A". 1895 Woensdag 24 Juli. KENNISGEVING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. No. 8837 e n enveertigste Jaargang. Eersle Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GEVE! ODÉ. RÜUEAC: BVIGedTBiAT 7 O. Bu tenlandsche Berichten, duitsciiland. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10 Iedere gewone regel meer- 010 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dat hei kohier voor de belasting op het i ersoneel No. 5 dezer gemeente, over liet dienstjaar 1895/05, door den heer duecteur der dnecte belastingen te Rotteidam op den 19den Juli 1805 executoir ver klaard, op heden aan den ontvanger der duecte belastingen, ter invordering is oveigemaakt. Yooits wordt bij dezen herinnerd, dat eemedei verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van Am maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen deien aanslag beliooien te woiden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het bekooit, den 22bten Juli 1895. Do Burgemeester voornoemd VERSTEEG. lostelooze toelating van leerlingen op liet gym nasium, de ltoogere burgerschool en de lier- lialingssciiool, Terbonden aan de school toor jongens met uitgebreid leer plan (voorheen talencursus). Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de aanvragen om kosteloos te wor den toegelaten tot den a s. cursus lo. van liet gymnasium; 2o. van de hoogere burgerschool 3o. van de herhalingsschool verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid leer plan (vooiheen talencursus) uiterlijk den 3In dezer bij bun college moeten zijn ingediend; en dat de regelen voor de toelating vastgesteld, «pde secretarie der gemeente ter lezing liggen Voorts brengen zij in herinnering, lat overeenkomstig besluit van den gemeenteraad, aan het gymnasium 1 leerling, en aan de 1 Mgere burgerschool 2 leerlingen kosteloos geplaatst kunnen worden. Schiedam, den 23sten Juli 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. 1 e burgemeester van Schiedam, bratïgt - op verzoek van den heer Commissaris er Koningin n deze provincie het hieronder richt aan zeevarenden, ter kennis van «znghebbenden bij de scheepvaai t NEDERLAND. reJB onveilig; voor de scheepvaart In Haringvliet en Volheralt, ■4e en 5e District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over «et Loodswezen in het 4e en 5e District, dd. WeaoK Z'jn Viin I9 Augustus tot 28 Septem- i de navolgende terreinen voor de scheep vaart onveilig Afie terrein in het Haringvlietongeveer <lew' Hellevoclsluis, aangeduid door spitse w stompe tonnen. b. Een terrein in het Volheralt, beO, de plaats waar vroeger de spitse ton no. 2 met bol van het Hellegat lag en waar nu tijdelijk een spitse ton gelegd is. Het is vei boden te ankeren tusschen bet fort de Ruyter en de lijn van de zwarte lichtboei no. 4 (O.-lijk Hellegat) naar de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton nc. 1 met i uifc (Hellegat). (Zie »Ned. krt. nos. 9, 15). Schiedam, 23 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. B JE I G 1 E, Zaterdagmiddag is jhr. Van Pestel, de nieuwe Nederlandsche gezant te Brussel, door koning Leopold II op het paleis met groot ceremonieel ontvangen. Met een hofrijtuig werd de gezant van liet «Hotel de France" afgehaald, en door den generaal-adjudant des koniugs de Wijckersloot naar liet paleis geleid. 'aar werd de gezant aan den koning voor gesteld door den heer de Burlet, minister van buitenlandsche zaken. Iet onderhoud tusschen den souvereinen den gezant was zeer hartelijk. Leopold II liet zijne hulde aanbieden aan Koningin Wilhel- tnina en de omngin-Regentes, en verkon- gde den lof van baron Gencke van Her wijnen, den voormaligen gezant. Hij constateerde de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Holland en Belgie en uitte de beste wenschen voor het geluk der Koninginnen en den voorspoed van Nederland. Het onderhoud duurde een half uur. Jhr. Van Pestel droeg het kruis van officier der Leopoldsorde. oen koning Leopold Zondag naar St. Gilles, een voorstad van Brussel, reed, om een tentoonstelling aldaar te openen, hebben eenige socialisten b'y het voorbijrijden van het koninklijk rijtuig geroepen; «Weg met de schoolwet Binnenkort zal te Brussel een reusachtige anti-clericale betooging tegen het school wets ontwerp plaats hebben. De optocht gaat eerst naar de Petit Sablon, waar den martelaars der gewetensvrijheid Egmond en Hoorn, Marnix van Sint Aldegonde en Willem de Zwijger eer zal worden be wezen. Vervolgens zal men naar de Grand' Place, waar de bekende senator Paul Jansou en het socialistische Kamerlid Anseele rede voeringen zullen houden, de laatste in het Vlaamsch. De Osservatore Bomano bevat een brief van den paus aan de Belgische liooge gees telijkheid over de sociale kwestie. Leo XIII dringt aan op de noodzakelijkheid van een dracht tusschen de katholieken, want de tegenwoordige verdeeldheid is een ongekend iets voor de Belgische katholieken. De paus noodigt de bisschoppen uit een congres bijeen te roepen om te beraadslagen over de beste middelen om het doel te bereiken en spoort de katholieken aan tot "erzet tegen de dwanl- leeringen van het socialisme. Aan de regeering werd evenals door de I ransche ook door de Spaansche regeering medegedeeld dat zij volstrekt vreemd is aan de verontrusting in de pers ter zake van Duitschlands optreden in Marokko en dat zij zonder wantrouwen de stappen aanziet, welke de Duitsche marine doet ter veikrijging van een bevredigende genoegdoening. Te Beilijn zijn berichten uit Marokko ont vangen, volgens welke de inlanders rondom de stad Jafi, waar Rockstroli vermoord werd, zich zeer oproerig tegen den vertegenwoor diger des sultans gedragen en de stad zelf bedreigen, waarin zich een aantal Duitschers en andere Euiopeanen bevinden. Deze berich ten zijn er waaischijnlijk op berekend, de moeilijkheden te iliustreeren, welke de Marok- kaansche regeering bij de vervolging der moordenaars ondervindt en haar langzaam optreden te verontschuldigen. Het resultaat der verkiezing voor den Rijks dag in het district Meseritz-Bomst is, dat de nationale candidaat Dziembowski met 000 stemmen meerderheid den Pool Szymanski geslagen heeft. De Nordd. Allg. Zeitg. spreekt beslist liet gerucht tegen, als zou de Maro!vkaan«che re geering de verlangde schadeloosstelling, wegens het vermoorden van den reiziger Rockstroh, hebben toegezegd. Integendeel heeft zij daarop een ontwijkend antwoord gegeven, zoodat haar nu een ultimatium is gesteld. Volgens een bericht uit Saffi, in Marokko ontvangen, geeft de toestand daar tot groote ongeiustheid aanleiding. In den omtrek hou den zich een groot aantal rebellen op men verwacht dat er gevochten zal worden. De za ken staan stil en de winkels zijn gesloten. De feesten ter herinnering aan de veldsla gen bij St. Privat, Giavelotte, Thionville en Marsla Tour zullen gehouden worden op 4, 0, 14, 15 en 18 Augustus. Den 14nenl5n Augustus worden kransen neergelegd op de graven der gesneuvelden op de slagvelden. De voornaamste plechtigheid zal den 18den plaats hebben en gewijd zijn aan alle ge sneuvelden bij Gravelotte. Te Berlijn voimt zich een commissie uit eigenaars van groote zaken en fabrieken, ten einde maatregelen te treilen om den Sedan dag te maken tot een grooten feestdag, waarop alle zaken gesloten zullen zijn. De inzameling, in Duitschland gehouden voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp der JElbe is gesloten. Er is een bedrag van 663.000 mark bijeengebracht. ENGELAND. Gekozen zijn 350 unionisten, 111 radicalen, 7 Parnellisten, 53 anti-Parnellislen en 2 werklieden. De unonisten hebben 85, de radicalen *18 zetels gewonnen. Onder de gekozenen is de minister Goscben. ZWEDEN en N O O It W E G E N. Koning scar moet inderdaad Thorne met de vorming \an een nieuw Noorse! ministerie hebben belast, en Thorne zou de opdracht hebben aangenomen. Thorne is een conserva tief oud-minister. Het nieuwe ministerie zou dus niet anders dan een coalitie-kabinet kun nen zijn. OOSTESEIJ K-II O N G A Ft IJ E. De Oostenrijksche Kamer van afgevaardig den hield Zaterdag hare laatste zitting. De officieele sluiting van het Parlement zal eerst plaats hebben nadat ook het Heeienhuis met zijn arbeid gereed is, vermoedelijk den 25n dezer. De Oostenrijksche oud-minister van finan ciën, vrijheer Von Plener, is benoemd tot voorzitter der Algemeene Rekenkamer. ZWITSERLAND. Te Bazel zal van 2U—22 Augustus het vijfde internationale congres tot bestrijding van het misbruik van steilten drank worden gehouden. Het congres beeft ten doel, met inachtneming van de strengste onpartijdig heid in politiek en godsdienstig opzicht, le beraadslagen over de maatregelen tegen het gebiuik van steilten drank en daardoor den strijd daartegen te bevorderen. Zoowel voor standers van een matig gebiuik als geheel onthouders kunnen deelnemen, doch van de discussie zijn uitgesloten zij, die belang heb ben bij de vermeerdering van de productie en en verkoop van alcoholische dranken. ITALIË. Cavallotti heeft Zaterdag zijn aanklacht tegen Crispi bij den officier van justitie inge diend. De Bon CMsciotte geeft den inhoud van dit stuk, dat trouwens niets nieuws bevat. In de Kamer antwoordde Crispi tegen het einde der vergadering op eenige vragen, die ten aanzien van Cavallotti's beschuldigingen tot hem waren gericht. Hij rekende het zich niet ten plicht, verklaarde de premier, ver- klat ngen te geven, daar in de Kamerverga dering van 22 Juni deze zaak geheel afgedaan is. Een paar afgevaardigden drongen er echter op aan, dat de vergadering een beslissing zou r.emen. Nu zeide de minister van justitie Calenda, dat hij niet wist of Cavalotti een rechter in deze zaak heeft betrokken, maar zoo dat het geval is, zal deze rechter weten te handelen volgens de wettelijke bepalingen. Deze verklaring werd toegejuicht en het inci dent was daarmee gesloten. Ook in den Senaat had Calenda over een eigelijke zaak het woord te voeren, toen eenige senatoren verlangden dat de behande ling van het proces Giolitti niet opgeschort zou blijven. Calenda en Crispi zelf legden uit, dat het hof van cassatie Giolitti in het gelijk

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1