S PO UT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Koloniën. Uit Den Haag wordt aan de 29. B. Ct. gemeld "Van een milden gever, die nadrukkelijk als voorwaarde stelde dat zijn naam geheim 'moest blijven, is de aanzienlijke gift van f10,000 ontvangen ten behoeve van het nationaal fonds tot ondersleuning van de nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch- Indië gevallen militairen, met het verzoek van die som zooveel mogelijk ondersteuning ta verleenen aan O.-I. militairen, door den vijand verminkt, daar de bedoeling van den gever was persoonlijken moed en doodsver achting bij den soldaat op te wekken". Omtrent het vergaan van de logger M A 31 wordt uit Maassluis gemeld 7 Mei LI. vertrok deze logger, genaamd Rotterdam, schipper H. de -Vos, naar zee ter baring- en beugvaart, met eene bemanning van 13 koppen, waarvan 1 woonachtig te Ter Heide, 1 te 's-Gravenzande, 1 jongen te Oostvoorne, 1 jongen van Rotterdam en de overigea van Maassluis. Sedert eenigen tijd maakte men zich zeer ongerust over het uitblijven van dit vaartuig. Thans echter heeft men zekerheid van het verongelukken van den logger, daar volgens mededeeling van den schipper De Ligt van den Vlaardingschen logger Maria op 16 Mei ter hoogte van Doggersbank deze zelf, 2 bommen en de Botterdam door een geweldige grondzee werden overvallen. Van de Maria werd alles aan dek weggespoeld, de bommen bleven behouden, doch de Botterdam werd niet meer gezien. Door dit onheil wordt onze haven zwaar getroffen, want 5 weduwen en 17 weezen blijven achter. De betrokken reederij heeft aanvankelijk op flinke wijze de nagelatenen gesteundeene uitkeering, echter niet groot, uit het visschers- fonds zal plaats hebben, doch by zulk een groot onheil kan slechts de algemeene lief dadigheid afdoend helpen. Maandagnacht moeten een of meer onbe kenden zich, door opschuiving van een raain, toegang hebben verschaft tot de woning van den loodgieter Seyiïert te Zvvijndrecht en daar, nog wel uit de kamer grenzende aan die waar het gezin sliep, een bedrag van 5- a 600 gulden, benevens een zilveren horloge en gouden horlogeketting en een ring hebben ontvreemd. Dinsdag is door de gemeentelijke politie een onderzoek ingesteld, terwijl gis teren de justitie uit Dordrecht zich naar Zwijndrecht heeft begeven. De uitslag daar van is nog niet bekend. Dat de dader uitstekend met de lokaliteit en de bergplaats van het geld bekend was, kan wel daaruit blijken, dat eene in de kamer staande secretaire onaangeroerd is gelaten eri alleen een kleiner kastje met een val- schen sleutel werd geopend. ^Opmerking verdient nog dat de bewoners 's ochtends bij liet ontwaken een paar uren later dan gewoonlijk, de lamp, welke zij bij het naar bed gaan hadden uitgeblazen, bran dende vonden. {Bord. Ct.) Uit Groningen wordt gemeid Het is opmerkelijk, hoeveel personen er in do laatste dagen wegens dronkenschap opge bracht wordenin de laatste vier-en-twintig uur niet minder dan 12. Te Winschoten is afgebrand het huis van den gepensionneerden opperwachtmeester der artillerie A. E. W,, die daarna gearresteerd is. Hij moet reeds bekend hebben den brand te hebben gesticht. Naar wij vernemen is de bekende firma Draisrna van Valkenburg te Leeuwarden, voor bare inzending levertraan, wederom met goud bekroond; nu op de wereldtentoonstelling te Amsterdam^ Te Oranjedorp (Dr.) is de behuizinge van den heer C. Smit geheel in asch gelegd. Iemand, die verdacht wordt den brand gesticht te hebben, is gearresteerd. Men meldt uit Nijmegen aan de 29. B. Ct. Bij het vertrek van een pleiziertrein uit Friesland geraakte gisteravond een conducteur onder den trein. De beide beenen werden hem afgereden. Hij is opgenomen in het R.-k. zie kenhuis. De ongelukkige, die te Groningen woont, is huisvader met 9 kinderen. Voor den pleiziertrein, die heden loopt van Vlissingen en'andere Zeeuwsche stations naar Nijmegen en Arnhem, zijn te Middelburg 347 kaarten genomen, 281 naar Arnhem en 66 naar Nijmegen. Te Vlissingen werden 137 kaarten genomen, 9S naar Arnhem en 39 naar Nijmegen. Een ingezetene van Borsele ontving, door tusschenkornst van den burgemeester, eene tegemoetkoming van f 20 van H. M. de Koningin-Regentes, tot het aankoopen van kramerij, om in zijn onderhoud te kunnen voorzien, daar hij wegens lichaamsgebrek niet meer in staat is veldarbeid te verrichten. Onder Axel is eene vrouw gestorven aan bloedvergiftiging. Zij had een doorntje in den vinger gekregen en verwijderde dit door mid del van een speld. De vinger geraakte aan liet zweren, pappen hielp niet en geneeskundige hulp vermocht de patiente niet te redden. Te Langezwaag is Dinsdagmorgen een arbeider, die met een zeis over den arm naar het land ging, door den bliksem getroffen en gedood. De stoomboot Heemstra, Dinsdag te Hariin- gen van Amsterdam aangekomen, werd dien ochtend circa 10 uur, stoomende tusschen Hoorn en Marken, door den bliksem getroffen. Een der stengestaggen van gegalvaniseerd ijzerdraad werd op verscheidene plaatsen van- eengereten en gloeiend gemaakt, terwijl her kompas geheel onbruikbaar werd. Alle opva renden kwamen met den schrik vrij. Door de circa 40 passagiex-s wordt de kalme houding van den kapitein en de overige bemanning der Heemstra ten zeerste geroemd. Bij Nijmegen is de bliksem in een huis geslagen. Het huis verbrandde. Eene som van f360 aan bankpapier ging daarbij verloren. Te Kerk-Driel sloeg de bliksem in den toren en kerk der Hervormde gemeente. Hoe wel daardoor geen brand ontstond, is de schade aan den toreu zoowel in-als uitwendig nogal aanmerkelijkdie aan de kerk bepaalt zich slechts tot beschadiging van liet dak en een steunpilaar. Ook de toren der R.-k. kerk aldaar werd door den bliksem getroffen, doch dit had slechts een kleine uitwendige beschadiging ten gevolge. Te Os werd Dinsdagochtend de boerenhoeve de Witte Hoef", toebehoorende aan den heer S. v. d. Bergh, door den bliksem getroffen; zij is tot den grond toe afgebrand. Te Hatert sloeg de bliksem in de hofstede van Engelaar, die spoedig in lichterlaaie stond. In korten tijd waren huis en inboedel door de vlammen vernield. Een en ander was ver zekerd. Te Wijehen werd de woning van den ge meente-ontvanger, den heer Klein, door het hemelvuur getroffen, waardoor een begin van brand ontstond. Even daarna sloeg de blik sem in het woonhuis van G. Ariëns aldaar. Hier werd nogal schade aangericht, doch er ontstond geen brand. Verder sloeg de bliksem door een openstaand venster in de eetzaal van het hotel rde la Promenade" aan den Ubbergschen weg, zon der daar schade te hebben aangericht. Te Oud-Avereest is zekere R. Z. in het veld, waar hij werkzaam was, dood gevonden, naar men zegt, getroffen door den bliksem. De woning van den landbouwer Camwaert te Cliuge, is door den bliksem getroffen. Plotseling stond de boerderij in lichterlaaie. Alles verbranddeslechts 1 paard kon met groote moeite gered worden. 's-GrnvenJiage. De feestviering, die ter eere van den verjaardag van Koningin. Wil- helmina op het Kurhaus te Scheveningen wordt voorbereid, zal worden opgeluisterd door de uitvoering van eene kindersymphonie. Een 40tal kinderen van geabonneerden hebben die symphonic reeds in studie genomen, daar het denkbeeld van den directeur-generaal, den heer Goldbeck, om op die wijze iets eigen aardigs op dezen feestdag te doen hooien, bij de ouders zeer gunstig werd ontvangen. Assen. Men verneemt, dat het plan be staat, dat bij het aanstaande bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan de provincie Drente HH. MM. ook een bezoek zullen brengen aan Willemsoord en de daar gevestigde kolo niën der Maatschappij van weldadigheid, waarvan H. M» de Koningin-Regentes be schermvrouwe is. Ook wijlen Z. M. Willem III bezocht deze koloniën. UB.) Voor den grooten kolfvvedstrijd van den Neder- landschen Kolfbond, op 8, 9 en 10 September as. te Koog a/d Zaan te houden, zijn zeven medailles beschikbaar gesteld, n.l. vijf door den bond en twee door H. M. de Koningin-Regentes. Voor den internationalen biljartwedstrijd, te houden in een dor gebouwen der wereld tentoonstelling te Amsterdam, op 27 en 28 dezer, zijn reeds inschrijvingen ingekomen van de voornaamste Ilollandsche en Belgische spelers. Van 16 tot 21 Sept. a. s. zal te Leiden het derde internationale zoölogische congres gehou den worden. Be Iiöln, Ztg. weet mede te dee- len dat de Koningin-Regentes het bescherm vrouwschap over dit congres heeft aanvaard en dat over de 300 geleerden uit bijna alle staten van Europa, uit Azië, Afrika en Amerika toezegging hebben gedaan, het congres bij te wonen. Falbs weervoorspellingen Van 25 tot 27 Juli Het weer blijft eenigs- zins koel. Onweer en regen nemen weer af. Bij den aanleg van het Noord-Oastzeekanaal kwamen in het geheel 188-4 ongevallen voor. Hiervan waren 1165 van zeer geringe beteeke- nis, 629 hadden verminkingen en 90 den dood ten gevolge. Onder de laatste werden er 39 door machines teweeggebracht, 25 door verdrin king, 19 door instortingen en 7 door andere oorzaken. De kapper Ruffier te Parijs wiesch dezer da gen het haar eener dame met een antiseptisch waschmiddel, dat hij had uitgevonden, toen op eens het vocht, waarvan spiritus een voor naam bestanddeel was, vuur vatte door een lamp, welke op 12 decimeter afstands stond. De arme dame bekwam vreeselijke brand wonden en stierf den volgenden morgen, na hevige pijnen. De kapper is thans door de correctioneele rechtbank veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. Do Fransche lnchtreiziger Berson heeft met een luchtballon de grootste hoogte bereikt, waarop de mensch tot nu toe geleefd heeft. Op 6000 SI hoogte, bij een temperatuur van 25.5° C. was hij zeer wel, alleen was hij eenigszins vermoeid en had bij wat hartkloppingen. Op 7500 M begon hij uit stalen cylinders zuurstof in te ademen. Op 8400 SI was hij korten tijd bewusteloos. Op 8700 SI bij 30.8° C. was hij geheel normaal, terwijl hij iedere seconde zuurstof inademde. Toen hij 9100 SI bereikt had, was zijn ballast cp, maar hij meent dat hij gerust nog 1000 SI hooger had kunnen stijgen. Volgens de New-York Herald hebben in Spring Valley (Illinois) driehonderd mijnwerkers aan geboden vrijwillig in slavernij te leven, indien hun werd gegarandeerd wat zij voor zich en hunne gezinnen noodig haddenwoningen, brand stof, voedsel en goede kleeding. Onder hen zijn de beste mijnwerkers op de plaats, die werken willen zonder een cent loon en zich daartoe willen verbinden per contract. Zij beweren, dat zij door de lage loonen anders tot werkstaking gedwongen zullen worden. Hun toestand, zeggen zij, was nog minder dan die van slaven, zoodat zij er niet op achteruitgaan, indien zij werkelijk slaven worden en dan voldoende verzorging krijgen. In Amerika zijn bij de marine proeven geno men met een nieuw procédé om het hout dat voor het inwendige van vaartuigen wordt ge bruikt, tegen het vuur bestand te maken. Slen zegt, dat deze proeven uitnemend geslaagd zijn. Verscheidene hotels te New-York hebben tegen woordig tuinen op het dak, waai heen men per lift gebracht wordt en waar men in lommerrijke prieeltjes alleilei ververschingeti kan gebruiken. Een nieuw hotel zal nu eerstdaags in zijn daktuin een wielerbaan openen. BataTin 24 Juni, Het Bat. Nbl. schrijft: »De benoeming van den luit. gen. J. A. Vetter tot legercommandant komt met als een verrassing. Er werd in den laatster: tijd, nu de benoeming zoolang uitbleef, veel over gesproken, en vrij algemeen was men van oordeel, dat in Nederland pogingen zouden gedaan worden, den generaal over te halen liet legercommando op zich te nemen. Zoo door deze benoeming de anciennïteits- kwestie onder de generaals is opgelost, zoo het leger in genei aal Vetter een llink en humaan chef krijgt, door en door met de nooden en behoeften bekend een andere vraag is, of voor generaal Vetter zelf deze benoeming een felicitatie waard is. Hooger rang. hooger onderscheiding, meer roem en eer, dan hem reeds ten deel viel, kan liij met het legercommando niet oogsten. En het beetje meer pensioen is voor iemand ais generaal Vetter buiten overweging. Wat hij veilie.-t, zijn eenige levensjaren meer in dienst dooi gebracht, met de kans daarna minder glorierijk heen te gaan, dan nu is geschied. En daar genei aal Vetter, als een verstandig man, dat al!e= vseet en inziet, moet het, dunkt ons, alleen het nadrukkelijk vei langen zijn van II. M. de Koningin, dat hem heeft deen besluiten zich met het legercommando te belasten." De Soerabeja Courant meldt, dat mr. W. F. Schimmel benoemd is tot hoofd-redacteur van dat blad. In het Soer. Ilhld. leest men Met zeki'llleid kunnen wij mededeelen, dat de Javasche Bank besloten is tot de uitgifte van nieuwe bankbiljetten en in verband daarmede intrekking en verwisseling der oude. Van de vervaardigers der valsche biljetten van flOOO,, waarvan een kongsee van gefortuneerde Chineezen werd verdacht, is nog ge>>n spoor ontdekt, hoewel een premie van f 25,000 daarvoor beschikbaar was gesteld, Eenige meerdere publiciteit, aan de üitloving dier hooge premie gegeven, zou ver moedelijk niet ongunstig zijn geweest voor het beoogde doei." Uit Soerabaja wordt bericht, dat de van Lombok geëvacueerde kapitein der infanterie Colenbrander, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, in het hospitaal aldaar is overleden. Uit Batavia wordt aan Da Locomotief ge schreven sNu telkens en telkens weder geruchten (zonder eenigen grond overigens) vernomen worden van een expeditie tegen Karang Asem, is het niet onaardig te weten, dat uit het onderzoek naar de oorzaken van het op Lombok gepleegde ver raad gebleken is, hoe Goesti Djilantik tot het laatste toe den overval heeft ontraden en in een vergadering van den vorst met zijn rijksgrooten zich o.a. aldus uitlieteen ei kan even goed tegen een steen gaan vechten als het Lombokscbe vorstenhuis tegen het Nederlandsche gouver nement." De Java-Bode schrijft In verband met de benoeming van den gene raal Vetter tot legercommandant verwachten sommigen dat generaal Segov gouverneur zal worden van Atjeh en Ondeihoorigheden, en dat het 9e bataljon van hier en een bataljon van Magelang met hem daarheen zullen gaan. De Bataviasche bladen geven verslagen van de plechtige uitreiking der Lombokdecoraties op 21 Juni door den Gouverneur-Geneiaal, op het Waterlooplein.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3