1 J A". 1895. Vrijdag 26 Juli. IN°. 8839 egenenveertigst© .Jaargang*. Versch nt dagelifkF, uitgezonderd Dinsdag, UIT G BV ER: ODÊ. Bnitenlau tl sclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BCREitV: BOfËRBTRAlT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F IC A N K R IJ K. De regeering heeft bevolen dat van een ambteuaarskorps voor Madagascar zal orga- niseeren. Men vreet echter nog niet of men er een protectoraat zal vestigen, dan of Mada gascar een kolonie zal worden. Te Saint Paul (dep. Pas de Calais) heeft de minister-president Ribot nog gezegd dat de regeering voorstaat een kaline vereenigings- politiek naar binnen en vastheid naar buiten, waarbij de vriendschap eener groote natie Frankrijk waarborg geeft voor ontzag en zeker heid. De "mailboot Djemnoh is met de mail van Madagascar den 20n dezer te Marseille aan gekomen. De boot had 150 zieken en recon valescenten van liet expeditiekorps aan boord. De voornaamste moeilijkheid der expeditie blijft bestaan in de proviandeering der troe pen. De proviandtransporten worden in Ma- janga gevormd de beladen schuiten worden de rivier opgesleept tot Marololo, het uiterste punt tot waar het vervoer te water kan geschieden. Van Marololo moet de proviand met muilezels naar Suberbieville vervoerd worden. De gevallen van koorts zijn menigvuldig, maar hebben zelden een doodelijk verloop. Bij het vertrek van de Djemnah waren nog 1000 zieken in de hospitalen van Majunga, meerendeels jonge soldaten. De geneeskun dige dienst heeft verlangd dat dezen zullen vervangen worden door oudere soldaten, van minstens 25 jaar, die volkomen bestand zijn tegen het klimaat. Sinds het expeditiekorps in het hooger gelegen Suberbieville is aan gekomen, is een aanzienlijke afneming der ziekte geconstateerd. Generaal Duchesne maakt zich gereed, een colonne van 5- tot G000 man op Tananarive te laten aanrukken deze zou naar alle waar schijnlijkheid echter niet voor het einde van September in de hoofdstad der Hova's aan komen. Volgens de Politique coloniale zal Frankrijk bet beschermheerschap aanvaarden over de Laos-staten in Achter-Indië. De Fransche en Engelsche commissarissen zijn nog niet tot eenstemmigheid gekomen ten aanzien van den te vestigen buffer-staat tusschen Indo- China en Birma. DUITS C II LAND. De keizerin neemt in beterschap toe, maar toch is het niet waarschijnlijk dat zij reeds dea ln Augustus de reis naar Sasznitz zal bunnen aanvaarden. De Ereuzzlg, verneemt dat het Sedanfeest <t jaar, wegens het 25e jubileum, ook kerke lijk gevierd zal worden. Het voornemen moet bestaan, deze feestelijkheden op Zondag 1 September te doen plaats hebben; vermoe delijk valt dan de inwijding der gedachtenis- kerk van keizer Wilhelm met die plechtig heid samen. In het kiesdistrict Waldeck is bij herstem ming voor den Rijksdag de antisemiet Muller gekozen met 5069 stemmen. Op Bütticher, den nationaal-liberalen candidaat, wiens ver kiezing, zooals men weet, in dit voorjaar door den Rijksdag ongeldig verklaard werd, waren 3955 stemmen uitgebracht. De landbouwers-vereeniging te Stolp, bij Stettin, heeft met algemeene stemmen eene motie aangenomen waarbij vrijheer Von Ham- merstein onwaardig werd verklaard nog langer dat district in het Huis van afgevaardigden te vertegenwoordigen. D E 1 G I JE. De koning bezocht gisteren te voet ver scheidene straten van Brussel, teneinde de gevels der huizen in oogenschouw te uemen, welker eigenaars deelgenomen hebben aan het concours van gevels en artistieke ver sieringen. De koning was overal het voorwerp van de geestdriftige toejuichingen eener ont zaglijke menigte. Te Luik heeft Zondag een kloppartij plaats gehad tusschen socialisten en christelijke democraten, na een meeting over het school- wetsontwerp. Twee christelijke democraten weiden ernstig gewond. E 8 S E 1 i 3 D. Gekozen zijn 383 unionisten, 139 liberalen, 10 Parnellisten, 59 anti-Parnellisten en 2 werkmanscandidaten. De unionisten winnen 98 zetels, de liberalen 18. Onder de gekoze nen zijn de liberalen sir Edward Grey, oud minister, en sir Wilfrid Lawson. De te Derby geslagen oud-minister sir William Harcourt, een der steunpilaren van de libeiale partij, is te West Monmouth ge kozen met eene meerderheid van 5287 stemmen. Men zegt dat de heer Shaw, die tot lid van het Engelsche parlement gekozen is, zich zal terugtrekken ten behoeve van John Moriey. RUSLAND. De grensregeling in het Pamir-gebied zal vermoedelijk nog niet zoo spoedig tot stand komen. Rusland blijft aandringen op ontrui ming van de landschappen Rosjan en Sjoegnan door de Afglianen de Amoe-Darja zou, naar van Russische zijde beweerd wordt, van den beginne af beschouwd zijn als grens tusschen Afghanistan en het Russische gebied. De Stoet verneemt dat het Abessinische gezantschap den weusch heeft geuit, dat Rus sische ondernemers naar Abessinië zouden komen om daar werkplaatsen en fabrieken op te richten. OOSTENRIJ K-U O N G A R IJ E. Keizer Frans Jozef zal nog in het laatst dezer maand een bezoek brengen aan de koningin van Engeland op haar kasteel te Balmoral in Schotland en met den prins van Wales op de hertenjacht gaan. ITALIË. Bij de voortgezette behandeling der finan- cieele maatregelen in de Kamer werd langen tijd gediscussieerd over de overeenkomst met de Italiaansche bank, als agent van 's rijks schatkist. Placido wilde ook aan de bankin stellingen in het zuiden een aandeel daarin toekennen. Na bestrijding van dit voorstel door Crispi werd het met 155 tegen di stem men verworpen. In opdracht van keizer Wilhelm bracht de Duitsche consul-generaal te Genua Dins dag een officieel bezoek bij den burgemeester, om dezen mede te deelen dat de keizer diep getroffen is door de ramp met het stoomschip Maria Pia. De burgemeester dankte, zicht baar ontroerd, en verzocht den consul-gene raal, den keizer den dank der stad Genua over te biengen. Vervolgens stelde de bur gemeester koning Humbert telegrafisch in L..,nis met dezen door keizer Wilhelm ga- danen stap. SPANJE. Een telegram, gisteren te Madrid van de Filippijnen ontvangen meldt dat twaalf hoofden op Mindanao zich onderworpen hebben. De bladen van Madrid bevatten een tele gram uit Havana, naar luid waarvan Maceo zich uit den omtrek van van Bayamo terug trok, toen de generaals Lachambre en Navarro aanrukten. Maceo had tevoren maar vergeefs Bayamo aangevallen. De aanvoerder der opstandelingen op Cuba Maceo Gomez moet zijn troepen concentreeren in de buurt van Puerto Principe. Een oorlogsschip heeft het stoomschip Child aangehouden, dat vrijbuiters van Ame rika naar Cuba vervoerde. Campos moet gewond zijn, maar men vveet niet of de verwonding van ernstigen aard is. De Times verneemt uit Havana: De aanval der opstandelingen op Martinez Campos moet voor de Spaansche troepen noodlottiger zijn geweest dan de voorstelling was. Slechts Campos met zes of zeven anderen van bet konvooi ontkwamen. Campos zeifis gewond van welken aard zijn wond is, weet men echter niet. Dat het opsiandelingenhoofd Maceo gewond en gevangen zou zijn wordt tegengesproken. Gele koorts en dysenterie blijven de Spaansche troepen teisteren. De officieren zouden bovendien over Campos' leiding ten zeerste ontevreden zijn. Nog verneemt de Times uit Havana dat de regeering hoegenaamd geen tijding van Martinez Campos ontvangen heeft ondanks het ijverigste onderzoek. Er bestaat vrees bij de regeering, dat de geheele provincie Matan- zas in opstand zal komenhet blijkt dat de planters meer en meer de bevelen van het hoofd der rebellen Gomez opvolgen, welke bevelen zouden strekken om den arbeid op de plantages te staken en zoo een hongers nood in de steden teweeg te brengen. De Spaansche commandant te Puerto Principe adviseert trouwens daartoe. De Spaansche zee-officieren klagen, dat de vloot aan de kust werkloos is; de oorzaak hiervan is gelegen in het gebrek aan kolen en aan proviand, dat de schepen geregeld lijden. S E R T I E. De vooruitstrevende partij is niets op haar gemak wegens het groot aantal moorden onder hare aanhangers. Er gaat bijna geen dag voorbij of er wordt van een moordaanslag mel ding gemaakt. Ook dreigbrieven ontbreken niet. Het is dus geen wonder, datderegee- ringspartij strenge maatregelen tegen de hei- dukken wil nemen, ofschoon het waarschijnlijk is, dat menigeen zich uit vrees van de stem ming heeft onthouden. Ongetwijfeld zal de door de Skupschtina aangenomen wet tot be teugeling van het rooverwezen, waarbij o. a. bepaald wordt, dat het kiesdistrict, welks af gevaardigde vermoord wordt, verplicht is 30,000 francs te betalen aan de familie, wel eenige verbetering brengen, maar veel heil is er niet van te verwachten, want vooral op het platteland zijn de heidukken zoo gevreesd, dat de bevolking zich liever door hen laat brand schatten dan handelend tegen hen op te treden. De zitting der Skupschtina is Maandag ge sloten. Alle afgevaardigden werden door den koning ten paleize ontvangen in bijzijn van zijne moeder. De koning drukte zijn bijzondere tevredenheid uit over den arbeid der buiten gewone zitting en verzekerde de regeering van zijn volle vertrouwen. B U L G A R IJ E. Vorst Ferdinand moet te Karlsbad ernstige dreigbrieven hebben ontvangen. Naar het heet, heeft hij er ernstig aan gedacht naar Sofia terug te keeren, maar heeft het minis terie hem dat afgeraden, omdat zijn plotselinge terugkeer den schijn zou geven als ware men in Bulgarije voor ernstige gebeurtenissen beducht. Naar het heet, zou de minister-president Stoïlofl' aan vorst Ferdinand zijn voornemen hebben te kennen gegeven af te treden, daar liet tegenwoordige kabinet zich niet bij machte gevoelt aan de beweging ten gunste van Rusland liet hoofd te bieden. Stoïlofl" heeft aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden verontschuldiging - aangeboden wegens het gebeurde bij Stam- boulofls begrafenis. In welingelichte kringen wordt verzekerd dat de op het einde dezer week terugverwachte Bulgaarsche deputatie volstrekt geen politieke opdracht, doch alleen inlichtingen in te winnen had 'in Rusland. Generaal Obroetsjef verklaarde aan een lid der deputatie, dat Rusland in geen geval voornemens is om legerinstructies naar Bul garije te zendenimmers de toestand van het Bulgaarsche leger is zeer bevredigend. Uit Sofia wordt gemeld, dat Stoïlofl den

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1