yf A0. 1895. Woensdag 19 Juni. N°. 8812 Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. f NegenenTeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT 6 K v~ëb7 t7 odé. Buitenlandselie Berichten. 'iic M Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. II fit RAli: BOÏÜiBITBAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, biengt bij dezen ter kennis \an de ingezetenen dat het kohier voor de belasting op liet personeel No. 2 dezer gemeente, over het dienstjaar 1895/90, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den loden Juni 1895 executoir ver klaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is ovei gemaakt. Voorts wordt bij dezen heimnerd, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van .drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Juni 1895. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. Burgemeester en wethouders van Schiedam Doen te weten Dat op Zondag den 23sten Junie.k., na het eindigen der voormiddag-godsdienstoefeningen, aan de huizen der ingezetenen de gewone jaai- lijksche collecte zal gehouden vvoiden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning tuin den gewapenden dienst m de Nederlanden met uitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen, en alzoo medo te werken aan de ver zorging van verminkte krijgslieden en de tege moetkoming in de behoeften der betiekkingen, van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18den Juni 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE, DUITSCIILAND. De antwoorden van het meerendeet der regeeringen van de Bondsstaten op het voorstel van den rijkskanselier ter bijeenroeping van een internationale muntconferentie, zijn inge komen. Een deel der regeeringen verzet zich niet tegen de conferentie, doch wenscht ze evenmin; zij verwachten er geen heil van. De overigen, waaronder de regeeringen van vele groote staten, zijn beslist tegen een muntcon ferentie, en dit gevoelen zijn, naar het heet, ook de meeste regeeringen toegedaan wier antwoord nog niet ingekomen is. Onder deze omstandigheden, meent de Nat. Zeitg., zal de rijkskanselier wel afzien van het voornemen, oen internationale muntconferentie bijeen te roepen. In zijn jongste redevoering tot het bestuur van den bond van landeigenaars heeft vorst Bismarck gesproken van ministers »die aan hun ambt kleven". Volgens de meening der pers kon daarmede niemand anders bedoeld zijn dan de minister Vou Boetticher. De Bekhsanzeiger slaat nu dezen aanval af, en betoogt dat de uitlegging der pers, datVon Bismarck met den sKlebe-Minister" den lieer Von Boetticher zou bedoeld hebben, onjuist moet zijn, want Von Boetticher had reeds in 1890 onder Bismarck, na tien jaren aan het hoofd van het rijksministerie van binnenland- sche zaken te hebben gestaan, zijn ontslag verlangd, maar was door dezen als minister behouden. Latere aanvragen om ontslag wa ren door den tegenwoordigen keizer op de eervolste wijze geweigerd, zooals o. a. blijkt uit een door het blad openbaargemaakt keizerlijk schrijven van 29 Maart 1892. De rijkskanselier Von Hohenlohe had Don derdag eene audiëntie bij den keizer, en daarop is deze verklaring gevolgd. Bismarck's orgaan, de Neueste Nachrichte, bevat een interessant hoofdartikel, waarin het blad zegt: ïBismarck heeft zijn jongste, van scherpe oppositie getuigendej-edevoeiing tot de afgevaardigden van den Agrarischen bond uitgesproken, om een einde te maken aan de valsclie voorstelling, dat hij, door de persoonlijke eerbewijzen die bij van den keizer en van prins Hohenlehe heeft ontvangen, eenigen politieker! invloed zou hebben gewon nen; en om te doen uitkomen, dat hij voor de tegenwoordige staatkunde geen veiant- woordelijkheid draagt. Men overschat de be- teekenis der persoonlijke betrekkingen en der eerbewijzen, die de keizer aan den groolen raadgever van zijne voorouders ten deel doet vallen." Door 37 liberale leden van den Beilijnsehen gemeenteraad, door Virchow daartoe uitge- noodigd, is de volgende motie ingediend sDe vergadering besluite den president de vraag te stellen, .of het billijk geacht kan worden dat door het provinciaal schooltoezicht de maatregel is genomen, joodsche onderwijzers en onderwijzeressen aan te schrijven dat zij slechts in zoover nog bij liet onderwijs aan gesteld zullen worden, als dit noodig is voor het Israëlietische godsdienstonderwijsdat zij voorts aan de gemeentescholen, waar zij nu reeds als noodhulp optreden, niet anders dan godsdienstonderwijs mogen geven. De raad verzoekt den magistraat tegen dergelijke verkrachting der door de wet gewaarborgde gelijkheid van de godsdienstige gezindten verzet aan te teekenen." liet klooster Mariaberg, waar de veelbe sproken gruwelen zijn voorgekomen, zal door de provincie worden overgenomen. f It A N K K IJ K, Eindelijk beeft dan in de Franscbe Kamer het algemeen belang gezegevierd over de tallooze kiezersbelangen. Bij de beraadslaging over de drankwet is besloten tot opheffing van bet voorrecht der stokers van eigen gewas met 345 tegen 154 stemmen. Rusland eu Frankrijk maken elkaar nog maar steeds het hof. Gisteren werd aan den president der republiek Faure door een Russisch bijzonderen zaakgelastigde in tegen woordigheid van het geheele ambassade-per soneel, de keten van de orde van St. Andreas aangeboden en hem tevens een autografisch schrijven van den keizer overhandigd. Brj de aanbieding zeide de Russische ge zant tot den president der republiek, dat deze in de keten een nieuw getuigenis mocht zien van de gevoelens welke de czaar koestert voor Frankiijk en zijn waardig hoofd. De heer Faure autwooi dde in de aanbie- ding van de keten een getuigenis te zien van de sympathieën welke de czaar, evenals zijn vader, voor Fiankiijk heeft, en van de vriendschap tusschen de twee natiën. De Franscbe bladen van allerlei richting, Débats, Figaro, Lanterns enz., zijn hoogelijk ingenomen met de onderscheiding, die presi dent Faure van den czaar is ten deel geva'len. Het zenden van deze orde achten zij een politieke gebeurtenis van liet hoogste belang; de keizer heelt daarmede aan Europa willen te kennen geven, dat hij de vriend en de 'bondgenoot van Frankrijk is, en dat de Fran- schen te Kiel niet geïsoleerd zullen zijn. Het vermoeden ligt voor de hand, dat Rus land een vrij groote geldleeuing op de Fran scbe markt zal willen brengen. Volgens een Parijcch blad heeft de prefec tuur van politie te Parijs vernomen, dat op de dagen van de Kieler-feesten, vooral op 19 Juni, manifestaties voor het standbeeld van Straatsburg te verwachten zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft met den prefect overwogen, wat hun daartegen te doen staat, en er is besloten, dat het hechten van kransen en patriottische emblemen aan liet standbeeld zal verooi loofd worden, mits deze geen opschriften dragen die beleedigend zijn voor Duitschland. Redevoeringen en samen scholingen zijn verboden. Zaterdagavond verzamelden zich reeds eenige manifestanten op de place de la Con corde en legden kransen aan den voet van het genoemde standbeeld neerde betoogers werden door de politie uiteengedreven. Ook Zondag kwamen eenige groepen op het plein bijeen, maar alles bleef rustig. B L S 1 E. De wetsontwerpen die Zaterdag door de regeering bij de Kamer zijn ingediend, strek ken tot goedkeuring van een overeenkomst met den Congo-Staat, waarbij bepaald wordt dat België zich \eibindt, bij wijze van leening aan den Congo-staat voor te schieten een som van 5,287,415 fr. Met dit geld moet de Congo-Staat voor 1 Juli de voorschotten terug betalen, welke gedaan zijn door De Browne de Tiège te Antwerpen. Verder leent België nog een som van 1,500,000 fr. aan den Cougo- Staat tot dekking van het tekort in de gewone ontvangsten. Een tweede wetsontwerp autoriseert de regeering om aan de spoorwegmaatschappij van den Congo tegen hypotheek 5 miliioen fiancs te leenen en geeft aan den minister liet recht dit geld óf aan de schatkist te onttrekken óf door uitgifte san schuldbewijzen bijeen te brengen. Het nieuwe sclioohvetsontvverp, waarvan wij de hoofdinhoud reeds meedeelden, is nu gepubliceerd. Het ontwerp bedoelt 1°. Godsdienstonderwijs en zedeleer op het programma te brengen. 2°. De particuliere scholen te doen deelen in de staatssubsidies en die subsidies beter te verdeelen. 3°. Het lot der onderwijzers te verbeteren, en 4°. velschillende wijzigingen aan te brengen. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis vei klaarde Gardner dat Engeland op de internationale conferentie, te Parijs te houden over de roofvogels, vertegenwoordigd zal zijn door Herbert Mavwell, Howard, Saun ders en leden van het personeel der Engelsehe ambassade. De officieele London Gazette bevat een kon. besluit, waarbij het Trans-Pondogogebied bij Zoeloeland wordt ingelijfd. Sigcau, het opperhoofd van Pondoland, die voornemens was naar Engeland te komen om bij de koningin te pi otesteeren tegen de inlij ving van zijn gebied, zal zoodra hij zijn land verlaat gevangengenomen worden, omdat bij de Britsche politie belemmerd heeft bij de in vordering der hutbelasting. De Times verneemt, dat O'Brien voorne mens is ontslag te nemen als minister voor Ierland. Te Inverness, in Schotland, is de unionist Bnsley met 3164 stemmen tot lid van het Lagerhuis verkozen zijn radicale tegenstan der Mac Race kreeg slechts 2514 stemmen. De regeeringspartij heeft hiermede weer een zetel verloren. De zoon van den emir van Afghanistan heeft bij zijn bezoek aan Liverpool 2500 p. st. geschonken voor den bouw eener Mo- hammedaansche moskee aldaar. ZWEDEN en NOORWEGEN. De heer Sverdrup, aanvoerder der gematigde linkerzijde in liet Noorsche Storthing, heeft voor de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie bedankt. De koning heeft thans den heer Bonnevie, van de rechterzijde, de vorming van een ministerie verzocht. Ook hij heeft een tijd van beraad gevraagd. RUSLAND. De voorzitter van het minister-comité, de heer Yon Bunge, is in 72-jarigen ouderdom overleden. Van 1882 tot 1887 had hij de lei ding van het ministerie van financiën, in welke hoedanigheid liij de landbouw-krediet- bank stichtte, de vooildurende uitbreiding fa t

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1