A". 1895. Donderdag 25 Juli. N°. 8838. egenenveertigste Jaargang. Bui tc lil au cl s clie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: .1. ODÉ. iBONNEMcSspRUS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1,85. - 2.50. - 0.10. SS U K A I BOT E Si STRAAT 7 O. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip ran eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel tneer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. F li X N K It IJ K, De president van den ministerraad heeft de vertegenwoordigers der Parij-che pers ontvangen en hun beloofd dat hij met den minister van justitie zou confereeren over de mogelijkheid om in de wet op do spionnage eenige veranderingen aan te brengen. Ribot was Zondag tegenwoordig bij de opening van het nieuwe college te Saint-Pol (Pas-de-Calais). Bij zijn ontvangst verzekerde de aartsbisschop de hoogste achting te hebben voor de regeering, en de minister-president repliceerde dat de regeering er naar streeft, jiiel enkel de gewetensvrijheid van alle bur gers te beschermen, maar ook de taak der geestelijkheid te vergemakkelijken. De afgevaardigde Emile Roche heeft tegen de hervatting der zitting eene interpellatie aangekondigd over de wijze waarop de solda ten in de strafcompagnieën worden behandeld. Rij zal tevens voorstellen, de bevoegdheid der krijgsraden in vredestijd aan een herziening te onderwerpen. Te Ambahimarina, de heilige stad van Ma dagascar. schijnen de strijdkrachten der Hova's geconcentreerd te zullen worden. De Hova's moeten, volgens een pas te Parijs ontvangen bericht der Agence llavas, volstrekt geen slechte soldaten zijn. Ze moe ten echter zeet' slecht worden aangevoerd. Bovendien zou men op Madagascar merk waardige bouwwerken gezien hebben en zou bet land voor suiker, koffie en runderteelt zeer goed zijn. Overdag is het er niet warmer dan 30° en 's nachts is 18° de maximum temperatuur. B E L G I E. Gisteren heeft de plechtige uitreiking door den koning plaats gehad van het nieuwe vaan del, door de stad Brussel aan het bataljon jagers der burgerwacht geschonken. In zijn antwoord op de toespraak van den comman dant herinnerde de koning aan de herleving van den Belgischen nationalen geest na eeuwen lange vreemde overheersching. Het oude vaandel herinnert aan het heug lijk tijdstip onzer onafhankelijkheid. Mogen de gevoelens uit dien grooten rijd steeds de onze zijn. Door die liefde tot ons land, door die toegenegenheid in onze daden te toonen, zullen wij de voorspoed des lands weten te ontwikkelen en zijn grootheid doen toenemen. Moge onze vrijheid steeds dieper wortel- schieten in den gewijden grond, die door de inspanning dei' dapperen van 1830 Belgische grond is geworden. Toen de koning zich gisteren naar den grooten bahvedstrijd begaf, werd hij begroet •net den kreet: iWeg met de schoolwet!" waarop anderen riepen»Leve de Koning Tien personen werden in hechtenis genomen, t menigte wilde hen ontzetten, waarop de politie van hare wapens gebruik maakte en een charge uitvoerde. Een persoon werd ge wond, eenige anderen ui hechtenis genomen. De liberale bond voor liet proportioneele kiesstelsel heeft in hare algerneene vergade ring een motie aangenomen, waarin zij de hoop uitspreekt dat het gedeeltelijke propor tioneele stelsel volgens het voorstel der regee- ring in de gemeente-kieswet wordt aangeno men. De bond wijst er tevens op hoe gebrekkig hier de toepassing van dit stelsel is. ESGELiJD. Gekozen zijn 3G1 unionisten, 122 radicalen, 9 Parnelüslen, 5G anti-Parnellisten en 2 werklieden. De unionisten hebben 91, de radicalen 18 zetels gewonnen. Te Midlothian, vroeger door den heer Glad stone vertegenwoordigd, is de door dezen aan bevolen conseivatief Carmichael met groote meerderheid verkozen. De heer Chamberlain beeft in Worcester shire eene groote redevoering gehouden, waarin 1 iij wees op de vahche leuze dat de verkie zing gaat tegen het Iloogerhui*, omdat dit zich tegen den wil des volks verzet heeft. Veeleer, betoogde spreker, heeft dat IInis den wil des volks voorzien, toen het aan het ontwerp, ra kende de aansprakelijkheid van don weikgever voor ongelukken, zijn personeel overkomen, een artikel toevoegde en toen het aan het Ilomerule- ontwerp zijne stem onthield. De vorige regoe- ring moge hesveren dat de toezegging van dat ontwerp haar de meerderheid heeft verschaft, niemand kende toen nog de strekking er van. De financieel® gevolgen zouden agst na- deelig geweest zijn voor Engeland, want dit zou de 2 millioen pond sterling moeten op brengen, waarmede Ierland zou worden ont last. In Engeland zou dan per hoofd 35 shillings moeten worden opgebracht, tegen slechts 7 sh. in Ierland. liet Engelsche bier zou zwaarder belast moeten worden om de Ieren goedkooper whisky te kunnen laten drinken. In alle opzichten werden Engeiands belangen achtergesteld bij die van Ierland. Met die wetenschap zouden zeker weinigen voor Hotnerule hebben gestemd en de tegen woordige verkiezingen leveren het bewijs dat het Iloogerhuis goed heeft gezien toen het weigerde een ontwerp goed te keuren, dal zeker niet door de meerderheid der kiezers verlangd werd. B S L A N D. De grootvorst-troonopvolger is zoover her steld, dat hij binnenkort eenigen tijd in Dene marken gaat doorbrengen. Zijne moeder wordt den 30n dezer te Kopenhagen verwacht. I T A L I E. In de Kamer stelde Di Rudini voor, de regeering uit te noodigen om de proces-stuk ken in de zaak Giolitti, betreffende het ont houden van documenten aan het parlement, aan de Kamer voor te leggen, Crispi ver klaarde zich hiertoe bereid, opdat de Kamer kunne beslissen hoe dit proces gevoerd zal worden. Men zegt, dat de komst van generaal Bara- tieri te Rome in verband staat met de on derhandelingen tusschen Italië en het hof van Sinl-Jamcs. Men meent, dat er omtrent de Afrikaansche zaken een volkomen harmonie tusschen de «vee landen heerscht en dat Italië dienten gevolge spoedig actiever in de Roode zee zal optreden. SPANJE. Een officieel telegram, gisteren te Madrid uit Havana ontvangen, meldt, dat Marlines Cam pos gezond is en zich te Bay am o bevindt. De Impartial bevat een telegram uit Ha vana, meldende dat generaal Navarro te Bayamo is aangekomen zonder opstandelingen ontmoet te hebben. De gemeenschap tusschen Bayamo en Manzanillo is hersteld. De Diaroeen te Barcelona verschijnend Uad, geeft de volgende verklaring van den tocht van Martinez Campos naar Bayamo. De maarschalk had bericht ontvangen dat de opstandelingen zich te Yara zouden ver- eeuigen, halfweg Manzanillo Bayamo, om den president der Cubaansche republiek en een nationale vergadering te verkiezen. Campos besloot nu, een beslissenden slag te slaan ongelukkigerwijze konden, tengevolge van den slechten toestand der wegen, de troepen die te gelijk met den maarschalk moesten opruk ken', zich niet intijds bij hem voegen, zoodat Campos een verwoed gevecht tegen de op standelingen had te leveren, die zevenmaal zoo sterk waren als zijn eigen troepje. Hij slaagde er echter in, zooals mee weet, Bayamo te bereiken. Yara is bet dorp waar de separatisten bij den vorigen opstand het eerst de onafhanke lijkheidsverklaring van Cuba eischten om die reden zouden zij op dezelfde plek nu liet voor- loopig bewind willen installeeren. De Kuln. Ztg. vei neemt uit Madrid dat reeds half Augustus 20,000 man infanterie, 1250 man cavalerie, 1220 man artillerie en 1000 man genie naar Cuba zullen vertrekken. De ministerraad zou gisteren besluiten tot de inobiliseering van dc- eerste reserve der infanterie. - PORTUGAL. De regeering zal de gelden, toegestaan voor de feestelijke opening van den Delagoa-spoor- weg, maar die niet gebruikt werden, besteden om den toegang tot die baai te betonnen. Tot dusver zijn verscheidene zandbanken in die baai niet betond, hetgeen herhaaldelijk aanleiding gaf tot ongelukken, aangezien er ook een loodsdienst volkomen ontbreekt. B L G A R IJ E. In een uit Petersburg door de Vossisehe Ztg. ontvangen schrijven wordt verklaard dat prins Ferdinand, in weerwil van de voorkomende wijze, waarop de Bulgaarsche deputatie nu in de Russische hoofdstad is ontvangen, nooit op zijn erkenning door Ruskind behoeft te rekenen, daar alle ernstige staat-lieden in Rusland hem voor een veel te onbetrouwbare persoonlijkheid houden. De Vossisehe Ztg, voegt hier sarcastisch bij, dat Eerdinand maar het best zou doen door de kosten eener terug- r eis naar Bulgarije uit te sparen, daar hij anders toch weer binnenkort onvrijwillig in omgekeerde richting denzelfden weg zal heb ben te bewandelen. Volgens berichten, in bet Coburger paleis te Weene» ontvangen, zal pi ins Ferdinand aldaar in liet begin van Augustus aankomen, zich dan koiten tijd naar zijne familie te Sehwarzau begeven en later alk en naar Sofia teiugkeeren, terwijl zijne gemalin en prins Boris nog te Sehwarzau blijven. Te Sofia verwachtte men voor de begrafenis van Stambouloff ook een llongaaisehe deputa tie, en een groote menigte begaf zich naar het station orn daar ketelmuziek te maken bij het binnenkomen van den trein. De deputatie kwam echter niet mede. De Svoloda meldt dat de partij van Stam- boulofl'haien strijd tegen den invloed van Rus land zal voortzetten onder leiding van PetkofF. Du Times verneemt uit SofiaViermannen, die van den moord op Stambouloff verdacht woi den, zijn in hechtenis. Onder ben is de huurkoetsier, die Stamboulolf naar huis reed, en Popofl, die eeu vriend van Tufektciieff moet zijn, tn in wiens huis de hand gelegd is op een blief, die den dood van Stambouloff voorspelde. In het huis van Tufeklclielf is eene revolver gevonden van dezelfde soort, als waarmede op Stambouloff geschoten is. Groote neerslachtigheid heerscht in de voor naamste steden van Bulgarije, zelfs onder de vijanden van den vermoorde. Het aldoor bijeentrekken van Turksche troepen aan de Bulgaarsche grenzen wekt groote ongerust heid. De bezettingen van verscheiden Bul gaarsche vestingen moeten aangeschreven zijn, zich gereed te houden. Vermelding verdient nog een onderhoud dat een vertegenwoordiger der Pall Mall Gazette eenige weken geleden met Stambouloff be weert te hebben gehad. Na te hebben ge wezen op de moeilijkheid om Bulgarije een nieuwen vorst te bezorgen en op de nietig heid van den Coburgschen prins, laat bij Stambouloff aldus voortgaan: »Zeker, ik was wel eens wreed, maar ik had met halve wil den te doen; Ik bad de Bulgaren lief als mijn kinderen, maar ik zag in dat zij kin deren zijn. Er waren boeven bij en die liet ik doodschieten. Dit heeft my veel vijanden bezorgd. Nu leef ik als een gevangene, op gesloten n mijn huis. De prins wilde mij ook wel dood hebben en zal mij wel dood laten maken. Hij heeft alle boeven, die voor mijne regeering gevlucht zijn, teruggeroepen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1