Riiinenlaiidsclie Berichten. met veel geestdrift zijn ingehaald, zijn Zondag burgerlijk getrouwd. S P A N J E. De koning is lichtelijk ongesteld. De generaal Primo Rivera is bijna geheel hersteld van de wonden hem door kapitein Clavijo toegebrachtZondag vertrok de generaal naar zijn landgoed te Robledo. Een officieel telegram uit Cuba bevestigt den dood van Amorda Guerra. De gebroeders Gamaio zijn beiden gewond. Het gevecht tus- sciien majoor Sanchez met 360 man en Rabi met 800 man duurde verwoed tot 's avonds 8 uur toe. De Spanjaarden verloren ver scheiden dooden en gewonden. B L H A R IJ E. In antwoord op de aanmaning der mogend heden om de beweging in Macedonië niet aan te moedigen heeft de legeeririg bij hen aangedrongen op de tenuitvoerlegging der her vormingen in de Euiopeescbe provinciën van het Turksche iijk, waartoe bij hel Berlijnsch tractaat besloten werd. De oproerige beweging in Macedonië gaat de regeering, volgens haar beweren, zooveel mogelijk te keer, maar bij gemis aan wettige middelen kon zij daartoe slechts haren moreelen invloed aanwenden en voor eene strenge bewaking harer grenzen zorgen. S E B T 1 E. De koning heeft den gezant te Parijs, Garaschanine tot afgevaardigde der kroon benoemd, zoodat hij is aangewezen als voor zitter van de Skupschtina. T R K IJ E, De regeering heeft tot dusver niets gedaan tot bestraffing der aanranders van de Euro- peesche consuls te Djeddah. De betrokken mogendheden moeten haar met nadruk hierop gewezen hebben. AFRIKA. Naar het Transvaulsche weekblad De Pers mededeelt is president Kruger door den koning van België benoemd tot grootkruis der Leo poldsorde en de staatssecretaris der Z.-A. republiek dr. W. J. Leyds tot commandeur dier orde. Voor de Zuidafrikaansche republiek was het Maandag een gewichtige dag: de spoor weg van Pietoria naar Lorenzo Marquez, de zoogenaamde Delagoabaai-spoorweg, werd op offieieele wijze geopend. Door dien spoorweg is eindelijk de directe verbinding van de Trans vaal met zee tot stand gekomen, zonder dat daarbij Engeisch gebied betrokken is. De lijn heeft n.l. eene lengte van 560 kilometers, waar van er 90 geheel op Portugeesch gebied liggen. De gouverneurs van de Kaapkolonie, Natal, Bechuanaland en Delagoabaai woonden de plechtigheid bij, welke nog werd verhoogd door de aanwezigheid van drie Duitsche, vijf Portu geesch e, een Nederlandseh, een Fransch en drie Engelsclie oorlogsschepen. Niet zonder wrok zullen de talrijke Engelsclie autoriteiten, die het feest bijwoonden, gezien hebben dat dit een internationaal karakter droeg. Steeds heeft de Britscbe regeering het er op toegelegd de Transvaal van zee af te sluiten nog kort geleden annexeerde zij met dat doel weder rechtelijk Amatongaland, en ook thans spant zij alle pogingen in om te beletten dat het zuidelijk deel der Porlugeesche provincie Mozambique aan de boeren-republiek wordt vei kocht, want daardoor zou deze in het bezit van den gamchen spoorweg komen, die een geduchte mededinger van den Britschen han del op Afrika dreigt te worden. Bij de steeds toenemende sympathie, welke de Transvaal vooral van de zijde van Duitschland onder vindt is het evenwel zeer de vraag of haar dit zal gelukken. De koning van Swaziland zal binnenkort meerderjarig wordenbij de eerstvolgende volle maan zullen zijn onderdanen bijeen komen om hem als koning te erkennen. De wetgevende vergadering der Kaap kolonie heeft met 44 tegen 16 stemmen een amendement van den heer Te Water, afge vaardigde van Graaf Reinet, verworpen om aan de magistraten de bevoegdheid te ver- leenen rechtsgedingen in net Engeisch en het Hollandsch te leiden, zoodat het Engeisch de offieieele taal voor de rechtbanken blijft. CHINA. De Times verneemt uit Kobe, dat men getracht heeft den Koreaanschen minister van binnenlandsche zaken, prins Pak, te arrestee ren. Hij ontvluchtte echter in hetJapansche gezantschapsgebouw, Men brengt het geval in verband met de pogingen van de partij der koningin om het Japansche overwicht te verbreken. SCHIEDAM, 10 Juli 1895. De gewone audienfie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag '13 dezer niet plaats hebben. Bij kou. besluit is de heer W. M. M. Diepenbroek erkeud en toegelaten als consul van Monaco te Amsterdam. 1,.gevolge koninklijke machtiging is de heer W. H. G. Herklotz erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Padang. Volgens het Haagsche Da gil ad zijn door de regeering met de staatsspoorwegmaatschappij onderhandelingen aangeknoopt omtrent de overname van een gedeelte der spoorbanen van de voormalige Nederlandsche Rijnspoor wegmaatschappij van Utrecht tot Woerden, ten westen van het Merwedekanna!de over te nemen lijnen zullen moeten dienen tot het houden van oefeningen van het korps genietroepen in het leggen en opbreken van spoorwegbanen. De door den marine-ingenieur jhr. H. Rap- pard uitgevonden electrische scheepstelegraaf zal voor het eerst worden toegepast aan boord van het pantserdekschip Kortenaer, thans nog in aanbouw. De commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland heeft aan den expediteur D. G. van Huls te Lobit vergunning verleend om met den schipper Wijnen in diens overdekt zeilschip Sophia, van Herwen enAerdtnaar Doesburg en Delft te vervoeren twee partijen van bruto 2674 en 10046 kilo buskruit. Het geleide van dit transport zal bestaan uit twee personen, terwijl van Doesburg tot Delfts haven van eene sleepboot gebruik gemaakt zal worden. Het centraal bestuur van het »Alg. Neder!. Werkliedenverbond" heeft aan de besturen van 5Patrimonium", van den »R.-k. Volks bond", van den uRadicalen Bond", van de jLiberale Unie"van de vNederlandsche Volkspartij" en van de »Sociaal-democratische Arbeiderspartij" liet volgende schrijven ver zonden >ilet centraal bestuur van liet Alg. Nad, Werk liedenverbond heeft in last van zijne algemeene vergadering, om eene samenwerking te beproeven met verschillende andere landelijke, min of meer politieke vereenigingen en organisaties, van wie bekend is dat zij de eerstkomende uitbreiding van het kiesrecht, lo. zoo spoedig mogelijk wil len verwezenlijkt zien, en 2o. zoo ruim wenschan als binnen de grenzen van de grondwet, over eenkomstig de opvatting van de vorige regeering mogelijk is. Het doel zou zijn, het onder lo en 2o genoemde te bevorderen, door al zulke midde len als de samenwerkende besturen wenschelijk en mogelijk achten. Zich van die opdracht kwijtende, hebben wij de eer uw bestuur uit te noodigen. zich geheel of door eene commissie uit uw midden te doen vertegenwoordigen op een bijeenkomst, te houden op Zaterdag 13 Juli, des middags to éen uur, in het gebouw d'Geelvinck, Singel 530 te Am sterdam. Wij behouden ons voor om, indien een der genoodigde besturen, teneinde tijd te winnen voor onderling overleg, da bijeenkomst eene week mocht willen zien uitgesteld, daaraan te voldoen, In dit geval ontvangen de andere be sturen daarvan bericht." Aan de leden der katholieke corporaties in Nederland is een uitnoodiging gericht, zich met de pauselijke zouaven en hun chef, den generaal De Charette, te vereenigen tot een samenkomst te 's-Hertogenbosch op 22 Sept. a.s., teneinde te protesteeren tegen de nbe- rooving en gevangenhouding" van den paus. Te 's-Gravenhage is Maandag de tentoon stelling van geneeskrachtige en nuttige plan ten, in het hoofdgebouw van den zoölogi- schen tuin, geopend. Zij omvat een honderdtal inzendingen uit het binnen- en buitenland en de koloniën. Verschillende genootschappen, pharmaeeutische laboratoria en botanische tuinen der rijks universiteiten en der rijks- landbouwschool hebben ingezonden. Thans wordt van gemeentewege te Scbe- veningen van de Kerkwerf tot het zooge naamde Schuitengat het noodige zand aan gevoerd om daar den strandweg in rijn oor- spronkelijken toestand te herstellen. Binnen eenige dagen zal men dus weder als voorheen een rijtoer langs het strand van het dorp tot het Kurhaus kunnen maken. Naar men te Leiden beweert, is met den aldaar vermisten 2n luitenant-kwartiermees ter J. niet minder dan f 5000 verd wenen, alleen van het stafmuziekkorps f1500. Te Haarlem is Zondagmorgen in het St.- Elizabeths-gasthuis overleden Jan Kwast, kruier aldaar, die onlangs door den werkman Gerardus Ides met een bierglas op het hoofd werd geslagen, waardoor hersenvliesontsteking ontstond. Ides, die reeds in arrest is, zal nu worden vervolgd wegens mishandeling met doodelijken afloop. Te Haarlemmermeer (Burgerveen) heeft zich een geval van Aziatische cholera voorgedaan ten huize van den landbouwer H. v. Schip. Een aldaar tijdelijk vertoevend persoon, zekere C. v. Kempen, is aan die ziekte bezweken. Nu reeds 3 achtereenvolgende jaren openbaart zich de ziekte in die omgeving. In den stal van Heinekens bierbrouwerij te Amsterdam heeft. Zondag een voerman een trap van een paard gekregen, waardoor hij dusdanig aan het hoofd verwond werd, dat overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk was. Kort na aankomst aldaar is de ongeluk kige overleden. Te Amsterdam heeft Zondagmiddag een heer bij de politie aangifte gedaan, dat hem bij het instappen van een tramwagen op den Dam eene portefeuille, inhoudende f 175 aan bankpapier, en een pakje met 75 a 80 stuks aan diamanten is ontrold. Te Alkmaar is gisternacht in het gasthuis opgenomen de 24-jarige v. d. H., die door den timmerman B, zeer gevaarlijk verwond was. De dader is in handen der politie. Te Enkhuizen is Zondag bij bet baden in de spoorbaven verdronken de zeventienjarige jongeling A. Eken. Te Loenhout is het 12-jarig zoontje van heer De H. bij het baden verdronken. Genemuiden is een stadje, dat reeds her haaldelijk Witkamp noemt 1625, 1698, 1741 en 1S68 door hevige branden ge teisterd werd. De laatste ramp is zeker nog bij velen in het geheugen. Het stedeke ver loor er 140 huizen en 39 hooibergen bij, maar heeft zich gaandeweg van den slag her steld. Maandagavond evenwel trof'teen nieuwe ramp, hoewel gelukkig niet zoo groot13 huizen, bewoond door 19 huisgezinnen, en 8 kolossale hoob lven, zijn in vlammen op gegaan. Vier stieren van de gemeente zijn daarbij omgekomen. Gisteren te 3 uur was de brand eerst gebluscht. Bij het instr.-hat. te Kampen werden de vorige week in 't geheel aangenomen 27 van de 40 opgekomen jongelingen 11 werden er geneeskundig afgekeurd, 1 had geen voldoende lengte en 1 had onvoldoend examen. Uit de stichting »Het Hooge Land" te Beekbergen zijn twee mannen, vroeger land- loopers, door tusschenkomst van de sVereeni- ging voor Emigratie" naar Canada gezonden. Hun werd tot Amsterdam uitgeleide gedaan door de heeren Leembruggen en Rosmale Nepveu, bestuurders dier vereeniging. Men meldt uit Buren aan de N~. Pi, ty, Bij het kerkbestuur der N. H. kerk is van den particulieren secretaris der Regentes een schrijven onl vangen, waarin van Hr. Ms. lwoge belangstelling in de alhier in de kerk gedane vondst verzekering wordt gegeven. Door het kerkbestuur zullen nu Hr. Ms. verlangens worden gevraagd, hoe veraer met den ge vonden grafkelder te handelen. In afwachting daarvan blijft deze voorloopig nog gesloten. Den laatsten tijd kwam het te Arnhem her haaldelijk voor, dat door marktbezoeksters hare portemonnaies werden vermist. Vrijdag morgen werd een 20-jarige meid op heeter- daad betrapt, terwijl zij zich onledig hield eene dame hare portemonnaie te rollen. Bij een daarop te harent door de politie ver richte huiszoeking, werden ongeveer 3D portemonnaies en geldbeursjes gemnden, waarvan er bereids enkele door vrouwen, als haar op de markt ontrold, herkend zijn. A.O Door den heer J. F. Vlekke, directeur der Gastelsche beetwortelsuikerfabrieken, is aan de arbeiders bekendgemaakt, dat het week loon van minderjarigen in hot vervolg, zoo de ouders zulk verlangen, aan dezen zal worden uitbetaald. Deze bepaling is een gevolg van de groote verteringen, die jeugdige arbeiders tegen woordig maken, en van de baldadigheden, die daaruit voortvloeien. Te Dreumel is uit de rivier liet lijk eener net gekleede vrouw opgevischt. Bij onderzoek bleek het het lijk te zijn van A. W., huis vrouw van H. B., woonachtig te Druten. Aan de Bred. Ct. wordt medegedeeld, dat onder Galder (gemeente Ginneken) voor 3 a 4 maanden een landman door een dollen hond werd gebeten, welke persoon in den beginne geen acht sloeg op de bekomen wonde. Deze week kreeg hij echter aanvallen van razernij en beet zijn eigen kinderen in dier mate, dat zij ernstig verwond werden. In de nabijheid van het station Wouw is Maandag een wielband gesprongen van de locomotief van den exprestrein, die te 6 u. 20 vm, uit Vlissingen was vertrokken. Ongeluk ken zijn, uaar wij vernemen, niet voorgekomen. Van Rozendaal is een nieuwe locomotief ont boden en met ruim een half uur vertraging van Wouw vertrokken. Te Prinsenhage is een achtjarig meisje, dat op de markt voor een speelgoedwinkel stond te kijken en even achterwaarts ging, om den anderen kinderen ook gelegenheid te geven het moois te zien, op datzelfde oogeriblik aangereden door de stoomtram. Het kind werd door de machine gegrepen en was terstond dood. Te Scbalbroek, bij Echt, is aangehouden de landbouwer H. v. d. B,, wegens poging tot moord op zekeren A. S. Wegens het binnensmokkelen van Neder landseh vee in België, is Vrijdag j.i. te Esschen de veehandelaar F. R. door de Belgische rijks politie gevangengenomen en denzelfden avond geboeid naar Antwerpen overgebracht.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2