SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Koloniën. Reclitzaken. De heer De la Mar beijvert zich, stukken ter opvoering te kiezen, naar welke men zonder schroom een familie kan geleiden. Het zou ons zeer verwonderen, of deze onder neming, die daarenboven slechts zeer matige entreeprijzen vraagt, zal op de aanstaande kermis het succes hebben, dat zij ten volle verdient. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens telegraphisch bericht van Harer Majesteits gezant te Parijs, de doorvoer door Frankrijk van rundvee, herkomstig uit Neder land, wederom is toegestaan. Op 2 dezer heeft te Kopenhagen de onder- teekening plaats gehad eener additioneels overeenkomst, houdende uitbreidiug tot de wederzij(ische koloniën van het tusschen Nederland en Denemarken op *18 Januari 1894 gesloten uitleveringsverdrag. Naar aanleiding van het telegram van het 21. v. d. D. over overstroomingen te Buiten zorg heeft het B..blad zich om inlichtingen gewend tot enkele der groote Indische han- deisinstellingen te Amsterdam, doch geen er van had eenig bericht omtrent deze ongeval len ontvangen. Blijkens de opgave van het dBureau Ve ritas" zijn in de maand Mei j.l. verongelukt 78 zeilschepen, waaronder 3 Nederiandsche, en 19 stoomschepen, waaronder geen Ne- derlandsch. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, de heer Van der Sleyden, is gister ochtend naar Middelburg vertrokken ten einde tegenwoordig te zijn bij de ■gade- ring van het congres van de fabr.. - en handwerksnijverheid aldaar. Wederom zijn twee onderofficieren, een van het reg. grenadiers en jagers en een van het 3e reg. huzaren, ter beschikking gesteld van den auditeur-militair te 's-Hage, als be schuldigd van misdrijf tegen de zeden met onderhebbende manschappen. Het terrein der tentoonstelling te Amster dam zag er Dinsdag door de piasbuien en rukwinden niet op het voordeeligst uit. Alles wat niet stevig verbonden was, fladderde met den wind mede. De exposanten in den wereldbazar waren voor een deel genoodzaakt hunne winkeltjes te sluiten. Op Oud-Holland geraakten een aantal luikjes los, zoodat de toegang door de Nijmeegsche poort een tijd lang moest verboden worden tot de luiken waren bevestigd. De opvoering van de klucht kon wegens het ongunstige weder niet doorgaan. De olifant had het hard te verantwoorden. Het dier is zoo geseheurd en afgebrokkeld, dat het treurig is om te zien. De snuit slin gert ontdaan heen en weder en het negertje heeft witte tranen gestort over het on-Afri- kaansche weder. Ook de tentjes in de nabijheid van den olifant zijn er niet zonder schade afgekomen. Maar toch bepaalt zich de schade hoofdzakelijk tot wat doek en vlaggen. De werkstaking aan boord van de mailboot op de wereldtentoonstelling te Amsterdam heeft nog een treurigen nasleep gehad. Dinsdagmiddag kwamen eenige personen aan boord en zetten zich aan een tafeltje neer. Onder hen waren verschillende kellners, die Zondagmiddag het werk hadden gestaakt eu daarop waren ontslagen. Zij hadden niet veel goeds in den zin, want toen de heer Reintz, de pachter van het schip, aan dek kwam, vielen enkelen hunner hem aan, en nu ontstond er een geweldige vechtpartij, waarbij vrienden en vijanden in groote ver warring er op los sloegen. De nieuwe bedien den trokken partij voor den pachter, en ieder greeP naar stoelen gereedschappen, om als wapen dienst te doen. 't Werd een algemeen, verwoed gevecht, waarbij twee personen wer den gewond en enkelen bewusteloos op den grond vielen. Begrijpelijkerwijze gaf dit alles een groote ontstelteuis onder de bezoekers. Toen men eenmaal handgemeen was geraakt, duurde 't geruimen tijd voor de rust was hersteld. Wel waren spoedig een aantal onbezoldigde rijksveldwachters, bewakers van de terreinen, te hulp gesneld; maar er werd eerst een einde gemaakt aan het gevecht, toen een aantal poütie-agenten verscheen. De belhamel werd gearresteerd en proces-verbaal opge maakt van het geval. De twee verwonden lieten zich in het Gast huis verbinden, maar behoefden daar niet te blijven. Des avonds te elf uren is de heer Reintz in een rijtuig naar zijn woning in de P. C. Hoofstraat gebracht. Nv. d. D.) Door onvoorzichtigheid met eene lamp is Dinsdagnacht aan het Buurtje bij Schagerbrug in brand gemakt een burgerwoonhuis, be- hoorende aan P. Kooij en bewoond door drie gezinnen, waarvan twee tegen brandschade verzekerd. De niet-verzekerde heeft echter zijn inboedel voor het grootste gedeelte kun nen redden. De gemeenteraad van Veendam heeft be sloten, voor f 50,000 aandeel te nemen inden geprojecteerdenNoord-Ooster-locaalspoonveg, De spaarbankkwestie te Dwingelo, die ge durende eenige jaren tengevolge van een tekort van eenige duizenden guldens vele inleggers angstig maakte, zal tot een goed einde wordeu gebracht. De inleggers zullen binnenkort hunne gelden terugontvangen. Door een schipper is bij Nijmegen eene lading grind ingenomen, gebaggerd aldaar. Bij lossing te Bolnes zijn in de grind een twin tigtal geldstukken gevonden, elk ter grootte van een gulden. Op de eene zijde staat een keizerskop met het randschrift sHadrianus Augustus," aan de andere zijde is een zittend vrouwenbeeld. De munten zijn waarschijnlijk van geel koper. Dinsdagavond is te Ulft niets bijzonders voorgevallen. De militairen uit Doesburg zou den gisteravond weder terugkeeren naar hun garnizoensplaats. Door verschillende te Itozendaal (N.-B.) wonende Friezen is een ïfrysk selskip" opge richt. Tot voorzitter is gekozen de heer M. P. Troelstra, rijksontvanger, tot onder-voorzitter de heer Vellinga, postdirecteur. Het doel der vereeniging is, door voordracht en zang eenige gezellige bijeenkomsten te houden. De con versatie-toon moet zooveel mogelijk Friesch zijn; voor voordracht en zang is dit echter verplicht. Ook dames kunnen lid der ver eeniging zijn verschillende hebben zich reeds als zoodanig laten inschrijven. Bij een brand te Vechel is een 87-jarig man, J. v. d. B., in de vlammen omgekomen. Onwcder. Tijdens het onweer van Maandagavond is te Elahuizen (Friesland) eene boerderij afge brand, behoorende aan baron Van der Feltz, te Tvvello, en bewoond door W. T. de Jong. Te Loenen sloeg de bliksem in de woning van F. Uitervveerd, die spoedig in lichte laaie stond. De vlammen deelden zich mee aan het huis van P. Muller, dat ook geheel ver brandde. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Bij het onweder, dat Dinsdag boven Eem- iand woedde, sloeg de bliksem in de boerderij van W. Hilhorst te Soest. De boerderij brandde tot den grond af. Ylaardingen. De kiesvereeniging rBiir- gerplicht" heeft tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren J. C. van Buuren van Heyst, C. H. Hummelinck en W. J. van Dusseldorp, aftredende leden, en voor de vacature van wijlen den heer Pieter de Zeeuw den heer A. Hoogendijk Jz. 's-Cravenhage. De Koningin en de Ko ningin-Regentes zullen Zaterdagnamiddag te 2 uren in de Maliebaan aankomen, voorafge gaan door de heeren van het Civiele Huis in negen rijtuigen en gevolgd door de dames der hofhouding in drie rijtuigen. Het dienst doend Militair Huis te paard volgt het rijtuig van Ilare Majesteiten. De chef van het Mili taire Huis rijdt aan de zijde van II. M. de Koningin, de adjudant van dienst aan die van de Koningin-Regentes. Op het Malieveld gekomen, rijden Hare Majesteiten, gevolgd door het Militaire Huis, langs de gelederen. Koningin Wilhelmina zal, nadat Hare Ma jesteiten op de tribune zijn aangekomen en nadat het carré is geformeerd, de decoraties zelve op de borst der te decoreeren perso nen hechten. De adjudant van dienst, majoor baron Sirtema van Grovestins, overhandigt de decorntiën aan II. M. Generaal Verspijck komt Yrijdag op het Loo en vertrekt Zaterdagochtend. De minister van binnenlandsche zaken is alhier teruggekeerd. De leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn voornemens den commissaris der Koningin op 12 dezer een gastmaal aan te bieden. Amsterdam. De forensenkwestie is nog niet van de baan. De gemeente moge bukken voor de uitspraak van Gedep. Staten voor zoover 't gewone particulieren onder de half- ingezetenen geldt, zij staat op haar recht tegenover diegenen onder hen, aan wie zij zelve eene betrekking tc Amsterdam bezorgd heeft, zooals het geval is met de heeren J. P. Scholten en A. l'Esperance van Nulck te Bussum, beiden door haar benoemd tot make laar. "Wijl deze heeren bleven weigeien de te Amsterdam verschuldigde belasting te be talen, moest de inboedel hunner te Bussum gelegen woningen onder den hamer komen. Alzoo geschiedde Maandag met den eenen en Woensdagmorgen met den anderen. Die van Maandag gold den inboedel van den heer Scholten. De deurwaarder J. P. van Vugt leidde de executie. Hij was omringd door twee gemeente-veldwachters, een ge meentebode, een nachtwacht en mr. J.Kap- peijne van de Coppelio. De deurwaarder begon met de voorwaar den van den verkoop -voor te iezen en gaf als lastgever opde gemeente-ontvanger van Amsterdam. Het eerst werd ten verkoop aangeboden een oud vouwstoeltje, dat mevrouw Scholten gaarne kwijt wilde zijn dit bracht f 0.45 op daarop volgde een zeer bouwvallige bloemen mand, bestaande uit verroest ijzer en lekken bak, welke ingezet en gegund werd voor f 640. Hierop volgde nog een kleine coupé, gegund voor f 10, en 'twas uit. De deur waarder bedankte op zeer hoffelijke wijze het aanwezige publiek, dat zelfs uit Hilversum was overgekomen en nu al mopperende het terrein verliet. De gisterochtend gehouden verkoop ten huize van den heer Van Nulck werd door weinig publiek bijgewoond. Een tuinstoel werd verkocht voor een dubbeltje en een andere defecte tuinstoel voor f 475. Het verloop der zaak was als bij de vorige verkooping. Teenhuizcn. De commissie, benoemd ten einde zelfstandig te onderzoeken in hoever door den arbeid in gevangenissen, enz. af breuk wordt gedaan aan den arbeid in de vrije maatschappij en door welke maatregelen de aldus gevoerde concurrentie tot zoo ge ring mogelijke afmetingen zou knnnen worden beperkt, is gisteren alhier aangekomen om in loco een onderzoek in te stellen. Voor de harddraverijen te Clingend,ia! op 20 Juli a.s. is o.a. ingeschreven liedseervan Gebrs. Hoek te Schiedam, voor de internationale harddraverij. Minimum afstand 3200 meter. Prijs fGOO, eeiste premie f250, tweede picmie f 100, derde premie f 50, vierde premie f 25. Bij de Maandag op de Schelde tusschen Antwerpen en B.uh gehouden internationale zeilwedstrijden werd de Challenge scaldis (voor boeiers) een wisselprijs, het vorigo jaar behaald door de Sperwer van den heer C. Juirjons. ie Amsterdam, dit jaar gewonnen door de Elizabeth van den hoer P. Allink mede te Amsterdam met 2 min. op de Spenver. In do klossen 10 en 11 voor boeiers werden respectievelijk door de Elisabeth en da Sperwer de eerste prijzen weggehaald. Da vNederlandBChe Tooiieelveroemging" heeft Zondag te Bei lijn haar afscheidsvoorbtelling ge geven. Het oordeel der bladen is bij de laatste voorstelling even gunstig als bij de eerste. De vinnige Yerein der Em-embles" vvoirlt nogmaals den Dmtsohers tot voorbeeld gesteld door het Der!. Tageblatl, welk blad liet geheele gezel schap en vooral Willem van Znylen, die »iueeht« Kunstlernautr", een Iratteltjk tot wederztens toeroept. De Ne ierlandsche stukken van bet repei toire sDe ledige U'teg", »Manus de Snoidér", rStu dentenleven", hebben echter evenmin als rAnne Mie" den Beriijnots een hoog denkbeeld gegeven van onze tooneelliteratuur. De Local Anzeiget noemt o. a. sManus de Snorder" een lomp, innetlijk omvaai Rulnstuck, maar het blad voegt er bij, dat men, om Van Zuylen smet onovertroffen meester-cltap" rie hoofdtol te zien spelen, het stuk wel op den koop toe kan nemen. De Parijsche gemeemeraud heeft 50,000 li ank toegestaan voor da slaclitofleis van den bi and in da Rue R ichechouart. Féh.v Fame gaf 2000 ir., mevr. Fuitado Heine 8000 Ir. enz De Galïctsche stad Glntiany is door een bovigen brand voor een deel vermeld, llondetden gezin nen zijn er zonder dak. In het ongelukkige Laibacb heeft Maandag avond alweder een hevige schuit van aai dbevtng grooten schrik veroorzaakt. Da inwoners zijn wanhopig. Batat ia 31 Mei. Weer ioopert er geruchten van een exepeditie naar Karang Assem; teeds zouden ,J0 militaire autoriteiten, die in dezen van advies hebben te dienen, bij den gouvetnetir-generaal op Tjipanas zijn geweest. (J.-B.) De Soer. Ct. van 21 Mei meldt: Heden om 10 uur kwam da Sperwer van Lombok hier ter ïeeiie aan, medev oeroude een 8-tal vorstelijke afstammelingen van daar, met 8 volgelingen, en een poengavva met vier volge lingen, allen onder geleide van een der Hahsclte hoofden van Boeleleng. Deze heeren zijn geble ken medeschuldig te zijn aan den overval, en daarom zijn zij opgepakt. Zij blijven vannacht aan boord van de Sfeerver, en gaan morgen met de Cnrpenlier door rtaar Batavia. Hun namen luiden als volgt: Anak ugoeng ajoo IC'toet, Anak agoeng ajoe Netigah, Ariak agoert" madé Oka, Mak Kastoeri, Guwsti W.tjan Stde- man, Djro Bandjar, Dto K.nvoewan en Goesli Madé Kai (poengawan). Volgelingen Goesti Mantre, Ila Kraste, Ida Sek-ar, Ida Poeloeli. De regeering moet plan hebben om de Lom- bokscbe krijgsgevangenen, aan wie schuld aan den oveival kan worden bewezen, te velbannen naar Soemedang, waar een krachtig regent het bestuur voert en een streng islamitische bevol king waai borgen ojdevert tegen alle eventueele pogingen tot ontsnapping of opruiing. Iloe be trekkelijk goed politieke bannelingen het in de Preanger kunnen hebben, bewijst de fraaie woning met omliggende kampong van de Bandjer-masirsche suitansfamihe te Tjiandjoei. (J.-B.) Uit Soerabaja is aan de Loc. geschreven dat de Rus Mahngan zoo ziek is, dat hij het waar schijnlijk niet lang meer za! maken. Dinsdag veroordeelde de rechtbank te Roer mond H. van Brabant, uit Coitessem, Belgié, die Blaart j.l, in vei schillende gemeenten in Limburg en Noord-Brabant aanrandingen pleegde en tegen wien een gevangenisstraf var, 16 jaar was geeischt, tot 12 jaar.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3