N°. 8814, e u I i e t o n. Op een dwaalweg. A". 1895 Vr dag 21 Juni. Neg-enenveertgste Jaargang. B Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVERfL ODft. Buite ill a n d s cli eBe r iehten. duitschland. 191 f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVREAII: BOM H18 TBAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant- 1.10. Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal i 1 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers De keizer is gisterochtend te halftwaalf niet de oudste vier prinsen van het Wildpark- station te Berlijn naar Hamburg vertrokken. De keizerin heeft zich gistermiddag met een extra trein naar Kiel begeven. Zij neemt haar intrek op het slot. De keizer kwam gistermiddag te Hamburg met de oudste vier keizerlijke prinsen te 4.20 aan. Hij werd door den burgemeester Lehmann en leden van den senaat aan het slation ontvangen. De bevolking bereidde den keizer op zijn rit naar de landingsplaats van 8t. Pauli eene geestdriftvolle ontvangst, In antwoord op eene rede van den burge meester sprak de keizer zijn dank uit voor het ongemeen warme onthaal, dat hem bereid was. De toejuichingen, die hem te gemoet klonken, zeide hij, waren het uitvloeisel van den polsslag van het geheele Duitsche volk, dat er tiotsch op was het rijs in zijne vorsten en" hooge gasten vertegenwoordigd te «.ien. Hij herdacht met dank en weemoed den grooten keizer en diens dierbaren zoon, onder wie het werk, dat tot den zegen en den vrede der volkeren twee zeeën aan elkaar verbond, begonnen was. De gepantserde macht, die te Kiel vereenigd was, zou een zinnebeeld van den vrede zijn, en vau de samenwerking van een Europeesch beschavingsvolk tot volbren ging van zijne beschavingszending. Alle volke ren wenschten vrede en hadden dien noodig. Alleen in vrede kon de wereldhandel, kon Hamburgs handel bloeien. Hamburg leve De correspondent der 2f. E. Ot, te Ham burg schrijft van gisteren Aan de opening van het Noord-Oostzee kanaal gaat heden het feest te Hamburg, dat slechts éen dag duren kan, vooraf; de Roman van Lothar Brenkendorf. 4. iDat zijn waarlijk interessante nieuwtjes en ik wou, dat ik ze eerder geweten had. Hoogst waarschijnlijk had ook ik dan geen voet over den drempel van het huis gezet." Haastig sloeg hij nog eenige glazen wijn naar binnen, en hoewel het gesprek spoedig eene andere wending nam, was het hem aan te zien, dat niets hem zooveel belang inboezemde als de pas gedane mededeeliugen van Reisinger. Toen de doctor tegen tienen opstond, poogde hij hem tiet meer terug te houden, maar maakte zich ook gereed om te vertiekken. Een eind weegs gingen zij samen, maar sloegen vervolgens elk een verschillenden weg in. Ra eenige honderden schreden had Hersdorff rijke handelsstad heeft daarbij, met al den trots en de macht van haar zwaren geldbui del, in den korten tijd van zes uren willen samenbrengen wat zij bij zulke gelegenheden vermag te geven. Want de keizer die uit Ber lijn te Hamburg aankomt te halfvjjf in den namiddag, vervolgt reeds te lialfelf dezen avond zijn reis over Brunsbuttel en door het Noord-Oostzeekanaal. De feesten in die zes uren te geven, komen de stadskas van Hamburg op meer dan een millioen mark te staan. Onmiddellijk na 's keizers aankomst be geeft de stoet zich door de rijkversierde straten naar het raadhuis, waar Hamburg heden een feestmaal geeft aan zijne meest hooggeplaatste gasten, waaronder zi'ch 33 Duitsche bondsvorsten en prinsen, en daaren boven een Engelsche, een Italiaansche, een Oostenrijksche en een Russische prins van den bloede bevinden, benevens de keizer zelf. Door het wegblijven van de keizerin namen aan den maaltijd geen dames deel. Op het laatste oogenblik werden zij nog afgezegd. Ook de kleine kroonprins verscheen niet aan tafel. Gelijk reeds met een enkel woord gemeld is, volgde op den maaltijd, die verscheiden uren duurde, het avondfeest in het Alsterbek- ken. Jammer dat het weer niet zeer fraai was. Van 's middags af vielen er van tijd tot tot tijd regenbuien. Niet ver van den hoofdingang van het raadhuis vloeit een kleine arm van de Alster voorbij. Eene bieede landingstrap, rood be kleed en met bloemen en planten versierd, was hier opgeslagen. De feestelijke stoet dei- gasten stroomde uit het raadhuis naar de opgetooide scheepjes onder aan de trap. De keizer, levendig, vooropvlak achter hem twee vorstelijke grijsbaarden, de Beiersche prins-regent en de koning van Saksen. Het heele schitterende gezelschap in het gevolg. het logement bereikt, waar hij zijn inlrek ge nomen had. Hij ging er echter niet binnen. Het scheen dat het zwoele weer en de mane schijn hem eene wandeling deden verkiezen door de stille straten met hare ouderwetsrhe gevels boven het verblijf in de bedompte kamers van het logement. Ook begon hij de uitwerking te gevoelen van het wel wat overdadig wijngelag en had hij behoefte aan afkoeling. Zoo liep hij dan een paar straten door om eindelijk de voornaamste straat in te slaan, waaraan de villa's waren gebouwd, die de stad omgaven. Hij glimlachte zelf over het toeval, dat hem in deze richting foerde, want hij wilde zich niet bekennen, dat het opzet was. Reeds zag hij de sneeuwwitte muren van hel huis des bankiers in den maneschijn blinken. Alles was er stil. Alleen twee ramen van eene bovenver dieping waren nog verlicht. »Dat is de kamer van den advocaat," dacht Hersdorff. »De pedant zit waarachtig nog in zijne acten te wurmen." Een oogenblik was hij voornemens om te Zoo ging het naar het kunstmatige eiland in het midden van het Alsterbekken. Het meer pretentieuse dan mooie bouwwerk, geheel vellicht, vormde met zijn vlammende licht toren, het middelpunt van de geheele illu minatie der Alster. De keizer nam in de keizerlijke tent, die van alle zijden open was, met zijn gevolg op blauw zijden stoelen met groote tijgervellen plaats. Zoo kon hij door allen gezien worden, want de keizerlijke tent stak boven de om geving uil. Van zijn hoogen zetel overzag de keizer en geuoox. den vurigen aanblik van de vei lichting, die zich aan zijne voeten, overal rondom tot in de verte uitstrekte. Daar knoeiden de glanzende scheepjes, de drijvende tribunen met toeschouwers, de bloe- menbooten, die om het hardst voeren, alles dooreen. Daartusschen siste liet watervuur werk. Aan den oever golfde, fantastisch ver licht, eene enorme menschenmenigte. En op den achtergrond staken de drie hoogste kerk torens van Hamburg, badend in het schelle bengaalsche vuur, als vlammentongen tegen den naciuelijken hemel uit. Terwijl op de Alster nog onafgebroken de vuurpijlen opschoten, scheepte de keizer zich tegen elf uur op zijn tweede raderjacht, de Kaiseradler, in. Langzaam schaarden zich de veertien kleine aviso's der vreemde mogend heden achter het keizerlijke schip, en zoo voer de geheele vloot de Elbe af naar den mond van het kanaal bij Brunsbuttel, waar het eerste schroefjacht des keizers, de Hohen- &*ilerp, met vijf groote Duitsche transatlan tische stoombooten stil de komst des keizers afwachtten. Deze kolossen van schepen namen toch voorzichtigheidshalve geen deel aan den nachtelijken tocht door de overvulde haven van Hamburg en het moeilijke vaarwater der Elbe. keeren, want de gedaente dat hij hier als een veiliefd ridder ven stei promenade ging makendeed ham om zich zelvcn glimlachen. Toch stapte hij door, den rijweg over en kwam voor bet lage ijzeren tuinhek. Zijn schei pe blik drong door in den kleinen tuin, waar het maanlicht phantastische schaduwen over de witte schelppaden wieip. Zooals hij had kunnen verwachten, was er alles even stil en doodsch als in het huis zelf. Neen, toch niet! Hooide hij daar niet bet zachte geluid van eene voorzichtig geopende glazen deur? De jonge officier spitste de ooren. Onwillekeurig verschool hij zich achter een der struiken tegen het hek, vanwaar hij echter al wat in den tuin gebeurde zeer goed kon waai nemen. En een gedempte kreet van vroolijke verrassing ontsnapte hem, toen hij tusschen het groen een helder voorwerp zich zag bewegen, dat niet anders kon zijn dan een vrouwenkleed. ï't Is Herthafluisterde hij, ofschoon hij voor dit vermoeden geen anderen grond had dan zijne opgewekte veibeeldmg. Op het oogenblik dat de k-i||r werd de atgemeene verlichting vi stoken, en zoo trok de keizer jJ .p i nationaal geleide over een vlamnn ,i weg naar Brunsbuttel, aan de 1 lichte schepen in de haven, uii verlichte huizenrijen, pakhuizen en tolkantoren voorbij. Overal rondom, op den grond, in het water, in de lucht gloeide het en spatte en blik semde, glinsterde en fonkelde het. Op de grens tusschen Hamburg en Altona brandde een geweldige, veertig voet hooge rijksadelaar van gaslicht, en een vuurzee brak bier uit als afscheidsgroet van de stad Hamburg. Spoedig gaat de vaart nu voor eenigen tijd langs de zomerkwartieren van rijke Hambur gers, en dan verder langs lichte stadjes en glanzende dorpen, tot de oevers zich al ver broeden en de lichten al spaarzamer worden op het land en liet eskader eindelijk nog slechts in eigen schijnsel vaatt. Aan boord van het keizerlijke jacht bevin den zich twee bekende Duitsche zeeschilders, Hans Bohrdt en Carl Saltzmann. Het verblijf van den keizer te Hamburg en zijn wegvaren j kon hun wel aardige stof leveren tot een tegenhanger voor den ^intocht van keizer Karei V in Antwerpen" of het ïzeefeest van de oude dogen van Venetië", natuurlijk ge moderniseerd en met minder van het mooie vrouwendom dan daar. Te Kiel heeft gisteren aan boord van het Duitsche oorlogsschip Mars een diner van 85 gasten plaats gehad. Onder de aanwezigen waren piins Heinrich van Piuisen en destaf- officieren van alle vreemde eskaders. Daarna een feest aan boord van de Worth, waaraan behalve Duitsehers alleen de Engelsche officie ren deelnamen. Ook hier was prins Heinrich onder de gasten. De Endymion, een Engelsch schip, dat aan Een jager in hinderlaag gelijk, die roet inge houden adem het oogenblik verbeidt, waarop het opgej'aagde wild onder schot zal komen, zoo zat llersdoifï daar twee. due minuten lang, die hem zooveel uren schenen. Wat hij eigenlijk beoogde, dat wist hij zelf niet rechtdaarover zou het toeval beslissen. Daar kwam het lichte voorwerp nadei, daar was liet bij het tuinhek en met twee sprongen stond hij er voor. ïMejuffiouw Hertha!" riep hij iuid genoeg om door haar gehoord te worden, lis het een vriend geoorloofd u een goeden nacht te wenschen De jongedame keerde zich naar den kant van waar het geluid kwam. Op dit oogenblik werd Ilerdorlt's foische gestalte door hel volle maan licht beschenen, waardoor zij hem terstund herkende. Zij maakte eene beweging, aisof zij zonder een enkel woord tot bescheid weg wou vluchten, doch zij dee) het niet. Schijnbaar kalm antwoordde zij iGoeden nacht, mijnheer Ven Hersdorff

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1