Vrijdag 28 Juni. N°. 8819 .A0. 1895 KENNISGEVING. KENNISGEVING. KENNISGEVING.- Stremming passage over de ÏÏOOGE BRUGr 9 g* ii ii v e r tig s t Jaargang. Versch jnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U ITG EERr .J. ODÉ. te Overschie. Buitenl andsclie Berich ter OOURAIT êsoSKEMENTSPBiJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijks nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BOBR A P: BOTK^lTRiiT ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam •brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling •van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 418 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van J. G. HOSMAN, om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor het huis, staande aan de Verbrande Brven no. 6. Schiedam, den 27n Juni 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. OPROEPING VAK VERLOFGAN GERS TER NA-1NSPJECTIE. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Roepen bij dezen op de milicien-verlofgangers Van de lichting 1892 QUIRINUS VAN DIJKE, plaatsvervanger voor Adrianus Bsuman, loteling der gemeente Nteuwenhoorn. beboerende tot het 2e Reg. Veld-Artillerie Van de lichting 1893 ARIE GROENENDAAL, loteling dezer gemeente, behoorende tot het 4de Reg. Infanterie; om op Vrijdag dan 12den Juli e li., des voormiddags ten 10 ure, in unifoim gekleed en voorzien van alle Kleeding- en Uitrustingstukken, van zakboekje en verlofpas, in liet Beursgebouw te ROTTERDAM te verschijnen, teneinde aldaar door den Heer Militie-Commissaris in hot 2e dis trict van Zui d-Holland nader te worden onder- loclst. Voorts worden zij herinnerd aan de straf bepaling van Art. 144 der Militiewet, dat zij, bij niet-veischijning of niet in het bezit zijn van kunne Kleeding- of Uitrustingstukken, hun met groot verlot medegegeven, onder de wapenen wor den geroepen en van drie tot zes maanden in dienst gehouden. En opdat bovengenoemde personen hieromtrent geen onkunde zullen kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt. Schiedam, den 27n Juni 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en Wethouders van Schi e- dam brengen ter algemeene kennis, dat blijkens bij hen ingekomen bericht van Bur gemeester en Wethouders van Rotterdam, de passage over de lioogc brug te Overschlc gedurende I© dagen, aanvan gend 1 dull a.s., zal worden gestremd, terwijl gedurende dien tijd in de passage voor voetgangers en handkarren door een pont zal worden voorzien. Schiedam, 27 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. Be Secretaris, VERNÈDE. D U I T S C II I A H D. Het Keizer-Wilhelm-kanaal wordt den ln Juli a.s. opengesteld voor schepen met hoog stens 75 decimeter diepgaug. De Pruisische Landdag behandelde Dins dag de interpellatie der heeren dr. Sattler c. s.welke maatregelen de koninklijke re geering reeds heeft genomen of nog denkt te nemen om met het menschelijkheidsgevoel en de eischen der geneeskundige wetenschap en de wetten in strijd zijnde toestanden in particuliere of onder leiding van corporation staande krankzinnigengestichten, zooals in het proces-Mellage zijn aan het licht gebracht, te vooikomen en die instellingen aan een afdoend regeeringstoezicht te onderwerpen. Dr. Sattler lichtte de interpellatie toe en noemde haar een onvermijdelijk uitvloeisel van het proces, dat vooral de katholieke be volking zoozeer gegriefd heeft, waar zij in het gesticht een vrucht van christelijke liefde meende te zien. Maar ook een reeks van staats beambten is daarbij betrokken, aan wier ach teloosheid veel van het gebeurde is te wijten. Gruwelijke mishandelingen hebben in bet ge sticht plaats gehad, welke men in deze eeuw onmogelijk zou achten. Dwangmiddelen zijn door het personeel aangewend als tuchtmidde len, buiten medeweten der geneesheeren, en dat in een gesticht dat onmiddellijk onder de oogen der regeering staat en waar zelfs de pro vincie hare lijders lsat verplegen. Zelfs zijn per sonen wederrechtelijk in liet gesticht opgeslo ten gehouden, ook op last van buitenlandsche bisschoppen. De eigenlijke grond van dit alles is, dat het staatstoezicht te groot vertrouwen stelde in de orde der Alexianers. Met nadruk verlangde spr. nadere ophelderingen en een onderzoek naar den toestand in alle onder geestelijk beheer staande gestichten. De minister, dr. Bosse, erkende het gebeurde, maar wierp alle schuld daaraan ver van zich. Onmiddellijk na zijn optreden heeft spreker een bekwaam psychiater benoemd, met de opdracht jaarlijks tweemaal alle krankzinni gen-gestichten te bezoeken, en geregeld ont ving hij de beste rapporten; er bestond voor hem dan ook geen reden om op te treden. Niet het te groot vertrouwen in de Alexianers is het geweest, maar het vertrouwen in de rapporten der ambtenaren. Ernstig zal de minister onderzoeken wie in dezen schuld heeft en de schuldigen gestreng straffen. De clericale afgevaardigde Spahn sprak zijn innig leedwezen uit over het gebeurde, dat het vertrouwen der bevolking in de klooster instellingen ten zeerste geschokt heeft. Maar reeds in 1892 heeft het Centrum bij den minister van justitie aangedrongen op scherper toezicht op de kranzinnigengestichten. Overi gens keurde hij het evenwel af, dat liet te Mariaberg gebeurde als voorwendsel wordt gebruikt voor een stormloop op alle kloosters en trachtte hij den omvang van het gebeurde te verkleinen, terwijl hij zelfs vau knoeierijen bij bet getuigenverhoor sprak. De Duitsch-conservatieve graaf Limburg Stirum laakte de gansche wijze van verpleging in het gesticht Mariaberg, waar de genees heeren de lijders nog beschouwen als boosaar dige, gevaailijke menschen en niet als zieken. De nationaal-liberaal Von Eynern weet het gebeuide aan de gebrekkige organisatie van het staatstoezicht, en achtte, bij den grooten vooruitgang der geneeskundige wetenschap, de aanstelling van een afzonderlijk minister wo or geneeskunde dringend noodig. De minister Bosse antwoordde dat eene uitbreiding van het geneeskundig staatstoe zicht in bewerking is. De minister van justitie Schónstedt ver zekerde dat het gerechtelijk onderzoek zich niet door kloostermuren beeft laten tegen houden, maar er waren geen voldoende ter men te vinden om handelend op te treden tegen de Alexianers. Nadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd, werden de debatten gesloten. Op de Wilhelmsplatz te Görlitz werd Dins dag een standbeeld voor den voormalïgen minister van oorlog Von Roon onthuld. PRANK R IJ K. De Kamer beraadslaagde gisteren over het supplementair krediet voor Soudan. Bo- zerian berispte het doen van uitgaven zon der goedkeuring van het parlement en stelde eene motie voor om de ministers civiel-rech- telijk verantwoordelijk te stellen. Deze motie werd aangenomen met 309 tegen 454 stemmen. Door het verdrag, thans met China geslo ten. is de grensregeling van Tongking, in *87 begonnen, naar het schijnt geheel vast gesteld. Verder bevat het verdrag handels beschikkingen betrefïeude het vervoer van goederen, de aansluiting van spoorwegen, de werking van de telegraaf enz. Te Nizza is Dinsdag het borstbeeld van president Carnot onthuld. De gemeenteraad van Lyon heeft 40,000 fres. beschikbaar gesteld voor een gedenk- teeken voor Carnot, op te richten op de Place de la République aldaar. Te Parijs is onder voorzitterschap van den minister van landbouw de conferentie bijeen gekomen ter beraming van maatregelen tegtn het -uitroeien van nuttige vogels. Von Thiel, de Duitsche vertegenwoordiger, dankte namens de verschillende vertegenwoordigde staten (waaronder ook Nederland), voor het door Frankrijk genomen initiatief. ENGELAND. In het L&geihuis deelde sir "William Har- couit gisteren mede dat lord Salisbury de opdracht tot vorming van een ministerie heeft aanvaard, en voorts dat het Huis morgen zou vergaderen om het wetsontwerp op de zee hondenvangst in de Behringzee te kunnen aannemen en daarna zou uiteengaan tot Maandag. In antwoord op eene vraag van den heer Labouchere verklaarde de heer Douglas dat de nieuwe regeering de ontbinding van het Parle ment zooveel mogelijk wenscht te verhaasten, en zich gelukkig zoude rekenen als Labouchere en zijne vrienden daartoe wilden medewerken. Nadat nieuwe verkiezingen waren uitgeschre ven voor de zetels van Balfour, Chamberlain, Hicks-Beach en Goschen, die eene portefeuille in het nieuwe ministerie hadden aanvaard, werd de vergadering gesloten. De leische nationalisten hebben reeds een manifest aan de kiezers uitgevaaidigd, waarin zij in de eerste plaats vragen om geldelijken steun voor de verkiezingen. Gladstone moet stellig besloten hebben, zich niet verkiesbaar te stellen voor het Lager huis, "maar zijn geestverwanten verwachten althans een manifest van hem aan het volk, ter aanbeveling van Home Rule. De Westminster Gazette verzekert, dat lord Rosebery geen enkele mededeeling heeft ont vangen betreffende voorwaarden, welke lord Salisbury aan zijne politieke tegenstanders zou hebben gesteld, alvorens de opdracht tot vor ming van een nieuw kabinet te aanvaarden. ÜOSTE.NltlJ K-1I O N G A It IJ E. Het Oostenrijksch e Huis van afgevaardig den keurde bij tweede en derde lezing de begrooting goed, met algemeene stemmen op twee na: die der jong-Czechen Pernerstorfler en Kronawetter. Volgens liet rapport der begrotingscom missie over de raming van den dienst 1895 bedraagt het batig saldo slechts 47,600 fl., dus meer dan 2 millioen minder dan de re geering verwachtte. De besluiten tot uitvoering der kerkelyk- slaatkundige wetten io Hongarije zijn eindelijk aan den koning ter bekrachtiging voorgelegd. SPANJE. In de Kamer heeft een heftige discussie plaats gehad tusschen den minister van justitie en den afgevaardigde Cozani, over de promotie van rechters. De beide heeren zullen met elkander duelleeren. Aan het ministerie van oorlog wordt de tijding bevestigd dat de luitenant-kolonel Linero die op Cuba aan het hoofd stond van het eskadron inlandsche vrijwilligers, zich

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1