Letteren, Kunst en Wetenschap. DE KINDERMODE, BE BA MESK LEED IXO Gemengde Berichten. PEK TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Oude r yy ij s. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. officieren en minderen van het Nederlandsche leger, gppensionneerd vóór de wet van 1877. 4. Ondersteuningsfonds van den Neder- landschen bond van oud-onderofficieren. Het verzoek daartoe aan H. M. de Koningin- Regentes is enkele dagen geleden verzonden. De medewerking van vele liooggeplaatsten in den lande, en van bestuurders dier ver- eenigingen, hebben zij reeds verkregen van enkelen wachten zij nog bericht. Te Hops (N.-B.) heeft het echtpaar Petrus Darten en Anna Poelman zijn diamanten bruiloft gevierd. Het geheele dorp was in feestdos; zes eerebogen waren opgericht; er werd een optocht gehouden, voorafgegaan door gardes d'honneur en bestaande uit praal wagens, gilden in feestgewaad, de school kinderen, muziek- en fanfaregezelschappen, die de jubilarissen afhaalden en naar de kerk 'begeleidden. Men meldt uit Vlissingen aan de JSr. JR. Ct. De gevallen van desertie onder de soldaten van bet algemeen depot van discipline nemen toe. Woensdagavond om haifacht ontvluchtten een 16-tal, ditmaal na vooraf aan de achter zijde van de kazerne de schutting te hebben verbroken. Patrouilles, die onmiddellijk wer den uitgezonden, konden na veel moeite slechts 5 hunner arresteeren en naar de kazerne terugbrengen, waarbij een korporaal liet met de burgerij te kwaad kreeg en genoodzaakt was zijn sabel te trekken aan weerskanten vielen nogal klappen. Door den commandant werden dien avond alle officieren opgeroepen, vermoedelijk om te beraadslagen wat te doen, vooral omdat ook ernstige ongeregeldheden in de kazerne hadden plaats gehad en men voor eene her haling vreesde. Een groot aantal burgers, vooral bewoners van huizen gelegen nabij de kazerne, die bij den ingang van de kazerne stonden om te zien en te hooren wat er gebeuren zou, lieten zich zeer ongunstig over de houding van den commandant uit. Toen hij naar de kazerne ging, werd hij door het publiek uitgejouwd. Als een gevolg van de zeer gunstige weers gesteldheid zal liet koolwitje zich waarschijn lijk ook dit jaar weer in groote menigte ver toonen. Bekend is, dat het wijfje bij voor keur de bladeren der verschillende koolsoorten bezoekt, om daarop een groot aantal eieren te leggen. Spoedig ontwikkelen zich daaruit grijze, witgestreepte rupsen, welke in korten tjjd de koolplanten geheel vernielen, indien niet aan hare vraatzucht paal en perk wordt gesteld. Als een zeer eenvoudig middel om het lastige insect te weren noemt men het volgende: Men vuile een kuip met water, snijde daarin eenige stukken knoflook en late dit zooveel mogelijk uittrekken. Met dit sterk riekend water begiete men nu twee- ii driemaal de bedreigde planten. liet koolwitje, dat een grooten afkeer beeft van sterk riekende stoffen, mijdt de aldus begoten kool, en deze blijft daardoor tegen vernieling bewaard. (N. v. d, D.) Nu we weer in den tijd zijn van muggen- muziek en rnuggebeten, waardoor aan menig een bet slapen belet wordt, zal het niet ondienstig geacht worden, een middel tegen het booze gedierte te kennen. Men zette kruid nagels op olie en late dit door zachte ver warming goed trekken. Smeert men bij het naar bed gaan wat van die sterk riekende olie door het haar; dan blijven de muggen op een eerbiedigen afstand. Om aan de wonderolie haren afkeerwek- kenden smaak te ontnemen, plaatse men haar op een warme plaats, waardoor de olie hare lijvigheid verliest en gemakkelijk vloeibaar wordt; men voegt er dan onder sterk roeren eenige minuten achtereen zooveel melk bij, totdat eene gelijkmatige emulsie ontstaat. Op deze wijze verkrijgt men een mengsel, dat volstrekt niet onaangenaam van smaak is. {Maandblad.) 's-GraTenhage. In de laatste dagen wordt vanwege de gemeente krachtig gewerkt aan het herstel van den rijweg voor het Kurhaus en den afgeslagen duinrug te Scheveningen, welke werkzaamheden thans zoover gevorderd zijn, dat de rijweg bestraat is. Met het oog op de openstelling der baden op a.s Zaterdag is het paviljoen van den bad meester reeds kunnen geplaatst worden, terwijl ook de brug aan het strand, waarvan in de laatste weken liet gemis zoozeer is gevoeld, voor Zaterdag zal kunnen gelegd zijn. Voorts worden geleidelijk de werkzaam heden voortgezet, om naar mate het vertrek van de vloot naarde haringvisschei ij, ook het oudere gedeelte van den rijweg naar het dorp te herstellen, zoodat men verwachten mag dat ook dit gedeelte spoedig zal kunnen be reden worden. Kampen. Woensdagavond kwamen 66 ingezetenen bijeen, die tot een vergadering waren opgeroepen teneinde de plannen te bespreken voor de feestelijke ontvangst van de Koninginnen in September a.s. liet voor- loopige bestuur werd definitief als zoodanig aangewezen. Onderscheidene plannen ter ver sieringder voornaamste punten of zoo mogelijk de geheele stad werden besproken. De burgemeester, de heer mr. L. W. Ebbinge, werd tot eere-voorzitter benoemd. Staande de vergadering werd voor een bedrag van f 535 ingeteekend. Tut gewoon lid van de Maatschappij van Nedarl. Letterkunde is o. a. benoemd dr. Edward B. Koster, leeraar aan het gymnasium te Doe- tinchem. De Nedeilandsche Journalistenkring zal den 23n dezer zijne algemeene vergadering houden in de Congreszaal van het gebouw der wereld tentoonstelling, achter het rijksmuseum te Am sterdam. Onder de punten van behandeling komt voor een voorstel der Haagsche Journ.-Vereeniging, betreffende de stichting van een uitkeer ingsfonds ten behoove der nagelaten betrekkingen van leden van deri kring. Do oveiieden eigenaar van de verzameling kunstvoorwerpen en oudheden op het kasteel te Heeswijk heeft eene regeling getroffen, waardoor gedurende nog 80 jaar deze verzameling onver anderd ter plaatse moet blijven. Er schijnt wel aan gedacht te zijn om de voorwerpen aan het lijk over te dragen, maar hierdoor zouden ze tiaar andore rijksverzamelingen woiden overgebracht 't geen niet met de vven- sclien van den eigenaar overeenstemde. Geïllustreerde Gids voor Moeders, Modistes en Huisnaaisters. Ouder Redactie van ALIDA YERIIOOP. (UitgeversNijgh YanDitmar te Rotterdam). I K li O Y D: 18 gravures met beschrijving, voorstellende No. 1. Iliiisjurkje voor babies van 23 jaar. No. 2. Katoenen jurken voor babies van 24 jaar. No. 3. Mantel van wit piqué voor babies van 13 jaar. No. 4. Achterzijde van den boezelaar op plaat 7. No. 5. Boezelaar voor kinderen van 24 jaar, No. C Onderjurk voor kinderen van 24 jaar. No. 7. Boezelaar voor meisjes van 56 jaar. No. 8. Eenvou dig jongenspakje voor den leeftijd van 34 jaar. No. 9. Sportcostmmi voor meisjes van 1517 jaar. No. 10. Jongenspak voor den leeftijd van 1012 jaar. No. 11. Jongenspak met loshangend buisje voor den leeftijd van 89 jaar, No. 12. Pantalon en vest van plaat 10, No. 13. Kraag van batist voor meisjes onder de 8 jaar. No. 14. Babykaper. No. 15. Juik met geplooid lijfje voor meisjes van 78 jaar. No. 16. Matrozenpakje voor meisjes van 810 jaar. No. 17. Blouse-pakje voor knapen van 45 jaar. No. 18. Achterzijde der blouse op plaat 17. Correspondentie. Advertentiën, Practische bandleiding bij het ver- Taardigen van boven- en onder goed voor Dames- Onder Redactie van ALIDA YERIIOOP, (UitgeversNijgli Van Ditmar te Rotterdam.) U il O U D: 12 gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Zomercostuum met kanten coisage. No. 2. Figaro-pakje van beige diagonaal stof. No. 3. Rouwioilet met cièpo geparneeid. No. 4. Postuums en mantels voor jonge dames. No. 5. 11. K. Monogram in platten steek borduursel. No. 6. Ondto lijfje. No. 7. Kraag en rovers. No. 8. Katoenen cosluum voor jongo dames. No. 9. Ochtendjaponnen. No. 10. Bordiinrpatiotin (tapern-sci levveik) voor een heerenmuil. No. 11. Coisage \ari crepnn met halflmge mouwen. Inhoud van IVo. II (He jaargang) van het Jflaandblad legen de Vfe- valschinyen, onder redactie van dr. I*. F. van Hamel Doos, te Amsterdam. Verscherping der maatregelen tegen verval - schingeri. Onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het buieati voor chemisch en microscopisch Onderzoek, Keizei s- grachl 291, Amsteidam DuecteuienDr. Van Himel Roos en II u mens. Contrólc-ondcrzoekin- (jen (Gecondenseer Ie melk. N.kkel- voorwerpen voor de huishouding. Geemail- leeide voorwet pen. Vogel voeder. Boter. Jenever. Cognac. Biersooitcri.) Vervalschersvernutt. Vorv.ilsching van pepton. Paardenvleescli on Fiansche sausen. Ver giftiging door moederkoornboudttud meel. Boier en margarine. Vervalsclung van dro gerijen in den slaat Now-York. Mag worst geklemd worden Korte Berichten. Hy giëne en Industrie. (Loodvergilnging door behangselpapier. Veigiftiging door het in ademen van schadelijke kleurstoffen. Da voe dingswaarde van haring tegenover vleesch. Schapenmelk. liet conserveoien van viticli- tensappen, en/., met vvatei.-tol-supeioxyde. Het conserveeren van vruchten. Het vei zil veren van glas. De aanwending van schim melplanten als kleurstof. liet mei ken van linnen en dergelijke goedeien. Een middel tegen nieikeverplaag. Feuilleton, (Levend begraven. Eetbare vogelnesten. Potlood strepen op papier onuitvvisclibaar te maken. Middel legen de rupsen. Een vooi uelfelijk bloedstelpend middel.) Wetenschappelijke Berichten. Hei kenning van maigaunebuter. Hei kenning der vervalscbingeti van ultrama rijn. Gemengde berichten. Zuiver ijs. Australische boter. Petroleum als stook- niatenaal voor sloomhoolen. Keizer Wilhelm deed onlangs een zeiltocht op het meer Wannsee, toen hij een roeibootje zag omslaan. Hij zond onmiddehjk een kleine stouru- pinas er lipen, met behulp daarvan werd do roeier, die wanhopig met de golven wot stelde, gered. Te Londen zijn Zondag niet minder dan acht jongens bij het baden verdionken. De hertog van Aigyll, vader van den markies van Lorne en dus schoonvader van koningin Victoria's dochter, prinses Louise, gaat voor de derde maal in het huwelijk treden. Dc- bruid van den 62-jaiigen grijsaatd is miss Iua Eishine Mac Neill, en meisje van 21 jaren. Door dit huwelijk worden de geslachten Camp bell en Mac Neill, die langen tijd heerschappij voerden over de eilanden van "West-bchotland, saamverbonden, Daar in den taatstan tijd het verzet tegen de koepokinenting in Duitsehland steeds grootor omvang aanneemt, heeft de Duit-che regeering eene door den directeur van den gezondheids dienst opgestelde circulaire verzonden, waarin de met de inenting belaste ailsen woiden aangemaand, in voorkomende gevallen te consta- teeien, of de in te enten persoon deze kunst bewerking zonder gevaar voor leven of gezondheid zou kunnen ondergaan, en overigens, waar de tegenstanders van den vaccinephcht door het verspreiden van vlugschriften enz. propaganda maken voor liunne denkbeelden, te onderzoeken of de in die vlugschriften genoemde gevallen van inenting met nadeelige gevolgen zich inder daad aldus hebben toegedragen, en bij gebleken opzettelijk scheeve voorstolling der feiten een strafvervolging te doen instellen tegen de daders. De kleur van bloemen reran (Iet en is niet nieuw meer. Al eenige jaren geleden liepen te Parijs en Londen u.(esthetische" meuschen met kufist- matig groen gekleurde anjelieien in hun knoops gat. Maar nu is men, naar het Franse he tijd schrift La Future bericht, zoo ver gevorderd, dat men ook den geur der bloemen veranderen kan. Door een scheikundige bewerking kan men aan een onwelriekende bloem een aangenomen geur geven en bloemen onloihng van geur doen verwisselen. Zno leveien do natuur verbeteraars violen, die als jasmijnen, en jasmijnen, die als viooltjes rieken, s,eiingen met anjolicienguur, enz. 's-filt lVEMIAGE, 14 Juni. Tweede Kamer. De veiligheidswet is afgehandeld, en met 47 tegen 23 stemmen aangenomen bet amendement-Beeiaerts van Blokland, zoodat geen sluiting der fabrieken of veizegeling der werktuigen na hei haalde veroordeeling kan ge schieden. De eindstemming der veiligheidswet en de wijziging der arbeidswet zijn tot nader verdaagd. Aangenomen is de overeenkomst voor den locaalspoorweg SchoonhovenGouda; de wet regelende de pensioenen bij de mat ine-reserve en tan betordering en ontslag tan officieren daarbijde wet tot aanschaffing dei" nieuwe marinegeweren met 4 4 stemmen tegen 10. erworpen werd met 31 stemmen tegen 28 de conclusie der commissie ten gunste eerier gedeeltelijke vrijstelling der boete van J. Cal ten. De gelegenheid tot verzending der coïiespon- dentie naar Ne.v-Yotk (via Amsterdam) bestaat door nuddel van hei stoomschip Werkendam, De laatste bushchtnig aan liet [testkantoor te Rot- terdain is bepaald op 15 dezer, des middags ten 12 uie. De wij-zo van verzen ling behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. Het aantal gevallen van besmettelijke vee ziekten in Nedeiland bedn.eg gedmoude Mei Mond- en klauw/eer 155 bij liet vee van 20 eigenaren, kwade dmes 1, schuift 12 bij het vee van 3 eigenaren; vlekziekte 45 bij de v.u kens van 35 eigenaren miltvuur 18 hg bet vee Van 16 id.; rotkieupel 24 bij de schapen van2il. Aan de univeisiteit te Utieriit is het doctoraal examen in de classieke letteren afgelegd dooi de heeren \Y, van Dis en C. L. Jungius, oud- leerlingen van het gymnasium te Sdiiedam. Tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs (hoofd de hem .1. E Jnrgens Jr.) te Rotterdam is benoond de beer L. Dekker to Schiedam Men schi ij ft uit Noord - Holland a m do AT. R. Ct In .Ie verschillende weeshuizen m Holland's Noordei kwal tier werd het getal verpleegden in do laatste jaren steeds minder. In bet weeshuis to Kiomrnenie wordt nu geen enkele meer ver pleegd. Gisteien stond te Amsterdam voor de 4e kamer der arrondi«semenUi eclilbaiik terecht J. J. v. d. Bergh, aangeklaagd van majesteits schennis. Beschuldigde heelt na de gala-vooi- stelhng in den stadsschouvvbuig te Antsteidam toen do Koningin Regentes naar hot palets terug reed, zich ten aanhooie van het volk zeer beleedigende uitroepon ten aanzien van Hare Majesteit verooi loofd. De olflcier van justitie eischte 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Paap pleitte op grond van abnormaliteit des beklaagden eene lichtere straf. Uitspraak over 8 dagen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 35C zalmen,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3