A0. 1895. ondag 30 Juni err Maandag 1 Juli. No. 8821. Eersle Blad. KENNISGEVING. X ©genenveertigete Jaargang. Biiniciilandsclie Berichten. Verschijnt dagelijk*, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. kosteiooze inenting en herinenting tegen pokken. AsoSHEHtNTSrlUJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Eyk Afzonderlijke nommers f 1.83. - 2.50. - 0.10. BÏBEAÏ: I» «IT£K»TKAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eer.e Courant1.10. Iedere gewone rogel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4den ■December 1872 Staatsblad No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij dezen ter kennis van de Inge zetenen, dat ten huize van den Stadsheel meester, den Heer J. A. RUTSCHY, aan de Nieuw straat, no. 30 alhier, driemaan delijks, en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal, gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den 29n Juni 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 17den Juni 1895, n°. 72; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzondei'ujka jachten ■op watenmtd voor dit jaar zullen wonlen geopend op Donderdag den Islen Augustus aanstaande, en dat mitsdien \an dut tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, htt. d, f en h, der wet op de jacht en visschenj, is geoor loofd wordende tevens lieiinnerd aan de be paling van art. 1 van liet Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze pro vincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren «n op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebs uikebjk is, alsmede in het Provinciaal Had en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. t-Gravenhageden 21sten Juni 1895. De Commissaris dar Koningin voornoemd, F OOK. Schiedam, 29 Juni 1895. Het kabinet Roseberry is afgetreden, het kabinet Salisbury heeft de teugels van het bewind in handen genomen. Ziedaar het groote nieuws der week uit Engeland. De mannen, die nog mochten droomen van zelfbestuur voor Ierland, kunnen voorloopig of wel voorgoed hun droombeeld vaarwel zeggen. Van het afgetreden ministerie spre kende, zegt de Times, dat het groote werk, tot welks uitvoering dit kabinet was opgetre den, zelfbestuur voor Ierland, schipbreuk beeft geleden op het gezonde verstand van bet Engelsche volk. En het Handelsblad merkt omtrent dezelfde aangelegenheid op: »Het had er in 1892 waarlijk iets van, of het ge heele Britsdie volk niets liever wilde, dan £het rijk verbrokkelen om ieder deel eigen beheer te doen houden en provincialisme te doen zegepralen over vaderlandsliefde. Onder Ae.Home-Btile-\e\is had Gladstone de verkie- zings-campagne geleid en daarin de overwin ning behaald. Maar de geestdrift voor provin ciale afscheiding is in de laatste twee jaren aanmerkelijk bekoeld; de practische zin van het Engelsche volk heeft de overwinning behaald. Daaraan hebben de Ieren door hun tactloos optreden en huu steeds grooter wor dende eisciien veel toe bijgebracht. Lord Salisbury zal binnen eenige dagen het Parlement ontbindende Engelsche kie zers kunnen dan doen blijken, hoe de publieke opinie op dit oogenblik is gestemd. Op Engelsch grondgebied, te Kingston aan de Theems, in de nabijheid van Louden werd deze week een vorstelijk huwelijk gesloten, namelijk vau den hertog van Aosta, neef van den koning van Italië met de dochter van den graaf van Parijs, den pretendent naai den Franschen koningstroon. Tal van vorste lijke personen woonden de plechtigheid bij, waarvoor bovendien tai van koningsgezinden uit Frankrijk waren overgekomen. De bioeder van de bruid, de tegenwoordige graaf van Parijs had bij deze gelegenheid een ceremo nieel voorgeschreven, dat herinnerde aan de gebruiken in het huis van Bonsbon, het oude Fransehe koningshuis. Aan den graaf van Parijs is het verblijf op Fiansch grondgebied ontzegd, zooals ook met zijn overleden vader het geval is. Daarom is het gastvrije Enge land, dat toevluchtsoord voor vorsten in bal lingschap, nogal eens getuige van plechtig heden als de bovengenoemde, waaraan echter geen politieke beteekenis kan worden gehecht. Uit Rusland komen zonderlinge geruchten. Voor eenigen tijd kocht de regeering om den graanbouw te bevorderen, groote hoeveel heden giaan, rechtstreeks van de landbou wers. Met deze hand iling is het gouvernement blijven doorgaan, ei zoo zal het betrokken ministerie, dat van financiën, weldra den grootsten voorraad graan li. het land bezit ten. Dit feii, begint de 'particuliere graan handelaars zeer te verontrusten, die zeer goed weten, dat zij tegen een zoo overmachtige mededinging als die van het gouvernemeut niets vermogen. Bovendien heeft de staat de beschikking over de vervoermiddelen. Onge veer alle spoorwegen zijn thans in Rusland staatsspoorwegende regeering heeft het der halve in de hand, het vervoer van haar eigen handelswaren zooveel mogelijk te bevorderen en dat van particulieren daarentegen ontzag lijk te bemoeilijken. Maar het Russische gou vernement heeft meer invallen van dezer aard. De kredietbank te Odessa, een instelling, die in vorige jaren van 10 tot 15 °/c winst uitdeelde, kan den aandeelhouders over 1894 slechts 4 0/o aanbieden een gevolg van het optieden van de staatsbank. Voegt men hierbij, dat de groothandel in sterke dranken reeds staatsmonopolie is, en dat het gouver nement ook al handel gaat drijven in wijn en suiker, misschien wel met het doel om er later ook een monopolie van te maken, dan kan men zich de oniust van de Russische kooplieden voorstellen, die per slot van zaken zullen moeten toezien en zwijgen, 't Is wél, op het einde der negentiende eeuw. Aan Rusland denkende, komt men als vanzelf in Fiankrijk terecht, en dan trekt het de aandacht, dat er zijn, die aan de harte lijkheid, welke tusschen Rusland en Frankrijk heerscht, afbreuk trachten te doen. De be kende Bonapartist Cassagnac somt alle wel daden op, die Rusland \au Fiankrijk heeft Jjcnoten en zegt dan verder»Wij zijn zeer -*soo? op de Russen, omdat zij ons naar Kiel hebben gesleept. Wat voordeel hebben wij er van, dat wjj alles voor Rusland doen, ter wijl Rusland noch ons geld, noch onzen trots, noch onze eer ontziet. Het vei bond met Rusland heeft alleeu ten doel ons te vrijwa ren voor een oorlog met Duitscbland. Zoo dra wij ons met Duitscbland verzoenen, hebben we deze bescherming niet noodig, en daar we te Kiel den beker der schande hebben geledigd, zouden wij evengoed een verbond met Duitschland kunnen sluiten en behoefden wij voor Ituslands goede diensten geen buitensporig makelaarsloon te betalen." Het geheugen van den heer Cassagnac laat hem gedeeltelijk in den steek, of wel de politieke hartstocht verblindt hem. Waarheid is, dat Rusland werkelijk aan Frankrijk goede diensten heeft bewezen. Waarheid is, dat Bismarck en Moltke, toen het duidelijk werd, dat noch bui tensporig liooge oorlogs-schavergoeding, noch geduchte nederlagen het Fransehe volk hadden kunnen knakken, waarheid is dat kanselier en strateeg gereed waren voor een tweeden met de Fianschen, en dat zeker Ruslands optreden toen veel kwaad heeft voorkomen. Dat vergeet de heer de Cassagnac. Een ander journalist wijst op financieele operatiën der Russen met de Franschen en zegt, dat Frankrijk niet verdiend heeft, door Rusland behandeld te worden als dit rijk doet. Als Nikoiaas II werkelijk de rechtschapen en op rechte man is, dien zijn lofredenaats in hem zien, zal hij de eeuwigdurende dubbelzinnig heid doen ophouden, die slechts aan de schacherende bankiers, welke met den Rus- sischen minister van financiën zaken doen, voordeel oplevert, doen eindigen. Wat zouden toch de Franschen wel van de Russen ver- i langen? De Italiaansche Kamer van afgevaardigden, zoo pas bijeengekozenis alreeds getuige geweest van tooneelen, die van weinig vader landsliefde getuigen. De vrienden van Cava- lotti den onverzoenlijken tegenstander van den minister-president Crispi, hebben gebracht de schotschriften en vuilheden, die tegen den minister waren gepubliceerd, in de Kamer ter sprake te brengen. De meerderheid stemde echter eenparig voor het uitstel eener aan gekondigde interpellatie over deze zaak, en wel voor den tijd van zes maanden, en voor kwam daardoor schandaal. De minister zelf trekt zich de besehuldi gingen en onthullingen van zijn tegenstanders weinig aan. In een vergadering van zijn partij- genooten verklaarde hij, dat al die beschul digingen hem koud lieten. In al dat schelden zag hij slechts een middel om de Kamer te verhindei en de financieele maatregelen te bespreken, die de regeering voorstelde om aan den smarteiijken toestand van het vader land een einde te maken. Volgens den minister heeft de meerderheid slechts voet bij stuk te houden, om de over winning te bepalen, 't geen zeker zeggen wil, om Italië's treurige financiën op een be vredigenden voet te brengen. Dit is voor het zwaar beproefde koninkrijk zeer te hopen. SCHIEDAM, 29 Juni 1895. Om het belang der zaak publiceeren wij onderstaande stukken, in de laatste raads zitting behandeld, betreffende de reorganisatie onzer burgeravondschool. Aan directeur en leeraren der Burger avondschool alhier. Mijne Heeren. Door den Gemeenteraad is ons opgedra gen, voorstellen te doen tot reorganisatie der Burgeravondschool. Wij zouden liet zeer op prijs stellen, indien U ons te dezer zake zoudt willen voorlichten door een schriftelijk rapport. Zonder Uw vrijheid tot het behandelen van andere punter, ook maar eenigermate te willen beperken, verzoeken wij toch be leefd een beantwoording der volgende vragen 4. Is de wijziging, door den gemeenteraad op 19 Juni 1894 bij wijze van proef vastge steld voor den loopenden cursus, gebleken een verbetering te zijn geheel of gedeeltelijk 2. a. Behoort in dezelfde richting (concen tratie der beschikbare krachten op de voor den ambachtsman armoedigste vakken) ver der te worden gegaan Zoo ja, zouden dan niet eenige vakken behooren le vervallen, bijv. geschiedenis en aardrijkskunde, schei kunde, staatswetenschappen, wellicht ook natuurkunde b. Wat behoort met de vrijvallende uren te geschieden? Zyn die 't meest nuttig te be-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1