provinciën alsmede van de voor naamste havens. Naar het heet, steunt de geestelijkheid liet wettig gezag. A F It I K 1. Omtrent den Kafferoorlog in Transvaal wordt uit Kaapstad gemeld, dat generaal Jou- bert de voornaamste kraal van het opperhoofd Maguba verlaten heeft gevonden. Maguba zelf en zijn volgelingen hadden de wijle genomen in de bosschen. JAPAN. Te Tokio ontvangen berichten melden dat de stad Kelung. op Formosa, den Japanners in handen is gevallen, na een hevig gevecht, waarin de Chineezen eenige honderden doo- den en een groote hoeveelheid wapenen en munitie verloren. Hun generaal Chang werd gewond en is naar Tnipeh gevlucht. De Japan ners verloren 48 man aan dooden. Hunne voorhoede rukt op naar Taipeh. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '11 Juni, Met 41 tegen 34 stemmen is aangenomen het wetwoorstel-Lol.man, om het rijkssubsidie niet te onthouden aan bijzondere scholen, welker onderwijzersgetal tengevolge van onmacht op den daarvoor bepaalden termijn mog niet voltallig is. nadat de heer Vermeulen had ingetrokken zijn amendement, dat bij de beoordeeling van de onmacht door cie regee ring gelet wilde zien op het karakter dei- school, omdat de heer De Beaufort Wijk-bij- Duurstede) dan, met opoffering zijner Vrijdag ontwikkelde bezwaren, zijn stem aan het wetsvoorstel weigeren moest. Ook de voorstel ler bestreed het amendement. Elf liberalen stemden voor de wet. Daarna kwam in behandeling de motie- Beelaerts van Blokland c, s., vragende eene ■wettelijke voorziening tot verkrijging van een heid van tijdrekening. De heer Beelaerts, de motie toelichtende, wees op het ongerief van de dubbele tijd rekening en op de daaruit ontstaande ver warring, waarover vooral de handelsreizigers klaagden. De minister Van Houten verklaarde zich namens de regeering voor eenheid van tijd rekening en dus niet tegen de motie, maar verlangde van de Kamer aanwijzing van de richting, n.l. Middeneuropeeschen of Amster- dnmschen tijd, onder opmerking dat de locale tijd moeilijkheden oplevert voor de spoorweg en postcorrespondentie. De heer Rutgers van Rozenburg bepleitte den Middeneuropeeschen tijd ah den eenig mogelijken, waarop de zoozeer gewenschte eenheid is te gronden eu ter beëindiging van het dualisme. De lieer Heemskerk sprak voor behoud van den Amsterdamsclien tijd als het meest over eenkomende met de natuurlijke en plaatselijke gesteldheid, en wilde dus noch Greenwjcli- noch M.-E. tijd. De neer Beelaerts constateerde nog de af keuring van den tegenwoordigeri toestand eri tevens dat de motie geen keuze wil doen tusschen aanneming van eenigen tijd, waar omtrent het voorstel blijve aan de regeering. De motie ten gunste der tijd-eenheid werd aangenomen met 57 tegen 15 stemmen. De Kamer keurde ook goed de conclusie ter tegemoetkoming aan klachten over ver traagde uitgave van de bijlagen der Hande lingen van de Staten-Generaai. Over de veiligheidswet werd geen algemeen debat gehouden. Op artikel 1 der veiligheidswet is voorge steld een amendement van de commissie van rapporteurs om deze wet te doen slaan op die inrichtingen, waarin voor eenig bedrijf wordt gewerkt, een krachtwerktuig wordt gebezigd of 20 of meer personen plegen te verblijven, maar niet op de inrichtingen, vermeld inde kinderarbeidswet van 1875. Voorts is voor gesteld een amenderr.ent-KerdijkHarlogh om het minimum werklieden te bepalen op 10, en niet op 20, en aldus meer arnbacht- werkplaatsen onder de wet te brengen. De beer Ileldt vreest dat veel kleinere in richtingen niet zullen vallen onder de wet. Hij stelt een amendement voor, bepaieude dat bij bestuursmaatregel de wet op andere dan de genoemde bedrijven kan worden toegepast. De heer Goeman Borgesius wenscht svocr afzonderlijke ruimten" met elkaar in ge meenschap, te lezen bij elkaar behooren". De minister van waterstaat blijft het noo- dig achten dat de inrichtingen, in de kinder wet genoemd, zullen vallen onder deze wet. De minister liet het amendement van de heeren Hartogh en Kerdijk over aan de be slissing der Kamer en bestreed het amende ment van den heer Heldt, als niet wenschelijk. De lieer Drucker stelde een amendement voor om, in plaats van met elkander in gemeenschap staande ruimten, te lezen bij elkander behoorende ruimten. De heer Heldt bracht eene redactieveran dering in zijn amendement. Na replieken werd het amendement der commisrie van rapporteurs, om de inrichtingen, in de kinderwet genoemd, niet op te nemen, aangenomen met 40 tegen 28 stemmen. Het amendernent-Hartogh Kerdijk (het. minimum werklieden op SO te stellen) werd aangenomen met 50 tegen 24 stemmen. Het amendement-IIeïdt (toepnsselijk-ver- klarïng dezer wet bij bestuursmaatregel op andere bedrijcen) werd verworpen met 59 tegen 19 stemmen. Het amendemeot-Drucker (om te lezen bij elkander behoorende ruimten) werd eveneens verworpen, en we! met 43 tegen 34 stemmen. Art. '1 werd hierop goedgekeurd. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 12 Juni 1895. Tot eerelid der «Yereeniging van Burge meesters in Noord-Holland" is benoemd de heer H. J. Versteeg, burgemeester van Schie dam, vroeger te Zaandam. Hedenmiddag te 4Vs uur is VV. van Deur- sen, metselaarsknecht bij den heer M. J. Wouteriood, werkzaam in de branderij van den heer J. T. Beukers, vermoedelijk door mis te stappen van een afdak gevallen, zoodat hij met het hoofd op de straatsteenen terechtkwam. Hij werd door de politie per brancard naar zijn woning in de Munniken- buurt gebracht, waar hij spoedig daarop is overleden. Van Deursen laat eene zwangere weduwe met zes kinderen achter. De leden van de Eerste Kamer, belast met het opmaken van een leiddraad voor hetafdee- lingsonderzoek van het wetsvoorstel-Hartogh, zjjn hedenmiddag bijeengekomen. De Kamer zelf zal tegen de eerste dagen van Juli worden bijeengeroepen voor bedoeld onderzoek en tot hervattiug der werkzaam- lieden. Jhr. De Ranitz, kamerheer en particulier secretaris der Koningin, is gisterochtend naar Overijsel en Drente vertrokken, ter bespre king met de autoriteiten van eenige voor- reidende maatregelen voor het koninklijk be zoek in September a.s. Het llbhl. verneemt, dat zeer waarschijn lijk op het laatst der maand Juli een bezoek aan de tentoonstelling te Amsterdam is te wachten van keizer 'Wilhelm en tegelijkertijd van den prins van Wales. Het moet, naar men meldt, inderdaad nog niet vaststaan of generaal Vetter hier te lande zal blijven, dan wel in het najaar weer naar Indië zal terugkeeren om andermaal in 's lands militairen dienst te treden. Het is althans bekend, dat hij aan vrienden en ranggenooten, die den generaal hierover ondervroegen, nog geen beslissend antwoord heeft kunnen geven. Door 34 heeren in verschillende plaatsen des lands worden pogingen gedaan tot het oprichten van eenen ïNationalen Zuiderzee- bond" en de ontwerp-statuten voor die ver- eeniging verspreid, In eene vergadering op aanstaanden Zaterdag 15 Juni (bij Krasna- polsky, te Amsterdam) zal daaromtrent eene beslissing worden voorgesteld. Het doel dezer vereeniging isverhooging van de volkswelvaart door het bevorderen van de uitvoering van de plannen der staats commissie tot drooglegging van de Zuiderzee. Zij wenscht door het doen houden van be sprekingen en het- uitgeven van populaire geschriften juiste begrippen ingang te doen vinden omtrent de voor- en nadeelen dier drooglegging. Daartoe zal zij trachten in zoo veel gemeenten des lands ais mogelijk is af- deelingen op te richten. De leden worden onderscheiden in leden- oprichters, gewone leden, buitengewone leden en eere-leden. Er is geen vaste contributie voorgesteld, maar een minimum van 50 cents, teneinde alzoo de toetrediog niet bezwarend en daardoor algemeen te maken. Door wjjlen mevrouw de wed. F. de Lanoi| is aan de Noord- en Zuidhollandsche redding maatschappij gelegateerd f 3U00, vrij van suc cessierecht. Te Rotterdam arriveerden gisterochtend met het stoomschip Ardjoeno 25 militairen van het Oostind. leger, van wie. er 14 deel namen aan de krijgsverrichtingen op Lombok. Vijf van hen zijn gewond geweest, n.l. korp. C. A. Wennink en de fuseliers W. Weber, J. J. v. d. Stroom, S. v. Yden en J. Uiter- wijk. De vier eerstgenoemden gaan met ga- gement, de laatste gaat over bij de recon valescenten-compagnie der koloniale reserve te Zutfen. De Rotterdamsche politie heeft de hand gelegd op een drietal geroutineerde inbrekers, B. Brinkman, J. D. A. Timmer en Behagel, resp. schilder, timmerman en uitdrager van beroep. Zij waren gisternacht met de uit oefening van hun inbrekersbedrijf bezig, toen de politie hen inrekende. Belmgel ontkwam nog, maar werd in zijne woning gearresteerd. Naar het Ittlad verneemt, heeft het uitvoe rend comité der Amsterdamsche tentoonstel ling besloten om in het vervolg den toegangs prijs op 1 ticket of 50 cent te sleden. Het geval van straatroof, welke Zaterdag middag op de Keizersgracht te Amsterdam zou gepleegd zijn, is gebleken een verzinsel te zijn van den man, die meermalen te innen gelden kwijtgeraakt is. De wonden aan de hand, welke ook gebleken zijn minder ernstiV te zijn dan het geval scheen, heeft hij zich waarschijnlijk zelf toegebracht. Tengevolge van de vermissing van eon groote hoeveelheid steenkolen aan het station Meppel, zijn vanwege de «Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" aan ver schillende stations opmetingen van aanwezige steenkolen gedaan. Naar de Mepp, Ct. meldt, moet men daarbij tot het verrassende resultaat gekomen zijn, dat aan het station te Zwolle ongeveer 170 waggons en aan dat te Groningen 200 waggons steenkolen minder waren dan er moesten zijn. j Aan het station Lage-Zwaluwe werden in den Saatsten tijd herhaaldelijk goederen uit bagagewagens ontvreemd, zonder dat de dader kon worden opgespoord. Zondagmorgen' om 4 uur echter werd een conducteur der S. S. door een aldaar aanwezigen remmer op heeter- daad betrapt bij liet ontvreemden van koffie- boonen. Onmiddellijk werd de stationschef gewaarschuwd en bij onderzoek bleek dat een zakje met ongeveer 2 kilogram reeds in zijn bezit was. Hij werd onmiddellijk in zijne be trekking geschorst en naar huis gezonden. De landbouwer Wisselink onder Varseveld gebruikte om tandpijn te stillen peper, die hij in den zieken tand stopte. Het gevolg was, dat hij reeds na twee dagen tengevolge van bloedvergiftiging overleed. Men schrijft uit Yechel aan de JSr. M, Ct., d.d. 11 Juni Sedert gisteren is er zooveel aan den dag gekomen omtrent de geldzaken van den vee- kooper De TV, alhier, wiens lijk in de haven gevonden is, dat men het er thans algemeen voor houdt, dat hij door zelfmoord een eind aan zijn leven gemaakt heeft. Om den schijn van zelfmoord weg te nemen en opdat men aan een misdaad denken zou, moet hij dan opzettelijk zijn ledige portefeuille op den grond hebben geworpen. Een tweetal min gunstig bekende personen, die op de boot naar Rot terdam meevoeren, werden eerst verdacht en in Dordrecht gearresteerd, doch zijn aanstonds weder in vrijheid gesteld. Maandagavond had te Middelburg een bij eenkomst plaats van gedelegeerden van verschillende vereenigingen van werklieden, van patroons enz., teneinde te overwegen, of oprichting van een raad van arbeid voor deze gemeente wenschelijk en mogelijk is. Het initiatief tot die bijeenkomst ging uit van liet bestuur der afd. Middelburg van de vereeni ging tot bevordering van Fabr. en Handw. Nijverheid. Het plan bleek de sympathie van alle aanwezigen weg te dragen, zoodat allen zich tot medewerking voorloopig bereid ver klaarden. Aan eene commissie van vijf personen (2 uit de patroons, 2 uit de werklieden eo 1 par ticulier) is het ontwerpen van statuten opge dragen. Bij de firma Ph. van Ommeren te Rotterdam is, naar de N. li. Öt. meldt, van den gezag voerder Heidemann van het stoomschip Slie- dreeht het volgende bericht uit Rosario ont vangen 2 Mei 1895, Donderdagavonds 7.30 uren, bij vreeselijk stormweder en aardedonker heb ik, zooals destijds mijn wensch was, het patent ide Vos", niet voor mij, maar voor anderen gebruikt. Wij hoorden een vreeselijk gegil op water, waaiop ik order gaf om de lifebooten te strijken; deze direct bemand en onder commando van den eersten en tweeden stuurman naar de plaats des onheils gezonden. Een half uur later kwamen beiden terug, aan boord hebbende 9 man van het om- P d tc d bi Vi al Ia er kt w vt vc In o\ or de

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2