Binnenlandsehe Berichten. van kant gemaakt heeft omdat een veertigtal mannen van zijn eskadron met paard en wa pens naar den vijand waren overgeloopen. De 25,000 man troepen die naar Cuba zul len gaan, vertrekken vooreerst nog niet. Eerst in Septemberwanneer het regenseizoen voorbij is, zullen ze daarheen vertrekken. Het leger dat op het oogenblik in Cuba is, is al vrij groot en telt niet minder dan 20 generaals 229 hoofdofficieren, 1845 officieren en 52,794 man. Terwij! er tot 10 Juni toe 17 officieren en 51 soldaten gesneuveld zjjn, zijn er van de opstandelingen 12 officieren en 105 soldaten gesneuveld. Daarentegen zijn er van de op standelingen slechts 76 gewond, terwijl dit getal bij de troepen 147 is. Naar de Times uit Havana verneemt, rukt de muiteraanvoerder Gomez op naar Santa Clara om zich aan te sluiten bij de opstande lingen die daar verbljjf houden. De Span jaarden zenden er versterkingen heen. In een bericht uit New-York wordt er op gewezen dat de troepenbewegingen der Cu- baansehe opstandelingen bij Santa Clara in zoover opmerkelijk zijn, dat dit de dichtst bij Havana gelegen plaats is, die tot nog toe door de onafhankelijkheidspijrtij werd bereikt. Majoor Casallas, die onlangs met 200 man van de Spaansche troepen overliep naar de opstandelingen, is gesneuveld. T R K IJ E. Het gerucht bevestigt zich dat in de mi litaire academie te Konstantinopel eene sa- menzweiing is ontdekt, waarbij 20 cadets betrokken zijn. Een aantal bezwarende ge schriften zijn in beslag genomen, waaruit blijkt dat de samenzwering reeds lang be stond en de uitvoerders vau het plan door het lot. zouden worden aangewezen. De school wordt gestreng bewaakt en zal vermoedelijk naar den anderen oever van den Bosphorus worden overgebracht. Op Kreta heeft een schermutseling plaats gehad tusschen Christenen en Turksche gen darmes. Het schijnt dat een Christen uit een hinderlaag een Turkschen officier heeft gewond in het district Apokórono, De manschappen van den gewonde schoten terug en doodden twee Christenen en wondden er een. In het schieten heen en weer werd ook bij ongeluk een Turksch meisje getroffen. De Christenen heb ben Karatheodory Pacha, den gouverneur van het eiland, verzocht de gendarmes weg te te nemen, en een vertoog ingediend bij de vreemde consuls. Uit Konstantinopel wordt aan de Times ge meld dat de betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije gespannen zijn. Bulgarije heeft ge matigd geantwoord op de nota van de Porte, waarin geëischt werd dat de Bulgaarsche regeering krachtiger maatregelen zou treffen ten behoeve van het herstel van de rust in de Macedonische grenslanden maar in het antwoord wordt door de Bulgaarsche regee ring de eisch herhaald dat de Porte voldoe ning zal schenken voor het schenden van de grens door Tut ken en schadevergoeding zal betalen aan de gewonde Bulgaarsche gen darmes. De Bulgaarsche zaakgelastigde te Stamboel is tevens aangeschreven, opnieuw aan te dringen op het instellen van vijf Bul gaarsche bisdommen in Macedonië, overeen komstig het verlangen van den exarch. Op alle bovengenoemde punten luidde het antwoord van de Porte zeer ongunstig, en tevens onwelwillend. De Porte betwistte Bul garije de bevoegdheid om zich in de Macedo nische aangelegenheden te steken, en ver- klaatde dat voor de Bulgaren de gevolgen hoogst ernstig zouden wezen als de Macedoni sche beweging niet beteugeld werd. Toen dat bescheid van de Porte ter kennis was gebracht van de Bulgaarsche regeering, kreeg de sultan een aanzegging dat Bulgarije het onnoodig vond, zijn zaakgelastigde te Konstantinopel te handhaven. De sultan poog de vergeefs diens vertrek tegen te houden hij heeft Maandagavond met onbepaald ver lof de hoofdstad verlaten. Het afbreken van de betrekkingep tu^-hen het Turksche en het Bulgaarsche rijk w«&<n als een ernstige zaak beschouwA maar vol gens de Turksche regeeringskritoin steunt geen groote mogendheid Bulgarije. De regee ring van dit land is echter niet bij machte, de beweging ten gunste van Macedonië tegen te houden. EGYPTE. De Times verneemt uit Kaïro, dat de regee ring zich aangesloten heeft bij de nieuwe anti-slavern ij-conventie. AMERIKA. De regeering van de Vereenïgde Staten heeft bet toezicht ter zee aan de zuidkust en rondom Cuba weer verscherpt, teneinde de expedition van de Amerikaansche vrij buiters te beletten, hetgeen gelukt moet zijn. De oproerlingen in Columbia hebben den regeeringstroepen nabij Baranquiila eene be slissende nederlaag toegebracht. 300 vrijbui ters uit Venezuela hebben zich bij de opstan delingen aangesloten. C H I I 1. Naar het heet, heeft de regeering hare goedkeuring geweigerd aan de voorwaarden der leening, welke Rusland voor haar wilde aangaan met eene groep van Russische banken. Uit Tientsin verneemt de Times het on- rustbarende gerucht dat de Japanners hun grenstroepen op het schiereiland Liaotong versterken. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Juni. In de zitting van heden zijn toegestaan de gelden voor een spoorweg Fort de Koek— Pajakombo. Aangenomen werd het voorstel om tijdelijke diensten van bureelambtenaren en andere ambtenaren bij den rijkswaterstaat bij hunne pensioenregeling in aanmerking te nemen. De heeren Guyot en Kerdijk verzochten uit breiding der pensioensvoordeelen tot andere gelijksooitige ambtenaren, met name de vioe- ger tijdelijk aangestehie stenografen. De heer Van Karnebeek betoogde dat de geest der pensioenwet de vergoeding van I tijdelijke diensten niet toeliet. De minister van financiën beloofde voor- ziening ten aanzien van alle ambtenaren, die in hetzelfde geval verkeeren en betwistte dat de pensioenwet tijdelijke diensten builen aanmerking iaat. De heer Veegens verzocht den minister al zijne ambtgenooten uit te noodigen opgave te doen van de ambtenaren, die voor gelijk soortige regeling in de termen vallen. De heer Farncombe Sanders achtte het billijk met de door tijdelijke waterstaatsamb tenaren zoowel als staatsspoorweg-ambtena ren bewezen diensten rekening te houden. De minister van waterstaat deelde mede, dat te hunnen aanzien nog geen besluit is genomen, doch dat zij vallen in eene aige- meene pensioensregeling. Voorts werd goedgekeurd de onteigenings wet ten behoeve van de afwatering van gron den bij den nieuwen Maasmond en de ver deeling der memoiipg'iederen van Montfoort, laatstgenoemd ontwerp, nadat de minister van financiën den heer Vermeulen verzekerd Iiad, dat het niet sanctionneert hetgeen voor eeuwen met deze kerkelyke goederen gebeurd is. '17 katholieke leden stemden tegen. Aangenomen is liet ontwerp betreffende verstrekkingen door de marine. Bij het ont werp tot invoering van het rechtstreeksch bestuur op Lombok, bracht de lieer Cremer hulde aan het kalm optreden van den minister, waardoor veel bijgedragen is tot beëindiging van den oorlog. Invoering van een speciaal lager tarief van invoerrechten op Lombok acht bij verkeerd. Vrees voor smokkelhandel is bij invoering van het algemeen tarief in Lombok nog minder te duchten dan op Java, Hij drong aan om geen proef te nemen met hooge uitvoeri echten en een laag invoerrecht. Spreker prefereert een uniform invoerrecht van 10 percent en geen uitvoerrecht in liet belang der inl&ndsche bevolking en -aan den staat. De heer Pijnacker Hordijk acht de bedenkin gen van den minister tegen het algemeen ver bod van invoer van opium op Lombok geenszins afdoende en dringt aan op een algemeen ver bod of althans voor die plaatsen met een niet- inheemsche bevolkinghij vereenigt zich overigens met den heer Cremer. De minister van koloniën dankte voor de hulde van den heer Cremer en vertrouwde dat Lombok over eenige jaren niets zou kosten, maar handhaafde zijn voorstel omtrent de hef fing van rechten. De heer Heemskerk bestreed sterk de opium- politiek van den minister, die feitelijk neerkomt op afkeuring van alle verboden kringen. De heeren Cremer en Pijnacker Hordijk achtten het beroep van den minister op den gouverneur-generaal feitelijk een miskenning van de Kamer. Nadat de minister verzekerd had, dat het opiumverbod op Lombok onmogelijk was, en dat de speciale regeling van rechten slechts tijdelijk zal werken, werd het wetsontwerp tot invoering van het rechtstreeksch bestuur op Lombok zonder stemming aangenomen. Nog werden aangenomen de overeenkom sten niet Engeland ter zake van de Costa- Rika-Packet en Nieuw-Guinea. Het wetsontwerp, waarbij de voorloopige maatregelen tot behoud der vicariegoederen worden verlengd, werd goedgekeurd, na de aanneming van het amendement der com missie van rapporteurs, om de verlenging voor 5 jaar vast te stellen. Ook is zonder stemming aangenomen de uitbreiding der Haagsche rechtbank. Morgen voortzetting. 22egeling van het kiesrecht. In haar memorie van toelichting zegt de regeering dut het ingediende ontwerp bevat de uitwerking van het in de grondwet gehul digde stelsel, 't Staat vrij wenschen te koeste ren, die met de grondwet onvereenigbaar zijn, en pogingen voor te bereiden om het grond wettig stelsel door een beter te vervangen. De regeering echter is van oordeel dat het staats belang eischt eerst de verbeteringen aan te brengen, die binnen de grenzen der grondwet liggen. Inzonderheid door op vrijgeviger wijze liet kiesrecht toe te kennen dan in de additio- neele bepalingen is geschied, en daarbij zoover te gaan als naar hare meening met bet stelsel der grondwet in overeenstemming is. De grondwet eischt van den wetgever kenteeke- nen van geschiktheid en welstand aan te wijzen voor het kiesrechtniet van iederen kiezer persoonlijk behoeft geschiktheid en welstand bewezen te zijn. Niet allen in het bezit van geschiktheid en welstand zullen onder alge- meene kenteekenen vallen, maar geen regeling is te maken, waarbij zonder uitzondering allen, die men individueel beschouwd niet ontbloot van geschiktheid en welstand zou achten, ook tot kiesrecht geroepen worden. Het geldt van hen die precies komen bene den den gestelden leeftijd, wier huurwaarde niet valt beneden het gestelde cijfer, of wier inkomen slechts enkele guldens blijft beneden liet aangenomene. Door veelheid van kenteekenen wordt het kwaad niet opgeheven, maar getemperd. Het doel der regeering is dan ook slechts de grens lijn tusschen kiezers en niet-kiezers, en bloc genomen, in hare werkiDg aan de bedoeling der grondwet te doen beantwoorden. De rege ling moet, in haar geheel beschouwd, de ge schikte en economisch zelfstandige burgers tct de stembus roepen en omgekeerd de on- gesehiklen en economisch onzellstandigen weren. Tevens meent de reg. dat onrecht en misbruik op grootere schaal, bij aanneming van baar voorstel, zijn uitgesloten. Hoofd zaak is dat zoo mogelijk allen, aan wie eene voldoende mate van geschiktheid en welstand, blijkens eenig uiterlijk kenteeken, niet kan worden ontzegd, dit kenteeken ook in de wet zien opgenomen. En vooral is het ook van belang, dat de betrokkenen op de minst om slachtige en tijdroovende wijze daarvan kun nen doen blijken en zoo min mogelijk tot herhaling van formaliteiten worden gedwongen. De regeering, het reeds medegedeelde art. 1 toelichtende, zegt dat eenige raming te maken van het getal der aanstaande kiezers uit den aard der zaak onmogelijk is, daar zeer velen in twee of in meer belastingen zijn aangeslagen en het geheel onzeker is, hoe- velen der niet-aangeslagenen van een der verder geopende wegen kunnen en zullen ge bruik maken. De invloed der voorgestelde wet op het personeel is niet met juistheid te berekenen. Het kiesrecht voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten zal aan dezelfde regelen gebonden worden, behoudens voor de Prov, Staten, het ingezetenschap daarenboven der provincie. Zij, die in de rijks directe belastingen zijn aangeslagen en alzoo verplicht zijn de lasten van hel gemeentebestuur te dragen, omdat j op de belastingen opcenten ten behoeve der j gemeente geheven worden, zijn per se ook kiezers voor den gemeenteraad. Aan de ove rige kiezers wordt dit slechts toegekend, wanneer eene gemeentelijke directe belasting geheven wordt, en zij daarin bijdragen voor eene som, die naar plaatselijke omstandig heden op f 1 tot f2.50 is bepaald. De regeering wenscht de voorgestelde her vormingen ook dadelijk voor de gemeente in te voeren. Alvorens de ontworpen regeling ook bij verkiezing van Prov. Staten en gemeenteraad in werking kan treden, is wijziging noodig van provinciale en gemeentewet, welke wijzi gingen zich geheel zullen moeten aansluiten bij die ten aanzien van de leden der Staten- Geneiaal voorgesteld. De daartoe vereischte wetsontvveipen zullen eerlang worden inge diend. Met het oog op de invoering van candidaat- stelling en couloirstelsei voor de Staten- en voor de raadsveikiezingen is het noodig die hoofdkiesdistricten voor de Prov. Staten, waarin een groot aantal leden te gelijk aftreedt- en evenzoo de gemeenten met een talrijken gemeenteraad te splitsen. Aannemende dat nimmer over meer dan 5 te vervullen plaat sen te gelijk worde gestemd, moeten worden gesplitst voor de Statenverkiezingen de hoofd kiesdistricten Rotterdam, Amsterdam, Middel burg, Utrecht, Assen en Hoogeveen en voor de laadsverkiezingen de gemeenten met meer dan 15,000 inwoners. In de vier grootste gemeenten kan de split sing zoowel ten aanzien van de Staten- a!s= voor de raadsverkiezingen zich aansluiten bi| die, welke voor de Kamerverkiezingen zal gelden. De hoofdkiesdistricten voor de Prov. Staten, Middelburg, Assen en Hoogeveen kunnen in tweeën, de gemeenten met meer dan 15.009 inwoners met uitzondering van de vier grootste in drieën gesplitst worden. Door de splitsing zullen in groote gemeenten voor raadsverkiezingen niet voor elke open gevallen plaats de kiezers uit alle deelen der •tad telkens ter stembus behoeven te komen- Wegens de aansluiting der kiesdistricten i voor Staten en raad aan die voor de Kamer, j moet voor elk dier districten een gelijk aantal leden in Staten en gemeenteraad zitting ne- men. Daarvoor is eene zeer geringe vermeer- dering van hel aantal Statenleden in Zuid en Noord-Holland en van het aantal raadsleden J in Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage- noodig. De Statenverkiezingen zullen voorts ver schoven moeten worden tot den eersten Dins dag in Juni, daar de kiezerslijst eerst op 15* Mei van kracht kan worden. Uitgesloten van kiesrecht zijn zij, wier» het kiesrecht is ontzegd bij onherroepelijk 1 geworden rechterlijke uitspraak, zij, die in gevangenschap of hechtenis zijnzij, die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of beheer over hunne goederen hebben verloren 'r zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, onder stand van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten, en zij, die hun aanspraak op kiesrecht uit sluitend aan aanslag in de grondbelasting i ontleenen, indien het te dier zake verschul digde niet vóór of op den ln Februari is 1 voldaan. Als onderstand wordt beschouwd elke on dersteuning in geld of andere benoodigdlieden, verstrekt tot leniging van nood. Militairen beneden den rang van officier oefenen geen kiesrecht uit tijdens zij zich in werkelyken dienst onder de wapenen bevinden. De bestaande kiestabel wordt onveranderd overgenomen behoudens de wijzigingen, die uit de splitsing der meervoudige districten onvermijdelijk voortvloeien. Verschikkingen, waarbij rekening zoude worden gehouden met den wensch om oneven rediglieid van zie lental tusschen de verschillende districten te voorkomen, worden thans niet aan de orde gesteld en zouden tot eene algeheele omwer king der tabel moeten leiden. De gemeenten, thans bij Groningen gevoegd, zullen een afzonderlijk district Hoogezand uitmaken. De buitengemeenten van Utrecht zijn over de districten Wijk-bij-Duurstede en Amers foort verdeeld. Na de totstandkoming van het ontwerp van wet tot verandering der grenzen van Amsterdam, kan het vergroot»

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2