Biniienlanflsohe Berichten. T K I IJ E. De berichten omtrent den toestand in Macedonië zijn weder zeer vaag. Het meest ■waarschijnlijk is dat de oproerige beweging grootendeels bedaard is, sedert Bulgarije haar niet meer heimelijk aanwakkert. Geheel is de orde natuurlijk nog niet teruggekeerd. In hét' stadje Melnik, nabij Nevokop, moet een gevecht geleverd zijn tusschen opstandelingen en eene afdeeling Turksche troepen, welke laatsten het stadje innamen nadat het tele graafkantoor en de Turksche wijk waren in brand gestoken. Het gerucht, dat de Turksche regeering twee legerkorpsen zal mobiel ver klaren, wordt evenwel officieel tegengespro ken. Alleen zijn 3300 man onder de wapenen geroepen om een garnizoen te leggen in de steden Seres, Drama, Nevokop en Melnik, die tot dusver geen bezetting hadden en aan aanvallen der oproerlingen blootstonden. Als bewijs dat de Bulgaarsche regeering slechts noode het hoofd van Mac> tonië heeft afgewend, kan wel dienen dat Zondag in de kathedraal te Sofia een lijkdienst is gehou den voor de in den jongsten strijd tegen de Turken gesneuvelde Bulgaarsche officieren, na afloop waarvan in het openbaar betoo gingen werden gehouden ten gunste der ver drukte broederen in Macedonië. Volgens geloofwaardige berichten uit Galatz, aldus wordt aan de Times gemeld, zijn een veertigtal Russische vrijwilligers, onder aan voering van Russische officieren, onlangs uit Galatz vertrokken naar Lom Palanka, onder voorwendsel naar de Macedonische grens te trekken, maar waarschijnlijk met het doel om te Sofia to blijven. De bende, bij welke zich eenige Bulgaren hadden aangesloten, werd echter in het noorden van Bulgarye gearres teerd. GRIEKENLAND. De Kamer heeft de begrooting goedge keurd met Hl stemmen tegen 1 ;de oppositie onthield zich van stemming. De koning is naar Aix-!es-8ains vertrokken tijdens zijne afwezigheid neemt de kroonprins het regentschap waar. Nadat de Kamer het wetsontwerp tot het nemen van maatregelen in het belang van den krentenhandel had verworpen nrfet 72 tegen 04 stemmen, heeft do minister president Delyannis een door hetn zelf uitge werkt wetsontwerp ingediend, waarmede iiij alle partijen hoopt tevreden te stellen. In dit ontwerp wordt het bestaande uitvoerrecht voor krenten verminderd met 4 drachmen per ton 480 KG) Als schadeloosstelling voor het verlies, dat de schatkist daardoor lijdt, moet bij eiken uitvoer 15 pCt. van de waar aan de regeering worden afgestaan. Deze achtergehouden ki enten zouden dan op'kosten der regeering in depots worden bewaard, en alleen ten dienste der wijn- fabricatie zou daarvan verkocht worden. Men heeft berekend, dat bij een jaailijkschen krenterioogst van gemiddeld 3021/3 millioen ton, deze verlaging van het uitvoerrecht de schatkist op een verlies vari 1,200,208 drach men komt te staan. Dit verlies zou echter door de 15 pCt. van de aclner te houden waar, ten bedrage van 45,382,000 ton, bij een verkoopsprijs van slechts 40 drachmen per ton, niet alleen volkomen gedekt worden, maar nog een overschot van 605,072 drach men opleveren, waarvan de depot- en andere onkosten konden bestreden worden. Deze wet zou voorloopig voor éen jaar, tot 27 Augustus 1890, in werking treden. Terwijl dit ontwerp door een deel der Kamer met groote ingenomenheid is ontvangen, hebben de afgevaardigden van Aegion, Korinthe en Zante het krachtig bestreden. Het ontwerp is reeds in tweede lezing met kleine wijzigin gen aangenomen. AMERIKA. De wetgevende vergadering van Victoria heeft het invoerrecht op alcohol tot 12 shilling per gallon verlaagd. De president van de Kamer van koop handel van New-York, Stern, is te Kissingen met zjjne familie. Toen zjjn zoon, die nog geen vjjftien jaar oud is, op een publieke plaats mee wilde doen aan den dans, werd hem dit door de politie verboden »Iiij was te jong". De vader protesteerde wat heftig hiertegen, en werd gearresteerd. Later is de Amerikaan losgelaten, doch onder voorwaarde dat hij zijn hotel niet mocht verlaten. Deze geschiedenis heeft een internationale beteekenis gekregen. De minister Olney seinde Zaterdagavond aan don gezant der Vereenigde Staten te Berlijn dat de onmiddellijke en onvoorwaardelijke invrijheidstelling van den voorzitter der Newyorker Kamer van koop handel moest worden verlangd. Wat 'n dansje al niet uitwerkt 1 Te New-York hebben 20,000 kleermakers liet werk gestaakt. De werkstaking gaat uit van de sUnited Brotherhood of tailors". Al de stakers waren in dienst van de groote leveranciers. De vereeniging had zich er over beklaagd dat zij» zich niet aan de afspraak hielden van alléén leden der kleermakersvereeniging in dienst te nemen. De leveranciers ontkennen dit. De vereeniging eischt nieuwe voorwaarden daar enboven. AFRIKA. De Eerste Volksraad van Transvaal heeft een voorstel, dat een ernstig gevaar voor het nationale onderwijs kon worden, afgewezen. Het voorstel zag er onschuldig uit. Men wilde personen, die in omliggende staten het recht tot het geven van onderwijs hadden ver kregen, vrijstellen van een nieuw examen, in Transvaal af te leggen om daar onderwijs te mogen geven. Do verdedigers van het voorstel vonden dat billijk, en aan hun ziens wijze werd bij den raad door verzoekschriften met vele handteekeningen kracht bijgezet. De Eerste Volksraad was eciiter verstandiger, begreep, dat de onderwijzers uit de Kaap kolonie, gewoon alles in het Engelsch te onderwijzen, geen geschikte leeraren waren om voor eene klasse van Hollandsche kinde ren te staan, zonder dat zij door een aan- vullings-examen het tegenovergestelde hadden getoond, en verwierp het voorstel. Hoe weinig waarde men overigens aan verzoekschriften in Transvaal kan hechten, bleek nu weer. Een der leden maakte de vergadering er opmerkzaam op, dat op een der verzoekschriften een honderdtal namen voorkwamen, die blijkbaar door hoogstens vier verschillende menschen geschreven waren. De Times verneemt uit Kaapstad De Por- tugeezeu hebben Goengoenhatia een ultima tum gezonden. De regeeiing van Marokko heeft den be noemden vice-consul van Frankrijk te Fez erkend. Tot nu toe weigerde zij tot de offi- cieele erkenning der vreemde consulaten te Fez over te gaan. Het hof van assises te Algiers heeft Mo- hamed Nali-Amziam, die vijf jaar geleden de weduwe Raynaud vermoordde, en in Tunis zich schuilgehouden had, tot zijn verblyf door een zijner geloofsgenooten werd bekend gemaakt, ter dood veroordeeld. Offlcieele berichten. Bij kon. besluit is 1°. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de encyclopaedie der godgeleerdheid, de oud christelijke letterkunde en de uitlegging van het nieuwe testament, dr. J. M. S. Baljon, predikant te Almelo 2°. met ingang van den dag waarop de hoogleeraar dr. J. M, S. Baljon zijne lessen zal aanvangen en met wijziging in zooverre van het kon. besluit van 12 April 1888 de hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht, dr. H. G. Kleyn, ontheven van het geven van onderwijs in de encyclopaedie der godgeleerdheid en be last met het geven van onderwijs in de ge schiedenis der leerstellingen van den christe- lijken godsdienst. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur der staatsloterij H. van Goudoever, thans inspecteur der registratie en domeinen te 's-Gravenhage. SCHIEDAM, 31 Juli 1895. VIT8LAG der gisteren gehouden her stemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad. Aantal kiezers1227 Uitgebrachte stemmen1054 Van onwaarde18 Geldig uitgebrachte stemmen 1036 Gekozen de heer JU. C. M. de Groot met 522 stemmen. Op den heer H. Dienske werden 514 stemmen uitgebracht. (Reeds per bulletin, onmiddellijk na den ui/slag, aan onze lezers medegedeeld.) Wij verheugen ons over dezen uitslag, waardoor het bekwaamste raadslid zijn zetel behield, maar die ook de kracht der liberale partij tegen de kerkelijke fracties opnieuw heeft in 't licht gesteld. De voor 't minst onwaardige bestrijding der candidatuur van den heer De Groot door de Roomsch-katho- lieken en anti-revolutionnairen is niet weinig bevorderlijk geweest aan diens herkiezing. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 1 en die van den minister van marine op Vrijdag 2 Augustus niet plaats hebben. Mejuffrouw Betsy Perk heeft een schrijven gericht naan dames hoofd- en afdeelings-lie- stuurderessen vau Arbeid Adelt en Tessel- schade en de directrices der industriescholen voor meisjes." In dit schrijven draagt zij een plan voor om aan H, M. de Koningin bij hare kroning, over driejaar, als nationaal geschenk aan te bieden »een paleis of wereldmuseum van vrouwelijke kunst en kunstnijverheid." Mejuffrouw Perk was op die gedachte ge komen, bij het peinzen over de vraag hoe de vrouwelijke kunstnijverheid in ons land op te heffen was uit den lagen staat, waarin zij in vergelijking met den vreemde verkeert. Het bijeenbrengen in een museum van wat over de grenzen de vrouwen kunstigs gewerkt hebben tot leering der vaderlandsche vrouwen, zou daartoe kunnen leiden. Van de instem ming van H. M. de Koningin-Regentes, be schermvrouwe van Arbeid Adelt en Tessel- schade, houdt de ontwerpster zich overtuigd, en de jonge Koningin zou zich in geen paleis trotscher kunnen gevoelen, dan waar zij het middelpunt zou vormen van geheel de vrou wenwereld. Mejuffrouw Perk heeft al een geheel plan gereed. Vooreerst, het museum komt te Arn hem, waar een rijkskweekschool van onder wijzeressen is en een industrieschool voor meisjes; door vreemdelingen om hare schoone omstreken gezocht; hoofdstad eener provincie, middelpunt des lands; zetel van drie vrouwen- vereenigingen van kunstnijverheid; seindelijk, als woonplaats der ontwerpster." De hoofd commissie wordt gekozen uit Arnhemsche vrouwen en mannen en zetelt te Arnhem. Overal in den lande wordeu subcommissiën gevormd om, »van den stuiver van werkman of gezel, van naaister of dienstbode, tot den gulden of meer van klerken en patroons en hoogeren, van de modisten of mevrouwen", het kapitaal bijeen te brengen. Enz. In het museum zou dan o. a. komen: eene volledige serie kleederdrachten uit de geheele wereld; al wat vrouwen aan letterkunde, tooneel, muziek enz. vervaardigd hebbeneen portrettengalerij van uitstekende vrouwen uit uit alle tijden, ïware 't slechts in krijt", te verkrijgen door de hulp van sKunst en In tellect" eene verzameling schilder- en beeld houwwerken, desnoods in kopieën, van vrou wen. »Voeg er bij de goudwerkkunst, de kantwerkkunst, de houtwerkkunst, alles wat de textile kunst betreft en de overtuiging neemt toe dat er een ongewoon belangrijke collectie is bijeen te brengen. En dan no» de inzendingen uit Oost en AVest en niet te vergeten alles wat de vindingrijkheid, door dezen bijzonderen prikkel, zou kunnen voortbrengen in die drie jaren, daar de opge noemde punten slechts als punten van aan vang zijn aangewezen." Ten slotte dringt mej. Perk op spoedig han delen aan, en verzoekt haar naamkaartjes en briefkaarten te zenden als blijk van instem ming. Bij de Haagsclie politie is door een heer aangifte gedaan, dat hem Maandag op het perron van het Holl. spoorstation in Den Haag een portefeuille met circa f400 is gerold. Een aan verstandsverbijstering lijdende vrouw wierp Maandag in de spreekkamer van het gebouw der polikliniek in de Raam straat te 's-Gravenhage, een der doctoren dier inrichting een hoeveelheid petroleum en peper naar het hoofd. Gelukkig werd de geneesheer niet in het gezicht geraakt. De vrouw werd door de politie naar het krankzinnigengesticht overgebracht. Aan het station van de Hollandsche spoor te 's-Gravenhage is door de politie een 19-jarige Duitscher aangehouden, verdacht van zich te Antwerpen verschillende gouden en zilve ren voorwerpen door diefstal of oplichting te hebben toegeëindigd. In een drietal koffers, door den verdachte van Antwerpen naar Den Haag verzonden, werden bedoelde voorwerpen gevonden, terwijl de verdachte werd ingere kend toen hij zich ter ontvangst van de koffers aanmeldde. Gisterochtend is aan de Buitenhaven te Goudswaard een 12-jarige knaap bij het baden verdronken. Op het raadhuis te Haarlem heeft de jaar- lijksclie verloting plaats gehad ter gelegenheid van de groote zomerpaardenmarkt. De hoofd prijzen zijn als volgt: No. 16969, landau- berliner met 2 paarden, tuigen en zweep; no. 14319, coupé (trois quarts) met 1 paard, tuig en zweepno. 16190, omnibus-breaek met 1 paard, tuig en zweepno. 22533, dog cart met 1 paard, tuig en zweepno. 24305, boerenwagen met 1 paard, tuig en zweep. Verder werd een paard getrokken door de nommers3824, 808, 6457,11499, 375,1858, 12652, 9703, 4423, 9006, 23326, 5274,12880, 13508, 1471, 11624, 11032, 23838, 2338, 17868, 10939, 2570, 17927 en 22147. Zondagavond omstreeks halfelf vervoegde zich bij een bewoner van de Stadhouderskade, te Amsterdam, terwijl daar alleen de meid thuis was, een manspersoon. Toen hem werd opengedaan, schoof hij de meid op zy en stal een vrij kostbaren baro meter uit de gang. De meid was hem echter te slim. Zij ijlde naar buiten, trok de voordeur dicht en hield die vast, terwijl zij uit alle macht om hulp riep. Een stevige huzaar en eenige burgers schoten toe, en toen de meid met haar huissleutel de deur opende, werd de man gevat. Naar wij vernemen, zal door geneeskundi gen een onderzoek worden ingesteld naar de verstandelijke vermogens van den wegens brandstichting te Winschoten gedetineerden opperwachtmeester A. E. W. Naar aanleiding der arrestatie van den burgemeester K. E. Dik, tevens lid der Prov. Staten, wordt nog nader gemeld, dat de heer L. van der Borg, te Farnsum, als eigenaar en boekhouder van twee 'voor ongeveer 6 jaar verongelukte schepen, nog steeds wacht

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2