A". 1895. Zondag 7 en Maandag 8 Juli. Eer sie Blad. IN0. 8826 Negenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U I T G E V ËB,^ y. O D Buitenl an d s cli e IS e r i cli ter Abonnementsprijs, per kwartaal I'ranro per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10, R l1 B K A I'B 9 T Ett 9 It A A T 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DU nummer bestaat uit drie fiUl en. ÏSGELASD. Het voorstel, van liberale zijde in het Boogerhuis gedaan, om tot de artikelsgewïjze behandeling van het ontwerp voor eene ge wijzigde gemeentelijke kieswet voor Ierland over te gaan, is gisteren met 77 tegen 17 stemmen verworpen. De onderkoning van Ierland, graaf Cadogan, verzekeide, dat de regeering met het beginsel van het ontwerp medeging, maar dat het noodig geamendeerd moest worden dus was het onmogelijk, het nog in deze zitting af te handelen. De wetsontwerpen op fabrieken en werk plaatsen, op marinewerken en tot tegengaan van bediieglijke en onwettige handelingen bij verkiezingen werden bij derde lezing aan genomen. In het Lagerhuis verklaarde de onder-se cretaris van buitenl. zaken, sir G. N. Cuizon, gisteren, dat bij de regf-ering niets bekend is van ondei handelingen tusschen de Zuid- afrikaansche republiek en Portugal over den aankoop van den Delagoabaai-spoorweg. Dergelijke onderhandelingen zouden boven dien onvereenigbaar zijn met de verzekeringen van Portugal, dat geen stappen met betrek king totde toekomst van dien spoorweg zullen worden gedaan, alvorens de scheidsrechterlijke uitspraak te dier zake gevallen is. De Daily Chronicle meent in staat te wezen een schema van een conservatief program, dat onder de ministers rondgaat, openbaar te maken. Daatin komt o. a. het volgende voor eene sterke vloot, ontwikkeling van Afrika, vergemakkelijking van het verkeer tusschen Lioederland en koloniën en voor het binnen land een aantal sociale wetten, werklieden- pensioenen, verbetering van de woningen van armen, een Employers' Liability Act enz. Ieiland komt op het program niet voor, Wel belastinghervorming, hetgeen nog niet duide lijk is. De authenticiteit van het stuk blijve voor rekening van genoemd blad. De afgetreden minister voor letland John Morley heeft eene rede gehouden te Man chester. Hij wees er op, hoe de voorspelling van 1886, dat n.l, de liberale unionisten ten slotte hun liberalisme zouden verzaken, uit gekomen was. Hij verdedigde de werkzaam heid der vorige regeeringzij had met de middelen, die baar ten dienste waren, ge daan wat zij kon. Geen drie jaar waren beter besteed in den arbeid voor de zwoegende klassen. "Wat Home Rule betrofzij was niet dood. Het bleef de plicht der liberale partij die zaak vooraan op haar programma te zetten. Met Gladstone, die zich op 86-jarigen leef tijd uit het staatkundige leven terugtrekt, verdwijnt een van de grootste politieke figu ren dezer eeuw van het staatstooneel. Ruim 62 jaar is ltij lid geweest van het Lagerhuis, dat in dien tijd vijftienmaal ver nieuwd is. Het is reeds 60 jaar geleden dat Gladstone voor de eerste maal minister werd, en in 1868 werd hij voor het eerst minister president. In het geheel heeft hij aan het hoofd gestaan van vier ministerieshet laatste, dat hij in '1892 verliet, is nu onder lord Rosebery gevallen. De laatste maal dat Gladstone in bet Lager huis verscheen, was 1 Maart 1895. Het was in die gedenkwaardige zitting, dat hij het Hoogerhuis den handschoen toewierp, en vem klaarde dat het voornaamste doel, waarnaar de radicale partij voortaan moest streven, was »de hervorming van dit nristocintische en reactionnaire Huis, dat niet alleen hinderpaal is tegen de emancipatie van Ierland, maar tpgen de geheele evolutie der democratie." De commissie uit het Lagerhuis, belast met een onderzoek in de kwestie of er veran dering moet gebracht worden in liet gebrui kelijke stelsel van maten en gewichten en dan welke, heeft als hare overtuiging uitge sproken, dat het metrieke stelsel voor maten en gewichten, ineens voor alle doeleinden ingevoerd, dat het na twee jaren bij acte van het parlement vei plichtend gesteld, en dat het op alle openbare lagere scholen geleerd wor den moet- F It A N K R IJ K. De commissie uit de Kamer heeft besloten het recht op alcohol te bepalen op 275 francs, als tegenwicht voor de algeheele vrijstelling van hygiënische dranken. Alvorens eene defi nitieve beslissing te nemen, zal zij den mi nister Ribot hooren. De wet op den militairen dienstplicht van de afgevaardigden is nu door de Kamer aan genomen en de kleine wijzigingen zullen ook wel door den Senaat worden goedgekeurd. De socialistische soldaat-afgevaardigde Mir- raan zal nu spoedig soldaat-af zijn. De tijden van zijn algemeene bekendheid zijn nu voorbij, tenzij hij weer iets anders vindt om bekend te blijven. Door eenige socialistische afgevaardigden is in de Kamer een voorstel ingediend, om op de begroeiing een krediet van 15 miliioen uit te trekken voor werkiooze arbeiders. De extra-parlementaire commissie voorde inkomstenbelasting heeft zich ten voordeele van zulk een belasting uitgesproken en daarop haar werkzaamheden geëindigd. Waarschijnlijk zullen de Kamers van koop handel over het Fransch-Zwitsersche handels verdrag gehoord worden en zal dan Maandag de Kamer dit verdrag kunnen behandelen. De Figaro wijdt een lang artikel aan de betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland. Het blad doet daarin uitkomen, dat het ver bond gesloten is op den grondslag der be staande toestanden en dat Rusland zich nooit beeft verbonden de opeisching van Elzas-Lotlia- ringen te ondersteunen. De Ilova's hebben Tsarasoati a, waar de vooi posten van het Fransclie expeditie-korps op Madagascar thans zijn aangekomen, aan gevallen. Den eersten dag werden zij terug geslagen; den volgenden dag heeft de inmid dels aangekomen genei aal Metzingei bun eene verdere nederlaag toegebracht en twee van hun kampen vernield. B E L G I E. De Kamer verkeert in een moeilijke positie. De zetel van liet eenige lid van bet bureau, die aan de oppositie wordt gelalen. moet vervuld worden. De linkerzijde bad daarvoor een socialist candidaat gesteld. De president Beernaert wilde vermijden dat een socialist zitting nam in het bureau, en vei klaarde daaiom in de Kamer dat de rechterzijde voor den candidaat der linkerzijde zou stemmen, mits deze zich vei bond alle plichten van lid van het bureau nauwgezet ie vervullen. Tot deze plichten rekende de heer Beernaert ook het gaan naar het hof, het gelukvvensclien van den koning bij gelegenheid van de wisse ling des jaars en bet niet uit principe afslaan van vorstelijke uitnoodigingen. Gelijk te be grijpen is, verklaarde de socialistische can didaat Defnet, dat hij zich daartoe niet kon vei binden, en de rechterzijde wenscht nu te stemmen op een radicaal. Uit Antweipen, Bergen, Luik en Soignies komen berichten over de agitatie tegen de schoolwet. In de eerste stad heeft de gemeente raad met algemeene stemmen en een blanco een motie aangenomen tegen dit wetsontwerp. Te Brussel zal den laatsten Juli het arrest worden uitgesproken in een reusachtig pro ces. De Fransehe firma Hallier c. s., aanne mers van den bouw der Maasvestingen, heb ben namelijk van staat voor bijkomende werken 10 miliioen francs gevorderd, waar van de betaling als onverschuldigd weid ge weigerd. De rechtbank heeft in eerste instantie den eisch ontzegd. In hooger beroep is nu de zaak onlangs behandeldze heeft niet minder dan 50 zittingsdagen van het gerechthef in beslag genomen. Een van die dagen was be stemd voor een plaatselijk onderzoek, waar toe de leden van het hof enz. met een extra trein naar de Maas werden gebracht. De plei dooien hebben mede veel tijd gekost. De con clusie van het openbaar ministerie alleen heeft zes zittingdagen in beslag genomen en strekte tot bevestiging van bet vounis der rechtbank en veroordeeling van de eischers in de hoogst aanzienlijke proceskosten. DUITS CIIIiAND. De keizer is Donderdagavond aan boord van de Hohenzollern op reis gegaan naar Stockholm, waar hij Zaterdagmiddag aankomt en door koning Oscar ontvangen wordt; daar blijft de keizer eenigen tijd incognito opeen der koninklijke kasteelen en begeelt zich daarna naar Tuilgarn, om een bezoek te brengen aan den Zweedschen kroonprins en de kroonprinses. De Standard weet mede te deelen, dat behalve keizer Wilhelm, ook kei/er Frans Jozef en de czaar de legeroefeningen zullen bijwonen, die in den loop der volgende maand in den omtrek vau Prenslau, in Brandenburg, gehouden zullen worden. Grootvorst Sergius zal vermoedelijk zijn broeder op deze reis vergezellen. De financieele commissie uit het Pruisische Heerenhuis heeft het ontwerp, rakende de verbetering van huisvesting van vveiklieden in staatsdienst en karig bezoldigde beambten, overeenkomstig de besluiten van liet Iluis van afgevaardigden goedgekeurd. De Saksische regeering heeft aan alle bladen verboden advertentiën, betrekking hebbende op kwakzalversmiddelen, op te nemen. Er is eene belooning van 1000 mark toe gezegd aan dengene, die den afzender van de helsclie machine aan den hoofeominissaris van politie Ivi a use te Berlijn lean aanwijzen. «OS T E X It i J £-H OS'ÖAIt IJ E. In liet Ooslenrijksciie Huis van afgevaar digden viel, bij de behandeling van den be- grootirigbpost »bijdrage van Oosteniijk voor zaken van gemeenschappelijk belang", de lieer Lueger den invloed der joden op de buiten- landsche staatkunde heftig aan en maande hij de regeering aan, beslist op te treden tegen de aanmatigingen der Hongaarse he regeering. De minister graaf Kielmansegg antwoordde, de scherpe aanvallen tegen de llongaarsche regeering ten zeerste te betreu ren. De staatsrechtelijke verhouding met Hongaiije is voor elke regeering duidelijk aangegeven en moet daarom ook door de tegenwoordige regeering tegen aanvallen wor den beschermd. De minister beschouwt het als zijn bijzonderen plicht, de vriendschap pelijke betrekkingen met Hongarije te hand haven, waarbij bovenal zal worden gelet op de huishoudelijke belangen der Oostenrijksche rijkshelft en zoo noodig daarvoor met kracht zal worden opgetreden. De antisemieten juich ten deze laatste woorden levendig toe. Voorts verklaarde de minister dat de regeering vast besloten is een einde te maken aan het stelsel van uitzonderings maatregelen voor Bohemen, zoodra de toe stand zulks zal toelaten. De minister keurde het drijven van sommige ambtenaren sterk af. Tusschen de gematigde en radicale leden der jong-Czechen-club in den rijksraad is eene scheuring ontstaan. Laatstgenoemden willen z.elfs, in strijd met de beslissing van het be stuur der partij, den begrootingspost voor het Huis des keizers bestrijden en dreigen met een beroep op hunne kiezers.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1