Biunenlaiidsehe Berichten. leider van het Macedonische comité dat over groote geldsommen beschikt, hij zich heeft laten roepen en hem dringend heeft gewaar schuwd, van verdere stappen af te zien. Sedert eenige dagen is in de beweging een stilstand gekomen. Volgens de Agence Balcanique zijn de ongeregeldheden hij Stambouloffs begrafenis grootendeels te wijten aan de weigering van zijn familie, om den stoet door politie te doen vergezellen of zelfs haar den weg op te geven dien de stoet zou volgen. Stambouloffs weduwe heeft beslotenzij zal zich met haar drie kinderen naar Rumenië begeven en zich daar metterwoon vestigen, daar zij, na den moord van haar echtgenoot, ook haar leven en dat harer kinderen te Sofia niet meer veilig acht. Een correspondent van de Kölnische Zig. meldt aan zijn blad, dat te Petersburg reeds het zoontje van prins Alexander van Batten- berg genoemd wordt als een door Rusland gewenschte candidaat voor den Buigaarschen troon. «Rusland zou dan aan den zoon kunnen goedmaken wat het aan den vader misdreven heeft." T R K IJ E. De sultan bewijst den jongen khedive meer eer dan ooit. Hij heeft gewild dat een maar schalk en geen divisie-generaal, zooals tot nog toe geschied was, hem ging verwelkomen namens hem. Hij tracht het prestige van Abbas II hoog te houden en te vermeerderen om Engeland te ergeren, die hem liefst zoekt te verlagen tot een eenvoudigen gouverneui van een provincie. Men ziet in (fcze politieke berekening des sultans een bewijs van zijn haat jegens Eogeland, die op het oogenblik steeds feller wordt. De grootvizier heeft van den Buigaarschen bisschop en 55 notabele ingezetenen van Uskueb een schrijven ontvangen, waarin de pogingen tot rustverstoring in Macedonië ten zeerste worden afgekeurd en zij hun dank betuigen voor de bescherming steeds van de zijde der Turksche oveiheid onder vonden. De toestand in Macedonië schijnt met den dag ernstiger te worden. Volgens het dagblad Mxr, het orgaan van het Macedonisch comité te Sofia, heeft tusschen Radovic en Strumica een gevecht plaats gehad tusschen opstan delingen en 5000 man Turksche troepen, waai bij laatstgenoemden met een verlies van 600 man op de vlucht gedreven werden. Ook in het district Malachavvo moet een gevecht zijn geleverd, waarin de opstandelingen de overwinning behaalden. Ofschoon die berich ten niet te controleeren zijn, gelooft men te Sofia toch dat ze voor het grootste gedeelte juist zijn. Er wordt daar thans eene in rood gedrukte oproeping verspreid, geteekend door een zestal Btilgaarsche reserve-officieren, van den volgenden inhoud «De teerling is geworpen. Macedonië heft de banier der omwenteling, de banier der vrijheid! Hongt-iig, dorstig, naakt en zonder wapenen begint Macedonië den strijd. Onze onteerde moeders, onze vermoorde vaders roepen om wraak. Wilt gij, broeders, bet lijden van het arme volk werkeloos aanzien Wij zijn toch éen bloed en éen stam. Van de hoogten van het Perimgebergte roepen wij u toe de heilige woorden «Vrijheid of dood Broeders komt, om met ons te sterven Volgens mededeeling van het Fremdenllatt behoorden de zes""officieren, die deze oproe ping hebben onderteekend, tot voor tien dagen tot het Bulgaarsche leger. Zij dienden ver zoek om ontslag in en gingen naar Macedonië, zonder af'te wachten of dit zou worden ver leend, Op sterken aandrang van de vertegen woordigd s der mogendheden werden zij op disciplinaire wijze uit het leger ontslagen. Volgens een door de Standard uit Kon- stantinopel ontvangen bericht, moet de minis terraad besloten hebben om de legerreserves op te roepen langs de kusten van het rijk, alsook in de Europeesche districten. AMERIKA. De Times verneemt uit Rio Grande, dat de wapenstilstand is verlengd, maar de stand der onderhandelingen wordt geheim gehouden het heet dat de nationale troepen zouden zijn teruggetrokken. In Newfoundland is bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd tegen sir Robert Thor- burn, oud-minister-president, den tegenwoor- digen minister Augustus Harvey, leider der regeeringspartij in het Hoogerhuis, en nog twee directeuren der gefailleerde Uniebank, beschuldigd van in 1893 en 1894 valsche balansen openbaargemaakt en denkbeeldige dividenden uitgekeerd te hebben. Genoemde heeren zijn vervolgens tegen zware borgtoch ten weder in vrijheid gesteld. De radicale partij in Brazilië blijft aandrin- een op krasse maatregelen tegen Engeland, dat Trinidad in bezit genomen zou hebben. Dit eilandje (er bestaan er verscheidene van dien naam) ligt op 650 mijlen van de Brazi- liaansche kust, tegenover den staat Minas Geraes. Het is onbewoond, maar de schepen kunnen er watervoorraad innemen. Volgens de atlassen en Chambers' Gazetteer behoort het aan Brazilië, maar in de Cyclopaedia of Names de nieuwste autoriteit, zeggen de Engelsehen staat, dat het aan Engeland behoort. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad, dat president Kruger blijkt beleedigd te zijn door het feit, dat het telegram bij gelegenheid van de opening van den Delagoa-spoorweg door hem uit Engeland ontvangen, door Chamber lain was gezonden Victoria zelve had hem, als souverein hoofd van den staat, behooreri geluk te wenschtn. Volgens sommige bladen hebben Frankrijk, Engeland en Spanje zich verzet tegen het voornemen der Marokkaausche regeering, om op haren nieuwen, in Italië gebouwden krui ser, Italiaansche officieren en een Italiaan- schen gezagvoerder aan te stellen. Zulk een commando van Marokko's eenige oorlogsschip zou, vreest men, tot ernstige moeilijkheden kunnen leiden, ook voor Italië. CHIN A. Uit Shanghai wordt gemeld De Japansche regeering vraagt van China eene addïtioneele schadeloosstelling, groot 7,500,Ouü taels, als vergoeding wegens de teiuggave van het schiereiland Liaotong. Li-Huiig-Clmng, de bekende onderkoning van Petchiii en lid van den Grooten Raad voor buitenlandsche zaken (Tsung-Li-Yamen) is afgetreden en zal vervangen worden door Wang-Wen-Shou den Taoti van Hankow. Deze wordt beschouwd als een zeer bekwaam en onpai tijdig man, en een voorstander der her vormingsbeweging in China. Hij was vroeger vice-president van het ministerie van oorlog en gcduiende eenige jaren lid van den Tsung- Li-Yamen. Men verwacht van hem, dut hij dezelfde politiek zal volgen als Li-Hung-Chang. Volgens bericht aan de Times uit Tientsin, heeft Japan de onderhandelingen over een handelsverdrag met China en de uitvoering der overeenkomst betreffende de ontruiming van Liaotong verschoven totdat het resultaat der verkiezingen in Engeland volledig bekend zal zijn. Japan hoopt van de nieuwe regeering van Engeland weder steun te ontvangen tegen Rusland. Duitschland beeft dezelfde voorrech ten betreffende vestiging ontvangen bij ver drag, als die welke aan Engeland en Frank rijk zijn toegestaan. SCHIEDAM, 25 Juli 1805. Aan het verslag van den toestand der ge meente Schiedam over het jaar 1894 ont- leenen we nog het volgende: De zeven openbare scholen telden gezamen lijk 2191 leerlingen. De acht bijzondere scholen gezamenlijk 1764 leerlingen, zoodat ruim 15 °/0 der be volking lager onderwijs ontvangt. De herhalingsschool voor meisjes werd be zocht door 131 leerlingen. De zes bewaarscholen, die hier worden ge vonden, telden 1404 leerlingen, die door 20 onderwijzeressen en 23 helpsters werden geleid. De rijksnormanlschool voor onderwijzers en onderwijzeressen telde 38 mannelijke en 40 vrouwelijke kweekelingen. In 1894 verkregen daarvan 11 de akte als onderwijzer, 6 die als onderwijzeresaan 13 der kweekelingen werd de akte voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek uitgereiktaan zes meisjes de akte voor nuttige handwerken. De cursus aan de burger-avondschool begon in September 1894 met 58 leerlingen. Die aan de hoogere burgerschool begon met 67 leerlingen, waaronder 8 meisjes, en bovendien 5 leerlingen voor enkele vakken. De cursus aan het gymnasium begon met 38 leerlingen, waaronder 1 meisje. De talencursus mocht zich dit jaar wederom verheugen in een groote belangstelling van de zijde der leerlingen. De bezoeken door de commissie van toezicht aan deze school ge bracht, benevens de resultaten van het on derwijs, hebben deze commissie ruimschoots geleerd dat genoemde instelling alleszins reden van bestaan heeft. De gymnastieksc'nool werd door 58 jon gens en 18 meisjes bezocht. De huisvlijtschool door 65 leerlingen, allen jongens. De maatschappij tot bevordering der toon kunst met 70 leden, heeft een muziekschool met 129 leerlingen, voor elementaire en solo zang, pianoforte, viool en orkest. Het verslag wijst er verder op, dat voor brand "'\sknechts de loonen zeer gedaald zij n voor eenigen zelfs tot f5 en f6 per week. Belangrijk is in het verslag het rapport der gezondheids-commissie, waarin onomwon den sommige misstanden hier ter stede ter sprake worden gebrachtDeze commissie zegt o. a. Meermalen kwam het onderwerp Singel- slooten in de vergadering ter sprake. De buitengewoon vervuilde toestand, waarin die slooten bijna het geheele jaar verkeeren, en de ondraaglijke stank, dien zij vaak versprei den, maken het noodzakelijk dat in dien toe stand verandering komt en aan de billijke klachten van de bewoners langs die modder- slooten wordt te gemoet gekomen. Bespre kingen met leden van het dagelijksch bestuur zoowel als met leden van het daarbij betrok ken polderbestuur leidden tot geen resultaten. En verder lezen we Onder meer bereikte onze commissie twee klachten over privaten, waarvan den in de Gorzen. Daar bet te verwachten is, dat in dat gedeelte der stad zich analoge gevallen meer malen zullen voordoen, meenen wij dit geval eenigszins uitvoerig te moeten toelichten. Daar toch vindt men éen privaat dat dienst doet voor de bewoners van meerdere huizen. Die huizen, oorspronkelijk gebouwd door éen eigenaar, zijn in het bezit van een gemeen schappelijk privaat, dat niet te bereiken is dan door de open lucht. Zoolang nu die huizen resp. huisjes aan éen eigenaar blijven behoo- ren, kan zulk een privaat behoorlijk onder houden worden. Geheel anders wordt de toe stand echter, wanneer na verloop van tijd die huisjes van eigenaar verwisselen dan komen toestanden voor zooals in het onderhavige ge val, .waar zeven huisjes aan vijf eigenaars be- hooren. Is er nu slecht éen eigenaar onder die vijf die onwillig is mede te dragen tot het onder houd van het gemeenschappelijk privaat (dus gemeenschappelijk eigendom van de vijf eige naren der woningen) dan treedt een toestand in van ergerlijk verval, terwijl wanneer zulke privaten in beerputten uitkomen, de toestand, waarin die putten verkeeren kunnen, een ge vaar voor de bewoners dier huisjes kan wor den. De commissie meende in beide gevallen te moeten trachten door persoonlijke bemoei ingen den vervallen toestand te doen verbe teren, waarin zij slaagde. Hetgeen in het verslag over de nijverheid voorkomt, werd door ons reeds eeeigen tijd geleden medegedeeld. (Slot.) Door den minister van financiën zijn be noemd tot experts voor de invoerrechtende heeren J. J. Kreling, M. Sanson, G. A. Jacobs en J. M. Scheller, te Rotterdam; A. J."Wil ling, J. Bekker, J. de Graan, J. M. Kiinten L. C. C. Wol fg ra mm, te Amsterdam; II. Koppel Jr., L. Lansberg, K. E. M. van Wa- veren, J. A. van der Kolk en F. O. II. Swertz te 's-Gravenhage, en A. Meijer H.Cz. te Nieuwer-Amstel. Bij koninklijk besluit is aan den brigadier der kon. marechaussee J. deu Dekker, van de 2e divisie, standplaats Simpelveld, eene be looning van f 100 toegekend, wegens zijn onderzoekingen in zake den moord op den persoon van Pelzer. De heer Dionys Gillet is erkend en toege laten als consul-generaal van Duitschland te Amsterdam, voor het koninkrijk der Neder landen. (Herhaald wegens onjuiste naam- spelling in de St.-Ct.) Met 1 Januari 1896 zullen de strafregisters (casiers judiciaires en anthropometrische sig- nalementskaarten) hier te lande worden inge voerd. De kosten der invoering zijn geraamd op f4313. Volgens het N. v. N. zullen de Koning innen Dinsdag of Donderdag der volgende week de tentoonstelling te Amsterdam be zoeken. Bij het regiment grenadiers en jagers wordt thans, meldt het Ilaaqsclta Dagblad, een proef genomen met een nieuw model voertuig tot het overbrengen van patronen. Het heeft den naam van patroonwiel en kan 4000 patronen bevatten. Tevens is er gelegen heid om de wapens en de uitrusting van de twee man, die liet swiel" vervoeren, er aan te bevestigen. Het patroonwiel is een uitvinding van den gepensionneerden generaal-majoor Kromhout Van de 57 jongelieden, die zich hebben aangemeld voor het toelatings-examen tot het reserve-kader, dat den 12n dezer in ver schillende garnizoensplaatsen werd afgenomen, hebben 3 niet voldaan. De overigen verwier ven een bewijs B, dat hen in staat stelt, reeds dadelijk, of eerlang, eene verbintenis als vrijwilligers voor het reserve-kader te sluiten. Zij toch, dief nog ongeoefend waren in de behandeling van het geweer, moeten, alvorens tot zoodanige verbintenis te kunnen worden toegelaten, aanvullings-examens in den wapenhandel afleggen. Het Handelsblad verneemt, dat de Neder- Iandsche Bell-Telephoonmaatschappij dezer dagen een voorstel omtrent de exploitatie van de telephoon te Rotterdam bij het ge meentebestuur aldaar zal indienen. De abonne mentsprijs zou goedkooper zijn dan indien de voorstellen omtrent gemeentelijke exploitatie worden aangenomen. In de Rijnhaven te Rotterdam is op een Engelsch schip de ketting van een bak met 4000 kilo ijzererts gebroken. Een bootwerker werd verpletterd. De toestand van mej. de wed. J. J, Koore mans, slachtoffer van den biand aan het Haagsche Veer te Rotterdam, is hoogst ernstig; de toestand der twee kinderen is bevredigend. 1 V J d t b bi n

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2