J A". 1895 Zaterdag 29 Juni. N°. 8820 KENNISGEVING. li, Wr egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U Hg EVES j7 odé. Buitenlandsclie lïerich ten. ?J fff GOURAIT Abonnementsprijs, per kwaitaal franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. KliRKAVi BOTÜSgTBÜAI O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt bij dezen tei kennis van de ingezetenen dat het kohier voor de belasting op het personeel No. 3 dezer gemeente, over het dienstjaar 1895/96, door den beer directeur der dnecte belastingen te Rotterdam op den 26vten Juni 1895 executoir ver klaard, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen, ter mvordenng is oveigemaakt. Voorts woidt bij dezen herinneid, dat een ïedei verplicht is zijnen aanslag op den dij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van dm maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, den 28<.ten Juni 1895. üe Biagemeeiter voornoemd, VERSTEEG. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde lord Salisbury gisteravond den tijd nog niet gekomen te achten om de door de regeeiing te volgen politiek uileen te zetten. Voorshands is de politiek, hel Parlement zoo spoedig mogelijk te ontbinden. Ik hoop, zeide de lord, dat dit den 8n of den 9n Juli kan geschieden. NVij zullen trachten de beslissing van de kiezers te verhaasten, welke alleen in staat is de lijnen aan te geven waarlangs de politiek zich zal moeten bewegen. Lord Rosebery voerde aan dat, terwijl de afgetreden regeeiing bereid was hare politiek aan het oordeel der kiezers te onderwerpen, aan deze door de nieuwe regeering ten aan zien van hare politiek slechts een stuk blank papier wordt voorgelegd. Lord Rosebeiy vroeg verder eene vei klaring van het ongewone verzoek, aan den afgetreden minister van oorlog Campbell Bannerrnan gedaan om de zegels van zijn ambt Dinsdag jongstleden reeds af te geven. Hierop antwoordde lord Salisbury dat de oppositie met het vragen eener politieke ver- blaring van de regeeiing wachten moet tot dat het ministerie geheel zal zijn samenge steld. Wat de vraag betreflende den heer Campbell Bannerrnan betreft, lord Salisbury heeft dezpn alleen gevraagd of het hem, in het belang van den openbaren dienst, voe gen zoude de zegels van zijn ambt spoedig af te geven. Hierbij bestond geenerlei bedoe ling om Campbell Bannerrnan te beleedigen. Lord Rosebery aanvaardde deze veront schuldiging. De wisseling van de bij het aftreden van een ministerie gebruikelijke afscheidsgroeten tusschen regeering en oppositie heeft zich ditmaal gekenmeikt door bijzondere hartelijk heid en wederzijdsche waardeering. Reeds meldden we hoe sir William Harcourt hulde bracht aan de hoffelijke en ridderlijke wijze, waarop, van de zijde zijner tegenstanders, steeds de partijstrijd was gevoerd. Hij voegde er te midden van levendige toejuichingen bij, dat op deze wijze het parlementaire leven een edele strijd werd, waaraan ieder trotsch mocht wezen deel te nemen. Hierop gat de leider der conservatieven, de heer Balfour, tot bescheid, dat de treffende woorden van den heer Hareourt hem geroerd hadden en dat hij ten zeerste het heengaan betreurde van iemand, die zijn moeilijk ambt altijd met zooveel waardigheid had vervuld. Wij allen dus besloot hij, onder daverende toejuichingen beschouwen den heer Har court als een der sieraden van deze vei ga- dering. Onder de manifesten aan de kiezers be kleedt dat van de «National Liberal Fede ration" de eerste plaats. Het bewierookt de gevallen ministeis en roept het kiezersvolk op hun val te wieken. Zoo zou de duur van het ministerie Salisbury maar koitstondig, en de volledige uitvoering van het piogram van Leeds mogelijk zijn. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft bericht uit Zanzibar outvangen, dat, bij een aanval op de troepen van Kabarega, majoor Cunningham en kapitein Dunning gewond zijn. De laatste is aan zijn wonden oveileden. D U I T S C II L A N D. Aangaande het vertrek van keizer Wilhelm uit Kiel is nog niets bepaald. Dinsdag gaf de keizer een groot diner aan boord van de IloTienzollern, waarna hij een feestavond in de marine-academie met zijne tegenwoordig heid vereerde. De commissie voor het gedenkteeken ter eere van maarschalk v. Roon ontving van den keizer een telegram van hulde. De keizerin neemt in beterschap toe, zoo dat zij waarschijnlijk in het begin der volgende week van Kiel naar Potsdam zal kunnen teiugkeeren. Het Pruisische Huis van afgevaaidigden heeft Woensdag liet zegelbelasting-ontwerp bij derde lezing aangenomen. Thans komt de IIami. JVacIsr., het orgaan van vorst Bismarck, in een hoofdartikel ver klaren dat Von Bismarck in zijne redevoering tot den bond van grondeigenaren, niet den minister Von Botticher op het oog had. Zijn aftreden zou volstrekt niet gewenscht zijn, want hij is wegens zijn parlementaire routine een noodzakelijke aanvulling van zijne collega's, die zonder hem in een geschdftliche TTotlage zouden verkeeren. Verder wordt ontkend, dat Bismarck's redevoering het doel zou hebben, te streven naar wijzigingen in de samen stelling van het tegenwoordige ministerie. Naar in diplomatieke kringen verzekerd wordt, zijn sommige mogendheden voor nemens aan Duitschland de wettigheid te betwisten eener heffing van rechten in het Iveizer-Wilhelm-Kanaal. Dit protest zou ge grond zijn op het verdrag van 1857, waarbij Denemarken afstand deed van de heffing van rechten op alle zeewegen tusschen de Noord en de Oostzee, en op de omstandigheid dat het nieuwe kanaal door het toenmalig Deen- sche grondgebied loopt. P It A N K R IJ K. In de gisteren gehouden Kamerzitting heeft de gewezen minister van koloniën Delcasse, bij de beraadslaging over de luedieten voor de expeditie-Monteil de uitrusting van die expeditie verdedigd. Verscheiden afgevaardig den verweten Delcasse, voor Monteil te heb ben doen dienen zekeie kredieten, toegestaan van Oebanghi. Chautemps, de minister, ver zocht dat men de kiedieten zou toestaan, omdat men zijne handteekening inoet hono- reeren. Werden de kredieten niet goedge keurd, dan zou de regeering toch eene nieuwe aanvraag moeten indienen. Eene motie om de beslissing te verdagen, werd ten slotte aan genomen met 346 tegen 89 stemmen. Het vooistel om een onderzoek te doen instellen, door Chautemps bestreden, werd vei worpen met 347 tegen 195 stemmen, en een motie \an vertiouwen in de regeering aangenomen met 322 tegen 2 stemmen. Tweehonderd vijftig leden hebben zicli dus van stemming onthouden, waarschijnlijk onder den indiuk der ledevoenng van Delcasse, die het terugroepen van den kolonel Monteil in de hoogste mate afkeuienswaardig noemde. Cochery en Doumer, uit naam der begro tingscommissie, hebben m harde bewoordin gen de feiten en onregelmatigheden gegispt, welke de indiening dezer aanvulhngsbegroo- tingen noodig gemaakt hebben. Doumer ver zekerde bijna het woord schandalig te kunnen bezigen. B E L G I E. De Kamer heeft gisteren te midden van zeer heftige scènes, door de socialisten veroor zaakt, de beraadslagingen ten einde gebracht over de vooiloopige maatregelen ten aanzien van den Kongo-staat. Vóór de stemming ver lieten de socialisten de vergaderzaal. De Kamer nam met 171 tegen 16 stemmen en 8 blanco's het voorstel aan om aan De Browne de Tiège zijne vordering teiug te betalen, en keurde daarna met 66 tegen 15 stemmen en 7 blanco's de hypotheek goed, welke op den Kongo-spoorweg zal worden gevestigd. Volgens het Journal de Bruxelles zou er tusschen ao regeering en de meerderheid in het parlement een vergelijk zijn getroffen over een tabak-accijns. Het schijnt lang niet zeker te zijn, dat het schoolwet-ontwerp nog in deze zitting door de Kamer zal behandeld worden. ZWEDEN enKOOKïïEGES. In het Noorsche Storting werd door Steen, Sivert Nielsen en eenige andere leden der linkerzijde een voorstel ingediend tot het sluiten eener binnenlandsche leening van 12 millioen kr. ten bate der landsverdediging. Het voorstel is naar de begrootings- en de legercom missie verwezen die er gemeenschap pelijk over beraadslagen zullen. RUSLAND. De minister van ooi log, generaal Wan- nowsky, heeft om redenen van gezondheid ontslag gevraagd. De czaar heeft hem dit verleend en generaal Obrutscheff tot zijn opvolger benoemd. OOSTENR1J K-II 0 N G A R IJ E. De zitting der delegation is Woensdag ge sloten. In de Hongaarsche delegatie sprak baron Kallay, in de Oostenrijk«che graaf Goluchowski namens den keizer diens dank uit over de ditmaal aan deu dag gelegde offervaardigheid en toewijding. De voorzitters, graaf Andtassy en vorst Lobkowitz, hielden eene slotredeeerstgenoemde wees daarna op de geruststellende uitwerking van 's kei zers woorden in gansch Europa en van de zeer sympathieke uitlegging der vei klaringen van den minister van buitenlandsche zaken. Met een driewerf hoog op den keizer en koning ging de zitting uiteen. ITALIË. De vergadering der Kamer was ook Woens dag zeer rumoerig. Eerst verwekte de hei tog van Seimoneta heftige protesten, toen hij op veelzeggendeu toon sprak van de noodzake lijkheid voor alle eeilijke heden, om zich te vereenigen. Cavallotti tiachtte daarna zijn houding te verdedigen, maar ook nu ontstond er zulk een geweld, dat hij zijne rede met kon voortzetten. Met Costa ging het evenzoo. De onthullingen welke de oud-minister Ratazzi in de stukken van Cavallotti heeft bekendgemaakt, worden in oppositiekringen van het hoogste belang geacht. Men gelooft, dat de oud-minister vooraf aan den koning machtiging heeft gevraagd om mededeelingea te mogen doen omtrent de rol door Crispi gespeeld in de zaak der ridderorden van Herz. Volgens berichten uit Kassala maakt gene raal Baratieri weer een voorwaartsche be weging in de richting van Sennaar, De Mahdisten trekken terug op Omdoerman. SPANJE. De Kamer heeft de begrooting van Cuba en die van Spanje zelf definitief aangenomen. In den gisteren gehouden ministerraad zijn telegrammen van maarschalk Campos voorgelezen, behelzend dat hg nog behoefte zal hebben aan 14,000 man troepen, om na het regenseizoen, den definitieven veld tocht te ondernemen. T O E K IJ E. Uit Konstaatinopel wordt aan de Times gemeld dat de stand van zaken in Macedonië stellig ernstig is, ofschoon alle pogingen wor den aangewend om het nieuws van daar te onderscheppen. De Macedonische partij in Bulgarije heeft de gruwelen in de grens districten gepleegd overdreven, om ze te SilE

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1