S P O E T. Letteren, Kunst en Wetenschap. PEK TE LEO HA AF. Land- en Tuinbouw. De Koningin en de Koningin-Regentes ko men Zaterdag 6 Juli des namiddags met een extra trein van Het Loo in de residentie tot litreiking van de Lombok-onderscheidingen en zullen denzelfden avond vermoedelijk vóor j,et diner naar Het Loo terugkeeien. H.M. de Koningin heeft f30 geschonken aan liet armoedig gezin van J. Oosterhof te Wijnje- terp en f20 aan het behoeftig gezin van W. de Vries te Ureterp. H. M. de Koningin-Regentes beeft f60 ge schonken aan de nagelaten betiekkingen van •wijlen den onderwijzer F. Keulen, teWieringen. Gisteren is bij de Tweede Kamer inge komen het wetsontwerp tot herziening dei- kieswet De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 27, en die van den minister van marine op Vrijdag 2S dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 4,333.382.56 en bij de betaalmeesters - i,686,7S4.13l/s Te zamen f 6,020,166.69'/2 Bij ion. besluit van '17 Mei isdeheorM. Merens erkend en toegelaten als consul van Seryië te Amsterdam. (Stct.) De plechtige uitreiking der eereteeken3 aan de dapperen van Lombok is (vclgens het Eaagscle Dagllbepaald op Zaterdagmiddag 6 Juli in liet Malieveld (vermoedelijk te 2 uur). Aan de zijde van de tentjes zal een groote tribune verrijzen, waarop de hooge staatscol leges zullen plaats nemen. Rechts van de tribune zal opgesteld worden een detache ment van het korps mariniers en links een der koloniale reserve. HIJ. MM. de Koninginnen zullen van de zijde van de Bosehwacht het terrein binnen rijden en op de tribune plaats nemen, waar voor de gedecoreerden zijn opgesteld. H. M. de Koningin zal zelf de eereteekens op de borst der helden hechten en H. M. de Koningin- Regentes zal hen toespreken. Daarna zal een défilé der opgestelde troepen worden gehouden. Naar men wil, zou de gepens. generaal- majoor A. R. W. Gey van Pittius, afgetreden legercommandant en chef van het departement van oorlog in Ned. Indië, adjudant van H. M. in buitengewonen dienst, benoemd worden tot kanselier der Nederlandsche i idderorden, in de plaats van wijlen den vice-admiraal jhr. F. de Casembroot. (Dagblad.) Na het ontvangen van het alarmeerende Reutertelegram van verleden Zaterdag heb ben wij aan onzen correspondent te Batavia telegrafisch nadere inlichtingen over den toe stand in Atjeh verzocht. In antwoord daarop ontvingen wij onder dagteekening van heden, 24 Juni, het volgende telegram Vertrouwbare berichten zijn moeielijk te verkrijgen. Volgens officieele tijdingen beschoot de vijand de buitenste forten met granaten. Het alarm, dat het Bataviaasch Handels blad maakt, wordt als buitensporig beschouwd. Intussehen wantrouwen velen toekoe Djohan. Men zegt dat het leger in Atjeh zeer ver zwakt (enfeebled) is. Generaal Deykerhoff weigerde versterkin gen. Uit dit telegram blijkt, dat de alarmeerende berichten of beschouwingen, door een blad te Batavia gepubliceerd en waarvan Reuter zich Wellicht tot tolk gemaakt heeft, aldaar voor zeer overdreven gehouden worden, en dat generaal Deykerhoff, onze legeraanvoerder in Atjeh, in elk geval geen versterkingen'noodig acht, In verband met dem '•'deeling in den •aanvang van liet telegram, i vertrouwbare berichten moeilijk te verkrijgen zijn, zal men ongetwijfeld goed doen ten aanzien van niet- officieele berichten eenige reserve in acht te te nemen. (N. B. Ct.) Naar aanleiding van het alarmeerende Reuter-telegram seinde liet Handelsblad naar Kota Radja en ontving tot antwoord Every thing allright (alles naar wensch). Naar men verneemt is generaal Vetter voornemens einde Augustus of begin Sep tember met een der stoomschepen van de Rotterdamsche Lloyd weder naar Indië te vertrekken. Voor een passend uitgeleide wor den reeds plannen beraamd. Dr. Kuyper deelt mede, dat hij i>na zoo openbare en grievende aanklacht" (van de Nederlanderanti-rev.) èn zijn lidmaatschap van het «Centraal Comilé" èn zijn voorzit tershamer, op de eerstvolgende deputaten- vergadering ter beschikking zou stellen van de deputaten, ook al ware hij niet aan de beuit van aftreding. Men weet dat de heeren De Savornin Lobman (hoofdredacteur van de Nederl.) en dr. Kuyper leeds geruime» tijd scherp tegen over elkander staan. De korvet Alkmaar za! na de feestelijkheden te Kiel naar Amsterdam gedirigeerd en buiten dienst gesteld worden. Tot dusver is voor den Noordooster-locaal- spoorweg voor f 708,850 geteekend. Het plan van een bezoek van Gladstone aan Rotterdam zal niet doorgaan. Prins Maurits met gevolg meest allen hoofdpersonen van de Leidsche maskerade vereerde Zondagavond Seheveningen met een bezoek. De prins en zijn volgelingen, allen ge kleed in kostbaar gala-kostuum, dineerden in bet «Oranje-Hotel", en woonden ook een ge deelte van het concert in het Kurhaus bij, waar de volksliederen werden ten gehoore gebracht. Zoowel in de Kurzaal als op het terras en daarbuiten bewoog zich een ontzet tende menschenmassa. De stoomtram der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij van Den Haag naar Seheveningen vervoerde Zondag pl. m, 19,700 passagiers. Gedurende de avonduien moest tusschen Seheveningen en station Anna- Paulownastraat een 5-minutendienst worden ingevoerd. Met het leggen van het tweede hoofd in zee vóór den vuurtoren aan het Schevening- sche strand is een aanvang gemaakt. Zaterdagnamiddag had te Oudewater de veehouder C. M,, wonende aldaar, het onge luk, bij het laden van een voer hooi daar af te vallen, tengevolge waarvan hij terstond een lijk was. Een dezer dagen gehouden verloting ten voordeele van het pensioenfonds der typo grafen te Groningen heeft ruim f 1650 netto opgebracht. Een 4-tal knapen van 914 jaar vermaakte zich "Vrijdagavond bij Kampen op een met hooi geladen wagen. Toen deze in beweging kwam, kantelde bij tengevolge van het een of ander ongeval om, en geraakten de knapen onder het hooi en in een sloot. Het treurig gevolg was, dat 3 jongens verdronken, terwijl de vierde nog gered kon worden. Het bericht, dat de heer en mevr. G. J. van Heek te Enschede op 13 Juli aan hunne arbei ders een feest geven zullen in het Volkspark, is, naar ons nader gemeld wordt, onjuist. (N. .E. Ct.) Naar het Utr. Dbl. verneemt, zal, wegens ziekte van den eigenaar, jhr. rar. Van Lans- berge, diens bekende en groote collectie orchi deeën op den huize Duno te Oosterbeek onder den hamer worden gebracht. Te Terheiden (N.-B.) is Zondagnamiddag een 16-jarig jongeling, woonachtig te Breda, bij liet zwemmen verdronken. Te Biervliet is een bakkersvrouw in een waterput gevallen, waai uit zij levenloos werd opgehaald. Rotterdam. Naar men weet, heeft de veroidening op het havengeld voor rivier-en binnenvaartuigen, welke hier van kracht is, aan herhaalde aanvallen van Duitsehe zijde blootgestaan, het laatst van den bond der schippersvereniging dJus et Justitia" te Mannheim. B. en W. dezer gemeente zijn intussehen van meening dat de heffing nog met eenige conventie, noch met eenige Nederlandsche wetsbepaling, noch met de billijkheid in strijd is; dat zij, gelijk toenemend vei keer bewijst, in geenen deele ondoelmatig wet kt en dat betgeen zij opbrengt blijft binnen de grenzen eener retributie, die verband houdt en houden moet met de groote offers, welke de gemeente vooral ter wille der livierschepen gedwongen is in havenaanleg aan te brengen, terwijl zij ook de voldoening hebben gehad, dat die over tuiging door hoogeie colleges wordt gedeeld. Daarom stellen zij den raad voor, de nieuwe ontwerp-verordening, op enkele kleinigheden na gelijk aan de oude, opnieuw vast te stellen. Maassluis. Op de aanbeveling van B. en W. voor de benoeming van een haven meester zijn alphabetisch geplaatst de heeren A. Borstlap Az., H. A. van Dijl, beiden te Rotterdam en J. C. Meijer, te Schiedam. 's-Gravenhage. - Ter gelegenheid van den sterfdag van den heer Carnot is aan het hotel der Fransche legatie in het Korte Voorhouten aan de kanselarij op den Nieuwen Uitleg de vlag halfstok geheschenmet rouwcrêpe omhangen. Jmstcrdmn. Carnot's sterfdag is gisteren in de Fransche afdeeling der wereldtentoon stelling op eenigszins plechtige wijze hor- dacht. Des ochtends werd op de galerij door de zorgen van het uitvoerend comité koraal- muziek uitgevoerd en des middags voerde de heer Jarquot, Franseh consul-generaal, in een kring van belangstellenden, het woord. De muziek voerde daarna Beethoven's marche funèbre, de Marseillaise en het "VVien Neêr- landsch bloed uit, waarna de consul de aan wezigen voor hunne tegenwoordigheid dank zegde. Assen. Thans is, zooals uit eenc officieele bekendmaking blijkt, bepaald, dat de Koning innen den 5den September in Drente zullen aankomen, terwijl het vertrek zal plaats heb ben in den avond van den 7n September. Een dames-commissie heeft zich hier ge vormd tot het aanbieden aan HU. MM. de Koninginnen, namens de Drentsciie vrouwen, van een souvenir aan bet bezoek, aan Drente te brengen. Op andere plaatsen in de pro vincie zullen eveneens commission worden gevormd. Zwolle. Het officieele beiicht is thans ontvangen dat het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen aan Overijssel, met name aan Zwolle, Kampen en Enschede, is bepaald op 2, 3 en 4 September a. s. II.II. MM. zullen Maandag 2 September des voormid dags te Zwolle aankomen en Donderdag morgen de gemeente en de provincie ver laten. Bij burg. en weth. van Appingedam is bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin een zilveren beker zal laten veirijden bij gelegenheid van de herdenking van het 75-jatig bestaan der hard- draverij-vereeniging aldaar. In de Vrijdag te Amsterdam gehouden ver gadering van jRembrandt", veieenigingtot behoud van Neiei landsche klinstv eiken, deelde de voorzitter mede, dat een lid der vereeniging f100,000 bad geschonken, teneinde een speciaal fonds te stichten om m bqzondeie gevallen schilde rijen aan te koopen. Men meldt uit Bei lijn van 23 dozer aan het Handelsblad Chnspijns gezelschap heeft beden met groot succes gedebuteerd. De zaal was goed bezet met de élite van het pubhek, vvaatundei autoiiteiten op kunstgebied. Da Nederlandsche gezant woonde de geheele voet stelling bij. Di ie wpken geleden kocht een Lon lensche liefhebber bij epn antiquum van Chatham een mythologisch schilderij voor 125 ftanc». Teiug- gekeeid in zijne woonplaats, onrieizothl hij het schilderij, en vond tot zijn voldoening de hand- teekening van Rubens. In de verkoopzaal, in de Wardoutstieet. is deze Rubens aan den Hertog van Bedford vei kocht voor 90,000 finms. 's-GRAVEXIIAfiEi 25 Juni. Tweede Kamer. Het kiesrechtontvverp is verzonden naar de afdeelingen. Bij de behandeling der wetsontwerpen Indische spoot weg Tarik— Soerabaja deelde de minister van koloniën mede, dat blijkens telegram van deri gouver neur-generaal te Atjeh niets bijzonders is voorgevallen. De heer Crenter' heeft de motie voorgesteld om de wettelijke goedkeuring voor te behouden van aan de Oost-Java-stoomtrarn- maatschappij verleende vergunning voorliet personen-venoerop de lijn tot Kalian, ondanks bestrijding van den minister aangenomen met 38 tegen 29 stemmen, waai na het ont werp bettekkelijk den spoorweg Soetabaja Kalimas is aangenomen met 49 tegen 18 stemmen. Het ontwerp-kieswet stelt den leeftijd der kiezers op 25 jaar; den aanslag der directe belastingen verplichtend (f I gtondbelasling). Voorts zijn kiezers: huurders van huizen of gedeelten met weekhuur, varieetend vanfl a f 2.50, volgens tabel overeenkomende met personeel, of zij die 13 maanden in dezelfde betrekking waren met traktement (of pen sioen) vau f275f550: zij die ten minste f'100 nominaal inschrijving op het groot boek of f50 op de rijks-postspaarbank, hebben en zij die voldoen aan den eisch en de bekwaamheid wettelijk gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, betrekking, beroep of bedrijf. Het kiezersaantal is niet te ramen. Raadskiezers zijn dezelfde als bovenge noemd, maar moeten f i a f 2.50 in de plaatse lijke directe belastingen betalen. De regeering is voornemens de hoofd kiesdistricten voor de Prov. Staten, waar meer dan 5 plaatsen te gelijk te vervullen zijn, te splitsen en alle gemeenten boven 15,000 zielen voor raadsverkiezingen ook te splitsen, behalve Amsterdam waar 9, Rotter dam waar 5 en Den Haag waar 3 districten blijven. Wij laten hier volgen het ons toegezonden reglement en programma van den cursus iri hoef beslag, te houden vanwege de afdeeling Rotter dam, Schiedam en omstteken der «Hollandsche Maatschappq van Landbouw". Art. 1. Deze cursus zal gegeven worden te Rotterdam, door dr. J. Poels, rijksveearts, met medewet king van den hoefsmid Chr. Jansen, Jonkerfransstraat, aldaar. Art. 2. De cursus bestaat uit tien theoretische en tien practische lessen voor eiken leerling. De theoretische lessen worden door alle leer-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3