BiniieiilaiHlsche Berichten. Het Had vindt deze verklaring verontrus tend en meent, dat het Italiaansche gouver nement ontevreden is over de zending van den zoon van Menelik van Abessinië naar Rusland. De paus heeft een manifest aan de nun tiussen ontworpen, waarin hij protest aantee- kent tegen de Septemberfeesten ter herinne ring aan de stichting van het Italiaansche koninkrijk. SPANJE. Canovns heeft Dinsdag in de Kamer het besluit tot sluiting van de zitting voorgelezen. Te Madrid zijn berichten ontvangen van drie gevechten waarin de Cubaansche opstan delingen verslagen zouden zijn. BUI H A It IJ E. De commissie, die een krans gaat leggen op bet graf van keizer Alexander III, is over Weenen naar Petersburg vertrokken. De Macedonische kwestie geeft den Bul- gaarscheti oud-minister-president Stainbouloff aanleiding zijne vijanden aan de kaak te stellen. In de Swoboda beschuldigt hij de tegenwoordige regeering openlijk van landver raad, daar zij niet, door tijdige mobiüseering van het leger, heeft weten te beletten dat een gedeelte van het Bulgaarsche grondge bied door Turksehe troepen is bezet. De Bulgaarsche regeering schijnt daardoor wak ker geschud te zijn, want Zaterdag heeft zy aan de Porte eene nota gezonden, waarin zij 10,000 francs schadevergoeding vraagt voor hare onderdanen, die bij het gevecht van 23 Juni door Turksehe soldaten gewond werden, en verder verklaart, dat zij elke schending laarer grenzen door de Turken met geweld van wapenen zal keeren. De Bulgaarsche regee ring vreest dat de Porte moeilijkheden met haar wil uitlokken, om eenige afleiding te geven aan de Armenische kwestie. Maar bo vendien ijreigen ook moeilijkheden met Servië, dat zich in zijne rechten verkort acht door de bemoeiing van Bulgarije met de zaken in Macedonië. S E It V I E. Het ministerie heeft, met bet oog op de ongunstige ontv angst der finaricieele regeling, collectief ontslag gevraagd, maar de koning heeft dat geweigerd. De voorzitter der Skup- schtina, Nicolajpwitch, die zich met het finan- cieele ontwerp niet kan vereenigen, heeft zijn ambt alsmede zijn mandaat als afge vaardigde neergelegd. AMERIKA. Bij de wetgevende vergadering van den staat Minnesota is een ontwerp aanhangig tot beteugeling der knoeierijen bij de verkie zingen. Daarbij wordt voorgesteld na de ver kiezing zoowel candidaten als comités onder eede verklaringen te laten doen over de gel den, door ben voor de verkiezingen ontvan gen en uitgegeven. Ook worden grenzen ge- Niemand lachte om zijne grappen. Herlha trok zich snel terug en maakte het zich druk aan de koffietalel. De advocaat echter zette zijne koffie neer zonder er iets van gebruikt te hebben en enkele minuten later verliet hij, bij zijne ouders dringende bezigheden voorwendende, het vertrek. VIERDE HOOFDSTUK. 't Was of over hot huis van den bankier Flem- ming een verkoelende wind was heengestreken. Er was wel geene verandering gekomen in het dagelijksch verkeer der huisgenooten onderling, maar een nauwlettend opmerker had het niet kunnen ontgaan, dat Hertha zicli sneller dan zij gewoon was onttrok aan de oplettendheden van haren verloofde, wanneer hij afscheid van 'naar ging nemen of na korte afwezigheid terugkeerde. Nu was dit geen stellig bewijs, dat tusschen hen eene duurzame verkoeling was ingetreden, want van 't begin af aan bad hun verkeer nteer het karakter van vriendschap dan van haitslochtehjkheid, te meer omdat zij overi- steld aan het geld, dat een candidaat bij een verkiezing besteden mag, berekend naar het aantal kiezers in het district; op 5000 kiezers mag men 250 dollars uitgeven, voor iedere honderd meer, tot 25,000 toe, twee doll. enz. De candidaat, die op éen na de meeste stemmen kreeg, mag de geldigheid van de verkiezing betwisten. Wordt de knoeierij of overtreding van de wet bewezen, dan is de tweede gekozen, ten minste wanneer ook hem geen knoeierijen kunnen worden ten laste gelegd. Naar gemeld wordt, zijn de republieken San Salvador, Honduras en Nicaragua het eens geworden om voortaan hare geschillen aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te ondei - werpen, mits van eene mogendheid onder de Latijnsche volken. Ook moeten zij besloten hebben alle tractaten met de Vereenigde Staten en met Engeland op te zeggen. Volgens een bericht uit Guayaquil hebbeh de tioepen der regeering van Ecuador opnieuw eene nederlaag geleden te Calcoto, waarbij zij 30 man verloren. Zij hebben die stad prijs gegeven en zijn teruggetrokken op de hoofd stad Quito, achtervolgd door de opstande lingen. CHINA. Onafhankelijk van de Russisch-Chineesche leening van 400 miilioen francs, die volgens de jongste berichten uit Berlijn en uit St.-Pe- tersburg toch schijnt te zullen slagen, zal nog eerlang te Londen eene kleinere leening van een miilioen pond sterling worden uitge geven, rentende 6 percent en tegen een koers van 106. Wat de groote leening betreft, schijnt, op China's verlangen, de waarborging door Rus land te zullen vervallen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 3 Juli. In de eerste plaats was aan de orde de be noeming van ledou van Gedeputeerde Staten, ter voorziening in de vacatures, tengevolge van pei iodieke aftreding of aftreding als Aid van Ged. Staten. Achtereenvolgens werden herkozen de heeren jhr. mr. II. A. C. de la Bassecour Caan, mr. G. J. Goekoop, mr. D. van Weel, mr. P. L. F, Blussé en mr. C. J. E. giaaf van Bylamlt. Als buitengewoon lid van Gedep. Staten (art. 89 der wel) werd herkozen de heer mr. J. A. Vaillant. De benoemden verklaarden, onder dankbe tuiging, het hun weder opgedragen mandaat te aanvaarden. Daarna werden de afdeelingen bij loting samengesteld. Commissoriaal werden o. a. gemaakt de volgende stukken üntwerp-verordening op het verleenen van pensioen aan de ambtenaren der provincie en aan de door hen na te laten weduwen en weezen, in handen van de heeren De gens tegenover hem geheel de oude gebleven was maar toch de advocaat was niet ge rust. De naam van Erwin von IlersdoifT werd niet meer door hen genoemd, en de krenkende woor den, door Hertha op een bewusten namiddag gesproken, schenen dan ook slechts de uiting geweest te zijn van in h3t'e jeugd opgevatte ondoordachte indrukken en meeningen, die geen vasten wortel hadden geschoten want reeds den volgenden morgen, toen beidpn elkaar, zij het ook in bijzijn van andeien, ontmoetten, had zij den advocaat volstrekt geen onvriendelijk gelaat getoond, maar hem dezelfde vriendelijke opmerk zaamheid bewezen, die hun verkeer zoo aangenaam pleegde te maken. En Werner scheen haar hare krenkende wooiden reeds lang vergeven te hebben, want ook bij was even voorkomend als altijd geen woord, geen blik zelfs had Hertha kunnen doen denken aan eenige verwijdering. En toch hij was niet gerust, 't Was of allen in huis leden onder den invloed van dien ver koelenden adem, dio weken en maanden zijn Monchy, Evers, Seret, Borret en (voor Ged. Staten) de heer Goekoop Een voorstel tot toekenning van een subsi die aan de gemeente Leiden voor den bousv van een krankzinnigengesticht voor 350 pa tiënten op de vroegere buitenplaats sEnde- geest" onder Oegstgeest, in handen van de heeren Neeb, Van Heemstra, Crena de Iongh, Van Stolk, Muller en Sluiter en den heer D. van Weel als lid van Gedep. Staten. Vervolgens vroeg de lieer Swets verlof van de vergadering om eenige inlichtingen te verzoeken aan Ged. Staten in de beruchte zaak der gemeente-administratie te Sliedrecht. Met het oog op de beweerde onregelmatig heden, die in die streek en daarbuiten groote sensatie hebben verwekt, vroeg hij of die zaken door Ged. Staten zijn onder zocht en welke de uitslag daarvan geweest is en, zoo geen onderzoek heeft plaats gehad, waarom zulks nog niet is geschied. De voorzitter betwijfelde of volgens art. 103 der prov. wet deze zaak wel bij Prov. Staten behoort, maar wenschte de vergade ring over het al of niet toestaan van het gevraagde verlof te laten beslissen. De heer Van der Lith was ook van oordeel dat de vragen lagen buiten het kader der prov. wet, die alleen aan de Staten recht geeft inlichtingen te vragen over de daas in vermelde onderwerpen. Hebben de Staten eenerzijds te waken voor het recht van inter pellatie aan die vergadering toegekend, ander zijds mag die macht niet worden uitgebreid. De heer Visser deelde volkomen de op vatting van Ged. Staten dat geen verplichting tot antwoorden bestaat, maar zou 't met het oog op al hetgeen is voorgevallen en de hevige gemoedsbeweging die over deze ergerlijke zaak in de streek heerscht, betreuren wan neer op de vragen door Ged. Staten niet werd geantwoord. De heer Van Royen sloot zich bij het ge voelen van den heer Van der Litli aan en meende dat Ged. Staten de grens in de prov. wet niet mochten overschrijden. Wat er moge zijn van onregelmatigheden te Sliedrecht voorgevallen en die beroering hebben gewekt in die streek, spreker advi seerde de interpellatie niet toe te staan en gaf Ged. Staten in overweging in geen geval te antwoorden. Het verzoek van den heer Swets werd daarna afgewezen met 49 tegen 20 stemmen. De volgende Openbare vergadering is, met het oog op de raadsverkiezingen, bepaald op Vrijdag 12 Juli a.s., des voorm. te 11 uur. Hedennamiddag te halftwee komen de af deelingen bijeen. SCHIEDAM, i Jnli 1805. De kerkelijke kiesvereeniging sEendracht" (van de orthodoxe richting) heeft in hare gisteravond gehouden vergadering tot candi daten voor de a.s. verkiezing van gemeente raadsleden gesteld de heeren: P. La Verge en C. van der Vlies, de overige plaatsen zullen door haar onbezet worden gelaten. Wij lezen het volgende in het Handelsblad van den 3n dezer: Een assurantie-kwestie. Een eigenaardige assurantie-kwestie doet invloed kan doen gelden en die. allen het lachen schijnt te hebben doen verloeren. De toebereidselen tot den trouwdag, die vroeger reeds op Hertha's begeeren tot Pasclten was uitgesteld, gingen evenals vooiheen kalm hun gang maar de ware stemming ontbrak bij dien arbeid. En al trachtte mevrouw Flemming zich zelve en Hertha diets te maken, dat het toch eene recht aangename bezigheid was, dat sneeuw witte linnen van onder do klapperende naaimachine te halen, te vouwen en opeen te stapelen, een blik op het bleeke gelaat harer toekomstige schoondochter zeide haar, dat deze het niet aangenaam vond en gaarne had zij gevraagd wat haar ontstemde, had niet de vrees om zich te mengen in de geheimen der trotsche en voorname generaalsdochter haar den mond gesloten. Na een storno ach tigon herfst was de winter gevolgd, geen frissche, vroolijke winter met ijsbanen en arresleden, zooals de jeugd die wenscht, maar een ruwe, gramstorige bulderbast met wind en regen, mist en nevel. Mevrouw Flemming had weer een heel drukken zich te Schiedam voor, naar aanleiding van den brand, die verleden week den stoom- molen «Nederland" aldaar in de asch heeft gelegd. Door de directie was deze fabriek, in nauw verband met de balanswaarde, voor f 80,000 verzekerd. Overeenkomstig deze waarde werd de maatschappij in de Schiedamsche inkomslen- .belasting aangeslagen, doch tegen dezen aanslag vanwege de directie protest aange- teekend, op grond van de omstandigheid dat tengevolge van de voortdurende depre ciatie vau gebouwde eigendommen te Schie dam, haar bezittingen die waarde niet meer hadden. Het gevolg hiervan was, dat drie taxateurs werden aangewezen, om na te gaan, naar welke waarde de fabriek dan moest worden aangeslagen en deze kwamen tot het besluit, dat dit f 05,000 moest zijn het gevolg was' dan ook een nieuw aanslagbiljet naar deze waarde. Ook hiermede nam intusschen de directie geen genoegen en schreef een adres aan den gemeenteraad, waarin zij betoogde dat h. i. de fabriek niet meer waard was dan f 35,000, voor welk bedrag zij geneigd was bij te dra gen in de inkomstenbelasting. Dooreen toe vallige omstandigheid is dit adres door de» Schiedamschen gemeenteraad nog niet behan deld. Nu is evenwel het gebouw inmiddels afge brand en vordert de directie van de assuran- riemaatschappijen het geheele bedrag terug, waarvoor de fabriek, die totaal verloren is, verzekerd was. Neen, antwoordden de assurantiemaat schappijen, u hebt zelf zwart op wit beweerd, dat de fabriek niet meer dan f 35,000 waard was: dat bedrag kunt u terugbekomen, niets meer, niets minder. Met groote belangstelling wordt de oplos sing dezer kwestie tegemoet gezien, waar mede vermoedelijk de rechter zal worde» belast. O Moet zijn plaatselijke diiecte belasting. (Red) Onder de vermakelijkheden, waarmede de kermis dit jaar zal worden geopend, be- hooren de tooneelvoorsteliingen in Musis Sacrum, te geven door het Haagsche Tooneel- gezelschap, onder de leiding van den ook hier gunstig bekenden heer Charles de la Mar, Volgens achterstaande advertentie wordt de eerste voorstelling op Zondag 7 dezer gegeven. Alsdan worden ten tooneele gevoerdsDui- zend kluchten", kluchtspel in vier bedrijven; voorafgegaan door iKapitein Cadillac" blijspel in éen bedrijf, welke stukken in Den Haag en elders met den meesten bijval zijn ont vangen. werkdag en Hertha was, zooals zij het in den laaisten tijd meestal deed, al de drukte ontvloden, en zoo kwam het dat zij Alexandra, die op weg naar een modewinkel even bij hare schoonouders was opgeloopen, in den mond liep. Dit gezelschap had zij gaarne vermeden, want het ijdele, licht zinnige karakter der jonge vrouw strookte ui 't geheel niet met haar meer ernstig en inge togen humeur. Ook deze maal had zij haar willen ontwijken, maar Alexandra, die haar maar een paar minuten zou bezighouden, liet haar los. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2