I 1 G E l0 )i D E I II Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TEL EG 11A AF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. G n d e r w ij s. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Ste(1 e 1 ijk Sieiuvs. Marktberichten. w A i h vergevalien Zweedsche barkschip Eva, van Geffle. Een andere boot had 3 man gered, en de kapi tein met nog drie man waren in hun logies verdronken, omdat het schip in zeer korten tijd otnvergevalien moet zijn. Dat ik er trotsch op ben deze gelegenheid gohad te hebben, behoef ik we! niet te zeggen. Bij de opgravingen in het oude Delphi zijn weder zeer belangrijke voorwerpen ontdekt, o. a. zeer schoon beeldhouwwerk (hauts reliefs) waarop eenige der «erken van Hercules zijn voorgesteld. De beer Charles E. Harrison te Philadelphia heeft aan de universiteit aldaar 500,000 dollars vermaakt. Twee trams een stoomti am wagen, waar mee men een proefrit deed, en een wagen van de paardentram zijn te Weenen in de Bel- laria-straat in botsing gekomon. Veertien men- schen werden gewond, onder welke eenigen vrij ernstigdo paarden werden gedood en de wagens waren geheel vernield. De springprocessie te Echternach is dit jaar medegemaakt door' 17,789 personen. Aan het springen namen *11,102 personen deel. Volgens de Moskouscha Courant zal weldra begonnen worden met de verlenging van den Transkaspischen spoorweg een lijn, weike van Samarkand over Djizak, langs het dal van de Sir Daria (Janartes) door Kokand en Margiian naar Andijan loopt een afstand van 50 wersten. Het werk zal naar schatting 25 millioen roe bei kosten. Volgens den Franschen geneesheer dr. Pan zat is een gewoonlijk afdoend middel tot stuiting van den hik, dat men don duim en den pink van dezelfde hand stevig tegen elkander gedrukt houdt. Men moet dat met beide handen doen en ais dat terstond na het verschijnen van den Jastigen hik gebeurt, houdt die dadelijk op. Ais ander geschikt middel wordt opgegeven languit op den grond te gaan liggen met uit gestrekte armen. Het schijnt dat deze spier- rekkingen aan de lastige schokkende beweging een einde maken, la Nature noemt ook nog het drukken op de middenrifszenuw boven het sleutelbeen, als middel tegen hardnekkigen luk. 's-GKAVETVHAGE, 12 Juni. Tweede Kamer. De wijziging der wet op de rijkspost spaarbank is aan de orde gesteld. Bij het voort gezet debat over de veiligheidswet is, met verwerping van liet stelsel der commissie van rapporteurs, gehandhaafd het stelsel der regeering, dat bij den bouw van nieuwe fabrie ken de bevoegdheid bestaat, Joch geen ver plichting tot inzending der bouwplannen aan den inspecteur. Met 47 stemmen tegen 23 is tegenover het stelsel van den minister beslist dat geen adjunct-inspecteurs zuilen worden benoemd. Het telegrafisch verkeer met het eiland For mosa is XSipWoopig geheel gestaakt. De laatste berichten uit verschillende landen van Europa omtrent het beetwortelgewas luiden ais volgt In Duitschland was bet weder gedurende de laatste acht dagen zeer gunstig voor het gewas, en heeft dit dientengevolge goede vorderingen kunnen maken. Ook in Oostenrijk-Hongarije was het weder gunstig, doch duren de klachten voort omtrent den onregelmatigen stand van veie velden, en schade aangericht door insecten. In Frankrijk heeft men veie velden moeten overzaaien, wegens schade aangericht door onweersbuien. Uit Rusland bericht men dat de bieten weinig vorderingen hebben gemaakt. Zaterdag zijn te Roon van den kleigrond reeds aardappelen gerooid de kwaliteit viel zeer mee, was zelfs best. De kwantiteit echter liet nogal te wenschen over, daar de knol ilein was. Maandagavond zijn te Eist (Betuwe) de eerste kersen voor Engeland ontvangen, tegen 10 a 12 cents per kilo. 'Te Tul en 't-YVaal werd gemiddeld 12 ct. per KG aan den boom besteed. In onderscheidene streken van Friesland heerseht grout gebrek aan drinkwater voor het vee. Op enkele plaatsen moet dat water van ruim een uur afstand woiden aangevoerd, een werk, waaraan veel moeite, arbeidskrachten en kosten zijn vei bonden. Ook uit Zuid-Holland en Utrecht, in de streken langs den gekanahseerden Hollandsi hen IJsei, worden de klachten over de aanhoudende drongie met den dag luider. Inzonderheid voor de late aardappelen, de wortelgewassen en het zomer koren, is een milde regen dan ook zeer gevvenscht. Ook in het weiland kort het gras haid cp, znodat de koeien heel wat beginnen af te nemen in de melk. Het winterkoren staat prai htig te veld. De rogge vooral, die gunstig weder heeft gehad tijdens de bestuiving, belooft een ruim beschot. In de boomgaarden zal de pluk van kersen, pruimen en verscheidene soorten van peren niet meevallen. De appelboomen, welke onder veel gunstiger omstandigheden hebben gebloeid, zijn over het algemeen goed geladen. Teneinde het vervoer van geslacht vee van Nederland naar Londen via Vlissingen nog beter te regelen, zijn er onderhandelingen aangeknoopt tusschen de staatsspoorvvegmaatscliappij en de Nedeilam'sche Kamer van koophandel te Londen. Op het buitenveiblijf van mevrouw de weduwe Van de Poll to Loosdrecbt bloeit een Agave xihnoeantha univittata (een naar de aloë gelijkende Amerikaansche plant, die hier te lande bijna nooit hoogstens éénmaal gedu rende een menschenleven bloeit). Do bloemstengel van het prachtexemplaar is 4Vs meter hoog en bevat 1000 bloemen of knoppen. Baas Drieénhnizen is met goedvinden van de eigenares beieid de zeldzame plant aan belang stellenden te toonen. Vrijdag werd op »Ned. Mettray" de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de leden der hoofdcommissie en de commissarissen dezer stichting, onder voorzittet schap van rnr. J, E. H. baron van Nagell van Ampsen. Een hartelijk woord van hulde weid door den voorzitter gewijd aan de nagedachtenis van de ieden, die sedert de vorige bijeenkomst aan de hoofdcommissie door den dood ontvielen, zijnde de bli. mr, R. W. J. Ketjen en mr. V/, K. baron van Dedem. Aan de beurt van aftreden waien de bh. mr. E. J. Everwijn Lange te Amsterdam, jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, te Gro ningen, mr. M. G. P. Delconrt van Krimpen, te Haarlem, en mr. J. P. Portieije, te Amster dam. A! deze beeren werden herkozen. Gekozen werden de heeren mr. J. II. M. baron Molierus van Westkeike te Arnhem, F. B. s' Jacob te Rotterdam en S. A. Vening Meinesz te Amsterdam. Met voldoening werd geconstateerd, dat de stichting »Ned. Mettray" zich in voorspoed ver heugen mag, dank zij den hooggewaardeerden steun van zoo velen, die behoefte hebben aan weldoen, ook waar het geldt het streven, om jonge menschen, van welke er anders velen een ballast zouden worden in de samenleving, te vormen tot nuttige leden der maatschappij. Ook nu weer bleek uit de rapporten over de kweekelingen, die de laatste vier jaren de kolo nie hebben verlaten, dat er gearbeid wordt met veel vrucht en gedankt moet worden voor veel zegen. Dit voorjaar gingen weer negentien jongelie den de wereid in, met zooveel vakkennis, dat zij in staat zijn in hun onderhoud te voorzien In de iaatste dagen zijn in MaasWaal de kruisbessen voor de Engelsche maikt opgekocht tegen 7 a 8 ct. per KG. Daar de stiuiken veel geleden hebben van de rupsen, is de quantiteit dit jaar veel kleiner dan het vorige. In de Neder-Betuwe zijn de kersen verpach tingen meerendeels afgeloopen zij zijn aldaar duur verpacht4 a 5 cent per Va kilo op het hout. De eerste pluk begint reeds deze week voor den Engelschman. Blijft het warme weer aldus voortduren, dan zal men reed. de volgende week rijpe waar op de maikl hebben. Men verwacht dat de prijs dit jaar zal Joopen van 8 tot 12 cent per i/s kilogram. en een goede grond is gelegd voor verdere be kwaming. Aan negen aanvragen om een kwee- keling van zMettray" in dienst te hebben, kon niet worden voldaan. Zij kwamen tri, toen allen geplaatst waren. Voor blijvenden, zoo mogelijk meerderen steun blijft Sunngars stichting zich aanbevelen. De resultaten zeggen wei-prekend, dat die steun wordt verdiend. Ieder jaar word de kolonie, die van Zutfen met tram of locaaltrein zeer gemakkelijk te be reiken is, door handelden bezocht. Het hoofdbestuur van bet genootschap van nijverheid in de provincie Groningen heeft beslo ten een adres te richten aan (ie regeettng, met verzoek om de faculteit der wis-en natuui kunde aan de hoogescbool te Groningen uit te breiden met een afdeelmg landbouwkunde. In de gisteren gehouden ziiting der arrond.- rechtbank te Rotterdam stond terecht: A. W. N., werkman te Delft. In het laatst van 1893 zou hij te Ketel en Spaland of elders in Nedeiland opzettelijk een bedrag van f20, dat hem door den heer J M. van der Schalk Jr. was ter lmnd gesteld om daarvoor voor dezen een zegen te koopen en welk geld aan gemeiden heer v. d. Schalk toebehoorde, wederrechtelijk zicli hebben toegeëigend. Beklaagde erkent het geld van getnelden heer te hebben ontvangen. Omdat hij aanvankelijk niet naar wenscli kon slagen bij den aankoop van een zegen, had hij het geld thuis in eene lade geborgen. Door armoede gedwongen, daar hij zonder werk was en voor viouvv en 7 kin deren moest zorgen, was het geld langzamerhand in het huishouden versmolten en valsche schaamte had hem weeihotiden, zijn misdrijf aan den heer v. d. Schalk to bekennen. liet O. M., waaigenomen door mr. H. J. K. Dijckmeester, lichtte in zijn requisitoir toe, dat beklaagde destijds reeds in zijne functie als onbezoldigd rijksveldwachter geen zeer goede teputatie had genoten, daar hij zich, zonder met de justitie in aanraking te komen, op onwettige wijze door zijn beroep trachtte te bevoordeeien. Z.E A. eischte derhalve, het ten laste gelegde bewezen zijnde, eene gevangenisstraf voor den lijd van 1 jaar. Gisteren stonden in hooger beroep Hendrik Coelman en Henrietta Momber teiecbt, wegens den bekenden moord gepleegd op Jansje Metnders, te Bussum, door de 5e kamer der arrond.-recht- bank te Amsterdam tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. In den aanvang der zitting werd door den rechts-rapporleur mr Van Lennep een breedvoerig verslag uitbracht. Beki. Coelman, in vet hoor genomen, volhardt in hoofdzaken btj zijn voor de rechtbank afgelegde verklaring. De president van liet hof wijst beltl. weder op de omstandigheid, dat de kleine Bertus op de boven voorkamer zijn zusje door een soldaat heeft zien aangrijpen, vv.it niet te rijmen is met Coelman's bekentenis dat Jansje beneden zou zijn vermoord. Intusscben beweert C telman, dat hij van boven kwam en de bovenkamer wilde ingaan. De deur ging open en hij zag, dat Jansje buiten de deur keek. Hij stond achter haar en greep haar bij de keel. Beiden rolden op den gi oud, terwijl hij haar een prop in den mond wilde duwen. Dat mislukte en uit vrees, dat zij erg schreeuwen zou, worgde bij haarDaarop kwam Momber beneden, die derhalve aan den doodslag onschul dig i«. Na de ondervraging van Coelman, vvoidt dr. Clinger Doorenbos, uit Bussum, als getuige en deskundige gehoord. Vele vragen woiden door de leden van het hof en de veidedigeis tot dezen getuige gericht betiekkelijk de verwondin gen, zoowel aan het lijk van het kind als bij beklaagde Momber bevonden. Nadat nog andere getuigen gehoord waren, was het woord aan bet O. M., waargenomen door mr. Op ten Noort. Spr. concludeerde tot vernietiging van het vonnis der techtbank ten aanzien van de eerste beklaagde, voor zoover het derde punt den doodslag betreft, en reqtiireerde trrijspraah voor de eerste beklaagde ten aanzien van dit punt, en hate veroordeeling tot 4jaargevange- nisstiaf wegens medeplichtigheid aan poging tot diefstal. Voor Coelman vroeg de advocaat-generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank en zijne veroordeeiing tot levenslange gevangenis straf. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 215 zalmen, die voor f 1.05 tot 1.25 per t/2 kilo werden ver kocht. Nog werden aangebracht 35 elften, die t'0.7ö tot 1.15 per stuk golden, en 9 steuren, die f 17 tot f 53 opbrachten. Ned.-Uerv. Kerk, Beroopenï te Viissingen ds. Chr. Hun- ningber, te Ilaarlo te Wedde de heer L. Offerhaus, cand. te Groningente Ilooge- Zwaluwe ds. C. J. Monlijn, te Chaam. Bedankt: voor Zandevveer door den heer J. Hengst, cand. te ldsegahuizen voor Maria Hooiebeeke (Belgié) door ds. W. J. Thijssen, te Olstvoor Suameer door ds. J. W. A. Woldringh Jz., te Dnesum voor Gameren door ds. A. ten Have, te Polsbroek. R.-k. kerk der oud-bisschoppelijke cleresie. De N. Ii. Ct. verneemt van welingelichte ze ..e dat de heer llyacinthe Loyson (de vroegere Père Hyacinthe) de betrekkingen heeft verbroken die hij eenige jaren geleden had aangeknoopt met het kerkgenootschap, genaamd Gallikaansche katho lieke kerk, dat te Parijs gevestigd was onder patronaat van de Nederlandsche oud-katholieken. De beweegiedenen tot deze scheiding zijn vol gens hem gelegen in ernstig meeningsverschil over het huwelijk van den pi iester, de verplichte oorbiecht en het gezag toegekend aan de belij denis van paus Pius IV, anders gezegd de leer van het Concilie van Tiente. De heer II. Loyson, die zon willen dat do hervorming van het katholicisme den getrouwen op deze drie punten de vrijheid teruggaf en die anders niet geioo't dat de hervorming slagen zal, verklaart er niet vei der aan te kunnen medewerken met Christenen voor wie hij eoibied heeft, rnaar die aan de genoemde zaken het ka rakter van verplichting willen doen behouden. Met zijne vrienden in Fiankrijk en daaibuiten vei- klaart hij ngetiouw te blijven aan het waarlijk evangelisch en waoiiijk iibeiale Christendom". Israëlietische Kerk. Te Brielle heeft zich een commissie gevormd teneinde het 25-jang bestaan der katk aldaar op gepaste wijze to herdenken. Twee Sfaasstcdcn. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 113 schepen, hiervan waren besiamd voor Rotterdam-JOG schepen. Schiedam3 B (J R G E R L IJ K E STAN D. Geboren *10 Juni. Johanna Esther, dochter van J. Baks en II. de Hoog, Bvoers- veld. 11. Jan, zoon van P. C. Voogd en C. C. L. Lohstroh, Broersvest. Geertruida Margaretha Clementina, dochter van A. W. Büiler en E. M. de Raaij, Mariastraat. Overleden: 1*1 Juni. Gerrit Rodi, oud 68 jaar en 9 maanden, Lange Haven. Gehuwd 12 Juni. A. T. de Vette, 23 jaar, en M. Seheeve, 21 jaar. M. Ivloos, 42 jaar, en N. Scheller, 33 jaar. -J. Zagwijn, 23 jaar, en N, van den Bout, 22 jaar. J. Kruizinga, 24 jaar, en C. Happel, 22 jaar. J. van Steenoven, 24 jaar, en A. Vering meier, 22 jaar, P. F. Broekman, 21 jaar, en J. J. Jansen, 26 jaar. Schiedam, 12 Juni. Kogge: per 2100 kilo Helena f135 6 w. Gerstper 1950 kilo Pernau f 122 6/w. Maïs: per 2000 kilo Mixed f126 6/w. üloutwljn Noteering van den Brandersbond f5%—5'/s, j> der Makelaars - G, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl.per ketel. Het Westland, 10 Juni. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed witte aspeiges 18 a 33 ct., blauwe II a 18 ct. per bos de aanvoer was omstreeks 3800 bos; aardbeziën 20 a 40 ct. per kilo aardappelen, hoorntjes, 70 a S5 ct., Enge! sche 75 a 95 ct., zandaardappelen f 0.90 a 1.10 per i/i i postelein 60 a 80 ct. per kiri. Amsterdam, 12 Juni. Rogge op levering hooger per October f 119 *120, 121. Antwerpen, 12 Juni. Petroleum kalm Amerik. per Juni fr. 19 per Juli/Aug. (r.i8M 4 laatste maanden fr. 19 - Russische in loco Ir, 18ys. 4$ §5 Sir

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3