m bul g a r ij e. BiiinenLiiidsclie Berichten. van het papiergeld tegenging en een billijker verdeeling der belastingen invoerde. Het hoofd der veiligheidspolitie te Peters burg is gisteren tijdens een verhoor door den beklaagde met een kandelaar op^ het hoofd geslagen, zoodat hij ernstig verwond werd. ITALIË. Crispi verklaarde Zaterdag in de Kamer dat hij alle interpellaties over de binnenlandsche politiek zat beantwoorden. Hij verzocht ze echter uit te stellen tot na de behandeling der begrooting en stelt voor om Maandag en Dinsdag niet te vergaderen, om aan de bureaux en aan de begrootingscommissie tijd te geven om de wetsontwerpen te onderzoeken. De uiterste linkerzijde, waaronder vooral Imbriani, bestreed dit voorstelDi Riduni echter vereenigde zich er mee. Het voorstel van Crispi werd daarop aan genomen. Nu duikt het gerucht weer op, dat de minister van justitie het dossier van de zaak- Giolitti in de Kamer zal deponeeren. Men verzekert ook dat twee afgevaardigden vragen zulleu stellen naar aanleiding van de zaak-Gioiitti. S P A N J E. De Kamer heeft Zaterdag de begrooting van inkomsten met '223 tegen 16 stemmen goedgekeurd. De Gaceta maakt de wet openbaar, waarbij de conversie der schatkistbiljetten voor Cuba geschorst wordt, teneinde te gemoet te komen aan de oorlogskosten. Zaterdag heeft de Spaansche minister van buitenlandsche zaken op een vraag over de houding der Vereenigde Staten tegenover den opstand op Cuba, geantwoord, dat hij de instructies der gezanten niet kon openbaar maken, maar dat liet gouvernement zijn plicht zou vervullen. De ministerraad is Zondag bijeengekomen, natuurlijk om Cuba. De regeering heeft be sloten dat het meer dan tijd werd de meest mogelijke energie te toonen. De minister van marine heeft verlof gekregen in twee maanden tijds twintig kanonneerbooten te koopen. Behalve de 10.0U0 man die de volgende week vertrekken, zullen er zoo spoedig mogelijk nog 25,000 man naar Cuba gaan. Uit Amerika komen al heel slechte be richten, waarvan het eciiter de vraag is of men ze gelooven mag, nl stemmen de beslui ten van den rninistenaad niet optimistisch. Het heet dan dat de opstandelingen Spaan sche burgers en ook enkele gevangengenomen soldaten zouden hebben opgehangen. Volgens een ander bericht zou het hoofd Macea met tweeduizend opstandelingen een trein hebben aangevallen en daarmee 125 Spaansche sol daten hebben gevangengenomen en 80000 dollars, benevens geweren, ammunitie en proviand buitgemaakt. Er kiuisen nu vanwege de regeering der Vereenigde Staten twee schepen langs de kust der staten orn elke zending van hulp naar Cuba te vei hinderen. De opstandelingen hebben het dorp Santo Spirilo op Cuba aangevallen maar zijn met verlies van een doode en twee gewonden teruggeslagen. Volgens officieele opgaven kost de veldtocht op Cuba aan Spanje een millioen realen per dag, dus tot op heden reeds 90 millioen. Vol gens de officieele opgaven zijn er tot dusver 180 opstandelingen gevallen, zoodat elke ge- doode opstandeling het land op een half mil lioen realen te staan komt. De minister van buitenlandsche zaken moet dezer dagen tot eenige diplomatieke vertegen woordigers gezegd hebben, dat ten gevolge van de ontwikkeling der Armenische kwestie de Bulgaarsche regeering door den wil des volks wel eens genoodzaakt zou kunnen wor den een einde te maken aan de Macedonische beweging. Daar de regeering zich niet zou kunnen verzetten tegen den wil van het volk, zouden zich de gebeurtenissen van 1885 her balen en het Bulganrsche leger Macedonië kunnen binnenrukken. GRIEKENLAND. De minister-president Delyannis heeft Vrijdag in de Kamer de begrooting voor 1895 ingediend, welke de ontvangsten raamt op 91,331,118 en de uitgaven op 89,342,72Vs drachmen. In zjjne toelichting wees de mi nister er op, dat hij, wat de ontvangsten be treft, de inzichten van zijn voorganger deelt in de uitgaven wil hij 5 millioen francs be zuinigen door vermindering van het personeel in de ministeriën en door reorganisatie van enkele takken van dienst. Tevens diende hij nog verscheiden andere ontwerpen in o. a. tot instelling van een raad voor de openbare schuld, en tot hervorming van de gendarmerie. T R K IJ E. Het optreden van Said pacha als groot vizier zal nog andere wijzigingen in het ministerie ten gevolge hebben. Vermoedelijk zullen de portefeuilles van justitie, oorlog, marine en financiën in andere handen over gaan. Wanneer de nieuwe ministers, vooral die van oorlog en marine het wagen durven den Augiasstal te ruimen, kan dat voor.het rijk ruimschoots stof tot dankbaarheid op leveren. Reuter verneemt uit Konstantinopel dat de regeering gisteren aan de gezanten van Engeland, Rusland en Frankrijk een nieuw antwoord heeft gezonden, waarin zij de con trole der drie mogendheden en de invoering van hervormingen in Armenië toestaat, onder voorbehoud echter dat de contróle niet lan ger dan drie jaar zal duren. Een telegram uit Konstantinopel aan de iNordd. Allg. ZeiUj. meldt, dat te Djedda de rust weder is teruggekeerd en voor de veilig heid der vreemdelingen geen gevaar meer bestaat. CHINA. Uit Hongkong verneemt de Times dat de Zwartvlaggen op Formosa zich samentrekken^, te Arnping en verklaren de Japanners te wil len verdrijven zij heffen oorlogsbelasting van de Chineezen. De positie van de vreemdelin gen is hachelijk. De Engelsche kruiser Spartan heeft opnieuw mariniers ontscheept en van Hongkong versterkingen aangevraagd. SCHIEDAM, 18 Juni 1895. Buitengewone vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Donderdag den 20n Juni 1895, des namiddags ten 17i ure. Fenig wetsontwerp Vootslel van burgemeester en wethouders betreffende de regeling van het tekort in de gemeentekas geconstateerd na bet ontslag van den gemeente-ontvanger "W. Boffers; met daarbij behoorende ontweip-besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1894; welke stukken alle ter visie zijn gelegd. De gedenkdag van den slag van "Waterloo weid heden alhier op de gebruikelijke vvjjze herdacht. De gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zal alhier gehouden worden op Zondag 23 dezer, na het eindigen der voor middag-godsdienstoefeningen. Het verruimen der voorhaven en het maken van een kaaimuur is gisteren door B. en W. toegewezen aan den langsten inschrijver, G. Boer Az. te Siiedreeht, voor f 74,000. In hunne vergadering van 12 Juni j.l. werd door dijkgraaf en heemraden van Nieuvv- Mathenesse besloten tot verhooging en ver zwaring van den Groenendijk, ieder voor zijn strekkende hoefslagpalen, en wel van af den Schinkeldijk tot aan den Boschpolder, met 15 centimeter, en van af den Boschpolder tot de Schans te Oud-Delftshaven met 25 centimeter. De werkzaamheden daarvan zullen mogen aanvangen in de eerste helft der maand September en moeten geëindigd zijn op 1 November 1895. Zondagavond j.l. omstreeks 10 uur is er brand ontstaan op de bovenachterkamer van het huis aan de Lange Kerkstraat no. 88, bewoond door den slager Jos. Bannet, ver moedelijk door het omvallen van een lamp. Door den bewoner werd de hulp ingeroepen van de politie, die er in slaagde den brand, door middel van de waterleiding, spoedig te blusschen. Assurantie dekt zoowel de schade aan het pand als aan den mboedel. Er is nog al waterschade geleden. Hedenochtend omstreeks 10 uur is de spoe- linghaler M. Snel nabij de spoorbrug alhier tengevolge van het uitschieten van den haak in de Schie geraakt. Dank zij de spoedige hulp van M. M. Midden en de wed. Ter Hofstede werd de drenkeling met behulp van een toe gestoken haak gered. Hedennamiddag omstreeks een uur begon de brandklok te luiden, ten teeken dat er een uitslaande brand was uitgebroken, Ruim halfeen uur was deze brand ontstaan in de stoomwasscherij van den heer F. W. van den Bergh aan de Hoofdstraat alhier. Spoedig was er een slangenwagen voor de waterleiding in gebruik gesteld en met behulp van nog een brandspuit was men spoedig den brand 'meester. Het ketelhuis is geheel uitgebrand de waschgoederen bekwamen geen schade. De oorzaak is onbekend. De wethouder voor publieke werken en de directeur der gemeentewerken waren spoedig op het terrein aanwezig. Ten kwartier over een uur konden alle spuiten weder inrukken, terwijl de schutterij, door het klokgelui opgeroepen, geen dienst behoefde te doen en huiswaarts kon keeren. De Koningin-Regentes heeft f60 geschon ken aan de nagelaten betrekkingen van wijlen den onderwijzer F. Keulen, teWieringen. De maand Mei was voor de schatkist een hoorn des overvloeds, blijkens het heden verschenen overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen. Waar de uitkomst een half millioen meer is dan de raming en bijna li/3 millioen meer in opbrengst dan in dezelfde maand van velleden jaar, daar kan men zeker tevreden zijn, te meer daar het zoo steik afwisselend recht van successie thans niet, gelijk zoo vaak gebeurt, dengrooten stoot daaraan heeft gegeven. De directe belastingen komen al dadelijk op de lijst met eene hoogere opbrengst van f556,000, waaronder even 5 ton van de be drijfsbelasting. In de Meimaand van 1894 was te dezer zake nog niets ontvangen, doch toen waren de afbetalingen op het patentrecht nog aan den gang, waarop in die maand f124,000 werd afbetaald. Verder werd thans meer geïnd op de grondbelasting f145,000, op het personeel f 19,000 en op de vermogens belasting ruim f 10,000, De rechten op den invoer hadden mede een zeer gunstig verloop, n.l.f 45,000 hooger dan in Mei des vorigen jaars. Van de accijnzen waren er slechts twee in hetzelfde geval, en wel do suiker met f435,000 en de accijns op den wijn met f6000. Daarentegen waren lager de accijns op het gedistilleerd f 77,000op het zout f21,000; op bieren en azjjn f5000, en op het geslacht 125,000. Een ongewoon ver schijnsel sedert een aantal maanden is, dat wij de belasting op de gouden en zilveren werken in de jongste Meimaand met f 2500 hoogere opbrengst uitgetrokken zien tegen over verleden jaar. De indirecte belastingen volgden dezelfde gunstige strooming. Zoo zien wij de zegel rechten met f43,000, de registratierechten met f 99,000, de hypotheekrechten met f 6000 en het recht van successie met f121,000 meer dan in Mei 1894, de maand verlaten, Evenzoo de domeinen met f 196,000, de poste rijen met f33,000, de rijkstelegraaf met f 14,000 en de loodsgelden met f 10,000. Het totaal der opbrengst in Mei j.l. js f 10,273,305.42tegenover f 8,832,310.12 in Mei 1894 en eene raming voor Vis van f9,752,853.71, terwijl de eerste vijf maanden dezes jaars f 47,060,023.42 K opleverden tegen f45,425,571.59 in hetzelfde tijdsverloop van 1894. De gewone audiëntie van den minister van oorlog en die van den minister van financiën zullen op Donderdag 20 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op '15 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,170,183.45!/s; en bij de betaalmeesters- l,547,366.831/ï Te zameu f 4,717,550.29 De Tweede Kamer blijft nog tot 28 Juni a.s. bijeen. Onmiddellijk na intrede van het reces zal met het stellen van de marmeren hoofdtrap in het gebouw der Kamer vanwege- het departement van waterstaat een aanvang; worden gemaakt. Eerstdaags zal met den bouw voor de uit breiding van de localiteit deralgemeene reken kamer begonnen worden. De afdeelingen der Tweede Kamer kozen tot rapporteurs over de overeenkomsten met Engeland betreffende de Costa Rica Packet en de grensregeling in Nieuw-Guineade heeren Beelaerts van Blokland, F. van Bylandt, Smidt, Cremer en Tydeman, en voor de herziening van het personeelde heeren Van Gijn, Van Delden, Rink, De Beaufort (Am sterdam) en De Lange. De heer F. J. Haver Droeze is door de- Chineesche regeering erkend als consul-gene raal voor Zuid-China. (St. Ct.) Men verzekert dat deze week het ontwerp- kieswet de Tweede Kamer zal bereiken. Bij nader onderzoek is ons gebleken dat het ons toegezonden bericht, als zou de Staats spoorweg-maatschappij onderhandelingen aan geknoopt hebben met de Hamburgische Packet Fahrt Gesellschaft, teneinde te be wei ken, dat laatstgenoemde maatschappij een barer stoomschepen op Zuid-Afrika ook een der Nederlandsche havens zou laten aandoen, on juist is. (2V Jt. Ct.) Den 26n dezer zal aan het departement van waterstaat worden aanbesteed liet onder houd en herstel van de rijksrivier werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en den Hoek- van-Holland, uitmakende den "Waterweg langs Rotteidam naar zee, van 1 Juli 1895/96, In twee perceelen, onderscheidenlijk geraamd op f22,700 en f112,000. Naar de Amst. verneemt, is aan prof. Molengraaf! het aanbod gedaan op te treden als chef van den geologischen dienst in de Transvaalsche republiek. De derde groote jaarmarkt van paarden te Brussel wordt gehouden 3 Juli a.s., op de Zuid- en Slachlhuislanen. Door eene commissie uit de afdeeling Am sterdam van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, is een rapport uitgebracht over het verband tusschen onmatig langen arbeidstijd en misbruik.van sterken d'.ank, dat door het hoofdbestuur werd gepubliceerd. Daarin komen o. a. verscheidene verklaringen van Nederlandsche werklieden vo^r, waarin dat verband wordt gestaafd.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2