1 A0. 1895. Zondag 7 en Maandag S Juli. N°. 8826. Derde Blad a 1 Negenenveertigste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T. ODÉ. BliREAI: B OTER8TR1 AT 7 O. Buitenland sche Be rich ten. Rinnenlaiidscïie Berichten. COURA Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gehoele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - u.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1 10. Iedere gewone logui meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EÜSL1SD. De hoogleeraar Iwan Foinitzky, van Peters burg, die thans te Parijs vertoeft als afgevaar digde van Rusland op het internationaal con gres voor strafrecht, heeft bij zijn doorreis te Berlijn in de intern, vereeniging voor rechtswetenschap eene voordracht gehouden over het nieuwe ontwerp van een strafwet boek voor Rusland, dat thans aan denczaar ter goedkeuring is aangeboden, Het ontwerp onderscheidt zich, naar hij mededeelde, door het streven om zich de nieuwste buitenlandsche wetgevingen ten nutte te maken en te breken met bekrompen nationale instellingen, die op het denkbeeld van een politiestaat berusten. Levenslange straffen worden er niet in bedreigd. Naast de doodstraf, die tot enkele der zwaarste mis drijven beperkt is, kent het wetboek als zwaarste straf dwangarbeid voor onbepaalden tjjd. De voorwaardelijke veroordeeling is niet opgenomen, omdat met het recht van gratie betzelfde doel kan bereikt worden. Geen dood straf mag worden uitgevoerd als de veroor deelde een vrouw is, of een mindeijarige of ouder dan 70 jaar. Het wetboek laat aan den rechter groote vrijheid in de toemeting der straf. De straf op woeker is verzwaard, en dat misdrijf is bijzonder uitvoerig geregeld. Niet zoozeer mis bruik maken van den nood of de hartstochten van den schuldenaar komt in aanmerking, maar reeds het nemen van een hooge rente en het verbergen van woekerrente onder allerlei vormen. Als een bijzondere soort van woeker worden misbruiken gestraft die bij voortbrengselen van landbouw vaak voorko men. Strafbaar is daarbij het nemen van hoogere rente dan op bet oogenblik ter plaatse gebruikelijk is. Over het algemeen zijn de bepalingen over bedrog zeer nauwkeurig be werkt, en het begrip van dit misdrijf ruimer uitgestrekt dan tot dusver het geval was. S E B V I E. Men zegt dat Simitch bedankt heeft voor de opdracht tot vorming van een coalitie kabinet en dat thans onderhandelingen zy n aangeknoopt met den heer Novokovitch over de vorming van een progressistisch kabinet. 1 R U 31 E N I E. j Koningin Elisabeth begeeft zich binnenkort naar Rusland om in de steppen een Kumiss- t kuur te ondergaan. Kumiss is gegiste paarde- roelk, die als zeer versterkend wordt be schouwd; reeds in 1880 heeft de koningin Mj dit middel veel baat gevonden. GRIEKENLAND. De regeeiing heelt het invoerrecht op druk papier met 50 pCt. verlaagd. B U L G A E IJ E. De regeering heeft genoegen genomen met het antwoord der Porte dat zij niet voorne mens is, in geval van ernstige gebeurtenissen aan de grenzen, troepen op Bulgaarsch ge bied te zeilden, en verklaard dat ook zij niet tot mobilisatie van het leger zal overgaan als defensieve maatregel. Op eene schadeloosstel ling van de bij eene vroegere botsing door Turksche soldaten gewonde Bulgaarsche onder danen wordt niet verder aangedrongen. T R I IJ I. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Porte krachtdadige maatregelen neemt ten opzichte van Macedonië. Drie Bulgaarsche schoolmeesters te Oeskoeb en vele andere bur gers zijn gekerkerd. Bulgarije schijnt het doel, beoogd met de terugroeping van don Bulgaar- schen vertegenwoordiger te Konstantinopel, te hebben bereikt; de grootvizier begon althans tegenover de regeering te Sofia een minder vijandige houding aan te nemen. De Bulgaarsche agent te Konstantinopel, Dirnitrof, zal na afloop van zijn verlof op zijn post terugkeeren. A M ERIK A. Den 4n Juli, de herdenkingsdag der onaf- hankeiijkheidsvei klaring, is in de Vereenigde Staten met de oude geestdrift gevierd. Te Boston hebben opgewonden katholie ken een feestelijken optocht aangevallen. In het gevecht dat volgde werd een persoon gedood en verscheidene gewond. De drankverkoopers van New-York zijn tot Local Option bekeerd, echter op andeie gronden dan sir Wilfrid Lawson. Volgens de wet van den staat mag er op Zondag geen diank verkocht worden en nu meenen de slijters, en met hen, schijnt het, vele anderen, dat de stad New-York groot genoeg is om te beslissen of er op Zondag al of niet gelapt mag worden. Zij gelooven, dat de meerderheid zou zijn voor opening op Zondag van de 8000 »bars" en saloons", die New-York city telt. De mayor Strong is voor eene wet, die aan drankgelegenheden toestaat des Zondags zes uren open te zijn. Men dringt op eene bui- gewone zitting van de wetgevende vergade ring van den staat aan om het verbod bij de wet op te heflen. De Braziliaansche regeering heeft van den dood van den aanvoerder der opstandelingen in de provincie Rio Grande, Da Gama, gebruik gemaakt om een wapenstilstand te sluiten tot 9 dezer, teneinde over de vredesvoorwaar den te onderhandelen. AFRIKA. De door den Volksraad van den Oranje- Vrijstaat benoemde commissie, die naar Trans vaal is geweest tot het onderhandelen over eene nauwere aansluiting van beide republie ken, heelt in de zitting van den Volksraad van '29 Mei verslag uitgebracht over hare zending. Blijkens de ter zake ontvangen uit voerige berichten heeft de commissie mede gedeeld, dat de regeering der Zuidafrikaan- sche republiek alle bereidwilligheid toonde, om de bepalingen aangaande den invoer van Vrij staatse he producten te vergemakkelijken; zij diende hieromtrent een concept-wet in. Wat betiof het vervoer van die producten had de spoorweg-maatschappij beloofd de prijzen te verlagen met de helft. Wat aan ging de wenschelijkheid van een algemeen Z.-A. tolverbond, de regeering van deZ.-A. republiek had nog altijd bezwaar tegen het houden van een conferentie tot dit doel, op grond dat de republiek nog geen eigen haven had. Over het bouwen van bruggen over de Vaalrivier en over de muntkwestie zou in correspondentie worden getreden. De kwestie van vereeniging der beide republieken werd besproken en van beide kanten werd de wen schelijkheid erkend van nauwere aaneenslui ting op de basis van vroeger gevoerde onder handelingen. De Times verneemt uit Kaapstad dat de wetgevende raad van Natal het wetsontwerp, regelende het kopierecht van telegrammen en dagbladen, heeft aangenomen. De Trans- vaalsche regeering is voornemens ook een dergelijk wetsontwerp in te dienen. In het Kaapsche Lagerhuis heeft de regee ring toegezegd, dat zij het volgende jaar een wetsontwerp op den leerplicht zou indienen. CHINA. Volgens bericht aan de Times uit Hongkong zijn de vreemdelingen te Taihoean naar Takoea gevlucht met achterlating van hunne eigendommen. De Japanners moeten veertig mijlen ten noorden van Taihoean geland zijn, in de hoop de Chineezen te kunnen omsinge len en den terugweg naar de bergen af te snijden. De 6 °/0 leening van 1,000,000 p. st. te Londen uitgegeven is tienmaal volteekend. Behalve de 4 RussisclgFransche leening van 400 millioen francs wordt thans nog onderhandeld over een 6 °/0 leening van 20 millioen mark in Duitschland en over eene Amerikaansch-Engelsche leening van 50 mil- j lioen p st. JAPAN. Blijkens officieele statistieken heeft de oor log met China aan Japan 150 millioen yen (dollars) gekost. Aan den strijd namen deel 60,979 man, van wie er 743 sneuvelden, 231 J aan hunne wonden bezweken en 3148 door ziekte werd ten grave gesleept. SCHIEDAM, C Jnli 1895. De Koninginnen In het oosten. Op de uitnoodiging van het comité te As sen voor het aanbieden van een huldeblijk aan de Koningin bij Haar komst aldaar hebben zich in de verschillende gemeenten van Drente sub-comité's gevormd voor het inzamelen van bijdragen bij de Drentsche vrouwen. Deze pogingen hebben aanvankelijk reeds goed gevolg. Waaruit het geschenk zal bestaan, is nog niet zeker. Men spreekt echter van een nabootsing van een iW bunnebedden, bij Rolde, in zilver op een marmeren voet stuk. Door de feestcommissie voor de ontvangst der Koninginnen te Assen is besloten, dat den eersten avond, Donderdag 5 Sept., de Brink electrisch zal worden verlicht en de Torenlaan met de lanen in 't bosch om den Hertenkamp met illumineerglazen. Op Brink en Markt wor den muziektempels opgericht. Op laatstge noemde plaats zal een vuurwerk worden afgestoken van f 1000. In 't geheel worden door de feestcommissie in de stad zes eere- bogen opgericht. In de monumentale eere poort op den Brink zal een electrische zon komen ter sterkte van 20,000 kaarsen. Door den heer A. B. F. Feickens, le luite nant der infanterie, wordt eene militaire tap toe georganiseerd, welke op den Brink za! plaats hebben. Denzelfden avond zal een op tocht worden gehouden met 100 fakkeldragers en militairen en marechaussees, vergezeld van de muziek der schutterij en de stafmuziek uit Leeuwardeu, die gedurende drie dagen zullen worden geëngageerd. Inhoud van Bio. I2f (He jaargang) van het Maandblad tegen de Fer- valschingen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Hoos, te Amsterdam. Een nieuw materiaal voor koffievervaUching. -Onderzoekingen van levensmiddelen en han delsartikelen gedaan aan het bureau voor che misch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam directeuren dr. Van Hamel Roos en Iiarmens. Controle-onderzoekingen(Stout. Advocaat. Boonekamp. Portwijn. Natuuilijk mineraalwater. Beschuit. Kindermeel. Biuin brood. Boter. Cacao. Knassticm- sel en kaaskleursel Katoengaas voor boter. Vertinde en geëmailleerde pannen. Servies voor koffie- en theebereiding.) Kunslkaas. Vervalsehing van chocolade. Vervalsching van worst. Maderavervalsching. Verval sching van chloorzure kali. Wetenschappelijke berichten. (Onderzoek van olijfolie op sesam olie.) Korte berichten. Hygiëne cn In dustrie. (Vergiftiging door in blik ingelegd vleesch en zalm. Vergiftiging door vleesch. Is de beweging van het reizen per spoor, enz. ongezond Eerste hulp bij ongelukken door electriciteit veroorzaakt. Insectensteken. Aanvoer van geschikte lucht voor de adem haling. Doodelijke gevolgen van een bijen steek. Twee belangrijke tentoonstellingen. Een surrogaat van opium. Het suikeren van wijnen in Frankrijk. F.lectrische tiams. Feuilleton. (Een en ander over water.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 9