Leiteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde, Berichten. PK li TELEGIt A AF. Koloniën. Land- en Tuinbouw. gebied der hoofdstad in 9 districten worden gesplitst. Kapeile a/d IJsel is van Rotterdam laar Gouda overgebracht. De namen der kiesdistricten Bergum en Wolvegazijn veran derd in Tietjerksteradeel en Weststellingwerf. De invoering der wet wordt vastgesteld op 1 Januari 1897. SCHIEDAM, 27 Juni 1895. De Staatscourant no. 140 bevat de koninklijk goedgekeurde statuten van de sVereeniging tot bevordering van de belangen derNeder- landsche Hervormde Kerk" te Schiedam. 2g tracht haar doel te bereiken door: a. het behandelen der kerkelijke vraagstukken; S. het openstellen voor zieke en bejaarde tot Jen handwerksstand behoorende leden der tereeniging en de weduwen van zoodanige leden, van de gelegenheid tot het verkrijgen van ondersteuningc. het aansporen en op wekken der gemeenteleden, van hunne rechten gebruik te maken en hunne verplichtingen na te komend. in aansluiting met andere gemeenten, de middelen te beramen om den bloei der vaderiandsehe kerk te verhoogen en baar een krachtigen invloed op het nationaal volksbestaan te verzekeren. De heer H. F. Bultman te Haarlemmer meer is als vertegenwoordiger van onze re geering naar Parijs vertrokken, om deel te nemen aan de conferentie in zake de wette lijke internationale regeling van de bescher ming der voor den landbouw nuttige vogels. Het JciesrecMontioerp, Het Handelsblad schrijft over de voorge stelde nieuwe kieswet Voor de practijk, dat is voor het staatsleven, voor de volksontwikkeling, voor de toekomst van ons land is de vraag alleen dezezat gelijk da minister het in zijn toelichting uitdrukt het ontwerp sde geschikte en economisch zelf standige burgers tot de stembus roepen, en omgekeerd de ongeschikte en economisch onzelf standige weren"? Dat was de bedoeling van het ontwerp des ministers Tak, en het komt er dus op aan, of de nu ingediende voordracht aan het beginsel voldoet. De legeering acht het onmogelijk een raming te maken van het aantal personen die volgens haar ontwerp kiesrecht zullen erlangen. Men zal zich echter herinneren, dat de heer Van Houten herhaaldelijk heeft beweerd dat naar zijn stelsel bet getal niet minder zal zijn dan uit het vorig ontwerp hnn kiesrecht zouden hebben ontleend. Begrenzen zouden enkel eenigszins anders loopen. De indruk dien wij in dit opzicht van zijn voorstel hebben gekregen, is deze, dat inderdaad het getal kiezers volgens die regeling al zeer weinig zal verschillen van hetgeen het ontwerp- Tak zou hebben opgeleverd. De gevoerde strijd heeft dan alleen tot gevolg gehad dat de kies rechtregeling en al wat daarop wachtte, is vertraagd, en dat veel verbittering is veroorzaakt wegens grootendeols theoretische geschillen over een «grensregeling". Voor hen die ten vorigen jare het ontwerp-Tak hebben bestreden omdat bet de grenzen te ver heeft uitgezet, is het voorstel der tegenwoordige regeering dan ook zeer waarschijnlijk een groote teleurstelling. Het zal ook een zeer aanzienlijke uitbreiding biengen in het kiezerskorps, vooral door de nieuwe bepaling welke kiesrecht toekent zeker inkomen, onafhankelijk van belasting betaling. Bij de beoordeeling en de beslissing van bet ontwerp, zal men, naar ons voorkomt, wèl doen •*tch te onthouden an theoretische beschouwingen. Da aandacht moet worden geconeenteerd op de juiste omschrijving van die categorieën, welke, zonder bijdragen, in de directe belastingen tot de stembus worden toegelaten. Zoo alleen is het hogelijk dat binnen korten tijd het kiesrecht zal Gisteravond te 6 uur is de 6-jarige Agatha Kloos al spelende in de Noordvestgracht ge vallen; zij werd gelukkig gered door Jacs. van den Broek, die gekleed te watersprong. De kleine kwam met den schrik en een nat pak vrij. Men seint uit Igls aan het H.lladHare Majesteiten Koningin Wilhelminaen Koningin- Regentes Emma zijn gisteren met prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont en H. D. gevolg, na een verblijf van vijf weken in het hotel Iglerhof, direct van Igls in Tyrol naar het Loo vertrokken. zijn geregeld, en de wetgever zich kan wijden aan de vele hervormingen, welke maar al te lang wegens het kiesrechtvraagstuk zijn achterwege gebleven. Volgorde. De Standaard doet uitkomen, dat datgene wat het Unie-rapport zich ten doel stelt, eerst na grondwetsherziening te bereiken is. Een tweede schoolstrijdperiode zal wel 25 jaar in beslag nemen, en met of zonder bondge- nooten hooge eischen stellen aan eensge zindheid, ernst en krachtsinspanning. Bovendienthans de onderwijs-kwestie voor de sociale kwestie te willen schuiven is onstaatkundig en onbegonnen werk. De sociale vraagstukken moeten worden bespoedigd de aandacht Daar de school te leiden is een doelloos ophouden van beide kwestiën. Eerst de electorale kwestie natuurlijk maar dan komt de sociale aan de orde. En eerst na afloop daarvan kunt ge voor de schoolkwestie weer onverdeeld gehoor vragen. Onze christelijke aristocratie. Het Centrum gelooft, dat het uittreden der adellijke heeren uit de partij voortgang hebben zal en een voldongen feit zal worden. Het blad betreurt dit. Het zal bij het volk een slechten indruk maken. Immers: vooral na de electorale en andere artikelen in He (a.-r.) Nederlander, maakt 't toch den indruk, dat de heeren zich, juist in hun hoedanigheid van aristocraten, verzetten Legen de emanci patie der massa. De scheiding is alleen ont staan door de vraag of het volk in zijn breedsten kring eenige sporten hooger dient gebeurd op de ladder van het openbare leven. Natuurlijk, ook adellijke heeren hebben het onbetwistbaar recht om een conservatief stand punt in te nemen; maar bedenkelijk wordt het, wanneer zij zulks doen als gevolg van een zeker 3>esprit de corps". Onze christelijke aristocratie kan groote diensten bewijzen, wanneer zij niet tegenover, maar naast het volk plaats neemt. Zooals men weet, worden telken jare van rijkswege de stoomketels, op de stoombooten in gebruik, aan een onderzoek onderworpen. Naar men verzekert, zal thans aan de regee ring verzocht worden ook de schepen «an een onderzoek te onderwerpen. Men acht het gevaar voor een slecht schip even groot als van een slechten stoomketel. Naar de Middelb. Ct. uit goede bron ver neemt, worden pogingen aangewend om een zelfstandige politieke kiesvereeniging voor Zeeland op te richten van leden van de Ned. hervormde kerk. Men zal ook van die zijde de uitgaaf van een tegen Kuyper gericht blad ernstig overwegen. In den sigarenwinkel van de firma Weinthal en Co. aan den Coolsingel no. 70 te Rotterdam kwamen Vrijdagavond een Fransch sprekende heer en dame, op het oog zeer nette lieden. De heer kocht eenige sigaretten, en, voorgevende geen ander geld te hebben, betaalde hij meteen stuk van 5 lire. Zonder aanmerkingen werd dit geldstuk tegen eene waarde van 5 francs in be taling genomen en op verzoek van den Fransch sprekenden heer bovendien nog 6 gelijke geld stukken mede tegen eene waarde van 5 francs per stuk ingewisseld. Hoewel men er daarop nog meer ter inwisseling aanbood, wenschte de winkelier niet verder aan het verzoek te voldoen. Eenigen tijd daarna moest de winkelier tot zijn schade bemerken, dat hij er leelijk ingeloopen was. De gewisselde 5-lire-stukken bleken namelijk te zijn van het voormalig koninkrijk Napels en Sicilië uit den tijd van koning Ferdinand en zijn niet meer gangbaar. Aan zilver hebben zij eene waarde van circa 80 cent. Beide personen zijn gisteren aan het station te Nijmegen gearresteerd. De politie was ge waarschuwd door een krediet-instelling, welke van het paar bezoek had gehad, evenals café Centraal, een sigarenwinkel, beide aan de Broerstraat, en hotel Bellevue aan de Spoor straat, in welk laatste de sheer" er met zijne 5-lire-stukken in slaagde een kellner voor f50 op te lichten. CN. 22. Ct.) Het vierspan prachtige schimmels van sPrins Ii?^jrits", de hoofdpersoon der Leidsche lustrumfeesten, was expresselijk voor de feeste lijkheden aangekocht, alsook het zwarte Engel- sche raspaard. De kosten van de waarneming zijner stadhouderlijke waardigheid worden op ongeveer een ton gouds geraamd. »Gelegenheid voor Commensaals" las iemand dezer dagen te IJmuiden. Hij stapte naar binnen en gaf voor dat hij de nieuwe op zichter bij de genie was en een kamer wilde huren. Over den prijs was men het spoedig eensmijnheer logeerde er des nachts, ont beet er 's morgens en zond een paar mannen naar Haarlem om zijn goed te halen. Voor dat hij zelf uitging, verzocht hij eenig klein geld te leen, dat hem gegeven werd en waarna hij vertrok zonder tot heden iets meer van zich te laten hooren, terwijl de mannen een vergeefsche reis naar Haarlem hadden gedaan. H.) De gemeenteraad van Kampen heeft voor de feestelijkheden bij de komst der Koningin nen op 3 September a.sf 10,000 beschik baar gesteld. Het bekende uitgestrekte landgoed sde Wouwsche Plantage", gelegen onder Wouw. Bergen-op-Zoom en Woensdrecht met kasteel, bosschen, boerderijen, bouw-en wei landen, alles te zamen groot 1200 hectaren is Dinsdag te Rozendaal bij eerste veiling ingezet en aangehoogd tot f 147,445. In de gemeente-apotheek te Arnhem is een depot van heilserum tegen diphtheritis gevestigd, hetwelk bij voorkomende gevallen ook kosteloos verkrijgbaar is voor onvermo- genden uit de naburige gemeenten. De heer H. J. P. Textor te Schiedam zal zijne medewerking veileenen bij' het den 16n Juli a.s. door het Beilijnsche Domkoor in de Luthersche keik te 's-llage te geven concert. Te Boscoreale, achter Torre-Annunxiata en Pompeji, heeft onlangs een kostehjken schat van Romeirisch zilverwerk, een veei tig stuks, gevonden. Ze moeten zijn uit het jaar 70 (toen Pompeji bedolven weid). Er werd een half mtllioen francs voor gevraagd De directeur van het Louvre had ze gaarne gegeven, als hij ze gehad had Baron Edmond de Rothschild heeft toen het half millioen betaald en den schat aan het Louvre gegeven. Te Londen is een fabriek van valsche loten Stad Brussel ontdektde falsaris bevindt zich in hechtenis. Deze kwestie is in den Bi usselschen gemeente raad ter sprake gebiacht. De lieer De Potter veize- kerde dat de faisatis in hechtenis was genomen voordat hij gelegenheid had gehad, valsche loten in omloop te brengen, Ondanks deze verzekering is het toch raadzaam, voorzichtig te zijn bij het aankoopen van loten Stad Biussel. Op den Zugerborg (Zwitserland) is een Duitsch toerist met zijn gids in een afgrond ge stort. De toerist werd door den va! gedood de gids is zwaar gewond. 's-eRAVEKIlACE, 27 Juni. Tweede Kamer. Aangenomen werd het wetsontwerp tot instelling van een derde kantongerecht te Rotterdam, na aanneming met 40 stemmen tegen 27 van het amendement-Smit om het kantongerecht te Ridderkerk te behouden. De conclusie in de zaak van den gegijzelden uit gever der Zierikzeesche Nieuwsbode, den heer J. Waale te Zieriksee werd goedgekeurd, na dat vervallen is punt 2, omdat de regeering voorbereidt eene wijziging van art. 68 der wet op de strafvordering. Aljeh, Batavia22 Mei. De hoofdredacteur van het Data- viaasch Handels' Urf, de heer Haakman, heeft eeno reeks aitikelen aangevangen over den tegen- woordigen toestand m Atjeh. Hij beoogt daar mede iden Gouverneur-Generaal geheel onpar tijdig te doen zien, dat de historische waarheid omtrent het beleid, vooral het militair beleid, in Atjeh eene geheel andere is dan de offtcieele, de in de rapporten vermelde." »De reden waaraan is toe te schrijven dat het verzet op Lombok in weinige maanden is gefnuikt, terwij! dat in Atjeh reeds zijn 22ste jaar beleeft, is," volgens het aangehaalde eerste artikel, deze: dat de politiek, belichaamd door den heidei zienden tegenwoordigen landvoogd, het leger geheel vrij heeft gelaten op Lombok, terwijl zij in Aljeh voortdurend het militair beleid heeft gedwarsboomd en tengevolge hier van reeds sedert jaren heeft verlamd. De temg- roeping van genei aal Van der Heijden op het oogenblik van zijn volledig succes, de fout van twee eei zuchtige diplomaten, da éen de-tijds landvoogd en de ander minister van koloniën, was éen dier legeei ingsmisslagen, waai voor het volk boet, en welke den lande duur te staan komen. Tengevolge van dien misslag heelt het militair beleid in Atjeh zijne zelfstandigheid in geboet en is het steeds overvleugeld door anti- mihtaire proefnemingen, alle mislukt, omdat zij de kracht des vijands onderschatten." Hat eerste artikel van bet Bat. llbl. eindigt al dus «Vatten wij de aangehaalde officieele rap porten te zamen, dan blijkt daaruit dat onze posten en aflossingen in Groot-Atjeh van Dec. j.l.Mei dezes jaars voortdurend beschoten, en enkele van eerstgemelde zelfs vermeesterd zijn. Hieruit is geen andeie gevolgtrekking te maken, dan dat, ondank-- onze politiek van gekochte vriendschap met Toekoe Djohan en zijne vrien den, de oorlogspai tij in Atjeh, den ooi log ten krachtigste volhoudt, met andere woorden dat de pacificatie van Atjeh, waarnaar het togen- woordig omkoopend légime streeft, verder af is dan ooit. sWelnu, in dien oorlog ageert de vijand voort- duiend, terwijl onze troepen, door het tegen woordige régime hieitoe gedwongen, slechts op eene enkele uitzondering na, voortdui.nd pas sief blijven. Alleen dan zott dit aangemeikt kunnen worden ais een bewijs van militair be leid, wanneer ons leger tegenwoordig niet tegen den vijand ware opgewassen. Hiervan is echter geen sprake, en dei halve valt uit de krijgsge schiedenis van Atjeh voor de drie genoemde, vlak achter on« liggende maanden, deze droeve les te putten, dat onze militaire kracht in Gi oot- Atjeh verlamd is. Te meer, wijl de uittartende houding des vijands in deze periode scdeit door geen enkel wapenfeit onzerzijds is getuchtigd. Die toestand i« /óo anti-militair en hierdoor reeds zóo onhou ibuar, dat hij het tegenwoordig légime in Groot-Atjeh ten strengste veroor deelt." Het Pad. llbl vernam dd. 5 Mei uit Kota- Radja, dat aan Toekoe Tjoet Lamtengah is op gedragen om eemce kwaadwilligen, die zich in de VII Moekims hebben genesteld, te verdrijven. De berichtgever gelooft niet dat Toekoe Tjoet Lamtengah, zonde; bijstand onzer troepen, daar toe in staat zou zijn. De berichten uit die streken luiden toch, dat bedoelde benting is opgeworpen volgens idle regelen der kunst door de Atjehers, gedurende den langen oorlog van ons afgekeken. Een voerman, die m den omtrok van Harlingen land in huur heeft, heeft van hetzelfde land, waarvan hij vóór twee jaar dertien wagenvr chten hooi vei kreeg, nu zeven en dei tig verkregen, ter wijl de kwaliteit vi-tl beter is en een overvloedige oogst aan nagras r-cg te wachten staat. Thans beklagen zich de boeien in deze stieek, dat zij geen geld hebben om kalveten te kuopen, teneinde die van dezen ruimen hooivoorraad aan te fokken. Het kersenplukken te Chailois is aangevangen de opbrengst valt over bet algemeen, naar andeie streken gerekend, niet tegen. De meeste woiden ingepakt en naar Engeland verzonden. De bekende icodelhoeve van den heer Van Wiitenburg, te Broek in-WaterUnd, heeft dezer dogen een bezoek gehad van den zoon van een Russisch oppei-olficier, die in ons land de zuivel bereiding bestudeert. Het mond- en klauwzeer blijft in Belgie heer- schen. In de tweede helft der vorige maatul vertoonde de ziekte zich op 86 stallen en erven. Vooral trad zij meer uitgebreid op in Oust- Vlaanderen, West-Vlaanderen en Biabant, minder in Henegouwen en in de provincie Luik. Uit zeer vertrouwbare bron verneemt De Veld post dat de gemeenteraad van Mechelen pogingen in het werk stele om een oificieele verklaring te verkrijgen, dat het mond- en klauwzeer in

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3