A0. 1895. E )onderdag 1 Augustus. N°. 8843. KENNISGEVING. 1ST egene nyeertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeYee T. odé. Buitenlandsclie Berichten. SHIED i CO ilANT. f 1.85. - 2.50. - 0.10. HVBBACi B#fBKÏTBA/if 7 0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, aftredende in 1901, den 30n Juli 1895 zijn ingeleverd. Op lieden den éenendertigsten Juli 1800 vijf en negentig, in de gemeente Schiedam, is door het bureau wm stemopneming in de eerste afdeeling (hoofd bureau) in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens ten negen ure. Het bureau is samengesteld uit den heer GERRIT VISSER Bz., loco-Burgemeester, Voorzitter, en de heeren JACOBUS HOEK en jEGIDIUS ELZEVIER BOJl, leden van den gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel de stembussen, bij hem den dertigsten Juli 1800 vijf en negentig overgebracht uit de eerste afdeeling (hoofdbureau) en uit de tweede afdeeling (onderbureau). De zegels der bussen worden onderzocht en be vonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtervolgens geopend en be vonden duizend vier en vijftig stembriefjes te be vatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn éen grooter dan het getal dier kiezers, veroor zaakt door het deelnemen aan de verkiezing door éen niet-kiesgerechtigde. Nadat de briefjes zijn ondereengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard achttien briefjes, alszeventien die niet waren ingevuld en éen dat het in art. 37 der kieswet bedoelde zegel iniste. Het getal der geldig uitgebrachte stemmen is mitsdien geweestDuizend zes en dertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren II. Dienske 514 stemmen. SI. C. M. de Groot 522 Heeft alzoo de moeste stemmen verkregen de lieer M. C. M. de Groot. En is, wijl het deelnemen aan de verkiezing door éen persoon die geen kiezer is, niet van invloed heeft kunnen zijn op de verkregen meeiderheid, verkozen tot lid van den gemeenteraad van Schiedam, de heer MICHAEL COENRADUS MARIA DE GROOT. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebiacht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den Sisten Juli 1895. VISSER, Voorzitter. JACs. HOEK, 1 I zE. ELZEVIER DOM, l Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art. 69 der wet van 4 Juli 1850 (staatsblad no. 37) Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal van de op den 30sten dezer plaats gehad hebbende herstemming ter ver kiezing van een lid van den gemeenteraadter inzage zijn nedergelegd op de secretarie, en dat afschriften daarvan zijn aangeplakt aan het raad huis. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, don 31sten Juli 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, L.-B. De secretaris, VERN'ÉDE. f fi 1 S E B IJ E. Van de verkiezingen voor de departemen tale raden zijn er thans 1425 bekend. Geko zen zijn 828 republikeinen, 155 radicalen, 12 socialisten, 62 ralliés en 232 van de rechter zijde; er moeten 136 herstemmingen gebeu ren. De winst der republikeinen is nu 105. van 18 departementen is de uitslag der ver kiezingen nog niet bekend. Naar aanleiding van hetgeen in den laatsten tijd geschreven is over het bestaan van een Fransch-Russisch verbond had een correspon dent van de Parijsche Herald een onderhoud met een Duitsch cavalerie-generaal. Deze zeide: »Als er werkelijk een verdrag bestaat, waarbij Rusland zich verbindt Frankrijk onder alle omstandigheden te helpen, zal de vrede in Europa niet lang duren, maar zullen wij spoedig opnieuw oorlog met Frankrijk heb ben". De Times verneemt uit Antananarivo De regeering voert heimelijk vredesonderhande lingen, maar openlijk trekt zij de troepen samen en beweert zij, er op voorbereid te zijn, de Fransehen tot liet uiterste te bestrij den. De regeeiing vreest voor revolutie. De stemming van het volk wordt den Europeanen steeds vijandelijker. De Engelsche consul- generaal heeft zijnen landgenooten aangeraden heen te gaan. Reeds heeft een priester het volk tot het vermoorden der Engelschen aan gezet. Hoewel de werkstaking der koleumynwer- kers te Ottricourt (Pas-de-Calais) nog voort duurt, meent men toch, dat men spoedig met het bestuur der maatschappij tet overeenstem ming zal geraken. DUITSCKLAND. Keizer Wilhelm gaat Zondag naar Enge land, en zal tot 16 Augustus daar blijven. De Bondsraad heeft de volkstelling bepaald op Maandag 2 December. De prinses Friedrich van Anhalt, geboren prinses van Hessen-Kassei, is Zondag in 81- jarigen ouderdom op haar slot Iloher.burg overleden. B E L G 1 E. De synode der protestantsche kerken in België, waaronder ook de Duitsch-protestant- sciie gemeenten ressorteeren, heeft aan de Kamer een adres gezonden, waarin, op grond van de bij de grondwet gewaarborgde vrijheid van godsdienst, geprotesteerd wordt tegen de bepaling der schoolwet, b<''diende het ver plichte godsdienstonderwijs de volksscholen. ENGELAND. De regeering heeft zich reeds bezigge houden met de bespreking van enkele vraag stukken, die met de vernieuwing van het Parlement in verband slaan. Daaronder be hoort de vraag of de voorzitter, de heer Gully, opnieuw gekozen zal worden, dan wel of een conservatieve of unionistische candidaat voor het voorzitterschap zal worden gesteld. De gewoonte wil, dat de speaker behouden blijft, •-ook al treedt eene nieuwe regeering opdoch ditmaal hebben de conservatieven zich bij de verkiezing van den speaker eene besliste uit zondering voorbehouden. Van conservatieve zijde wordt James Lowther genoemd als can didaat voor het speakerscliap. Het nieuwe Parlement zal den 12n Augus tus geopend worden met eene korte bood schap der Koningin, waarin H, M. het Huis zal verzoeken de gelden voor de staatshuis houding toe te staan. De mededeeling van het regeeringsprogram zal verschoven worden tot aan de opening der gewone zitting in 1896. De Times verneemt uit ZanzibarDe Engelschen vonden Garzi ontruimd. De stam men van Mymie .zijn alle in opstand. Men vreest, dat de stammen aan de kust mede zullen doen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Gelijk te verwachten was, is ook de heer Thome niet geslaagd in de vorming van een Noorveegsch coalitie-ministerie. De radicale elementen, door hem voorgedragen, moeten niet naar 's konings smaak zijn geweest. Dezer dagen wordt nu eene Zweedsch- Noorsche ministerraad gehouden. De oorzaak van het mislukken der pogin gen van den staatsraad Thorn om in Noor wegen een nieuw ministerie te vormen blijkt te zijn de weigering des konings om den aanvoerder der radicale partij, Engellmrdt, tot Noorsch minister bij de Zweedsche regee ring te benoemen. De meerderheid in het Storthing had dien eisch gesteld als voor waarde barer medewerkingnu de koning daartoe niet geneigd was, heeft de linkerzijde hare medewerking geweigerd en legde de heer Thorn zijne opdracht neer. Tot dekking van de rente eri aflossing der geldleening van '12 millioen kronen voor de uitbreiding der vloot alsmede voor verdere uitgaven ten behoeve der landverdediging heeft het Storthing besloten de inkomsten belasting te verhoogen met 1 pCt. voor in komens van 5000 tot 10,000 en met 2 pCt. voor die boven 10,000 kronen. Een post van 10,000 kronen voor tafelgeld van de Noorsche ministers te Stockholm werd met 59 tegen 55 stemmen verworpen. Het Noorweegsehe Storthing stelde 14 mil lioen kronen beschikbaar voor de uitbreiding der zeemacht. De bekende schrijver Björnstjerne Bji rnson behandelt andermaal in een welsprekend be toog in het Deensche blad Folitiken de kwestie tusschen Noorwegen en Zweden. Noorwegen, zegt hij, begeert eene oplossing door het volkengericht, Zweden rust zich ten strijd. Hij wenscht, dat dit hekend worde, en hoopt, dat de leden van den vredebond Noor wegen zullen steunen en een vreedzame oplossing van den strijd bewerken. RUSLAND. Teneinde de kolonisatie van het Amoer- gebied te bevorderen en tevens de grens tusschen Siberië en China te bewaken, heeft de regeering aan Kozakken, die zich daar met hun gezin willen vestigen, een uitgestrekt stuk bouwland, benevens een geldelijk voor schot voor langen tijd, vrijdom van belastingen voor drie jaar en vrijstelling van den mili tairen dienst voor vijf jaar toegezegd. Nog in den loop van dit jaar zal een troep van 375 Donsche Kozakken op die gunstige voorwaar den derwaarts vertrekken. ÜOSTENRIJ K-II O N G A R IJ E. De Oostenryksche premier, Goluchowski, is naar Isehl vertrokken, om een onderhoud te hebben met den keizer. Oogenseliijnlijk staat deze reis in verband met het bezoek, een paar dagen geleden door den Duitschen rijks kanselier aan keizer Frans Jozef gebracht. ITALIË. Bij de behandeling der begrooting van binneniandsche zaken hebben de leden der uiterste linkerzijde gisteren de vergaderzaal verlaten, weigerend aan de beraadslaging over die begrooting deel te nemen, omdat de Kamer harerzijds geweigerd beeft naar aanleiding der interpellation over de verkiezingen te be raadslagen. Crispi verdedigde in eene uitvoe rige rede de politiek der regeering, welke het land heeft goedgekeurd door de verkie zingen. Hij bezwoer de meerderheid eensge zind te blijven. De Kamer heeft daarna met bijna alge- meene stemmen eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. SPANJE. De ministerraad heeft den minister van oorlog gemachtigd Spaansche Mausergeweren en patronen te koopen voor de troepen, die naar Cuba gaan. Uit Havana is naar Madrid bericht gezon den van eene overwinning der Spaansche troepenof hiervan zal gezegd worden dat het overdreven of verzonnen is, zullen wo moeten afwachten. Kolonel Zamora zou, in vereeniging met de colonne van kolonel Uzuar, rden leider der separatisten Zayas bij Nueve Villas verslagen hebben. Van de Spaansche troepen zouden slechts éen man gewond en twee paarden gekwetst zijn; de vijand daaren tegen had 30 matt gedood of gewond. Martinez Campos heeft, volgens denzelfden berichtgever, Santiago verlaten naar Cienfuegos. B U L G A R IJ E. De Times verneemt uit SofiaDe moord op Stambouloff heeft de anti-Russische partij hereenigd. Nadat Pelkoff zijne aanspraken op het leiderschap had laten varen, is Grekoil' haar leider geworden. De partij heeft be sloten met de Radoslawofisten mee te gaan. De nieuwe partij beschikt in het Sobranje over veertig stemmen. De Standard verneemt uit Sofia Er komen hier nog aldoor overblijfselen van Macedoni sche benden aan.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1