A". 1895. Tweede Blad. Woensdag 26 Juni. N°. 8817. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. innenlandsche Berichten. Land- en Tuinbouw. Kolon ën. pgr GDUBAHT itONNEMENTSPRiJS, par kwartaal JVaseo per post, door het geheele Rijk ifzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. B II R B A C B OTEB8TBA1T 7 O. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 25 Juni 1895. De minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de districts-school- opzieners aan de gemeentebesturen verzocht ds volgende vragen te willen beantwoorden lo. Hoe groot was het aantal schoolgaande kinderen aan elke der openbare scholen op 15 Januari 1895? 2o. Welke zijn de namen der onderwijzers en onderwijzeressen, die op 1 Juli e. k. aan de openbare scholen verbonden zullen zijn (Het hoofd en de vakonderwijzers behoeven niet vermeld te worden). 3o. Welke dier onderwijzers hebben den leeftijd van 23 jaien volbracht en bezitten den rang van hoofdonderwijzer 4o, Wat is de reden der onvoltalligheid n het personeel Waarom is niet aan de eischen der wet voldaan Een bijvoegsel der St.-Ot. van 20 dezer bevat een staat van afkoop van tienden, over jaar 1894. Daarop worden vermeld a. wat de tienden van het. staatsdomein en van bet kroondomein betreft, al de in 1894 ge sloten afkoopen; b. wat de tienden van parti culieren aangaat, al de in 1894 in de open- bate registers overgeschreven afkoopen. De afkoopprijzen bedroegen staatsdomein f16,009, kroondomein f 834, tienden van par ticulieren f130,673; totaal f147.517. Zaterdag hield de «Liberale Unie" te Arn- terdam hare gewone algemeene vergadering, ouder voorzitterschap van den heer mr. T. v. Heltinga Tromp. Daarin kwam aan de orde het indertijd medegedeelde concept-besluit van het bestuur. De afgevaardigden van «Burgerplicht" te Amsterdam stelden op dit concept-besluit een amendement voor. De slottirade luidt: be- 'i' aan het bestuur op te dragen om, met inachtneming van het bovenstaande, en let- le op hetgeen op verschillend gebied een krachtig handelen van den wetgever eischt, !an programma voor de Liberale Unie te cut werpen en dit, zoodra de kieswet zal zijn tot stand gekomen, in de kiesvereenigingen te tel behandelen en daarna aan de goedkeu- der algemeene vergadering te onder werpen." Na uitvoerig debat stelde de afgevaardigde 'an «Burgerplicht" te Zutfen de volgende malie voor: »De vergadeiing spreekt de overtuiging uit, dat het opmaken van een pro nto van sociale hervormingen prematuur en onpractisch is, zoolang niet door mime liesreehtuitbreidingzy geroepen worden mede le spreken, wier belangen het geldt." Het bestuur nam uit het amendement-Am sterdam over de zinsnede, betreffende het nogmaals op den voorgrond stellen van bet kiesrecht vraagstuk. Het voorstel-Amsterdam werd verworpen met 10 stemmen voor de rnotie-Zutfen werd eveneens verworpen met 11 stemmen vóór. Het gewijzigde bestuursvoorstel werd aange nomen met 38 tegen 11 stemmen. Het luidt als volgt (het cursief gedrukte werd door het bestuur uit het amendement van Amsterdams «Burgerplicht" overgenomen) «De algemeene vergadering van de Libe rale Unie, overwegende dat voor de gezonde ontwikkeling van ons staatkundig leven, en als grondslag voor een politiek van wenscheiijke hervormingen, een zoo ruim mogelijke uitbreiding van liet kies recht, gelijk zij steeds heeft voorgestaan, dringend noodzakelijk blijft; dat het de eerste en meest dringende taak der Liberale Unie is de totstandkoming dier Jciesrechtu ithraiding te bevorderen dat intusschen de tijd gekomen is voor het vaststellen van een programma, de richting aangevend waarin, na het totstandkomen der kiesrechthervorming, de democratische politiek der naaste toekomst zich dient te bewegen, en geschikt om te strekken tot vereenigings- punt voor alle vooruitstrevende vrijzinnigen dat dit programma behoort te staan op den bodem der tegenwoordige grondwet niet omdat deze in elk opzicht bevredigend is, maar omdat het een eisch is van practisch beleid, aanstonds alle krachten te wijden aan de vele hervormingen, door hare bepa lingen geboden of mogelijk gemaakt dat bovenal de sociale vraagstukken de aan dacht vorderen, opdat ook in de wetgeving de belangen van den arbeid en den arbeider ten volle tot hun recht komen, elke bevoorrechting van het kapitaal ophoude en, in het algemeen, voor zoover de wetgever invloed uitoefent op de verdeeling der maatschappelijke goederen, meer ïechtvaardigheid worde betracht; Besluit: aan het bestuur op te dragen om, met inacht neming van het bovenstaande, en lettende op hetgeen op velschillend ander gebied in de eerste plaats op dat der gemeente-finan- ciën een krachtig handelen van den wet gever eischt, een programma voor de Liberale Unie, na behandeling in de kiesvereenigin gen, aan de goedkeuring der algemeene ver gadering te onderwerpen." In de vacaturen, ontstaan door het aftreden van mr. Hoek, mr. Smeenge, prof. Van Het- tinga Tromp (allen niet herkiesbaar) en door het bedanken van prof. mr. Drucker en mr. A. C. Crena de Iongh, werden gekozen de heerenmr. E. E. van Raalte, dr. W. P. Ruysch (Den Haag), J. B. C. Teilegen, D. de Klerk (Rotterdam), prof. Molengraaf! (Utrecht) en jhr. mr. L. Michiels van Kes- senicli (Roermond). Het aantal buitengewone leden en bescher mers, op 1 Januari 4894 groot 877, is tegen het einde des jaars gedaald tot 712. Op dit oogeoblik zijn 81 kiesvereenigingen aangeslo ten met 9300 leden. Het Sub-comité Rotterdam tot verkrijging van kiesrechtuitbreiding, dat de provincie Zuid-Holland tot arbeidsveld heeft en op dit oogenblik is samengesteld uit de volgende vereenigingenBakkersgezellenbond, afd. Rot terdam, Slucadoorsver. «Door Eendracht Verb.", Bootwerkersver. sNed. Vlag", Alg. Ned. Werkl. Verbond, afd. Rotterdam, Rot- terdamsche Bestuurdersbond, Soc. Dem. Arb. Partij, afd. Rotterdam, Burgerkiesver. sAlg. Belang" heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarbij zij alle vooruitstrevende vereenigingen ir Zuid-Holland, met aandrang de vraag voor houdt: of het niet meer dan tijd wordt, dat in Nederland het van kiesrecht verstoken deel des volks de handen ineen slaat om langs wettigen weg en op gepaste wijze de noodige stappen te doen tot verkrijging van het aller eerste burgerrecht. Onze hooge regeering toch, ongevoelig voor de behoefte des volks, bleef, zoo heet het in die circulaire, tot nog toe doof voor de roep stem van zoovele Nedeilandsche burgers, welke door adressen, meetings en demonstra ties op krachtige wijze hun verlangen hebben geuit. Ja, verschillende volksvertegenwoordi gers hebben zelfs durven verklaren, dat het Nederlandsche arbeidende volk geen kiesrecht verlangt Het Sub-comité nu wil dat woord te schande gemaakt zien en het verzoekt nu uit alle oor den des lands dezelfde stem te doen weer klinken wij verlangen uitbreiding van het kiesrecht, zoover de tegenwoordige omstandig heden het gedoogen, dus zoover als de Grond wet toelaat. Het Sub-comité te Rotterdam verzoekt alle vereenigingen, die de circulaire ontvangen, haar zoo spoedig mogelijk in een ledenver gadering in behandeling te nemen en lo. aan het adres van den heer J. Wichers, secr.- penningm., Rubroekstraat 8 te Rotterdam vóór of uiterliik op 7 Juli a.s. in alle geval doen weten o; de vereeniging zich al of niet bij het comité te Rotterdam wenscht aan te sluiten 2o. bij aansluiting, een of meer afge vaardigden te zenden naar een gecombineerde vergadering, die gehouden zal worden Zondag 14 Juli des namiddags te 1 uur in het Yer- eenigingsgebouw aan den Goudschenweg no. 87 te Rotterdam en waar beraadslaagd zal worden over den te vcdgen weg. Te Haarlem is aan het bureau van den ontvanger der accijnzen een valsche rijks daalder aangehouden, dragende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1871. Het geldstuk was kleiner dan een echt. Er zijn dit jaar, op Zuid-Beveland in het b'jzon- der, zooveel aardbeziën, dat dit zelfs invloed heeft op den prijs der kersen, die anders duurder zouden zijn, doch Zaterdag te Goes reeds tegen 6 ets. per pond weiden verkocht, wat bijzonder goedkoop is, nu ze nog slechts éen week worden geplukt. In den stal van een veehouder aan den Blom- merdijkschenweg te Hillegersberg is onder de varkens de vlekziekte uitgebroken. Uit Cbarlois wordt gemeld dat de hoeveelheid aardbeien dit jaar buitengewoon groot is, zelfs meer dan men voor de cmsumtie te Rolteidam kan verkoopen. Evenals vóór een paar jaar zul len de aardbeien weder in vaten voor jam naar Engeland moeten worden gezonden de prijs is in dat geval aanmeikelijk minder, dan wanneer ze woiden verkocht voor de consumtie. In Sta-Pal, het weekblad gewijd aan de toe passing der beginselen van den Oianjebond van orde, wordt gemeld, «dat zij, die thans van Apeldoorn naar Zutphen reizen, een groot bord zullen zien, waarop geschilderd staat Oranjebond van orde. Erica-Stichting. Daar is de plek, waar vijf heida-hoeven gebouwd en de landen voor cultuur geschikt gemaakt uorden." Dr. A. Prins, de bekende rijkslandbouw-leeraar voor Gelderland en Ovorijsel, heeft zich bereid verklaard een plan voor do cultuur der gronden te ontwerpen en de hoofdleiding der stichting op zich te nemen. Aan de toekomstigs bewoneis der hoeven zal de verplichting opgelegd worden zich aan diens leiding en voorschriften te onder werpen. Met den bouw van de eerste en de vierde hoeve is men reeds begonnen. Op 1 November moeten de 5 huizen geheel gereed zijn, en dan zal de proef genomen worden of het mogelijk is op 5 hectaren goeden heidegrond aan een degelijk arbeidersgezin een eenvoudig bestaan te verschaffen. Batavia22 Mei. Atjeh. Het jongste verslag omtient de voor naamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 23 April tot en met 7 dezer, vermeldt o. a. het volgende Groot-Atjch. Onze tijdelijke post te Lamkoenjit, het tijdelijk v. achthuis te Blang-Tjoet, de aflossing van de brugwacht te Anagaloeng en het vivres- transport naar deze plaats werden een enkele maal, onze tijdelijke posten te Btloel en Kioeng- Gloempang, meermalen zonder nadeel beschoten. Bovendien werd laatstgenoemde post in den nacht van 22 op 23 April j.l. met geschutvuur bestookt; van de 15 projectielen sprongen er 14 in de nabijheid der veisteiking, zonder eenige schade te veroorzaken. Den 23n April j.l. werd nabij kampong Nesoeh door een in de sawah werkenden Atjeher een

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5