Binnciilandsclie Berichten. regeering in vriendschappelijke maar besliste bewoordingen verzocht het Macedonische vraagstuk niet op te werpen, aangezien dit een netelig vraagstuk is, dat niet door Bul garije alleen opgelost zou kunnen worden. S E R 7 1 E. Uit Belgrado wordt aan de Polit. Corresp. gemeld, dat het ministerie-Cristitch gisteren ontslag heeft ingediend, maar dat de koning zijne beslissing tot heden heeft aangehouden. Men verwacht dat het samenstellen van een ministerie zal worden opgedragen aan Simics. T U R K IJ E. In antwoord op de Bulgaarsche nota heeft de Porte nadrukkelijk verklaard, dat zij geen dreigende bedoelingen tegen Bulgarije koes tert en dat zij noch versterking der troepen iti de buurt van Adrianopei, noch andere maatregelen van dien aard gelast heeft. De Times verneemt uit Konstantinope! dat de toestand in Macedonië dagelijks ernstiger wordtgroote geldsommen en voorraad Martini-geweren zijn naai Macedonië gezon den door het Maeedoniseh comité te Sofia, hetwelk een algemeenen opstand aldaar pre dikt, wetende dat die alleen in staat zou zijn om een interventie der mogendheden uit te lokken. De regeering van Bulgarije zou ver moedelijk de kuiperijen van het Macedouïsch comité kunnen breidelen, indien de Porte concessies deed, vooral in zake de benoeming van Macedonische bisschoppen. Hiertoe moet de sulfan wel genegen zijn, maar de anti- Bulgaarschgezinde grootvizier niet. Naar de Polit, Corresp. verzekert, heeft de grootvizier, Said-pacha, reeds driemaal ontslag gevraagd, omdat al zijne hervormings voorstellen werden in den wind geslagen, maar heeft de sultan liet hem telkens ge weigerd. CHINA. Uit Peking wordt gemeld dat de Russisch- Chinees ,ne leening gisteren is geteekend. Nu de regeering standvastig blijft weigeren, vergunning te geven voor den aanleg van een spoorweg door liet gebied van Mukden naar den mond der Yalu, heeft Rusland voor gesteld een lijn aan te leggen van Netschinsk naar Zejirikar, langs de dalen van de Noni en de Nungari door het Tchan-Bo-Chan-ge- bergte en de Yala naar Witschu aan den mond der rivier. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Scheepsverklaringen. De wederindïening van het in eene vroe gere zitting onafgedaan gebleven ontwerp van wet beti effende liet afleggen van de scheepsverklaringen, werd vrij algemeen toe gejuicht in de atdeelingen der Kamer. Ei' waren ook thans vele leden, die eene herziening vari de materie der scheepsverkla ringen in algemeenen of althans in meer uitgebreidon zin hadden gewenscht. Ondeisciieidene leden wezen er op, dat de hier door de regeering ter hand genomen materie niet goed te iegelen is, zoolang op grond van dat artikel wraking als getuigen van schippers, officieren en schepelingen mogelijk blijft. Zeer vele leden meenden, dat de zooge naamde kleine ot gewone scheepsverklaring (art 379 van liet wetboek van koophandel) gevoeglijk kon worden afgeschaft. Zij, die de gewone verklaringen zouden willen doen vervallen, wenschten in navol ging der Engelsche wet bepaald te zien, dat binnen zekeren tijd na aankomst in eene ha^en de schippers van op vreemde havens varende schepen hun journaal zullen moeten afteekenen en overleggen aan de daartoe aan te wijzen autoriteit. Omtrent de voorgestelde regeling zelve werden onderscheidene opmerkingen gemaakt. Evenals de vosige maal kwamen daarbij in de eeiste plaats de volgende punten ter sprake A. Door wie moet de verklaring, bedoeld in art. 383, worden afgelegd Slechts weinige leden waren ingenomen met de voorgedragen regeling. B. Binnen welken tijd moet de verklaring, bedoeld in art, 383, worden afgelegd? Verschillende leden achtten de voorgestelde verlenging van den termijn tot 3-maal 24 uren te lang. O. Ten overstaan van wie moeien de verkla ringen, bedoeld in de artt. 379 en 383, worden afgelegd Terwijl onderscheidene leden zich konden vereeuigen met de th.wis voorgestelde rege ling, waarbij den schipper in het vreemde land de keuze wordt gelaten tusschen den Nedeilandscben consul en het naar de in- heemsche wet bevoegde gezag, werden van verschillende zijden daartegen bedenkingen geopperd. Enkele leden hadden gewenscht, dat, nu eene wijziging in art. 379 wordt voorgesteld, tevens het woord shaven", in dat artikel voorkomende, nader ware gedefinieerd. Veeartsenij kundige zoet. Volgens art. 33lis van het kon. besluit van 27 Maait 1888, kan in bijzondei e gevallen afmaking worden bevolen van dieren lijdende aan mond- en klauwzeer ol daarvan verdacht. Reeds werd dit voorschrift enkele malen met goed gevolg toegepast en de mogelijk heid om bij mond- en klauwzeer tot afma king over te gaan, zal ook voor liet vervolg behouden moeten worden, teneinde, indien de omstandigheden gunstig zijn voor de toe passing van dien maaliegel, bij het geïsoleerd voorkomen van die ziekte het verspreiden der besmetting dadelijk te kunnen verhoeden, Het tweede lid van art. 24 der wet van 20 Juli 1870 levert echter hierbij een be zwaar op, daar eene vergoeding voor een dan mond- en klauwzeer lijdend dier tot een bedrag van slechts de helft der waarde geen billijke schadeloosstelling is gebleken. Die vergoeding werd dan ook in de voor gekomen gevallen op andere wijze aangevuld. Uit een wettelijk oogpunt en in het belang van eene doeltreffende toepassing van den maatregel van afmaking acht de minister van binnenlandscbe zaken het noodig, dat de be- belanghebbende vooruit zekerheid bebbe omtrent de te ontvangen vergoeding voor de af te maken dieren. Te dien einde wordt voorgesteld de tweede alinea van art. 24 als volgt te veranderen ïAlvorens tot onteigening ter afmaking over te gaan benoemt de burgemeester een deskundige om het vee te waardeeren, waarbij moet worden in acht genomen, dat voor verdacht vee de volle waarde, voor vee door eene besmettelijke ziekte aangetast ten minste de helft en ten hoogste het volle bedrag der waarde die het in gezonden toestand zou hebben, wordt berekend, met dien verstande, dat in den algemeenen maatiegel van bestuur bedoeld in artikel 34, voor elke besmette lijke ziekte, waarbij afmaking plaats heeft, de maatstaf bepaald wordt naar welken bet beding voor vee door die ziekte aangetast, wordt beiekend." Daarbij wordt aan de regeeiing de noodige vrijheid vari handelen gegeven en blijft tevens de waai borg behouden, welke voor de vee houders in het bestaande artikel gelegen is. Faillissementswet. De minister van justitie heeft aan de Kamer doen toekomen lo. een gewijzigd ontwerp van wet houdende bepalingen omtrent bet in werking treden van de wet op faillissement en de surséance van betaling, de wijziging van bestaande wetten in vei band daarmede en de oveigang van de oude wetgeving tot de nieuwe. Daarin zijn opgenomen al de wijzigingen bedoeld in bet schriftelijk ant woord op het verslag der commissie van voorbereiding voor gemeld wetsontwerp, ter wijl daarin, ter voldoening aan een door den minister in eene der met de commissie gehouden conferentiën geopperd denkbeeld, dat bij haar instemming mocht vinden, is ingevoegd een nieuw artikel (art. 14), krach tens hetwelk zoowel de wet van 30 September 1893 Staatsblad no. 140) op liet faillissement en de surséance van betaling" als de thans voorgedragen wet onder eenvoudiger bena ming zullen kunnen worden aangehaald. Ten gevolge daarvan wordt art. 14 (oud), art. 15; 2o. eene nota, houdende de wijzigingen in het wetsontwerp gebracht. SCHIEDAM, 5 Juli 1§95. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 54e verjaardag vanH.K, H. de vorstin Von Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven dat ten raadhuize ter inzage zijn gelegd een voordracht, met bijbehoorende stukken, ter benoeming van een onderwijzer 3e klasse aan de le openbare kostelooze schooi alhier; op welke voordracht geplaatst zijn: 1. P. L. van Amerom, onderwijzer te Sassenheim, 2. W. F. K. van Overbeeke, onderwijzer te Rittem, 3. E. J. Visser, onder wijzer te Haarlem. Een O-jarig Vlaardingsch knaapje, dat gis teren met de Schiedamsehe schutterij, die een marsch had gemaakt over Ketel naar Vlaardingen, was medegeloopen, is gister avond te 10 uur hier op straat aangetroffen, daar hij den weg naar huis niet kon vinden. Door een politie-agent naar het ouderlijk huis begeleid, ontmoette hij op den Vlaardingschen dijk zijn vader, die hierheen op weg was om zijn zoontje op te sporen. Gisteravond werd alhier door de politie aangehouden een zwervende liedjeszanger, zekere W. B. W., wonende te Nijmegen, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een pak dweilen bij den winkelier J. M. Stolk aan de Hoogstraat. Hij is naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de beroemde porseleinfabriek van Pillivuyt Co. te Melun bij Parijs de opdracht gegeven tot de vervaardiging van een kostbaar volledig servies, bestemd voor II. M. Koningin Wil- hefinina. Bij kon. besl. is bekrachtigd de aanstelling van dr. J. Ritzema Bos tot buitengewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsteidam, waartoe hij is benoemd bij besluit van den raad der gemeente Amster dam van 12 Juni. Bij kon. besl. zijn benoemd tot predikant bij de protestantsche gemeente in Neder- landsch Indië de heeren J. F. Meijer, predi kant bij de evangelisch-luthersche gemeente te Monnikendam, en W. van Griethuysen, predikant bij de Nederlandsch hervormde gemeente te Domburg. De heer mi'. H. R. van Marle heeft de benoeming tot lid der Eerste Kam$r aange nomen. Naar aanleiding van het onrustbarende telegram, Woensdag door het N, v, d. D. ontvangen, omtrent overslroomingea op Java, heeft een der groote firma's te Amsterdam aan haar correspondent te Batavia telegra fisch nadere bijzonderheden omtrent die bandjirs gevraagd. Het code-woord, als antwoord gezonden, meldde kort en bondig: shet bericht is on waar". Wij vernemen nader uit Amsterdam, dat gisteren ter beurze bij geen der op Indië handelende instellingen omtrent het bericht iets bekend was. N.JR. Cé.) Ook de Ned.-Ind. Landbouwmaatschappij heeft aan haren vertegenwoordiger te Batavia telegraphisch bericht gevraagd omtrent het verontrustend telegram van het 2V. v. d. JD. Gistermorgen seinde deze haar dat weersge steldheid in West-Java regenachtig is, doch dat die weersgesteldheid nog geen nadeeligen invloed op den koffie-oogst oefentbovendien dat er geen sprake is van overstroomingen op koffie-ondernemingen, hetgeen trouwens moeilijk het geval kan zijn. Reuter seint uit Berlijn: In de plaats van den, op zijn verzoek ter beschikking gestelden, graaf Rantzau, is, naar de Nordd. Allgem. Ztg. verneemt, de heer Von den Brincken, thans gezant te Kopenhagen, aangewezen om te worden be noemd tot gezant bij hetNederlandsche Hof. De Koninginnen in het oosten. De feestcommissie te Kampen, die zich ten doel stelt, de stad, namens de ingezetenen, tijdens het bezoek der Koninginnen een feeste lijk aanzien te geven, heeft andermaal ver gaderd. Daar het bedrag van de gecollecteerde gelden (circa f2100) niet zoo mim was, dat voetstoots kon besloten worden alle straten, waarlangs de Koninklijke stoet zich zal be geven, voldoende te versieren, is er een tech nische commissie benoemd, die plannen zal beramen om het geld zoo nuttig mogelijk te besteden, zooveel mogelijk versieringen aan te brengen. Op de vergadering werd aan de leden door een hunner reeds een teekening van een eerepoort aangeboden; een poort van zooge naamde levende beelden. De burgemeester, eere-voorzitter der com missie, deelde mede, dat de door den raad toegestane f 10,000 niet geheel zullen gebruikt worden, daar HH. MM. de Koninginnen geen déjeuner gebruiken en bovendien een deel van het geld voor verlichting en vuurwerk be steed wordt. Ook de versiering van het raad huis, van de Uselbrug en stedelijke gebouwen en tevens de bouw van een paviljoen op de aanlegplaats der stoombooten zullen ook er uit bekostigd worden. Door HH. MM. zullen bezocht worden het stadhuis, de kazerne en de hoofdcursus; H. M, de Koningin zou den eersten steen leggen voor het nieuw te bouwen gasthuis. Het Kaapsche blad Ons Land bevat het volgende berichtHet Nederlandsche oorlogs schip Johan Willem Priso zal Zondagmorgen vroeg onder zeil gaan naar Cadix. De Vair Speijk is Donderdag uit Durban vertrokken en wordt Maandag hier verwacht. De officieren van de Johan Willem Priso werden door vrienden en landgenooten te Kaapstad inde afgeloopen week op gastvrije wijze onthaald. Gistermiddag bood de waarnemende consul- generaal der Nederlanden, de heer S. W, Eerkes, in de Cape Town Club een luncheon aan kolonel Quispel en overste Tydeman aan, waarbij aanzaten de hh. J. II. Hofmeiji', P. Faure, koloniale secretaris, D. P. de Viliiers Graaff L. W. R., Th. P. Theron L. W. V., D. C. de Waal L. V. W., Buyskes, Johan Jansen, J. E. Vixseboxe en C. W. R. Klein- penning. De hartelijke woorden, bij die ge legenheid bij liet dessert gesproken, toonden, dat er nog steeds banden bestaan tusschen Zuid-Afrika en het oude Nederland. Teneinde de mogelijkheid tegen te gaan, dat, gelijk dikwerf voorkomt, door het reizend publiek meerdere keeren tusschen dezelfde stations op een zelfde baanvak wordt gebruik gemaakt van de door de H. IJ. S. M. verleende bevoegdheid om op de terugreis aan ieder station éénmaal uit te stappen, zonder ver plichting tot het doen afteekenen van het kaar tje, is thans door die maatschappij op al hare lijnen een maatregel ingevoerd, waardoor het den contrólebeambten bij den eersten oogop slag blijkt dat de reiziger op hetzelfde station reeds een keer van zijn recht heeft ge bruik gemaakt. Naar het Fad. verneemt, bestaat het voor nemen, om te Hellevoetsluis een Rijksposdui- venstation op te richten. Het 7e internationale vredescongres komt den 46n Augustus te Scheveningen bijeen. Van een stoomboot, "welke twee met dyna miet geladen schepen achter zich had, brak ter hoogte van Vlaardingen een sleeptros, waardoor een der schepen driftig werd. Geluk kig werd het terstond opgepikt, daar anders een botsing met het Vlaardingsche hoofd zou gevolgd zijn, hetgeen door den schok vermoe delijk tot eene ontploffing zoude geleid hebben. Te Rotterdam kwam zich gisteravond eene dienstbode van 18 jaar bij de politie' aan de Galerij bek!agejï dat zjj van de lieden, waar zij dienstbaar was geweest, haar goed niet kon krijgen. Daar de vader dezer dienst-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2