Rimscïilamlsclie Bericht cis. AMERIKA.. De minister van oorlog der Vereenigde Staten heeft zijne goedkeuring gehecht aan het plan voor eene brug over de rivier de Hudson tusschen New-York en Jersey City en verlof gegeven tot. liet doen aanvangen der werkzaamheden. De kosten worden geraamd op 25 inillioeri dollar. Men denkt 10 jaren nooriig te zullen hebben voor het bouwen van de brug, welke niet op pijlers rusten, maar hangen zal aan 12 kabels. De vrije ruimte tusschen de beide hoofden aan weerszijden zal 3110 voet zijn in het midden zal de brug 150 voet boven hoogwaterpeil zijn. Er zullen G stellen spoorwegrails op worden gelegd, om de spoorwegen, «lie nu hunne eindstations hebben te Jersey City, toegang tot New-York te geven. De brug zal worden gebouwd door de Union Bridge Company. De douanebeambten van New-Y'ork tot Brownsville, in Texas, hebben last gekregen, toe te zien dat de wetten der onzijdigheid niet worden overtreden door het i onseleri van manschappen en het uitrusten en bemannen van schepen om de Cubaansche opstandelin gen te helpen. Uit Guayaquil wordt gemeld, dat in de repu bliek Ecuador rust heerscht, daar bijna alle provinciën zich aan de liberalen hebben on- derwoipen. De voorzitter van den Senaat, Salazar, heeft ontslag genomen en is ver vangen door Mateus. AFRIKA. De Tianvaalsehe troepen onder generaal Joubert hebben de oproerige kaffers van Ma- guba veisiagen. Maguba is gedood, en het op roer wordt daarmede als geëindigd beschouwd. Op initiatief van den lieer S. 13. van Digge len te Johannesburg is daar een vrijwilligers korps opgericht, bestaande uit twee escadrons cavalerie en 1 comp. infanterie, waaraan men later artillerie en genie hoopt toe te voegen. De regeering stond Spd. st. toe voor iederen infanterist en 18 pd. st. per cavalerist. De uit monstering is zeer eenvoudig. De door de re geering verstrekte wapenen zijn voor de infantei ie het Martini Henry-geweer en de Hollandschu» sabel, voor de cavalerie karabijn en sabel. De officieren zijn Hollanders, die hier te lande hebben gediend, althans de meesten. CHIN A. Uit Hongkong wordt van gisteren gemeld De Japanners hebben zonder stiijd Taipeifu en Tamsui bezet. Zij beheeren «ie douane. De zaken gaan baren gewonen gang en er be staat geen vrees voor nieuwe rustverstoringen. Een telegram uit Hankow aan de New- Y'ork-cbe World meldt, dat in de Chineesche provincie Szehuen volslagen regeeringloosheid heerscht en ernstige wanordelijkheden zijn uitgebroken. In zes steden zijn de eigendom men der vreemdelingen geplunderd en in andere dieigen soortgelijke ongeregeldheden. De vreemdelingen vluchten in giooten getale uit vrees voor hun leven. Met de leening van 16 miüioen p. st. onder garantie van Rusland schijnt het niet best te vlotten. Zooah; men weet, lieeten die gelden te moeten dienen om Japan schadeloos te stel len voor het piijsgeven van liet schiereiland Liao Tong, maar van andere zijde wordt be weerd dat China slechts een klein gedeelte van hel geld in handen zal krijgen, daar het meeremleel reeds vroeger door Rusland is voor geschoten tot het aanleggen van verdedigings werken, zondag Rusland, dat dit geld bij Fransche banken opnam, zich eenvoudig dooi de Europeesche kapitalisten wil laten dekken. D«» groote bankiet sfirma's te Londen, Parijs en Boilijn zijn echter weinig geneigd hunne nu'de wei king te verleenen, omdat, wanneer eene kleine leening onder garantie eener Europeesche mogendheid geplaatst wordt, de later te sluiten groote Chineesche leening zonder zoodanige garantie weinig kans van slagen zou hebben, terwijl men bovendien in Ruslands garantie eene vergoeding ziet voor belangrijke staatkundige voorrechten, welke het China heeft afgedwongen, ook ten nadeele van Duitschland en Frankrijk, die het heeft weten mede te slepen in zijn optreden tegen Japan. Vooral de groote Engelsche pers maakt zich ongerust over Ruslands kuiperijen en spreekt de verwachting uit, dat het slagen der leening geheel zal afhangen van de Framche geldmarkt. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 13 Juni. Veiligheidswet. De minister nam over het lapporteurs-amendement om de inspec teurs van toezicht op deze wet iiiet te belasten met hel toezicht op de stoomtoestellen, ge lijk mede een wijziging om te zorgen dat het reglement in de werkplaats opgehangen blijft. Met 5(3 t«>gen 12 stemmen wees de Kamer af den door den heer Tyilemnn gestelden eisch om «len werkgever te verplichten den inspecteur sein iftelijl; in te lichten. De bestrijders zagen daarin een noodelooze belemmering der bedrijf- uitoefi-nemleii, waaronder zelfs analphabeten. In liet amendement der commissie om de verplichting van het hoofd van fabriek en werkplaats tot kennisgeving van ongevallen ook uit te strekken tot bediijvon waarin geen krachtvverktuig of geen 10 personen worden gebezigd, zag de heer Beelaerts van Blokland een groot ongerief. Het artikel vond nog in ander opzicht bezwaar. De lieer Staalman was tegen de verant woordelijkheid van het hoofd voor ongeval len zijn arbeiders overkomen. De lieer De Boer wees op de vermeerdering van werkzaam heden voor de burgemeesters. De regeering stelde nader voor, de verplich ting van kennisgeving op te leggen aan liet hoofd of den bestuurder van eene inrichting, waarin eenige tak van fabrieks- of handwerks- nijverheid woidt uitgeoefend, voor elk in zijn bedrijf aan een persoon overkomen ongeval. Na deze wijziging liet de commissie haar amendement varen. l'e beperkin", door den lieer Beelaerts van Blokland voorgesteld, tot fabrieken en werk plaatsen waarover de veiligheidswet loopt, wei'd afgestemd, waarna het gewijzigd regee- ringsartikel werd goedgekeuid. Bij de verdere artikelen zijn verschillende wijzigingen aangebracht. Besloten is dat tvveejaarlijksche verslagen door de inspecteurs zullen worden uitgebracht. Bij artikel 21 (strafbepaling wegens over treding der vooischriften) stelde de commissie van rapporteurs voor een amendement, om bij recidive den rechter de bevoegdheid te geven een termijn te stellen voor voldoening aan de voorschriften en den inspecteur toe te staan daarna eventueel de werkzaamheid te ver bieden of de fabriek of werkplaats te sluiten. De heeren Beelaerts van Blokland en Liahl- mann bestreden sterk het amendement, als veel te kras straffende de werklieden voor de nalatigheid van den fabrikant en dez«-n geheel afhankelijk makende van de willekeur van den inspecteur, terwijl ovei igens een dergelijke termijn bepaling niet bij den s tin free hl er belnmi t. De minister van justitie verklaarde, «lat de regeering geen ernstig bezwaar tegen het be ginsel van liet amendement heeft, mits de sluiting niet afhankelijk zij van een rechterlijk vonnis, en de sluiting niet imperatief worde voorgeschreven. In zijn tegenwoordige redactie heeft de regeering zeer ernstig bezwaar tegen het amendement. De heer Drucker verdedigde het amende ment, dat door den heer Van Gijn nader weid bestreden als noodlottig en een gevaar voor de wet. De minister van waterstaat verklaarde, namens de regeering, een nieuwe alinea voor te stellen, bepalende dat bij recidive voor hetzelfile feit, als de tweede veroordeeling onherroepelijk is geworden, de inspecteur een termijn kan stellen voor het voldoen aan de voorschriften. Bij niet-voldoening kan de minis ter de werkzaamheden verbieden en de fabrie ken sluiten of de werktuigen verzegelen, terwijl hij later heropening en ontzegeling beveelt. De behandeling van dit artikel werd daarop aangehouden tot morgen, evenals deartl. 24 en 26 (toegang van justitie en politie-ambte- rmren ter constateering van overtredingen) wegens de aangebrachte regeeringsvvijziging. De overige artikelen werden goedgekeurd. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 14 Juni 1895. De Koninginnen zullen den 2Sn dezer 's avonds, of den 29n d.a.v. des morgens, van de buitenlandsche reis op het Loo terugkeeren. Hedenochtend is uit de Schie, nabij bet huis »te Riviere", het lijk opgehaald van den 33-jarïgen J. Iv. Hij had te ongeveer 4 uur zijn woning verlaten. De commissie, door de Fransche academie van geneeskunde benoemd om middelen aan te geven tot bestrijding van het veld winnend alcoholisme, heeft rapport uitgebracht. Zij stelt voor: lo. Staatstoezicht op de alcoholische dranken, opdatgeen producten met onzuiveren alcohol bereid in den handel en in comsumtie worden gebracht, 2o. vei bod van bereiding van kunstwijn of van toevoeging van kunst middelen aan wijnen en likeuren, 3o. toe passing van wettelijke fiscale en moreele middelen tot vermindering van het aantal kroegen en beperking van het aantal vergun ningen. Naar men aan het Ilbl. mededeelt, zou eerlang zijn te wachten de exploitatie van de spoorweglijn Nieuweschans Harlingen door de Iloliandscbe IJzeren-Spoorwegmaatschappij. Dit zou zeer in het belang zijn van de reizi gers uit de provincie Groningen, die thans vóór en ua de aansluiting aan de treinen van LeeuwardenStavoren—Enkhuizen—Amster dam missen. Het programma der feesten, te geven door het Leidsclie studentencorps ter gelegenheid van het 320-jarig bestaan der Leidsche hooge- school, bevat het volgende Maandag 17 Juni worden te 2 uur de reii- nisten plechtig ingehaald van bet station, door den praeses van het studentencorps verwel komd, waarna er receptie en concert is op ïMinerva". Dinsdag 18 Juni. Gecostumeerde optocht, voorstellende den intocht van Prins Maurits binnen Bergen-op Zoom op den 3n October 1622. Matinee en concert op het feestterrein. Woensdag 19 Juni. Receptie van Prins Mau rits op het feestterrein. Matinee. Café clian- tarit in de sociëteit sMinerva". Donderdag 20 Juni. Matinee inusicale, te geven door Njord op het feestterrein. Yauxhall en bal op bet feestterrein, te geven door de sociëteit »Minerva". Vrijdag 21 Juni. Matinee musicale op het feestterrein, te geven door het Comité du Salut Public, Kermesse d'étc benevens bal champêtre op Zomerzorg, te geven door het gezelschap iDoctrina". Zaterdag 22 Juni. Matinee musicale in de sociëteit ïMinerva". Y'auxhail en bal op bet feestterrein, te geven door de vereenigingen uSempre Cres cendo" en ïPro Patria". Uit Bremen wordt gemeld, dat de sNord- deutsche Lloyd" en de nllansa" zich met de Engelsche stoomvaartmaatschappijen welke eveneens op La Plata varen, verstaan hebben over eene verhoog!r,:; der vrachtprijzen van, voorloopig, 50 percent. In bet stamboek van den Frieschen adel komt ook de geslachtslijst voor van de fami lie, waaruit de oud-minister van justitie, baron Du Tour van Bellinchave is gesproten. Hij stamt af van den doge van Venetië Yrenier, die volgens het stamboek een nakomeling moet zijn geweest van keizer Aurelianus. Naar de N". li. Ci. verneemt, is er sprake van dat de heer Gladstone, op zijne terugreis van Kiel, Rotterdam zal aandoen en de stad bezichtigen. De vrouw die Dinsdagavond j.l. in hare woning in de Korte Frankenstraat te Rotter dam door het omstooten van een petroleum lamp in brand geraakte, is gisteren aan de gevolgen der bekomen brandwonden in het ziekenhuis overleden. Aan boord van het stoomschip A. O. O., van de iAmerican Cotton Oil Company", liggende in de Rijnhaven te Rotterdam en komende van New Orleans, zijn op de reis hierheen drie matrozen aan dyssenterie over- I leden. Thans zijn er nog drie matrozen aan boord, die waarschijnlijk ook aan die ziekte lijdende zijn. Van de geheele bemanning bleef j gedurende de reis slechts éeDjongen voorde ziekte gespaard. Woensdag in den laten avond begaf de f gezondheidscommissie zich aan boord, tot het instellen van een onderzoek. Gisternacht werd eene wacht van degemeentereiniginggeplaatst. Gistermorgen hebben de geneesheeren, ver gezeld van den havenmeester, zich andermaal aan boord begeven tot het nemen van verdere maatregelen. De 16-jarige dochter van den fabrieks arbeider Koetsier, in de Barendszstraat te 5 Amsterdam, is Woensdagavond bij bet op hangen van xvaschgoed uit een venster van de derde verdieping gevallen. Met gebroken armen en beenen werd zij opgenomen en meer dood dan levend per brancard naar het gasthuis vervoerd. Door den aannemer Hufen te Naarden is bij het afbreken eener oude boerderij nabij YVeesp in den grond gevonden een zeer gave kruik met 152 zilveren munten uit de 17e en 18e eeuw. Door de visschers van Terschelling worden meermalen in de »Biauwe Slenk" oude wa penen in de netten gevonden, alle denkelijk afkomstig van een in vroegere eeuwen ge zonken oorlogsschip. Dezer dagen vond men weder eenige pistolen of kleine geweren met vuursteenen en houten laadstok. Te Oosterwolde (Fr.) hebben een groote menigte huurders eenparig besloten, bij de aanstaande hooilandsverhuring geen bod te doen op de perceelen van de eigenaars, die geen restitutie van de liuur hebben gegeven wegens de waterschade in 1894. De werkstaking van de arbeiders, werk zaam aan het leggen van de aardenbaan voor de straatwegen door de gemeente YVanneper- veen, behoort reeds weder tot het verleden. Alle arbeiders zijn tegen het oude loon f 1.25 per dag van 5 u, v./m. tot 7 u. n./m.— aan den arbeid getrokken. De sneltrein naar Berlijn is Woensdag avond even vóór het station Lochem gede railleerd de locomotief heeft het hoofdspoor gevolgd, doch een goederenwagen is over den wissel gesprongen, en op een zijspoor geko men, de volgende waggons medetrekkende, waardoor er eenige omvergetrokkén zijn. De weg is versperd, doch persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgevallen. De passagiers kon den met een gewonen trein doorreizen. De aangerichte schade is vrij groot. Anderhalf jaar geleden gebeurde op die zelfde plaats een dergelijk ongeluk met den trein naar Berlijn. Te bevoegder plaatse is volgens het D. D. niets bekend van het verhaal van de Mepp> Crt., betreffende de vermissing van de hon derden wagenladingen steenkool. Naar het U. D. verneemt, hebben eenige heeren te Utrecht zich tot eene commissie gevormd, met het doel, eene nationale ver loting te organiseeren, waarvan de opbrengst zal strekken tot stijving der kassen, van: 1. Het comité voor het bijeenbrengen van een nationaal fonds, ten behoeve van de na gelaten betrekkingen van de in Indië gesneu velde militairen, enz. 2. VereenigingsTrouw aan Koning en Vaderland". 3. Vereeniging voor gepensionneerde onder-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2