r 26 Juni -wordt weer een «Yelddag" van het l^eger des Heils gehouden, op het landgoed Velserbeek, te Yelsen, welwillend aan het jetfer afgestaan door baron Van Tuyll van Serooskerken. Als naar gewoonte heeft kolonel Oliphant met zijn staf weder de leiding op dien dag. Men is er in geslaagd goedkoope reis- gelegenheden te verkrijgen. Den geheeien dag door worden op verschil lende deelen van het terrein bijeenkomsten gehouden, geleid door verschillende officieren ook zullen er zijn, geleid door enkel vrouwen, onder de hoofdleiding van mevr. Oliphant. Een zendingsbijeenkomst zal een idee geven van het werk in de 42 verschillende landen. In verschillende tenten zal tentoongesteld worden, wat het handelsdepartement ver koopt, en wat op de inlichtingen van het maatschappelijk werk in het reddingshuis vervaai digd wordt. Gisteren, de eerste dag dat de arbeiders- beurs te Rotterdam geopend was, werd hiervan door 78 werkzoekers doch nog slechts door éen werkgever gebruik gemaakt. De werkzoekers behooren tot allerlei vakken, als bakkers, schilders, zeepzieders, stadsreinigers, houtbewerkers, losse werklieden, vleesch- houwers, colporteurs, walbazen, vetsmeiters, timmerlieden, tabakswerkers, schoenmakers, stokers enz. In de Rotterdamsche diergaarde bloeit een prachtvolle orchidee (Stanhopea tigrina) met veertien bloemen tegelijk. Dit is eenegroote zeldzaamheid. De plant is aldaar tentoonge steld in het groote plantenhuis. (N. B. Ct.) Met het stoomschip Paraguassu zijn giste ren uit Santos te Rotterdam aangekomsn 13 Russen, aan wie het debarqueeren is belet. Hierop wordt door de politie toezicht gehouden. Het schrijven, waarin mr. JE. Mackay be dankte voor het lidmaatschap der anti-rev. kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te 's-Gravenhage, luidde «Hoewel genoopt, eenigen tijd geleden, mijn ontslag te nemen als voorzitter uwer kiesver eeniging, bleef ik tot nog toe lid daarvan, hoofdzakelijk omdat ik hoopte, dat ik als zoo danig wellicht gemakkelijker zou kunnen medewerken om te hereenigen wat, thans helaas, gescheiden is. Nu het mij echter blijkt, dat die hoop, althans in den eersten tijd, ijdel zal zijn, en dat langer aanblijven als lid aanleiding zou geven tot onjuiste gevolg trekkingen, heb ik de eer UEd. te berichten, dat ik bij dezen bedank voor mijn lidmaat schap van de kiesvereeniging «Nederland en Oranje". Uit dezen brief blijkt, dat mr. Mackay lid van »N. en O." bleef om te trachten de twee deelen der a.-r. partij te hereenigen. Thans, nu bet hem gebleken is, «dat die hoop ijdel is", heeft hij de zijde van mr. Lobman gekozen en zich dus tegen dr. Kuyper verklaard. Zondagavond sprong aan het Kanaal te 's-Gravenhage een 19-jarig meisje van eene rijdende electiische tram. Zij viel, en een der wielen verbrijzelde haren voet. Te Moordrecht zijn twee kinderen van den landbouwer T., 3 en 5 jaar oud, ongemerkt in het water geraakt en verdronken. Te Haarlem zijn Vrijdag door de justitie gehoord twee leeraars, specialiteiten in het schrijven, omtrent de brieven, welke te Rot terdam gevonden zijn betrekkelijk den inder tijd gepleegden inoord op den Raamsingel, in eerstgenoemde stad. AUe depothouders der Haarlemsche brood- en meelfabriek op éen na hebben besloten van 14 Juli af 's Zondags geen brood meer te halen aan de fabriek. Zij hebben van dat besluit kennisgegeven aan de directie. De tentoonstelling te Amsterdam is Zondag bezocht door 12,400 personen. In tegenstelling met den wensch, om steeds meer arbeiderswoning te stichten, wordt ons gemeld, dat van de perceelen der Amster- damsche vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen onverhuurd zijn 02 wonin gen, waaronder zelfs voorkomen die sedert de oprichting der mpij. nog nooit verhuurd zijn geweest. (Hbld.) Men schrijft van Texel aan de 2V. B. Ct. Met bijzonder feestelijk vertoon zijn Maan dag aan de tien redders alhier, die zes perso nen van hun in zinkenden staat verkeerend vaartuig afhaalden, in den storm van 24 Maart 1.1. de zilveren en bronzen medailles uitgereikt, den wakkeren visschers door de regeering toegekend wegens hun manmoedig gedrag. De Koningin-Wilhelmina-bewaarschool te Oude-Schild was voor deze gelegenheid smaak vol versierd. Bij de tonen der muziek en een welkomstgroet van het zangkoor «Utile Dulci" werden de redders met hunne vrouwen ver welkomd. De burgemeester, jhr. Strick van Linschoten, sprak de moedige mannen zeer waardeerend toe, terwijl zijne eebtgenoote hem de medailles op de borst hechtte, 't Was een treffend schouwspel, bijgewoond door de meeste leden van den Texelschen schippers en visschersbond. Te Bussum is Vrijdag de vrouw van den landbouwer K. plotseling doodgebleven. De gemeente-geneesheer, dr. Fock, con stateerde na de lijkschouwing, dat hij het wenschelijk oordeelde het lijk tot nader onder zoek naar Amsterdam te zenden. Zaterdag ontving de burgemeester een opdracht van den officier van justitie te Amsterdam, om alsnog een nader onderzoek te doen in stellen. De heeren dr. Fock en Heimig van der Vegt, door den burgemeester aange zocht, begaven zich naar het sterfhuis en vonden de verschijnselen op het lijk van zoo- danigen aard, dat zij adviseerden het lijk op te zenden naar het pathologisch laboratorium te Amsterdam, teneinde de oorzaak van den dood nauwkeurig te onderzoeken. Het lijk is gistermorgen naar het "Wilhel- mina-gasthuis te Amsterdam vervoerd. Zaterdagochtend is een der aanzienlijkste ingezetenen van Leeuwarden, de heer B., in hechtenis genomen, beschuldigd van het plegen van oneerbare handelingen met een minder jarige. De beschuldigde heeft reeds bekend. Op het eiland Urk sloeg de bliksem in de woning van den onderwijzer Y., terwijl het gezin aan tafel zat. Hoewel het hemelvuur bijna rakelings langs hen heen vloog en de kalk van den muur in het rond wierp, kreeg geen der bewoners eenig letsel. In de afgeloopen week hebben bij onder scheiden landbouwers te Lage-Zwaluwe de ooievaarsdieven weder hun slag geslagen. De lieden blijken hun vak wel te verstaan immers, in weerwil van waakzaamheid en moeilijk te beklimmen daken, beroofden zij de nesten van de jonge eibers. Te Zutfen viel Zondagmiddag de veertien jarige K. P. door onvoorzichtigheid van de IJselkade in de rivier. Een moedige jonge dame, die zwemmen kan, mej. A. E., sprong onmiddellijk te water en had den drenkeling bijna bereikt, toen hij reeds door middel van een dreg op den kant werd gehaald. Dadelijk werden de voorschriften tot het weder opwekken van de levensgeesten toe gepast, doch het mocht, helaas, niet baten; een geneesheer constateerde den dood. Te Heelsum (gemeente Renkum) is Vrijdag middag bij een hevig on weder de bliksem geslagen in een gebouw, bewoond door B. Een 19-jarige dochter, die zich in het woon vertrek bevond, werd door den bliksem ge troffen en gedood. De overige huisgenooten bleven ongedeerd. Er ontstond geen brand. Te Loosdrecht zijn uit een nest drie jonge ooievaars met de moeder ontvreemd. Het mannetje vliegt voortdurend tevergeefs rond, om zijn verloren gade en kroost te ontdekken. De vorige week werd de jeugd te Oud- Vosmeer bij bekkenslag naar het veld geroe pen om «peeën te dunnen". Als een gevolg hiervan bedroeg het schoolverzuim op de openbare school aldaar in die week, in de hoogste klasse, 50, 85, 80 en 56 percent. Koevorden. Vrijdagmorgen omstreeks halftwaalf brak een vreeselijk onweder boven onze stad los. Direct met den eersten slag werd de toren der Groote Kerk getroffen, en onmiddellijk er na sloeg de vlam onder uit de spits. Met levensgevaar waagden vier kloeke brandweermannen zich, om het vuur te blus- schen, wat na veel inspanning ook gelukte. Echter na korten tijd baande een dikke rookkolom boven in de spits bij den grooten vergulden bal zich een uitweg. Langzaam van boven af werd de slanke spits door het ver terende vuur ingekort, op de wijze van een reusachtige sigaar. In dikke ballen viel het onophoudelijk smel tende lood naar beneden en allen sloeg de schrik op het hart, toen èn de zware ver guldijzeren bal èn liet kruis èn de weerhaan met donderend geraas neerstortten en mid denin de Kerkstraat terechtkwamen. Voor zichtigheidshalve was het terrein op voldoenden afstand door de brandwacht afgezet. Plotseling sloegen de vlammen aan alle zijden de spits uit en was het lot van den toren beslist. Eerst Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur was men eindelijk het vuur in den toren meester. Nog herhaaldelijk in den nacht te voren en vooral omstreeks éen uur dreigde het vuur zijn vernielingswerk voort te zetten. Een twaalftal kloeke mannen wist echter, met ongelooflijke inspanning, telkens op de meest dreigende punten het gevaar te keeren en zoo is het mogelijk geweest, dat onze oude statige kruiskerk, die honderden jaren over haar hoofd zag heengaan, behouden is gebleven. De kerk was voor f36,000 verzekerd, zonder muurwerk en fundamenten, de toren, ge meente-eigendom, voor f 6000. De schade, hoewel nog niet te schatten, beloopt eenige duizenden. Door de massa's water, die tijdens den biand in den toren gewoipen werden, geleken de zolders op zwembassins. Nog misschien wel 24 uur houdt dientengevolge de stortregen, die in de keik neervalt, aan. Groote schade is ook door dit water aange richt. De grafsteenen, waaruit de geheele vloei bestaat, beginnen te verzakken, som mige reeds een halven meter en meer. Voor- loopig valt er alzoo aan geen dienst in de keik te denken. Vergadering rau de Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, op Zaterdag 15 Juni 1805. Afwezig de heeren J. T. Wittkampf en P. M. J. A. Lagervveij. Voorzitter de heer J. J. G. Noiet, De notulen werden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken o. a. Eene missive van B. en W. van Schiedam, houdende mededeehng, dat dit college het adres der Kamer aan Z. Excell. den minister van finan ciën, in zake de heiziening der grondbelasting zal ondeisteunen, als zijnde dit zeer in liet be lang dezer gemeente. Jaarverslagen van vele Kamers van koophandel en fabrieken in Nederland, benevens ook dat over 1894 van de Nedeilandsche Bank, Sailing- List, Manchester Ship-Canal etc. Een schrijven van de directie der stearine- kaaisenfabnek Apollo", waarin dezedeiectificatie vei zoekt van het in het jaarverslag der Kamer berichte omtrent hare falniek »dat een groot deei van op31 December j I. daar weikzame arbeiders, zijnde 467 in getal, mannelijke en vrouwelijke, elders wonen" abusief is. Integendeeler wonen daarvan slechts 6 aibeidsters te Rotterdam. De voorzitter deelt mede, dat hij opnieuw stappen heeft gedaan, door persoonlijk bezoek, om bij zijne excell. den minister van financiën te verkrijgen, dat er gevolg worde gegeven aan het verzoek dezer Kamer, reeds enkele jaren geleden, te voldoen de aansprakelijkheid voor den accijis, der afieveraars van gedistilleerd, onmiddellijk bij den uitslag op de ontbiedeis te doen overgaan alsmede om aan te dringen op de herziening der grondbelasting, bij do wet van 1870 aangewezen. Op voorstel van een der leden wordt besloten, aan den raad van administratie der Hidl. IJz.-Spw.- Mij. het verzoek te richten, dat ook hier gelegenheid worde gegeven, voor denzelfden prijs als te Rot terdam, plaatskaartjes naar Londen via den Hoek-van Holland te verkrijgen, zonder dat men genoodzaakt zij, zooals nu, de reiskosten naar den Hoek daarenboven bij te passen, hetgeen te Rotterdam niet wordt gevorderd. Nog hadden er discussion plaats over de vraag van een der leden waai om de Kamer gecna pogin gen heel aangewend te vooi komen, dat er invoenecht in Belgie op de gist zal worden geheven. Werd aangetoond, dat dpze inmenging in hot huishoudelijk bestuur van een naburig land aller minst kans bad op eenig gunstig resultaat. Ook werd nogmaals de vvenschelijkheid be sproken, dat onze giaanharidelaais zooveel mogelijk hunne gianen bellekken riaar Schiedam of in het uiterst geval C I. F. Rotterdam, doch te leveren Schiedam. Waren er enkele leden van meening, dat dit laatste soms op onoverkomelijke moeilijkheden afstuit, het eenparig ooi deel der Kamer was, dat al het mogelijke behooit gedaan tewoiden, om den gediukten toestand van onzo boot wei kers, met name giaanrneters wegers, te veibeteien, en dat daarnaar in den boezem der graanveteeniging sleeds vvoidt gestreefd. Niets meer aan de oide zijnde, sloot de vooi- zitter de veigadermg. Tentoonstelling te Amsterdam. Eenige Leidsche studenten, die aan de maskerade deelnemen, zullen in de volgende week de tentoonstelling bezoeken. De hoofdpersoon van de Leidsche maskerade zal met een gevolg van ongeveer 50 personen naar Oud-Holland komen op Woensdag 26 Juni. Binnen weinige dagen wordt de heer Pales- trino vei wacht, een zeer bekend advocaat uit Turijn, om het toezicht te houden bij de uit stalling van een uiterst belangrijke inzending van de Kamer van koophandel in zijne woon plaats. Deze verzameling, welke nu voor het eerst zal worden veiloond, omvat voornamelijk voortbrengselen op het gebied der textiele kunst, fiuweelen en zijden stoffen, enz. In oud-Holland zal op liet Maiktplein een houten stellage woi den opgericht, waai klucht spelen uit de 17e eeuw worden opgevoerd, onder leiding van den heer Henri van Kuyk. Voor de eerste opvoering op Woensdagmid dag is gekozenJan Klaesz of gevvaende dienstmaagd, van Thomas Asselijn. De rol verdeeling is de volgende Lijntje, de meid, mej. Koning; Diwertje Gerbrants en Jan Jaspersz., vader en moeder van Saartje Jans, mevr. Westei hoven—De Heer en de heer Wagemans; Saartje Jans, vrijster van Jan Klaesz, mej, J. Ude; Tjerk Ilendriksz en Stoflel Thijsz, de heeren Her mans en Grader; Martijntje, een besteedster, mevr. Kampimyzen Jan Klaesz, vrijer van Saartje. de heer RuijsReinier Adriaensz, een kwaker, de lieer M. van Nieuw land Grietje Pietets en Marretje Jacobs, twee ge- bueren, mevr. M« van Westeihoven en mej. G. Mulder. Een nieuwigheid is de lift, waarmede men, voor een dubbeltje per persoon, inden liuker- toren van liet hoofdgebouw kan opstijgen. De heeren Jan Hamer en Co. hebben hier een hydraulische lift gemaakt en brengen tege lijkertijd in den anderen toren een electrisehe in gereeeheid, welke ook spoedig in werking zal komen. Zij, die liever niet zoo boog stijgen, kun nen reeds aan de eerste verdieping afstijgen en een ki,kje nemen in den hoogen koepel, waar allerlei verrassingen zijn. Vooreersteen echo, als sprekend bewijs van de goede acous- tiek in het gewelf, waardoor een concert zeer goed zal voldoen. Dan heeft men aan den voorkant een heerlijk zitje met een gezicht over het geheele terrein en aan de overzijde een kijkje in de Italiaansche afdeeling. Het panorama daarboven in den toren, ter hoogte van ruim 38 meter, is bijzonder fraai, aantrekkelijker nog dan op den olifant, omdat het overzicht van de tentoonstelling hier nog aardiger is. Men kan b.v. in Oud" Holland neerzien. De groote kerk van Haar lem is duidelijk te onderscheiden. De lift, die zeer gemakkelijk loopten natuur lijk volkomen ongevaarlijk is, vervoert vijf personen te gelijk.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3