Woensdag 19 Juni. A'. 1895 N°. 8812. Tweede Blad. Binnenlandse lie Berichten. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag* Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. ODÉ. ?c. J. UITGEVER: GOiJfüllT Abonnementsprijs, per kwartaal JVsiico per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nommers WEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, De minister van oorlog heeft het wetsont werp tot -wijziging van de wet van 28 Augus- lus 1851, regelende de bevordering, het ontslag en op pensioen stellen der militaire officieren bjj de landmacht, ingetrokken. SCHIEDAM, IS Juni 1895. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan Prov. Staten, ter behandeling in de a.s. zomer vergadering, o. a. voorgesteld eene 3 pCts. leening aan te gaan en alle obligation met een rente booger dan 3 pCt. op 1 Januari 1896 aflosbaar te stellen; aan de gemeente Leiden een subsidie tot een maximum van f 225,000, te verleenen in de kosten van op- en inrichting van een krankzinnigengesticht voor 350 lijders 3e kl., te stichten op het landgoed nEndegeest" onder Oegstgeest; voor 1896 een subsidie ad f1000 >oe te kennen voor ambachtsschool te Dordrecht; een pensioenregeling voor de ambtenaren der provincie Zuid-Holland en voor hunne weduwen en weezen. De rekening van de provincie Zuid-Holland voor 1895 is ter goedkeuring voorgedragen tot een bedrag van f 1,083,767.73Va in ontvang en 1950,922.9 l'/s in uilgaaf, alzoo met een batig slot van f132,844.82. De begrooting voor 1896 is voorgedragen: s. tot een eindcijfer van f660,691.60 voor zooveel de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven betreft, en l. tot een cijfer van f 95,676 voor zooveel het rijksbe stuur. De heffing zal worden aangevraagda. van 8 opcenten op de grondbelasting voor het gebouwd: l. van 8 opcenten op de grond belasting voor het ongebouwdc. van 5 op centen op het personeel. Een ontzettend ongeluk heeft Zondagna- iddag op den Nieuwen Binnenweg plaats gehad onL 'ttend voor de ouders der beide kinderen, die het slachtoffer van de stoom tram werden, ontzettend ook voor de voorbij gangers, die van het vreeselijk ongeluk dat gebeurde, getuigen waren. Het had plaats even zoorbij de Glaea-de-Vrieselaan op den N. linnenweg vóór pand 439, waar twee kin deren de rails wilden oversteken juist toen de stoomtram, die om 12 uur van de Van- Oldenbarneveltstraat was vertrokken, in aan tocht was. De machinist, een man, die eerst een paar maanden in functie is, zag het gevaar, waarin de kinderen zich bevonden. Hij remde en belde uit alle macht zóo zelfs dat het de aandacht der politie trok. Helaas, het mocht niet balen. Beide kinderen, de 11- f 1.85. - 2 50. 0.10. BUBBAC: BOTEBiTHAAT Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. jarige J. C. Noordzij en zijn 3-jarig zusje P. Noord/ij wonende Vollmaiijnstraat no. 38 werden door het sissende monster, dat locomotief heet, gegrepen, inet het gevolg dat het knaapje als 't ware vermorzeld werd en het meisje het rechterbeentje boven de knie en het linkerbeentje onder de knie werd afge reden. Het was een akelig gezicht, dat ver scheidene vrouwen in zwijm deed vallen. Men moest een kelderwinde gebruiken om de locomotief op te tillen teneinde de verminkte lichaamsdeelen van het knaapje te kunnen verwijderen van de rails en de wielen. In het café Belvédère op den hoek der Vrieselaan werden ze binnengedragen. Dr. De Bruyn van Oud-Delftshaven deed het meisje, dat de menschen om haar heen met haar heldere kijkertjes nog aanstaarde, naar het ziekenhuis brengen, waarde kleine om 4K uur is bezwe ken. Raderbrancards reden af en aan. Haar hulp was echter niet noodighet verminkte overschot van het knaapje werd om 2 uur per drenkelingenwagen naar het lijkenhuisje te Crooswijk vervoerd. De machinist was zoodanig ontsteld, dat het hem niet mogelijk was zijn taak te volbrengen en hij moest worden afgelost. Volgens ooggetuigen had de man aan het ongeluk geen schuld en moeten de kinderen, het gevaar willende mijden, juist het gevaar te gemoetzijn geloopen. Zij liepen naast de rails, doch hoorden bellen en meenden toen te moeten oversteken. De smart der ouders is hartverscheurend en laat zich niet beschrijven. Dat menigeen, die van het treurig voorval getuige was, ondanks het feit dat de machinist onschuldig schijnt te zijn, de tram verwenschte, behoeft zeker geen betoog en menigeen ook vroeg zich af, of van overheids wege geen maatregelen te nemen zijn om dergelijke rampen te voorkomen. Iemand die het goed weten kan deelt ons mede dat het ongeluk het 49e, of, wanneer men het aantal slachtoffers telt het 50e is, dat door de stoomtram werd veroorzaakt. Nog vernemen wij dat de moeder der beide op zoo noodlottige wijze omgekomen kinderen ongesteld te bed lag. Zij was een paar dagen geleden bevallen van het 9e kind. (B. Nbl.) Amsterdam. Door de directie van Ons Huis is de inschrijving opengesteld voor een cursus, waaraan vrouwen en meisjes boven de twintig jaar kunnen deelnemen. Bedoeld wordt een gezellig samenzijn, waarin op ver standige en aangename manier door eene be schaafde vrouw, die haar onderwerp meester is, gesproken wordt over alles wat de huis vrouw te doen heeft. Den vorigen winter heeft mejuffrouw S. G. P. Meyboom, directrice der Huishoudschool alhier, eeuige vrouwen in Ons Huis vereenigd, en met haar over huis houdkunde gesproken. De deelneemsters brachten allerprettigste uren door en mej. Meyboom niet minder; beide partyen namen ongaarne afscheid van elkander, toen de laatste les was aangebroken. Deze zoo goed gelukte proef zal nu op groote schaal worden voort gezet, en wel onder de leiding van mevrouw Bakker Korf!Hoogeboom, die reeds als onder wijzeres in het koken het bewijs heeft gele verd, hoezeer zij voor dat werk bekwaam is en hoe aangenaam zij met hare leerlingen weet om te gaan. Mevrouw BakkerKorff wenscht in 18 avonden, telkens van 8—10 uur en éénmaal in de week, de volgende onderwerpen te be handelen, waarbij telkens gelegenheid tot gedachtenwisseling zal gegeven worden: 1. De woning, hare ligging, riolen, vuilnisbak, afwatering. 2. Luchtverversching, verwarming en verlichting. 3. De gereedschappen om het huis in orde te houdeu, en de wijze om er zich van te bedienen, 4. Het voedsel, de ver schillende bestanddeelen er van. 5. Practische behandeling van het voedsel. 6. Het regelen der maaltyden en het bewaren der spijzen. 7. De voedingswaarde van koffie, thee, melk, chocolade. 8. Onze kleederen. 9. De wasch. 10. Het geldbezuinigen en sparen. 11. Ziekte voorkomen. 12. Het behandelen der zieken. 13. Rust en slaap. 14. De verzorging van het kind. 15. Reinheid en orde, 16. Nauwgezet heid en stiptheid. 17. Toepassing van het be sprokene. 18. Wat de vrouw vermag. Zooais blijkt uit genoemde reeks onderwer pen, is naast de theorie de praktijk niet uit gesloten als het voedsel ter sprake zal komen zal men een uitstapje doen naar de keuken. En als de belangstelling in deze bijeenkomsten groot blijkt te zijn, zullen zij gevolgd worden door telken jare terugkeerende, doorloopeade cursussen over huishoudkunde, die een nut tige leerschool voor de aanstaande huisvrouw kunnen zijn. Een geringe bijdrage zal van de deelneem sters gevraagd wordenzooals bij alle cursus sen, nml. 7i/2 cent per avond, met vooruit betaling van 3 avonden. De lessen zullen gegeven worden op den Donderdagavond en in October a.s. beginnen. Uit Kopenhagen wordt het volgende, bijna ongelooflijke feit aan de Frf. Ztg. gemeld Vele Deensche landeigenaars, die voor het karige loon dat zij hunnen arbeiders betalen, geen Deensche arbeiders kunnen vinden, laten door agenten in andere landen mannen en vrouwen aanwerven, die dan als slaven behandeld worden. Hun leven en voedsel zijn zoo slecht, dat de vreemdelingen dikwijls trachten te ont vluchten. Zoo waren onlangs 18 Poolsche en Duitsche arbeiders ontvlucht van een landgoed op Laaland waar zij zeer slecht behandeld waren, en het was hun gelukt Gjedser te bereiken, van waar zij met een schip naar Warneiminde wilden oversteken. De politie in Gjedser wilde hen dwingen terug te keeren, maar de onge- lukkigen verdedigden zich met don moed der wanhoop, en er ontstond een formeel gevecht, waai bij aan weerszijden velen gewond werden. Sommigen vielen in het water, terwijl het aan anderen gelukte, ofschoon uit vele wonden bloe dend en met gescheurde kleederen, het schip te bereiken en aan boord te komen. Zes arbeiders werden gedwongen terug te keeren. Verscheiden passagiers van het schip kozen p3rtij voor de aibeiders. De Kopenhaagsche pers is verontwaaidigd over dergelijke tooneelen, die in een beschaafden staat niet moesten voorkomen. Een Londensche zaakwaarnemer, een zekere heer Woolley, heeft jarenlang door middel van valschheid in geschriften zijn clienten weten op te lichten voor een gezamenlijk bodrag van niet minder dan 140.000 pd. st. Toen zijn oneei hjk- heid aan het licht kwam, maakte hij door midd.d van vergif een eind aan zijn leven. Bij den gemeenteraad van Chicago is het voor stel ingediend, vrouwen, die in korte kleeren wielrijden, te straffen met geldboete van 3 tot 8 dollars. De keizerin weduwe van China Tsou-IIsi heeft een zeer romantische levensgeschiedenis. Hare ouders waren arme lieden in een der voorsteden van Canton. Toen zij tot een buitengewoon mooi meisje was opgegroeid, liet zij zich, om de zorgen harer ouders te vellichten, als slavin verkoopen. Zoo kwam zij in het huis van oen beroemden Chineeschen generaal, di">, opgetogen over hare schoonheid, deugden en talenten, haar als zijn dochter aannam. Toen de generaal later aan het hof te Peking kwam, gaf hij zijne aan genomen dochter aan den keizer, die hoogehjk met haar ingenomen was en haar tot zijn gemalin verhief. Toen keizer I-tchou stierf, in 1861, werd Tsou-Hsi regentes, als voogdes van den jongen keizer, haar zoon Tsai-tchouw en na dians dood, in 1875, bestuurde zij het Chineesche rijk tot in 1889 haar neef en aangenomen zoon Tsai-t'ien Kouangsu de regeering aanvaardde. Van hier is aan de Soer. Ct. getelegrapheerd, dat de inspecteur Liefrinck in opdracht heeft om met den resident van Soerabaja te Bodjo- negoro met den inspecteur Pierson te confereeren over verschillende aangelegenheden in verband met den inlandschen landbouw. De laatste nachtvorsten hebben ook in Zeeland, vooral op magere gronden, schade veroorzaakt. Vele aardappelvelden en akkers met boonen staan zwart. Te Franeker wordt een adres aan H. M. de Koningin Regentes ter onderteekening aan belan ■- hebbenden en belangstellenden aangebod-m,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5