Binnenlandse lie Berichten. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren het belastinghervormings-ontwerp tot de in voeringswet aangenomen. De Duitsche linker zijde en de Coronini-ciub hebben besloten het rninisterie-Kielmansegg te steunen de anti semieten nemen eene afwachtende houding aan. Z W I T 8 E E L A 5 D. De nationale raad heeft het voorstel om een staatsbank te stichten aangenomen. 3 3 van het kapitaal zal door den bond, V5 dooi de kantons worden ingebracht. Het geheele kapitaal is 25,000,000 francs en de bank zal het monopolie voor de uitgifte van bank papier hebben. Met aandacht zal zeker deze belangrijke proefneming gevolgd worden. ITALIË. De koning beeft gisteren de voorzitters ont vangen van de deputation uit Senaat en Kamer die Z. M. de adressen \an antwoord op de troont ede zijn komen aanbieden. In 's konings antwoord was het saillante punt de uiting van Z. Ms. vertrouwen, dat liet parlement met de regeering zal samenwerken om den toestand der gelden beter te maken en de geesten tot vreedzaamheid te brengen. De Kamer heelt de voorloopige kredieten toegestaan voor Juli en Augustus. P O K T U O A L. De inkomende rechten hebben dit jaar, volgens de rekeningen der schatkist, reeds zooveel meer opgebracht dan verleden jaar, dat aan de houders van buitenlandsche schuld eene uitkeertng verzekerd is, 50 percent liooger dan over liet afgeloopen jaar. Of die meerdeie uitkeering werkelijk ook zal ge schieden, zal natuurlijk eerst later blijken. in verband met de algemeene viering in het rijk van het zevende eeuwfeest der geboorte van den H, Antonius van Padus, zal van 25 tot 28 dezer te Lissabon een internationaal katho liek congres worden gehouden, waar in hoofd zaak zal worden beraadslaagd over de positie der katholieke kerk tegenover socialisme en anarchisme en over het arbeidersvraagstuk. BUL G A B IJ E. Een opstand is uitgebroken in het district Oeskjoeb, in Macedonië, dicht bij de Bul- gaarsche grens. Telegrammen uit Sofia maken melding van bloedige botsingen tusschen de landelijke bevolking en de Tuik^che troepen. Deze kiegen iri enkele plaatsen klop. Het voorval aan de Tuiksch-Bulgaarsche grens is overdreven voorgesteld. 'Er is geen gevecht geweest, heet het nu. Een Bulgaarsch detachement vervolgde veesmokkelaars en kwam daarbij in de onzijdige strook, tot vlak bij de Turksche grens. De Turksche troepen ■wilden de Bulgaren dwingen terug te gaan, maar deze hielden stand. Een officieele lezing is nog niet bekend T K K IJ E. Aan de Times wordt uit Konstantinopel geseind, dat de ministerieeie crisis aan de Porte de hoop inboezemt, dat Salisbury, die een Tui kenvriend is, in de Armenische kwestie niet langer met Rusland en Frankrijk zal meegaan. De laatste nota van de Porte be vredigt de gezanten niet, zoomin als de stelling van den grootvizier Said pacha, die beambten van de partij van Djevad pacha gaarne zou kwijtraken, maar stuit op een hardnekkig verzet van den sultan. Said s vijanden trachten den sultan te bewegen hem af te zetten. De gezant der Vereenigde Staten te Con- stantinopel heeft van den Britschen consul te Erzeroern bericht ontvangen dat de lieer Lenz, een Amerikaan die per rijwiel een reis door Klein-Azië maakte, bij Bahar door de Kurden vermoord is. De gezant heeft dadelijk de aanhouding geëischt van vijf Kurden, die als de moordenaars worden aangewezen. CHINA. De Japansche gezant is te Peking aange komen en werd er zeer hupsch ontvangen. Ook heeft Shanghai zijn Japanschen consul- generaal terug. Naar uit Hongkong aan de Times wordt gemeld, heeft de generaal der Zwartvlaggen op Formosa geëischt dat de 200 Engelsche mariniers, die door de Rainboio aan land zijn gezet, onmiddellijk weer aan boord zouden gaan. De Britsche commandant heeft dit ge weigerd en zal zich desnoods gewapenderhand tegen de Zwartvlaggen verzetten. De hitte is groot en er heersciit gebrek aan water. Van de operatiën der Japanners is in den laatsten tijd niets meer gehoord. JAPAN. De Times verneemt uit Kobe De Japansche regeering gaat met haar gestreng optreden in het land voort. Zij ontbindt coinité's van de oppositiepartij en verbiedt openbare be raadslagingen. Inlusschen blijft een recon structie van liet kabinet waarschijnlijk. SCHIEDAM, 25 Juni 1805. Vergadering van den gemeenteraad, op 25 Juni 1895, des namiddags ten kwar tier vóór twee uur. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig de heeren Van Erpecum en Van "Westendorp, met kennisgeving. Na vaststelling der notulen van de verga deringen van 11 en 20 dezer, kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Missive van curatoren van het gymnasium, daarbij eene aanbeveling inzendende, ter ver vulling der vacature in hun college, wegens periodieke aftreding op 1 September a.s. van den heer mr. II. M C. Poortman. Op die aanbeveling zijn geplaatst de heeren mr. II, M. C. Poortman en mr. D. Lodder ter visie gelegd, zullende in eene volgende vergadering tot eene benoeming worden overgegaanbezwaarschrift van F. J. van Oosterhout tegen zijn aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het het inkomen, dienst 1894,5, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaat selijke belastingen. De later ingekomen stukken zijn missive van de Gedeputeerde Staten dezer piovincie, ten geleide van het door hen goedgekeurde raads besluit van II Junij.l., tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1894, aangenomen voor kennisgeving idem, ten geleide van een uittreksel uit het koninklijk besluit van den 17n Juni j.l., no. 72, en uit den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van het raads besluit van 30 April j.l., tot heffing van marktgekl, aangenomen voor kennisgeving van burgemeester en wethouders, daarbij ter voldoening aan art 4. der verordening regelende het toezicht op gehouwen, die, als nadeelig voor de openbare gezondheid, ter bewoning ongeschikt zijn (gemeenteblad no. 15 van 1893} een afschrift inzendende van het door de gezondheidscommissie aan hen ingezonden verslag omtrent het voor bewoning ongeschikt verklaren der woningen aan de Blauwe steeg no. 5 s, 4, 6, 8. Op verzoek der heeien De Groot en Hoogendam wordt de be handeling uitgesteld tot eene volgende vergade ring idem, afschrift van hun besluit van 30 Mei j.l., houdende toekenning van pensioen aan P. van Loenen, met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslagen tuinder bij de gemeentewerken, tot een bedrag van f 243.per jaar, aangenomen voor kennisgeving rapport van de financieele commissie, waarin zij na de door de directie van het algemeen handels-entrepot, bij brief van 4 dezer overgelegde verklaring van den executeur van wijlen den heer J. B. Nolet, tot goedkeuring der rekening van gezegd entrepot adviseert, ter visie gelegd, om op den inhoud te letten, wanneer genoemde rekening ter behandeling aan de orde zal zijn gesteld missive van den directeur der hoo- gere burgerschool, houdende mededeeling van de data van aanvang der schriftelijke en mondelinge overgangs-examens aan die school, aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde was allereerst de benoeming van een lid der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor het dienstjaar 1895/6, waartoe werd gekozen de heer W. J. M. Nolet. De staten van oninbare posten a. van de plaatselijke directe belasting, dienst 1893, ten bedrage Yan f 1354.78, waarvan f838.94ü wettelijke afschrijving en f515.8314 non- valeurs en b, vnn de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen dienst 1893/4, ten bedrage van f2224.17, waarvan f 1608.08 wettige afschrijving en f 016.09 non-valeurs, werden onveranderd vastgesteldaan P. Verkade werd f23 67'/s ontheffing verleend op zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, daar gebleken was dat, door onvol doende opgaaf, de geschatte waarde van het bij hem in gebruik zijnde land te hoog was geschathet adres van de Stearine-Kaar- senfabriek lApolio", om tenietdoening van haren aanslag in den hoofdelijken omslag dezer gemeente, voor den dienst van 1895, op grond dat de gemeentelijke heffingsver ordening de naamlooze vennootschappen niet in de belasting betrekt of betrekken mag; en om haar terug te geven wat zij ingevolge art. 266 der gemeentewet, hangende deze reclame, zal hebben betaald, was op dezelfde gronden als in vorige jaren, door burgemees ter en wethouders voorgesteld afwijzend te beschikken. De heer Poortman wenschte de beslissing evenwel nog 14 dagen aan te houden, waartoe zonder stemming besloten werd het adres van de naamlooze vennootschap de stoom- korenmolen sNederland", alhier, waarin zij bezwaar indient tegen haren aanslag in de plaatselijke directe belasting dezer gemeente, voor het dienstjaar 1895, daar die aanslag èn in strijd is met de wet, èn in strijd met de onderwerpelijke plaatselijke verordening, omdat, volgens haar oordeel, naar geest en inhoud van de gemeentewet, naamlooze ven nootschappen niet in hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe belastingen mogen worden aangeslagen, en de bedoelde verordening dit dan ook niet doet voorts merkt adressante op, dat bij dienzelfden aan slag hare onroerende goederen zijn aange slagen naar eene te hooge belastbare som. Op grond van een en ander verzoekt zij haar geheele ontheffing te verleenen van dien aanslag, subsidiair dien aanslag in die mate te verminderen, als met het oog op de wer kelijke waarde harer onroerende goederen zal blijken te behooren blijkens het inge wonnen rapport van de schatters voor de plaatselijke belastingen vonden deze geen aanleiding om, na gedane nauwkeurige opne ming van die pauden, de door hen gedane schatting dier panden te wijzigen. De raad hechtte ook hier zijn goedkeuring aan uit stel tot de volgende vergadering. Voorstel van de commissie ad hoe (benoemd 24 Juli 1894) lo. om art. 5 der verordening tot regeling van het openbaar middelbaar onderwijs te schiappen en de nomrners der volgende artikelen met 1 te verlagen, opdat die verordening in overeenstemming zou zijn met het raadsbesluit van 12 Maart 1895 tot opheffing der handelsaldeeling aan de hoogere burgerschoolen 2o. de proef met betrekking tot de burger-aiondschool, vastgesteld bij raadsbesluit van 19 Juni 1894, voort te zetten gedurende de schooljaren 1895/6 en 189C/7 werd op voorstel van burgemeester en wet houders met algemeene stemmen aangenomen. Burgemeester en wethouders deelen mede lo. dat zij, in overleg met de commissie voor de gasfabriek en drinkwaterleiding, onder goedkeuring van den raad besloten hebben de verrekening van het gas, zoo voor straat verlichting als voor de verlichting van ge meentegebouwen, te rekenen van 1 April j.l, te doen plaats hebben tegen het volgende verlaagde tarief: a. voor de straatverlichting 0.6 cent per uur brandens per lantaarn 5. voor verlichting van gemeentegebouwen 6 cent per M3 verbruikt gas. Ook hieraan hechtte de raad in het eind zijne goedkeuring, nadat een voorstel van den heer De Groot om ook deze zaak 14 dagen aan te houden met 14 stemmen tegen 5 verworpen was. De heer Hoogendam, de porté van het voor stel niet begrijpende, wenschte ook de ge legenheid te hebben het nog eens te kunnen nagaan. Ware het, dat hier een algemeene verlaging van den gasprijs werd voorgesteld, maar dat is het geval niet, Wat nu de ge meente minder zou uitgeven, zou door de gasfabriek ook minder ontvangen worden. De voorzitter merkte op, dat juist om die reden burgemeester en wethouders besloten hadden de wijziging in de berekening van den gasprijs voor de gemeente aan te bren gen, wijl daarmede de toestand juister werd. Zou het winstcijfer der fabriek verminderen, de uitgaven der gemeente werden daartegen over ook evenredig minder; de gemeente had geen belang bij het laten voortbestaan eener hooge winst in schijn. Op gelijke gronden ontraadde ook de heer Maas het uitstel der behandeling, bovendien opmerkende dat met dat voortdurende uitstel de gemeentezaken niet werden bevorderd. De heer Hoogendam gaf nu nog nader als zijne meening te kennen, dat waar altqd tegen de gemeentewet in, de gemeente winst behaalde op de exploitatie der gasfabriek, deze kleine zuivering haar al zeer weinig: o CT verheffen zou. In protest daartegen merkte- de voorzitter op, dat de spreker hier ver warde het heffen eener belasting op het ge bruik van gemeentewerken met het drijven eener industrieele onderneming als de gasfa briek is. Nadat de heer De Groot nogmaals had aan gedrongen op uitstel, en de heer Maas de ver gadering hierop attent maakte, dat de zaak slechts gold eene mededeeling van burge meester en wethouders aan den raad, werd het voorstel-De Groot in stemming gebracht- met het boven aangegeven resultaat. Na mededeeling van den afloop der ge houden aanbesteding op 6 Juni j.l. en van de- verhuring op 20 Juni j.l, sloot de voorzitter, daar niemand het woord verlangde, de ver gadering, terwijl bepaald werd dat de ver gaderingen in de maand Juli zullen gehouden worden op den 2n en 4n Dinsdag, met het oog op de den 3n Dinsdag dier maand te- houden verkiezing voor 7 leden van den ge meenteraad. De collecte voor den gewapenden dienst, Zondag alhier gehouden, heeft opgebracht: f 189.23'/?, zijnde f'12.77'/s meer dan ia het vorige jaar. Door den raad van administratie der H, IJ. S. M. is gunstig beschikt op het verzoek der Kamer van koophandel en fabrieken alhier, om hier plaatskaartjes naar Londen via Hoek-van-Holiand verkrijgbaar te stellen voor denzelfden prijs als te Rotterdam. Bij de gistermiddag door burgemeester en wethouders gehouden inschrijving voorcarous- sels en dergelijke inrichtingen werden gegund een caroussel op het Marktplein voor f '125.27 l/s en een aan het Oostmolenplein veor f 250 terwijl de aanbiedingen voor hippodromes en dergelijke niet zjjn aangenomen, omdat de geboden prijzen niet voldeden aan de ver wachtingen. De Koninginnen vertrekken heden van Igle naar Constanz. Na een oponthoud van twee dagen in laatstgemelde plaats, zullen HH. MM. Zater dagochtend op Het Loo aankomen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2