S PORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Koloniën. Oude r vr ij s. 0p uitbetaling van de verzekerde sommen, ten bedrage van f3000; voor -welke som bedoelde schepen verzekerd waren in het compact gevestigd te Nieuwe-Pekela, onder beheer van den heer K. E, Dik, Een kranige daad werd door den 86-jarigen heer G. van Eijken, rustend schipper te Zwart sluis, verricht. Het G-jarig zoontje van den heer G, A. Dragt geraakte n.l. spelende in de zoogenaamde Wetering, loopende achter langs de huizen in het Buitenkwartier te water. Nauwelijks heeft de heer v. E. dit bemerkt, of hij springt den kleine dadelijk na en heeft de voldoening het kind weer op het droge te brengen en van een wissen dood te redden. Door den schuttersraad te Enschede was aan den gemeenteraad een krediet aange vraagd, om tijdens de komst van HH. MM. de schutterij in nette uniformen onder de wapenen te kunnen brengen. De gemeente raad weigerde dit krediet met op éen na algemeene stemmen. Tengevolge hiervan is door den majoor commandant der dienstdoende schutterij, den heer J. C. A. Sepp, en zijne officieren, col lectief aan H. M. de Koningin eervol ontslag De bekende spookgeschiedenis in de christe lijke bewaarschool te Vreeswijk, onder den indruk waarvan nog altijd sommige vrees achtige naturen verkeerden, is dan toch ein delijk opgelost. De gemeente-veldwachter H. Wit, die 's avonds bij die school steeds een oogje in 't zeil hield, ontmoette Vrijdagavond het tspook"in levenden lijveeene witte gedaante. Eerst deinsde de man verschrikt terug, maar zijn aarzeling duurde niet lang. De veldwach ter ging kloekmoedig op het verschijnsel" af, dat echter onbeweeglijk staan bleef. Toen greep hij de gestalte aan, doch hij hield slechts het omhulsel daarvan in handen. De gestalte zelve vluchtte en liep in de nabijheid eene woning binnen. Wit, die haar achtervolgde, kwam nu tot de ontdekking, dat hij te doen had met de 22-jarige P. v. D., wier moeder daar woont. De veldwachter heeft het omhulsel, waarin het meisje zich gestoken lïad, endateenbedde- laken bleek te zijn, ter secretarie gedeponeerd. Vermoedelijk zal deze zaak nog wei een staartje hebben. Freule Tinne, de bekende Hollandsche Afrika-reizigster, moet nog leven. De ontdek- kings-reiziger Djebari heeft te Tunis een brochure uitgegeven, getiteldles Survivants de la mission Flatters, waarin hij beweert onder de Toeraregs eenïge Europeesche ge vangenen te hebben aangetroffen, waaronder de ingenieur Roche en waarschijnlijk ook kolonel Flatters. Ook beweert hij een »juf- frouw Tinn, een Belgische, ontmoet te hebben, waarvan men zegt dat ze tusschen Mourzouk eu Bilma vermoord is." Aangezien we nooit van een Belgische rei zigster Tinn gehoord hebben, en men zegt dat de bekende Hollandsche reizigster Alexan drine Tinne werkelijk tusschen Mourzouk en Ghat door Toearegs in 1869 vermoord is, ligt het voor de hand, dat freule Tinne bedoeld is. De gevangenen moeten volgens Djebari niet slecht behandeld worden. Djebari dringt er natuurlijk op aan dat Frankrijk zich het lot dezer gevangenen moge aantrekken. Wanneer blijkt, dat ook freule Tinne bedoeld en dit bericht geen canard is, zal ook Nederland van zich moeten laten hooren. Wjj zullen, zoodra nadere informaties zijn ingewonnen, hierop terugkomen. 's-Gravenhage. Ter verwisseling van den gewonen dienst bij de Koninginnen op het Loo vertrokken daarheen van hier de kamerheer mr. W. P. graaf van Bylandt, de adjudant ritmeester E. F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken en de ordonnans officier de ie luit. F. W. J. Loudon. Apeldoorn, Hedenmiddag zal ten paleize het Loo door de muziek van het regiment grenadiers en jagers eene matinee gegeven worden, waarop genoodigd zijn allen uit de provincie Gelderland, die eene audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes hebben aange vraagd, Bij gunstig weder zal deze muziek uitvoering in het park, bij ongunstig weder in het paleis gegeven worden. De Koninginnen zullen Zaterdag een be zoek brengen aan den vorst en de vorstin van Bentheim, en dienzelfden avond op het Loo terugkeeren. Zondag en Maandag gaf het gewest Zuid-Hol land van het «Ned. Gymnastiek-Verbond" te Delft een gymnastiekfeest, waarop veertien ver- eenigingen, o. a, a Palaestra" van Schiedam, ver tegenwoordigd waren. Zondag, toen do uitvoering plaats had, troffen de turneis 'tal bijzonder slecht met het weder; Maandag evenwel werkte het weder beter mee. De eigenlijke wedstrijd werd afgewisseld door een kinderuitvoering, waaraan 200 jongens raedewei kten en een wed strijd voor militairen. De uitslag van den gymnastiek-wedstrijd, 's avonds in stads Doelen bekendgemaakt, is als volgt Wedstrijd in staafoefeningen. Ie prijs, groote zilv. med., geschonken door den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, »Donar" te Delft met 293/j punt; 2e pr., verg. zilv. ined., uitge loofd door den heer A. J. Kipp, wethouder te Delft, «Voorwaarts" uit Den Haag, met 272/s p. 3e pr., zilv. med. aRott. Gymnastiek- en Scherm vereeniging" te Rotterdam, met 26s/5 p.4e pr., verg. zilv. med., uSparta" te Delft, met 2G5/3 p. Wedstrijd aan toestellen (rek, ringen, barren). ie pr., verg. zelv. med., uitgeloofd door den burgemeester van Delft, «Rott. Gymnastiek- en Schermvereeniging" te Rotterdam, met 290 p. (het maximum te behalen punten was 360) 2e pr.. zilv. med,, lOlvmpia" uit Den Haag, met 289 p.3e pr., bronzen med., «Voorwaarts" uit Den Haag, met 276 p. Wedstrijd in ver springen. Ie pr., verg. zilv. med., de «Rott. Gymnastiek- en Schermvereeni ging" te Rotterdam, met een gemiddelde lengte van 5,13 meter 2e pr., zilv. med., «Voorwaarts" uit Den Haag, met een gemidd, lengte van 4.80 meter; 3e pr., bronzen naed., «Donar" uit Delft, met een gemidd. lengte van 4.72. meter. De beide personeele prijzen, uitgeloofd voor de turners, die met staafoefoningen en de oefe ningen aan de toestellen het hoogste aantal pun ten behaalden, vielen ten deel aan den heer J. H. Brugman, van lÓlympia" uit Den Haag, met 131 en den heer H. J. Ravoo, van «Voor- waarts" uit Den Haag, met 130 punten. De groote zilv. med., aangeboden voor die vereeniging, die als club in alle deelen van den wedstrijd het hoogste aantal punten bereikte, werd behaald door de «Rott. Gymnastiek- en Schermvereeniging" te Rotterdam, met 327% p. De prijzen werden uitgereikt door den heer Van Zanten, oud-president van het gewest. De Duitsche wielrijder August Lehr is Zondag te Luik tweemaal door den Belg Protin geslagen. In da Echo kwam een belangrijk artikel voor overpostduiven als been- en weervüegers op verschillende dnivenstations. Daaruit blijkt, dat de heer A. J. Bronkhorst Jr. te Haarlem er in geslaagd is duiven zoo af te richten, dat zij tus schen twee plaatsen, b.v. Haarlem en Utrecht, heen en weer vliegen. Men begrijpt welk een nut die duiven kunnen doen in tijd van oorlog als zij uit een belegerde stad als geregelde postboden dienst kunnen doen. De heen en weervliegers hebben dus veel voor op de gewone postduiven. De onlangs uitgekomen statistiek over het afgeloopen voetbal-seizoen uit Adelaide in Austra lië, vermeldt verscheidene gevallen van dood en bijna honderd zware kwetsuren, voornamelijk veroorzaakt door schoppen tegen het onderlijf, blaas- en darmbreuken, buikvliesontstekingen, breuken van de ruggestreng, ribben, armen, beenen enz. Verder wordt geklaagd over het meer en meer toenemend gebruik, de scheidsrechters, die de ontevredenheid eener partij hebben op gewekt, met tichelsteenen en ijzeren stangen, waaraan de toeschouwers dikwijls deelnemen, aan te vallen, zoodat de politie, die de «match" bijwoont, buiten staat is orde te houden. De speelplaats gelijkt dan op een veld dat meer van bloed gekleurd is dan de arena der Spaan- sche stierengevechten. Groote zaken gaan dan ook reeds zoover, aan hunne beambten per contract zich te doen ver binden, geen deel te nemen aan voetbalspelen. In prof. Rudolf von Gneist, wiens overlijden wij berichtten, verliest Duitschland een zijner ver dienstelijkste rechtsgeleerden, die, naar het Berl. Tagcblait zegt, aan het ouds woord »er zijn nog rechters te Berlijn" «nieuw leven gaf'. «Aan hem te danken is bijna alles wat in de laatste 15 jaar is gedaan om de Pruisische wetgeving te verbete ren en uit den bureaueratischen politiestaat een rechtsstaat te maken." Pi of. von Gneist was rnim 50 jaar hoogleeraar aan de Berlijnsclie universiteit. In de Japansche courant Jorodzoe Tsjoho heeft de sinoloog Edkins een belangrijk artikel gepubliceerd over de afkomst der Japanners. Hij vestigt de aandacht vooral op de vele en groote verschilpunten tusschen Japanners en Chineezen, en zoekt hun bakermat in Siberie naast Toeikestan. Zij zouden dan na verwant zijn aan de Turken, en aanvankelijk de krijgs zuchtige nomadische levenswijze van de Turken gedeeld hebben. Hieruit verklaart hij ook het strijdlustige karakter, dat nu nog de Japansche natie kenmerkt. Tengevolge van hevige stortregens zijn in Northumbeiiand en Durham wegen en velden overstroomd en is in vele huizen de verdieping gelijkvloers onbewoonbaar. Gelieele velden in het oosten van Durham gelijken meren en worden met booijes bevaien. Twee kinderen zijn ver dronken. De tanve-, gerst- en havervelden zijn zwaar beschadigd, tal van boomen zijn ontworteld en door de gezwollen rivier medegesieurd. Een 20-ta! personen gingen met een logger over zee een pleiziertochtje maken van Glen- dove naar Baltimore. Op de terugreis ontstond er op den logger brand, waarvan een paniek het gevolg was. In allerijl werd een boot neer gelaten, doch deze sloeg om nogen menscben verdwenen in de golven. De overige opvaren den kwamen met den logger nog behouden aan wal. Het is meer opgeraeikt, dat in tijden van groote liitte bet aantal zelfmoorden toeneemt, en dit verschijnsel wordt nu ook in 7 -inden waargenomen. Zoo erg als thans is het in geen jaren geweester zijn in deze maand dagen geweest, dat zich tien menschen van het leven beroofden. Er is op het oogenblik geen enk'e' hospitaal in Londen, waarin niet een patiënt verpleegd wordt die getracht heeft zich het leven te benemen. Onder de zelfmoordenaars zijn ver scheidene van beneden 18 jaar. De heer Schenk, de thans overleden oud president van den Zwitserschen statenbond, is eens, terwijl hij dat ambt bekleedde, als land- looper opgepakt. Het was in 1874. De heer Schenk had met zijn twee zoons een voetreis in Frankrijk ondernomen. De reizigers hadden daarbij de gelofte afgelegd, dat zij nooit in een hotel zouden logeeren, maar steeds, als soldal en, in het open veld zouden slapen. Zij hadden ten ten bij zich, die 's avonds werden opgeslagen. Toen zij nu bij een Fransch plaatsje aanstal ten maakte om in het open veld te overnachten, werden zij aangehouden door een veldwachter, die de drie schamel gekleede vreemdelingen verdacht vond en hen meenam naar den burge meester. De heer Schenk had echter de noodige papieren bij zich en nu was het spoedig onweerlegbaar bewezen, dat de vermeende landïooper het hoofd was van den Zwitserschen staat. De burgemeester putte zich uit in veront schuldigingen. Hij wilde volstrekt den heeren een verblijf verschaffen dat meer paste voor hun stand. Maar zij' bedankten en bleven in hun tent. Omtrent het Russisch-Amerikaansch petro- leum-syndicaat melden de Petersburgsche bladen, dat de conventie binnenkort te Parijs zal ge- tetkend worden tusschen de Amerikaansche petro- leum-producenlen en de firma gebroeders Nobel. Volgens die overeenkomst zal de handel in petroleum op de landen aan de Middellandsche zee en op Zweden en Noorwegen uitsluitend worden overgelaten aan de gebroeders Nobel en de overige Russische petroleumfirma's, terwijl van den handel op het overige Europa voor het geheele veibiuik 35 °/0 aan Rusland en 65 »f0 aan de Amerikaansche industrieelen wordt toegekend. Batavia, 28 Juni. De Telefoon verneemt uit Magelang, dat de onlangs van de hand van den redactour mr. J. A. Haakman in het Bataviaasch Handels blad verschenen gei lichtmakende hoofdartikelen nopens den tegenwoordigen politieken toestand in Atjeb, hij de militairen aldaar ingang en bij val hebben gevonden, en dat de aan sommige hunner gewerden berichten uit Atjch de in die hoofdartikelen gestelde feiten ten volle staten. Zij hopen dan ook, dat onze landvoogd de noodzakelijkheid za! inzien, om met de tegenwoor dige gedragslijn te Aljeh voorgoed te bi eken, den gouverneur te nopen de voetstajipen van Pel en Karei van der Heyden te volgen, de raddiaaiers onder de Atjeheis naar Suriname en Curacao voorgoed te verbannen, de hoeloabalangs, die zich onderworpen hebben, le dwingen, als voor waarde van de aanneming van hunne onder werping, groote wegen aan te leggen, en de rimboe's uit te roeien en het bezit van vuurwa pens te verbieden. Om de hierboven opgesomde denkbeelden uit te voeren, moet het leger aldaar verdubbeld worden, krachtig optreden, zich niet laten lijmen, den commandanten meer vrijheid gelaten worden en Atjeh zal hot lot \ati Lom bok deelen. De Locomotief meldt dat door den chef van het wapen der infanterie aan den commandant der tweede militaire nfdeeling is opgedragen, honderd manschappen, afkomstig van het gar nizoen te Mag'dang, maischvaardig te houden, teneinde hen eerstdaags, als aanvulling, naar Lombok te doen vertrekken. Met betrekking tot den nieuwen spoorweg aanleg in den Oosthoek verneemt de Socr. Cl., dat daarvoor, behalve de kleinere kunstwerken, drie groote pijlerbruggen beiiuodigd zijn n.l. een van 120 meier lang en circa 32 M hoog over de kali Metroeen van 149 meter over de Kali Lawoer, hoog 43 M en een over de kali Bam- ban van 90 II lengte bij 32 M hoogte. De ijzeren constructie van deze btuggeil kan einde December of begin Januari hier zijn, zoodat de opening der nieuwe baanvakken in Mei of Juni zal kunnen plaats hebben. Op de lijn MalangBlitar is men druk bezig met spoorleggen. Van Blitar uit is men reeds 20 KM gevorderd, van Maiang uit bereikte men reeds de Bran tas, waar men de groote brug over die rivier nog in deze week hoopt gereed te krijgen. Op de lijn MalangKppandjen begint men in Augustus met rail leggen. Het gioute werk, de in graving tot pl.tn. 23 M diepte der rotsen tusschen Wlingi-Soemberpoetiang, waarvoor men thans reeds 600 kisten dynamiet verbruikt heeft, zal eerstin November gereedkomen. Over 't algemeen valt het werk op de lijn MalangBlitar erg mee. Men liad toch gerekend op eene exploitatie in 't begin van 1897, doch nu kan, als alles goed gaat, reeds medio 1896 de geheele lijn voor't verkeer worden opengesteld. Bij het examen in de Engelsclie taal 1. o., gisteren te 's-Gravenhage gehouden, is geslaagd de lieer G. Besseinar te Pernis. De raad van bestuur der polytechnische school heeft aan den minister aanbevolen den heer J. M. Tehiers, hoogleeraar in de water bouwkunde, om de plaats te vervullen van directeur der polytechnische school, opengeval len door het overlijden van den hoogleeraar Oudemans. (Tel.) van het scheikundig onderzoek van hot water tier Drinkwaterleiding te Schiedam, genomen den 26sten Juli 1895. Totaal der opgeloste 210 milligr. per Liter. stoffen Kalk55 s Magnesia 8 s Zwavelzuur. 26 s Chloor28 Ammoniak. 0 Nitrieten 0 s Nitratensporen Kalium-permanganaat 3.7 t> (benoodigdter oxydatie der organische stoffen).

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3