Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. V i s s c h e r ij. K e r k n i e u w s. Stedelijk lieinvs. Marktberichten. C ar galij steil. AMERIKA. Uit Lima wordt bericht dat een volksop loop Donderdagavond een aanval heeft gedaan op het gebouw van het Peruaansche gezant schap in La Paz. Het wapenbord werd afge rukt en meegenomen. De Times verneemt uit Santiago, dat er tusschen Chili en Argentinië geen geschil bestaat, behalve de grenskwestie, waarover een scheidsgerecht uitspraak zal doen. C H I a A. Uit Hongkong verneemt de Times dat de Japanners de expeditie ter zee naar Zuid- Formosa hebben opgegeven. De moesson belet de landing der troepen. Zij moeten 200 mijlen het binnenland intrekken, in weerwil der overstroomingen en de onophoudelijke scher mutselingen met de zwartvlaggen. ÊÊRSTEKAMLCf l)LRSTATEN-GENERAAL. Zitting van 19 Juli. De Kamer behandelde heden het wetsvoor stel van den heer De Savornin Lobman tot verlenging van den termen binnen welken de gesubsidieerde bijzondere scholen zich van voldoend onderwijspersoneel moeten voorzien. De heer Alberda van Ekenstein bestreed dit z. i. gansch niet onschuldige voorstel, dat onderwijs toelaat zonder voldoend aantal onderwijzers, zoodat het rijk onvoldoend onderwijs zou subsidieeren. Hij voorzag schade lijke gevolgen van het onderwijs voor min- gegoeden, al erkende hij de voortreffelijkheid van vele bijzondere scholen. Spreker vreesde ook, dat door de werking van dit voorstel de openbare school nog meer zou worden ont volkt en voor het bijzonder onderwijs de prikkel zou worden weggenomen om dat zoo goed mogelijk in te richten. Ook kwam hij er tegen op, dat de toepassing van den maat regel aan minïsterieele willekeur wordt over gelaten. De heer Van Lier verklaarde zich mede tegen deze concessie aan het bijzonder onderwijs. De heer Wertheim deelde de bezwaren niet en vreesde geen willekeur met het oog op de in de wet gelegde waarborgen en de onmogelijkheid om op den duur van de vrij stelling misbruik te maken. Spreker zou er echter zijn stem niet aan kunnen geven, wanneer het voorstel reactie beoogde tegen den vrede op schoolwetgebied, in 1889 met medewerking der verschillende partijen tot stand gebracht. M. a. w. zal de schoolstrijd opnieuw beginnen Want een voorschot op nieuwe concessiën weigert hij. De heer De Savornin Lohman verklaarde bij de verdediging van zijn voorstel, dat de prikkel om het personeel voldoend in te richten niet wordt verminderd. In antwoord op de vraag van den heer Wertho'si zeide spreker geen politiek man te zijn hij meent dat als beoogd werd eene oppositie tegen de bestaande wet, men juist de bezwaren daartegen niet uit den weg zou ruimen. Sprekers overtuiging is dat de be ginselen der schoolwet moeten gehandhaafd wordenhij wil geen inbreuk maken op hetgeen hij de pacificatie genoemd heeft. Noodlottig vindt hij dat de schoolkwestie telkens weer zou worden het shibboleth van den politieken strijd in ons land. De heer Wertheim constateerde dat de heer Lohman heeft erkend dat de beginselen der wet van 1889 moeten gehandhaafd wor den. Spreker was na die verklaring geneigd, zijne stem aan 't ontwerp te geven. De voorgestelde schoolwetwijziging werd hierna aangenomen met 25 tegen 18 stemmen. De wijziging van de arbeidswet werd aan genomen, nadat de minister van waterstaat verzekerd had, dat de rechter den arbeid van vrouwen Zondags in de kaasfabrieken ver- Waart te vallen onder de wet. Hij zal eene Wetswijziging overwegen. Aangenomen werd de spoorwegaanleg Tarik- Kabinas en de invoering van rechtstreeksch bestuur op Lornbok, nadat da minister van koloniën tegenover den heer Schimmelpen- ninck van der Oye de toelating van opium voor vreemds oosterlingen op Lombok had verdedigd. Eindelijk werd het debat voortgezet over het ontwerp tot uitvoering van art. 191 der grondwet. De heer Van Tienhoven bestreed het be toog van den heer Vlielander Hein, evenals de ministers van waterstaat, van justitie en van buitenlandsche zaken. Het ontwerp werd hierop eenparig aangenomen. De Kamer is daarna uiteengegaan. In de omstreken van Montreux heeft Woens dagavond een hevig ouweder gewoed, waardoor boomen werden ontworteld, daken afgeslingerd, ruiten ingedrukt enz. Er vielen hagelkorrels zoo groot als noten. De oogst leed er sterk onder. Ook kwamen eenige persoonlijke ongelukken van einstigen aard voor. De veelbesproken schandalen van het gesticht Matiaberg, te Aken, zijn ook al tot het onderwerp van een tooneelstuk gemaakt, getiteld nDer Irre von Mariaberg oder im Kloster der Alexianer". Het gezelschap, dat mot dit sensatiestuk een rondreis gaat maken, komt (o schim van Goethe en van Schilleruit Weimar. Niet minder dan 58 schouwburgdirectièn ver wierven het recht tot opvoering. Michael Cleary, de lersche boer, die in Maart 1.1. zijn vrouw verbrandde, omdat hij haar voor een heks hield, is door het gerechtshof te Clou mei veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Op IJsland zijn geen gevangenissen, en onder de bewoners heerscht onkreukbare eerlijkheid. In de geschiedenis van bet volk, die ongeveer 1000 jaar teruggaat, wordt slechts melding ge maakt van 2 diefstallen. Politie bestaat er dan ook niet. De IJslanders sluiten nooit hunne deurenhotels zijn er op het eiland nietde bewoners ontvangen eiken bezoeker gastvrij in hun buis. Een der twee genoemde diefstallen werd bedreven door een IJslander uit broodgebrek. De man werd aan weik geholpen, en men vond, dat hij aan de wroeging een genoegzame straf had. De andere diefstal werd gepleegd door een Duitscher uit slechtheid. De dief moest het land verlaten. Behalve in de hoofdstad Reikiavik zijn er op het eiland geen scholen, en toch kan iedere IJslander lezen en schrijven, hetgeen door de ouders de moeder vooral en de predikanten wordt onderwezen. Men is tegenwoordig begonnen, eieren in 't groot te verhandelen en te verzenden op nieuwe wijze, n.l. zonder schaal. Behalve voor het dagelijksch verbruik, zijn er te Londen een verbazend aantal eieren noodig voor de beschuit bakkers en vooral voor de Italiaansche pastei bakkers, waarvan eene enkele firma er 5000 per week gebruikt. Tot kort geleden kwamen deze eieren meerendeeis uit Itaüé, maar in den laatsten tijd bezorgt eene Engelsche firma eieren uit Rusland zonder schaal en gepreserveerd in her metisch gesloten tinnen bussen, die voorzien zijn van eene kraan, waardoor men, zoo dikwijls men verkiest, de noodige hoeveelheid kan aftappen. Als voordeelen van dit stelsel noemt men lagere prijzen, geen gevaar voor beschadiging, voorts langer goed blijven der eieren, waarom men den Italiaanschen exporteurs reeds den raad heeft gegeven, dit na te volgen. De Kamer van koophandel te Cuneo liet zich door den Italiaan schen consul eene beschrijving van de nieuwe verpakking geven, en daaruit blijkt, dat die geschiedt in bussen of trommels, die, met stroo omwikkeld, in eene houten kist worden ge plaatst, terwijl om het geheel een drietal ijzeren banden wordt geslagen. Iedere trommel kan 1000 a 1500 eieren bevatten, die er door een bomgat ingebracht worden, zoodat hun inhoud zich vermengt, doch de dooiers nog in hun geheel blijven. Is de trommel vol, dan wordt het bomgat gesloten en verzegeld. Wat de tapkranen betreft, die verschaft de verbruiker zich naar eigen oordeel. De eieren worden zeer zorgvuldig gekozen, want ee n enkel vuil ei zou een geheelen trommel vol waardeloos kunnen maken. Er zijn reeds verschei dene merken en kwaliteiten van deze waar, on de prijs is circa G'/a stuiver per dozijn 's zomers en 8 a 9 stuivers in den winter. Soms worden de notee ringen ook opgegeven per gallon of maat van 4'A liter ongeveer. Tot nu toe waren de Italiaanscho exporteurs nog niet zeer gelukkig met hunne na volging van de Russische verpakking, want ver scheidene hunner verzendingen kwamen bedorven over. Men wil echter door scheikundige analyse trach ten te ontdekken of de Russen in hun eieren een bederfwerend middel mengen, en de Britsche minister san koophandel zal den uitslag daarvan bekendmaken. De handel in hooi is tegenwoordig in Friesland, vooral in de omstieken van het Tjeukermeer, di uk. iiooi-kooplieden hebben daar de omgelegen hooilanden gehuurd, ze gehooid en zijn nu druk bezig het hooi naar Holland te verschepen, waar zij voor de 1000 KG f22 maken. Dat deze handel we! kan, kan hieruit blijken, dat het hooi der kooplieden met kosten en al circa flOal? per 1000 KG kost, een gevolg van den rijken oogst. Zelden leverden die landen zoo vee! en zoo goed hooi als dit jaar. Ook naar de provincie Utrecht wordt uitgevoerd. Tal van schepen wor den te Vierhuis, Delfstrahuizen met hooi beladen en steken via Lemmer naar Noord-Holland over. Nadat Australië met goeden uitslag zijne boter naar Engeland uitvoerde, doet het dit thans ook met zijn vee. Onlangs werd eene lading ossen, die van Australië kwam, ten getale van 17 stuks, te Londen vei kocht tegen conditiéni die het bewijs leverden, dat een transpoit slachtvee, hotwelk eene reis maakt van 62 dagen en daarbij een afstand van 22,200 kilometer aflegt, nog winst kan opleveren voor de ondernemers, al wonen die dan ook ais anti-poden ten opzichte der plaats van vei koop. In werkelijkheid wisselde de behaalde winst af tusschen 38 en 63 frank per beest, want de dieren hadden gekost 99 a 124 frank bij aankoop en 318 frank aan vracht en onderhoud en waren tegen een gemiddelden prijs van 480 frank van de hand gezet. De eenige voorwaarde van welslagen zoude zijn het verstrekken van goed en overvloedig voedsel aan do dieien tijdens den overtocht. VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en met 17 Juli: Aangebracht door 141 loggers en 3 bommen28,082 ton haring Op dat tijdstip in 1894: door 176 loggers en 6 bommen 43.985 z 18^3 dooi'202 loggers en 19 bommen 54,913 1892 jagerij1,027 door 94 logg. en 26 bomm. 24,700 25,733 KRALINGSCHE VEER. - Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 607 zalmen, waaronder 278 St.-Jncobzalmen, die voor f 0.60 tot 1.10 por Va kilo werden verkocht, en 5 steuren, die f 10 tot 49 opbrachten. De zalm is, wegens den ijver der Noordame- rikaansche visscherij en in het noordwestelijk gedeelte van den Stillen Oceaan, het voorwerp eener zóo geduchte vervolging, dat men de gevolgen hiervan eerlang in de vischvangst zal moeten opmerken. Tijdens de campagne van 1893 werden niet minder dan 1,721,660 kisten met geconserveerde zalm gereedgemaakt, die eene waarde va*- 37,567,535 francs vertegenwoor digen. De fabrieken op Alaska nemen aan deze beweging deel voor 810,000 kisten en die van Biitsch Columbia voor 548,000. Nu zijn er in iedere kist gemiddeld vier dozijn blikken, wegen de een Engelsch pond (454 gram) derhalve werd eene hoeveelheid van circa 38,000,000 kilo zalm op deze wijze toebereid. Evenwel worden de markten niet meer met dit artikel overstroomd, omdat zalm, mits tegen niet te hoogen prijs veikrijgbaar, een uitstekend voedsel is, dat nimmer lang op afnemers wacht. Het grootste deel dezer conserven werd naar en over Engeland verzonden. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Franeker d». W. Haver kamp, te Bergen-op-Zoom te Stolwijk ds. Van Deinse, te Ammeistol; te Wedde de heer F. de Boer, cand. te Leeuwarden. Aangenomen: naar Longerhouw c. a. door ds. II. A. van Oostrum Soede, teKolhara, gem. Slochteren. Bedankt: voor Oppenhuizen c. a. door ds, G. J. van Limburg, te Uithoorn, Israëliet ische Kerk. Nadat deze week de gewijzigde bepaling om trent de toelating van vieemdehngen tot opper rabbijn hier te lande is afgekondigd, zijn door de permanente commissie tot de algero. zaken van het Ned. Israel, kei kgenootschap aangewezen om de rabbinale akten van den heer dr. T. Lewestein, benoemd opperrabbijn van Friesland, te onderzoeken, de heeren dr. J. Dunner, dr. B. Ritter en dr. L. Landsberg, respectievelijk opperrabbijn te Amsterdam, Rotterdam en Maas tricht. BUItGRRI. IJ K E S T A N D. Geboren t 19 Juli. Agatlia Margaretha Maria, dochter van A. P. Huykes en A. M. M. van der Burg, Hoofdstraat. Overleden19 Juli. Johannes van der Touw, oud 2 maanden, Singel. Schiedam 20 Juli. Kogge: per 2100 kilo Helena f122 G/w. Gerst: per 1950 kilo Dorpat f119 6/w. Maïs: per 2000 kilo Mixed f120 6/w. Sloutwyn Noteering van den Brandersbond f57»5%, s der Makelaars - G, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f0.80 per ketel. Maassluts, 19 Juli. Kaas. Aangevoerd 35 stapels, wegende 11,326 kilo; prijs 15 a 22}£ ct. per kilo. Handel vlug. Het Westland, 18 Juli. Op de veilingen van hedenavond werden de volgends prijzen besteed aardappelen voor het buitenland, hoorntjes f 0.50 a 0.52 per 26 kilo voor de binnenmarkten, hoorntjes f 0.75 a 0.90, Engelsche f 0.90 a 1.30 per kin roode bessen f 3.75 a 5.per 50 kilo rijpe kruisbessen 40 a 57 Vs ct. per yi; aardbeziën 20 a 28 ct. per kilo meloenen 30 a 85 ct., perziken 8 a 20 ct. per stuk. Leiden, 19 Juli. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 52 stieren f 53 a 230, 161 vette ossen en koeien f121 a 256, of 52 a 66 c. per kilo, 44 vare dito f80 a 190, graskalveren f a 71 vette dito f 35 a 70, of 55 a 70 c. per kilo, 45 nuchtere dito f 8.a 17, 060 vette schapen f18.a 28 of 30 a 35 c. per kilo, 106 weide dito f12.a 24.224 lammeren f8.a 14.110 magere varkens f 12 a 27, 176 biggen f2.50 a 12.veulens f a 2 paarden f81 a 119, 62 kalf- en melkkoeien fUO a 220. Antwerpen, 20 Juli. Petroleum kalm; Amerik. per Juli fr. 18%; per Aug./Sept. fr. 187,laatste 4 md. fr. 18 Va Russische in loco fr. 18. PETERSBURG. Anna, kapt. J. J. Clausen, met 945 kub. ineter hout. Wegens bcurs-vacantfcdag lieden geen notccring der effecten enz. Omtrent de stemming de; beurs op gisteren zegt het N. u. d.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 7