N0. 8836 Tweede Blad e u 11 e t o n. Op een dwaalweg. A0. 1895 Zondag 21 en Maandag 22 Juli. 1ST ©genen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uiigezonderd Dinsdag, UIT GE VER: J. ODÉ. Buitenl an d s clie li e lï ch ten. ichiedaisgh: GOH 'J. Abonnementsprijs, per kwartaal Franca per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTEKITBAAI 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D I T S C H I A S D. Bij de keizer-nianoeuvres in Pommeren -zullen door de cavalerie ook nachtelijke oefe ningen worden gehouden, om na te gaan in hoeverre dit wapen in de duisternis buiten de gebaande wegen bruikbaar is. In de laatste dagen zijn de vertegenwoordi gers van krediet-instellingen in de westelijke provinciën in het ministerie van landbouw ver gaderd geweest ter beraadslaging over de te nemen maatregelen om tot eene betere orga nisatie van het landbouwkredietwezen te ge- taken. Het bestuur der provincie West falen heeft besloten geen krankzinnigen meer te doen verplegen in klooster-gestichten, maar zelf een nan de behoeften beantwoordend krankzinni gengesticht te bouwen, dat onder bekwame geneeskundige leiding zal worden gesteld. Als een bewijs voor de noodzakelijkheid daar van mag wel dienen, dat te ïelgte een ge sticht met 187 lijders bestaat, onder het bestuur van een kapelaan, terwijl de gansche geneeskundige behandeling is toevertrouwd aan een jong arts, die daarvoor 300 mark 'sjaars geniet. De gemeenteraad van München heeft 15,000 mark toegestaan als eeregave aan de veteranen uit den oorlog van 1870. Het bestuur der slnvaliditiits- und Alter- versieherungs-Anstalt" van Oberfranlcen heeft een voorloopig bedrag van 150,000 mark tegen drie percent beschikbaar gesteld voor bouwondernemers, ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen. De rechtbank te Altona heeft 121 vrouwen wegens deelneming van eene verboden poli tieke vereenigiug, eik tot 15 mark boete, subsidiair 3 dagen hechtenis veroordeeld. V olgens de Neue JFreie Pretse bevindt "Von Hammerstein zich in Sistrans, bij Inns bruck, bij familie. Men weet, dat Von Ham merstein eensklaps met zijn gezin uit Berlijn verdween. B R A N K K IJ K. Het ontslag van den Raad van het Legioen van eer is Donderdag door den ministerraad aangenomen. De regeering besloot na het reces aan de Kamer een wetsontwerp aan te bieden tot reorganisatie van den Raad der orde. Tot na afdoening dezer hervorming zal aan den tegenwoordigen Raad worden verzocht in functie te blijven. Aangaande de wijze waarop de reorgani satie zal geschieden, is nog niets zekers be kend. Tot directeur der koloniale verdediging, zoo wordt uit Parijs gemeld, is benoemd kolonel Archinard. De onder-gouvernenr van Cochin-China, Fautiri, is secretaris-genei aal van de regee ring van Indo-Ohina geworden hij wordt opgevolgd door den procureur-generaal van het hof van Hanoi, Ducos. Men begint zich ongerust te maken over het lot der voorhoede van de expeditie op Madagascar. Reeds sedert 14 dagen zijn van generaal Metzinger, die de voorhoede com mandeert, geen berichten ontvangen. De opperbevelhebber generaal Duchesne heeft geseind, dat de expeditie zelf langzaam maar geregeld verder gaat. B E L G I E. De minister Schollaert heeft het school- wetsontwerp eenigszins gewijzigd. Zoo wordt o. a. in die nieuwe bepalingen een vaste formule gegeven voor het verzoek van een vader om zijn kind vrij te stellen van het godsdienstonderwijsde inrichting der ver gadering van de onderwijzers in een kanton wordt gewijzigd en een bijzondere school zal niet per se godsdienstonderwijs op haar pro gramma moeten hebben om gesubsidieerd te kunnen worden. ENGELAND, Gekozen zijn 318 unionisten, 84 liberalen, 6 Parnellieten, 44 anti-Parnellieten en 2 werkmanscandidaten. De unionisten winnen 69, de liberalen 14 zetels. Onder de gekozenen is minister Chaplin. De oud-minister Asquith is met grooter meerderheid gekozen dan in 1892. ZTTEDES on NOORWEGEN. Volgens een telegram uit Christiania is door den koning de oud-minister van oorlog tot eene conferentie opgeroepen naar de bad plaats Morslrand. RUSLAND. De correspondent der Times te Petersburg bericht een en ander uit Noicosti over het bezoek van het Bulgaarsche gezantschap, in dat blad opgenomen met toestemming van de naar Peteisburg gezonden Bulgaren zeiven. Hun was opgedragen, zoo deelden zij aan het blad mede, om den weg te bereiden tot verbetering der verhouding tussclien Rusland en Bulgarijeom te verklaren dat het Bul gaarsche volk ernstig bereid is het verleden te vergeten en de hand der vriendschap te geven. Zij waren niet gekomen om diplomatieke onderhandelingen aan te knoop en, maar om eene verzoening »op economische gronden" tot stand te brengeu. De handelsrelaties moesten verbeterd worden. Prins Ferdinand had aan Bulgarije sgeen kwaad" gedaan, en de Buigaren zijn hem dankbaar dat hij lien van Stam- bouloff heeft afgeholpen. Deze verklaring is afgelegd vóór den aanslag, De vorst en het volk beiden hebben in de macht van Stambouloflf gevangengezeten. Een ontzetten de schildering werd gegeven van de politieke en oeconomische onderdrukking van het land door Stamboulolï. En door een der afgevaardig den is ook gewezen op hetgroote belang van het onderwijs in de Russische taal in de Bul gaarsche scholen, waarmede men nu weer begonnen was een bewijs van de begeerde toenadering tot Rusland. Zoonis gezegd heeft JSéwosti deze mede- deelingeu van het gezantschap openbaarge maakt na verkregen toestemming van de Bulgareu zeiven. De chef der politieke afdeeling van de politie te Petersburg, Lerche, wiens spoorloos verdwijnen eenigen tijd geleden vermeld werd, blijkt gekweld door huiselijke zorgen, naar Denemarken vertrokken te zijn en van daar naar Iüew, waar hij thans in een krank zinnigengesticht is opgenomen. Alle verbalen van eene nieuwe nihilistische misdaad blijken dus uit de lucht gegrepen te zijn. OOSTE.MtlJ K-II O N G A R IJ E. Graaf Maximiliaan O'Donnell, die vóór 42 jaar keizer Frans Jozef het leven beeft gered, is te Salzburg overleden. O'Donnell was destijds adjudant van den Oostenrijkschen monarch. Op een avond wandelde hij met den keizer, toen een oud huzaar, Lasso Emengbi, dezen aanviel en hem een messteek in den nek toe bracht. Na een worsteling gelukte het O'Don nell den moordenaar te ontwapenen. Hij werd tot belooning voor zijn moedig gedrag be noemd tot Oostenrijkse!» graaf en ridder van verscheidene orden. Het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden heeft met groote meerderheid van stemmen een ontwerp aangenomen tot hervorming der burgerlijke rechtspleging. Roman van Lothar Brf.nkf.ndorf. 11. Werner legde den ouden man beide handen «p de schouders en zijne lippen beefden, toen bij op heescben toon vroeg Mogen wij slechts ■kopen? Zijt gij er niet zeker van, dat ik mijne kruid zal behouden Gij houdt het voor mogelijk, 'oor denkbaar dat zij Het vreeselijke woord bleef hem in de keel steken. Ds arts drukte hem troostend de hand en sprak 'Geen moed verloren, vriend. Als het eene nekte geldt, zoo ernstig als deze, dan kunnen wij artsen nooit zekerheid geven, noch in dan •senen noch in den anderen zin. Doch wat ijver en wetenschap vermogen zal worden gedaan en ik hoop dat de jeugd en het sterk gestel van uw verloofde machtige bondgonooten zullen zijn in dezen stiijd." Werner wendde zich af en trad voor het raam om zwijgend in de duisternis te staien. Ernst Fleinming wenkte met dringend gebaar den arts om hem te volgen naar de naaste kamer. «Zeg mij de volle waailieiddrong hij aan, terwijl zijn gelaat zich vei trok alsof hij zich zelf nauwelijks meester kon blijven. tls er dadelijk gevaar gelooft gij, dat het leven er mee gemoeid is?" De ondei vraagde schudde het grijze hoofd, tik kan u slechts herhalen, wat ik zooeven tegen uwen zoon gezegd heb. Ik wil doen, wat ik kan, maar den uitslag van ons pogen, waarde Flemming, hebben wij niet in de hand." Met een gebaar van ongeduld viel de ban kier hem in de rede. tik weet wel, dat uwe wetenschap niet alvermogend is en het is mij niet te doen om een troostwoord, maar om de volle waarheid, hoe hard zij klinken moge. Er staat hier veel moer op het spel, dan ik u op dit oogenblik kan zeggen veel meer dan een enkel menschenleven. Als gij aan Heitha's ge nezing wanhoopt, spreek het dan onomwonden uit. Ik heb recht dit van u te eischon." Aan de/on eisch kon de arts moeilijk weer stand bieden. Na eenig aarzelen zeide hij: «Het zou te dwaas zijn nu reeds van oen ongeneeslijke ziekte te spreken. Jeugd en levens kracht hebben wel grooter wonderen gedaan dan hier zouden noodig zijn om de dierbare patient te redden. Maar als gij mij vraagt welken afloop ik, naar de tegenwoordige verschijnselen te oordeelen, voor den meest waarschijnlijke!! houd, dan ben ik genoodzaakt te zeggen, dat gij u op het ergste hebt voor te bereiden". Ernst Flemming loosde een diepen zucht. «Dank u," sprak hij bijna onhoorbaar. «De vreeselijkste zekerheid is ten slotte nog beter te dragen dan die ontzettende onzekeiheid. Natuurlijk geeft gij mijn zoon zoolang mogelijk hoop op herstel. Voor hem komt het inzicht der waai held altijd nog vroeg genoeg. Gaat gij nu heen tik heb nog eenige patiënten, die mij wachten, maar na drie of vier uur ben ik terug. Gij zoudt intusschen eons naar eene waakster kunnen omzien, mijnheer Flemming. De zieke heelt reeds een lichten aanval van ijlende koorts, en als die toeneemt, mocht het uwe vrouw eens te moei lijk worden." «Zeker, zeker 1" was het haastig antwootd. De bankier had de laatste woorden blijkbaar maar half verstaan, tik zal mijne schoondochter viagen haar bij te staan."' De dokter ging heen en oogenbükkelijk daarop zag men den heer Flemming het huis uitkomen, een droschke bestijgen en naar de woning van zijn zoon rijden. Hij vond Bruno niet thuis, maar Alexandra zat nog in een bevallig nachtgewaad en op de chaiselongue uitgestrekt een roman te lezen. Zij richtte bij het binnenkomen van haar schoonvader even het hoofd op en keek hem verwonderd aan, «Mijn hemel, wat is er?" vroeg zij. Gij ziet er erg ontsteld uit. Er is bij u aan huis toch geen ongeluk gebeurd

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5