De Herstemt! ng. 1C. li. DE GROOT. A". 1895. ondag 28 en Maandag 29 Juli. No. 8841. Eerste Blad. egenenyeertigste Jaargang. Wii aarzelen niet te verklaren, dat in langen tijd geen verkiezing of herstemming ons van zooveel belang is voorgekomen als die; welke zal beslissen, wie van de beide aftre dende raadsleden, de keeren M. C. M. DE GROOT en H. DIENSKE, zijn zetel als zoodanig zal behouden. We vinden het te betreuren, dat er drijfveeren en beweeggronden aanwezig zijn, waardoor de mogelijk heid ontstaat, dat, waar het den heer DE GROOT geldt, een herstemming noodig is. Daar is een raadslid aan de beurt van aftreding, dat men-vier jaar aan den arbeid heeft kunnen zien. «Aan den arbeid'', dat is in dit geval vol strekt geen spelen met woorden dat is waarheid. Reeds spoedig na zijn optreden bleek de heer DE GROOT zich van verschillende ge meente-aangelegenheden op de hoogte te hebben gesteld. Het reglement van orde, volgens hetwelk onze gemeenteraad thans werkt, is aan het optreden van den heer DE GROOT te danken. Dat ons belastingstelsel verbeterd werd, 't geschiedde mede op diens aandringen en met diens ijverige medewerking. Dat de Schiedamsche werkmans- soon nog geen voldoend vakonder wijs geniet, niemand die het meer betreurt dan de heer DE GROOT, die getoond heeft, dien kant uit te willen. En deze candidaat komt in her stemming We vertrouwen, dat velen, die op 16 dezer niet ter stembus opkwa men, thans hun verzuim zullen her stellen. We hopen, dat de Schiedamsche kiezers zullen toonen, dat ze een niet alledaagsche werkkracht, gepaard san een groote mate van verstande- :j ke ontwikkeling en een even groote mate van onafhankelijkheid, voor de behartiging der gemeentebelangen willen behoudendan zal met flinke 'erschifnt dagelijk?, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J ODÉ. meerderheid opnieuw zijn zetel als raadslid innemen de heer Binnenlandsclie Berichten. ciuimiï. iüOXSESiENTSPRiJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Atanderlijke nommers u f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVBBAU: It OTEKVTft&AT 7 0. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantM.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 27 Juli 1895. Jij kon. besluit is voor den tijd van drie jaar, met ingang van 1 Augustus 1895 be last met het gezondheidsonderzoek van sche- pen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 Stilno. 35) voor Schiedam dr. B. de Bruijn, aldaar; voor Vlaardingen dr. J. vroogd, aldaar; voor Maassluis W. van der Slarp, aldaar. r is sprake dat de Koninginnen voor nemens zijn, -n September a.s. een gedeelte der groote manoeuvres bij te wonen, welke om Amersfoort worden gehouden, en tegen woordig zullen zijn bij de revue. De gewone audiëntie van der, minister van j ustitie zal Dinsdag 30 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlaudsch< «iken heeft de volgende aanschrijving gericht '_jt de com missarissen der Koningin Aangezien herhaaldelijk klachten van be sturen van gemeenten bij mijn departement inkomen betiekkelijk het daarheen overbren gen uit den vreemde van arme Nederlanders, niet uit die gemeenten afkomstig, zal ik gaarne eene opgave van UHEd.gestr. ontvangen van de gemeenten uwer provincie, werwaarts inzonderheid die overbrenging gedurende de laatste vijfjaar plaats had, alsmede van het aantal der overgebrachten, die zich in die ge meenten met der woon vestigden. Tevens zal ik gaarne vernemen, of zij er onderstand genoten, en zoo ja, hoeveel die bedroeg. Uit den Precurseur (van Antwerpen) Wij vernemen van een Hollander, tijdelijk alhier vertoevende, dat men verleden Zondag te Rotterdam vlaggen heeft uitgestoken ter eere van de protectionistische Belgische wet, die de haven van Antwerpen heeft opge offerd aan haar groote concurrenten in Ne derland. Zonder commentaar". Onlangs maakten wij reeds de opmerking, dat het lang duurt eer de Nederlandsche regeering de verdienste van uitnemende be oefenaars van wetenschap of kunst erkent. Ook nu weder moest Richard Hol zeventig jaar worden vóór dat hem de Nederlandsche Leeuw ten deel viel. Men zou bijna zeggen, dat onze regeering meer aan een hoogen leeftijd dan aan het talent hecht. ArnhCt.) De commandant van Hr. Ms. Polfijn, be last met het politietoezicht op de Noordzee, heeft een aantal reeders en visschersgezinnen te Scheveningen aan zicli verplicht met de opgave van de bomschuiten en de loggers, welke door hem op 20 en 21 Juli j.I. werden gepraaid. Ook heeft hij aan den waterschout te Scheveningen opgegeven den staat van vangst van de door hem gepraaide schepen; de waterschout heeft daaidoor vele be»angheb- benden van het een en ander in kennis kun nen stellen. Door de Polfijn is ook een visscher opge nomen, die geneeskundige hulp behoefde; deze is aan boord van het politieschip lief derijk verpleegd. YVenschelijk zou het zijn, dat ook de com mandanten van de beide andere politieschepen dit voorbeeld volgden. Voor de t'isschersge- zinnen is het van belang te vernemen, vooral na een storm, of de visschersschepen nog zijn gezien. Het Alg. PU. verneemt dat de II. IJ. S. M. proeven gaat nemen met de verlichting van waggons! door middel van acetyleenlicht. Dit is zeker voorioopig een dei beste aan wendingen van het nieuwe licht, zegt het blad. Voor algeheele vervanging van het gas is de prijs nog niet genoeg gedaald, maar juist op die plaatsen, waar men of beperkt is in de ruimte (bij treinverh'chting, vuurtoiens en lichtboeien) óf bezwaailijk de kosten van een gasfabriek kan dragen (bij villa's en fabrieken en ook op schepen) zal het acetyleen wellicht reeds nu goede diensten bewijzen door de een voudige installatie en de groote liclitkracht. De firma Lissone heeft hare werkzaamheden uitgebreid. Zij tracht n.l. thans ook buitenlan ders naar Nederland te voeren. Haar eerste poging is met den besten uitslag bekroond. Een aantal Oostenrijkers want inet Oosten rijk vangt de firma aan hebben met Lissone een reis door het schoonste gedeelte van ons land gemaakt. Dankbaar en hoogst voldaan hebben allen het land weder verlaten. In het bijzonder roemeu zij de stoombootvaalt van Nijmegen naar Rotterdam, het bezoek aan Den Haag, Scheveningen, Delft, Haarlem, Leiden, Amsterdam, Zaandam, Marken enz. Het ver blijf in hotels als nKeizer Karei" te Nijmegen waar onlangs de Koninginnen logeerden »IIötel des Indes" te 's-Graveuhage, v. d. Berg (het oude) te Haarlem en het Amstel- iiotel te Amsterdam, hebben hun een goeden dunk van hel hotelwezen in Nederland gegeven. Spoedig komt een nieuw gezelschap voor name Oostenrijkers door de goede zorgen van de firma Lissone weder ons land bezoeken. (N. v. d. P.) Vijfhonderd gulden belooning is uitgeloofd voor dengene die, ter beoordeeling van den commissaris van politie in de Witte-de-With- straat, voldoende inlichtingen kan verschaffen betreffende den gepleegden diefstal ten huize van den heer Joh. Van Wotki Stationsweg No, 2 te Rotterdam. e Rotterdam op het Steiger woont de bierhuishoudster de wed. Jelkman, wier zoon j ubertus als tweede kok aan boord van het ss. Maasdam, kapitein Potjer, van de N. A. S. M., heeft gevaren. mtrent hetgeen dien kok is wedervaren op zijn reis deelt The Observer, in Amerika verschijnend, het volgende mee, 't geen door Pe (anti-rev.) Nederlander daaraan ontleend is. »Het lijk van Hubertus Jelkman, oud 25 jaar, ligt op het oogenblik te New-York in de morgue met niet minder dan 30 sneden op het lichaam zichtbaar. Hij moet aan boord van genoemd stoomschip op een barbaarsche, voor onze eeuw van beschaving ongelooflijke wijze mishandeld zijn. De New-Yorksche politie heeft een onderzoek ingesteld. Hubert Jelkman was te Rotterdam aan boord gegaan en had reeds dadelijk geklaagd over hoofdpijn. Toen hij twee dagen op zee was, werd hij gekweld door veilamming aan de rechterzijde, zoodat hij niet kon loopen. De scheepsdokter C. Byering zeide echter, dat hij niet ziek was en evengoed in staat te werken als een ander, waarop Jelkman gelast werd dienst te doen. De man viel bij het opstaan uit zijn bed, doch kwam weder op het dek, De dokter gaf hem toen een ge neesmiddel, doch J. wantiouwde dit, maar nam het op aanraden. Toen hij een volgenden dag weder op het dek was gevallen, vroeg de dokter of hij nog niet dood was. Hij werd toen aan zijn lot over gelaten en kreeg geen voeding dan hetgeen de kok hem achterbaks wist te gevendaarbij was hij zoo vervuild, dat niemand hem durfde naderen. Te New-York aangekomen, kwam dr. Schoemaker aan boord en deze vond hem bijna dood. Terwijl hij in zijn hut was, kwam de scheepsdokter en vroeg wat hij daar moest doen. Hij antwoordde, dat hij een vriend was van Jelkman, waarop de scheeps dokter hem beleefd verzocht heen te gaan, de deur sloot en dr. Schoemaker buiten liet staan. De kok, die het geheele verhaal aan de Observer mededeelde, zegt, dat de Maasdam Zaterdag in de haven kwam en dat de man van dien tijd tot Dinsdag in het vuil lag, waarop hij naar den kapitein ging en hem vroeg er zorg voor te dragen. De dokter heeft gezegd, dat de man niet ziek is en dus betee- kent dat niets", antwoordde de kapitein. De kapitein weigerde ook, dat iemand den zieke zou oppassen. Des Dinsdags viel de man tot driemaal toe uit zijn kooide kapitein had echter de deur afgesloten, hoewel het een ondraaglijke hitte was. Jelkman beproefde te vergeefs de deur, door er met zijn lichaam tegen aan te vallen, te openen, waardoor hij ten slotte, met wonden overdekt, bloedend op den vloer viel.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1