Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. ninginnen de uitnoodiging van de harddraverij- vereeniging der drie noordelijke provinciën (afdeeling lange baan) om de wedrennen bij te wonen, hebben aangenomen, onder aan bieding van een prijs. Door de Rotterdamsche politie is proces verbaal opgemaakt tegen een onderwijzer aan eene school aan de Hoogstraat, wegens het plegen van onzedelijke handelingen met een 9-jarig meisje. Te IJurdinxveld heeft de werkliedenvere niging Helpt eikander", voor het meerendeel bestaande uit aannemerswerklieden, in ver band met bet nog steeds lieerschende gebrek aan werk, besloten een, door alle werklieden van geheel Nederland onderteekend, verzoek schrift aan de Koningin-Regentes aan te bie den, oin zoo spoedig mogelijk over te gaan lot bet geheel of gedeeltelijk droogleggen van de Zuiderzee. Te Haarlem heeft onlangs de gemeente raad, teneinde de gemeentekas te bevoor- deelen, bepaald, dat de recepten uit de stads apotheek voortaan, in plaats van '15, 25 cent zouden kosten. Thans hebben de besturen van de diaco- nieënderNed. Hervormden en Evang. Luther- schen overeenkomsten aangegaan met par ticuliere apothekers, die hen goedkoeper be dienen. Aan den twist tusschen den pachter der restauratie aan boord der mailboot op de tentoonstelling te Amsterdam en zijne kellners is een einde gekomen. De pachter heeft de eischen van zijn personeel voor de helft inge willigd, zoodat de kellners weder in dienst genomen zijn en nu een halven gulden loon per dag ontvangen. Ook met de schietoefeningen bij IJmuiden is het niet geheel zonder ongelukken afge- loopen, zij het ook in mindere mate dan onlangs bij Helder. De N. Iï- Ct. meldt daaromtrent het volgende »De sleepboot Simson sleepte de schijf op 300 vadem lengte achter zich aan; een kogel kwam, in plaats van op de schijf, aan boord van de Simson terecht. Zij ging dwars van stuurboord naar bakboord door het stoomschip heen, op slechts geringen afstand van den stoomketel onder vier aan dek staande per sonen door, zonder persoonlijke ongelukken aan te richten. In het achterschip is alles vernield en oritramponeerd. De schade is zeer belangrijk. De Simson kwam onmiddel lijk uit zee en de schietoefeningen werden gestaakt." Te Noordbroek (Gr.) heeft de gemeente raad besloten om deel te nemen in het maat schappelijk kapitaal der op te richten Noord- Ooster Locaal-Spoorweg-Maatschappij voor een bedrag van f 20,000, onder voorwaarde, dat het station op ten hoogste 400 meter van het dorp wordt geplaatst. Door particulieren is f 27,500 toegezegd. De raad der gemeente Den Ham heeft be sloten voor f 10,000 deel te nemen, onder voorwaarde dat het oorspronkelijke plan met die gemeente als snijpunt blijve gehandhaafd. De gemeenteraad van Harderwijk heeft be sloten instemming te betuigen roet het dooi den gemeenteraad van Kampen aan de Ko ningin gerichte verzoek om het eiland Urk of telegraphisch óf telephonisch met den vas ten wal te verbinden. Daarbij werd echter niet nadruk de wenschelijkheid uitgesproken om alsdan ook Schokland in dat draadnet op te nemen, omdat de ervaring heeft geleerd, dat vele visschers ook aldaar, bij ruw weder of bi; gesloten water, een veilige schuilplaats zoeken en vinden. De gewezen artiUerist Hendrik G'oeimaa, uit Naaiden, die wegens poging tot diefstal en doodslag op de dertienjarige Meinders, te Bussum, door het gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf, is Donderdag overgebracht naar den cellen vleugel van de strafgevangenis te Leeuwarden. Te Breda heeft zich thans eene commissie gevormd tot het brengen van eene zichtbare hulde aan de nagedachtenis van generaal Van Ham, welke hulde zal bestaan in het plaatsen van een medaillonportret in den gevel van het huis, waarin de generaal geboren is. De commissie bestaat uit de heeren Ed. Guljé, burgemeester, eere-voorzitter; D. van Haeften, voorzitter; K. G. Oukoop, J. J. L. Teychiné, W. Merkelbach, P. Schellekens en J. Bertram. Te Breugel (N.-Br.) is de bliksem geslagen in het schoolgebouw. Daar de brandspuit spoedig ter plaatse was, gelukte het. den brand in zijn begin te blusschen. In de Noordzee is een aanvang gemaakt met het duiken naar de JElbe. Een duiker, aangenomeu voor de berging der lijken, heeft reeds acht maal tevergeefs gedoken. De zelfspelende pianino is eene vet betering, die liet noodwendig gevolg moest zijn van de piauo als draaimgel. Het mechaniek wordt thans niet meer door middel van de hand gedraaid, maar in beweging gebracht door een soort van spiritus-gasmotor. De moeilijk heid was, het toestel in zoodanigen vorm te bouwen, dat het op een kamer zonder be zwaar staan kou. Hierin is mert geslaagd en een sierlijk kastje, naast de pianino geplaatst, levert de drijfkracht. Zonder veel moeite en omslag woidt het toestelletje in beweging gebracht en zoodanig geregeld, dat de snelheid eenparig blijft. De pianino kan afgekoppeld en gewoon bespeeld worden. ütreclrt. In de gisteren gehouden raads zitting is zeer lang gesproken over eene be trekkelijk kleine zaak. Een bejaard politie agent, met goede, maar ook met verkeerde eigenschappen hij was n.l. betrapt op het gebruik van sterken drank was daarop ontslagen, en met dat niet eervol ontslag verviel zijn aanspraak op pensioen. Het recht daarvan erkennende, wilde een der leden toch ook de billijkheid doen spre ken. Had de man éen dag vroeger eervol ontslag aangevraagd, dan had hij dit ver kregen, met recht op ongeveer f 600 pensioen. Die meening vond steun bij andere leden mr. Van Lier betoogde zelf 's mans recht op pensioen, en verder dat dat reciit niet ver loren is gegaan, want hij heeft eenvoudig ontslag gekregen, maar is niet ontzet uit zijne betrekking. De voorzitter bestreed al deze meeningen krachtig, en het slot was dat de raad zijn goedkeuring hechtte aan het ontslag zonder pensioen. Du Amerilcaansche oudheidkundige Bandelier beeft ,n den iaatsten tijd opgravingen laten doen in Peru, die zooveel succes hadden, dat het nationale museum te Washington niet alle aan 't licht gekomen voorwerpen kon opnemen kisten vol met fijn vaatwerk, veisierselen (veelal van goud) enz. werden gevonden. Bij deze onder zoekingen is ook gebleken dat de eigenaardige wijze van begraven, bij de oude Peruanen in zwang, nog lang na de verovering van het land door de Spanjaarden gevolgd werdonder de voorwerpen die aan een lijk in het graf waren medegegeven, vord men het afschaft van een pauselijke bul van Gregorius XIII, waarin deze den Spanjaarden allerlei aflaten verleent. Ook vond men bronzen naalden verpakt in papier van Eusopeesche afkomst. Een Belgisch scheikundige, de heer R. Lelèvre heelt bier gefabriceerd uit beetwortelen. Dit bier, schijnt sterker te zijn, dan de sterkste bieren dte uit gerst gebrouwen zijn en moet een heei lijken geur hebben, die men slechts vei ge lijken kan met den geur van de beste biersoorten. De heer Lefèvre V. -eft aan zijn bier den naam gegeven van Tliéobroma (godendrank). De voornaamste voordeelen, die hij er aan toeschrijft zijn: de goedkoope bereiding, dank zij een pro cédé, dat weinig tijd vereischt, een heerlijken smaak, verfrisschend, voedzaam, en eene vol maakte duurzaamheid. Het overblijfsel van de fabrikatie vormt een uitstekend voedsel voor het vee. De rentenier Bureau, in de rue de Cautelen, was met zijn vrouw uitgegaan en had het huis onder bewaking van de meid gelaten, masr deze ging naar een feestje in de buurt, Vat» deze gelegenheid hebben inbrekers gebruik ge maakt om met valsche sleutels de woning binnen te dringen, en zich meester te maken van 100,000 frs. in waarden op naam en aan toonder, in geld en juweelen. Van de dieven is geen spoor gevonden. Men vormoedt dat zij met hun buit het Kanaal zijn overgestoken. Dezer dagen werd te Uetersen bij llamburg een zadelmaker, Nischewsky genaamd gearesteerd. Sedert jaren had de man er zijn studie van gemaaktgroote gebouwen volgens de rege len der kunst in brand te steken. Hij behoorde tot de vrijwillige brandweer en bekende 25 groote branden te hebben veroorzaakt. Te Rixdorf bij Berlijn kreeg een dertigjarig meisje dezer dagen een kolossale erfenis. Een achterneef van de gelukkige, welke laatste min of meer idioot is en onderhouden werd door eene weldadigheidsinstelling, stierf onlangs in Zweden en liet een vermogen na van 48 mil- iioen gulden bovendien bezat hij verscheidene mijnen. Het aan alle wettige vormen voldoende testament kende deze groote erfenis toe aan de naaste bloedverwanten van den overledene, ten getale van tien, waaronder ook de gewezen dienstbode begrepen is. Het is te voorzien, dat Hulda Baer, ondanks haar idiotisme, spoedig- een echtgenoot zal vinden. Voortdurend worden uit Engeland jongens en meisjes uit de opvoedingsgestichten voor ver waarloosde kinderen naar Canada gezonden om daar bij den landbouw te worden gebezigd. Dezer dagen zijn weer 197 jongens te Liverpool ingescheept, die naar de grootste boerderijen van Manitoba worden gezonden. Zij komen gewoonlijk zeer goed terecht. Tot hiertoe zijn at <700 jongens en meisjes op die wijze uitgezonden. Te Rijsse! is een belangrijke diefstal gepleegd. Op den Vitebsk-spoorweg is eene proef ge nomen met een toestel ter voorkoming dat- menschen of dieren, die zich op do lijn bevinden, door den trein worden overreden. Het is een soort van korf, aan de voorzijde der locomotief bevestigd, waarin elk voorwerp, dat zich op de- rails bevindt, word opgevangen. Een veulen met aaneengebonden pooten werd tusschen de rails gelegd vóór de nadering van een trein, die met eene snelheid van 15 mijlen in het uur liep. Het dier werd in de korf opgevangen en aan het volgend station onderzocht, waar het bleek geen letsel bekomen te hebben. In het Spaansche dorp San Matco is bij ge legenheid van een processie bloedig gevochten. De oorzaak daarvan was een twist om de eer, het beeld van den beschermheilige der plaats te mogen dragen. Er werden veertig menscheti gewond, onder wie een priester. Heitha veiwomlerd den naam van Hersdoiff in deze belichten te zien vermeld, maar zij deed het vomkmiien alsof hij het middelpunt van alle krijg.-bedi ijven, de dapperste der dapperen was en toonde steeds de grootste verwondering dat Henha van dit alles niets afwist. Toen herinnerde Alexandra zich plotseling, dat zij eigenlijk maar voor een paar minuten zou aanloopon en haastig stond zij op. »Nu zit ik hier mijn tijd te verpraten, maar dat is uw schuld, mijn schat Ik kon u toch niet van alles onkundig laten. Maar nu moet ik weg. Groet uw biuidegom, die in den Inatsten tijd nog ernstiger en deftiger schijnt geworden dan hij leeds was, en loop ook eens aan!" Hertim nain den hartelijken kus der jonge vrouw aan, maar beantwoordde dien niet. Bij de deur echter vroeg zij een weinig verlegen sZoudt gij mij het blad niet kunnen verschaf fen, waarin van Hersdoi ff's optreden sprake is Zij kleurde weer, toen zij dit zei, alsof zij zich voor zich zelve moest schamen. Alexandra haastte zich te verklaren Zeker wel, mijn hartje. Ik zal Bruno zeggen, dat hij ze mij bezorgt. Ditmaal zal nw al te zorgvuldige verloofde geen pleizier hebben van zijn achteihoiidendheid." Toen de praatsier haar verlaten had, zette Hei tha zich in een hoek en nam een tijdschrift ter hand, doch meer oin er iu te kijken dan om er in te lezen. Zij kon er hare gedachten niet bij houden. Verschrikt rees zij overeind, toen zij in da gang mannenschreden hoorde naderen, 't Stelde baar eenigszins gerust te zien dat het niet haar verloofde maar de bankier, de heer Ernst Klem ming was, die binnentrad. Zij wilde opspringen otn hem te begroeten, doch hij stond reeds naast haar en verzocht haar te blijven zitten. »'t Doet mij pleizier u eeris alleen aan ta tieffen, lieve llertha," zei hij, terwijl hij een stoel greep. Wij hebben zoo zelden gelegenheid eens onder vier oogen een woordje te wis selen." Het meisje keek hem vragend aan. Het leek wel of de heer Flemming wat bijzonders op het hait had. En weikelijk vervolgde de bankier, zich ver trouwelijk lot haar overbuigende «Woel gij wel, mijn lieve llertha, dat gij mij en iemand, die u nog nader staat dan ik, een grout pleizier kunt doen?" «Een pleizier doen, mijnheer Flemming? En waarmee dan «Hiermee, dat gij uw huwelijk een weinig vervroegt. Gij weet, hoe welkom mij uwe ver loving was en hoezeer ik mij zal verheugen u mijne dochter te mogen noemen. Waarom uwe bruiloft nog volle vier maanden uit te stellen Men begint er buitenaf reeds over te spreken, dut twee jonge lieden, wier vereeniging geen enkele bekende hinderpaal in den weg staat, een geheel jaar ais verloofden onder éen dak wonen." Heitha zag voor zich neer en begon in haar boek te bladeren. Na een oogenblik zwijgens antwoordde zij zonder op te zien «Spreekt gij ouk uit naam van Werner?" «Neen, ik heb er met hem niet over gesproken. Het komt er eigenlijk alleen maar op aan of gij mijn voorstel aanneemt." Zij legde het boek neer en rees op. «Dan verzoek ik u vriendelijk het ook niet te doen, mijnheer Flemming. Ik zou het u dank wijten, wanneer gij kondet besluiten het maar te laten, zooals bepaald is." De bankier was ook opgestaan en vatte hare hand. «Waarom daar nu zoo aan te hangen, lieve llertha vleide hij. «Bedenkt gij wel, dat uwe weigering mij aanleiding kan geven tot allerlei min aangename vermoedens Moet ik niet haast denken, dat er met u en Werner iets tusschen beide gekomen is Hebt gij hem misschien iets te verwijten Bemoeit hij zich te weinig met u, of is het iets anders «O neen, niets van dit alles!" verzekerde Hertha haastig, doch met een vluchtigen blos op de wangen, sWeiner heeft mij geen enkele reden gegeven om ontevreden te zijn." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6