1 SliiliJf TBEHnug DV8F je Hism Haven. kennisgeving! ft". 1895. Vrijdag 2 Augustus. N°. 8844. KENNISGEVING. KENNISGEVING KENNISGEVING^ N egenenveertiffste Jaargang. geheel gesloten zal zijn. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G 15VER": T ODÉ. Buiteulaiidsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Burgemeester en "Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat de voetbrug over de Nieuwe Haven, wegens het daaraan verrichten van herstellingen, van Haandag den «n Augustus tot en met Woensdag den 7n Augustus a.s., voor de passage Schiedam, den lsten Augustus 1895, Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER L.-B. Be Secretaris, VERNÈDE. X. Inrichtingen wclhc gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeestee tn wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo van A. P. VAN HAASTEREN Gz., om vergunning tot oprichting van een hachelsniedcrij, in het pand aan liet Begijnhof no, 8. kadaster sectie B no. 2561. 2o. van N, H, VAN DER REE, om ver gunning tot oprichting van een slaehterlj, •op den open grond achter het pand aan de Hoofdstraat no. 123, kadaster sectie L no. 1147. Gelet op de artt, 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsllad n". 95); Doen te weten Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den löden Augustus a.s,, des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lsten Augustus 1895 Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER L.-B. Be secretaris VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op lieden aan J. GOEMANS en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot op richting van een brood- en bcscliultbak- kery, met dubbelen heetelucht-oven, f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKEAC: B OTEK8TRAAT 7 O. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. in het pand aan de Kethelstraat no. 25, kadaster sectie A no. 814. Schiedam, den lsten Augustus 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER L.-B. Be secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het 1ste voljaarskohier der plaatselijke directe be lasting naar het inkomen voor den dienst 1895/0, den 23sten Juli j.l. door den gemeenteraad vast gesteld en den 29sten daaraanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maan den, te rekenen van heden, op desecretaiie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lsten Augustus 1895. Burgemeester en ivcthoudcrs voornoemd, VISSER, L.-B. De secretaris, VERNÈDE. I! E L G I E. In de Kamerzitting van Dinsdag heeft de socialist Defuisseaux uit naam der liberalen en socialisten voorgesteld dat de regeering, met het oog op de indrukwekkende mani festatie tegen het aanhangige schoolwetsont- werp van Zondag j.l. dit ontwerp tot eene volgende zitting uit zal stellen, en althans eerst dan doen behandelen liet den ineesten tegenstand opwekkend artikel 4 uit gezegd ontwerp, waarin het godsdienstonderwijs als verplicht artikel op het programma der gemeentescholen voorkomt. Nadat de minister-president De Burlet dit voorstel had bestreden en een beetje den draak had gestoken met den optocht en de opgewonden woorden van het socialistische Kamerlid, werd het met 57 tegen 50 stem men, dus met slechts 7 stemmen meerder heid, verworpen. "Van de vijftig leden, die zich hebben ver klaard voor de motie Defuisseaux, dus voor het uitstellen van artikel vier van het school wet-ontwerp, behoorden negenendertig tot de linkerzij en elf tot de clericalen. De laatsteu waren op een na afgevaardigden van Brussel. De tegenstemmers waren alle leden van de rechterzij. De liberale senator Paul Janson heeft tot den voorzitter van den Senaat schriftelijk het verzoek gericht, den Senaat bijeen te roepen, teneinde de regeering te inlerpelleeren over den staatkundigen toestand. De centrale sectie heeft het regeeringsont- werp tot aanvulling van de gemeentekieswet met algemeene stemmen aangenomen, behalve de bepaling, dat bij herstemmingen de even redige vertegenwoordiging zal worden toege past. ENGELAND. Een der Engelsche bladen meent te weten, dat de eerste daad van de nieuwe regeering ten opzichte van Ierland zal zijn, liet ont werpen van een plan tot oprichting van eene katholieke universiteit aldaar. Een lid der liberale partij in Engeland had den heer Gladstone per brief gevraagd, welke politiek de liberalen thans moesten volgen en of niet de meening gevraagd moest worden der Biitsche kiezers over de een of andere groote politieke kwestie. Ilij ontving op zijn schrijven het volgende antwoord: nik vrees, dat na mijn aftreden, mijn positie mij niet veroorlooft in te gaan op de veelomvattende vraag in uwen be- langwekkemlen brief, maar ik ben reeds zoo vrij geweest den raad te geven de ernstige kwestie, gerezen door de houding van het Hoogerhuis, grondig te onderzoeken en de eer van Engeland te herstellen en het rijk krachtiger te maken door Ierland te geven, wat liet na kalm overleg en niet ten onrechte vraagt." De Times meldt, dat de hertog van "West- minster eu andere unionisten Gladstone wis ten te bewegen om de Armenische kwestie in eene openbare vergadering te bespreken, hetgeen den volgenden Dinsdag in eene bijeen komst te Chester zal geschieden. Volgens berichten uit Kaboel heeft de emir van Afghanistan definitief degrenslijn tusschen Afghanistan en Indië vastgesteld, zooals dooi de Engelsch-Afghaansche commissie was voor gesteld. De werkstaking in de schoenfabrieken te Leicester is geëindigd, op voorwaarde dat met ingang van 1 Januari a.s. eene loonsverhoo- ging van twee shillings per week wordt toe gekend en het aldus verhoogde loon gedurende twee jaren gehandhaafd blijft. ZWEDEN en NOORWEGEN. De zitting van het Noorsche Storthing is gistermiddag gesloten zonder dat de miuis- terieelc crisis een stap nader tot hare oplossing is gekomen. De regeering heeft besloten na den gemeenschappeüjken Raad van State van 12 dezer over het schrijven van den Rijks dag het Zweedsch-Noorsche handelsverdrag den 12n Juli 1897 op te heffen, en nieuwe bepalingen voor de scheepvaart tusschen Zweden en Noorwegen uit te werken. OOSTENRIJ K.-II O N G A R IJ E. De Hongnarsche katholieken zijn weinig tevreden over de houding van de geestelijken, in de beraadslagende vergaderingen. De volkspartij" is besloten geen priesters meer naar de Kamer af te vaardigen en de groote katholieke grondbezittets uit te noodigen can- didaturen aan te nemen. ITALIË. De Kamer lieeft Dinsdag de begrooting van het ministerie van buiteulandsclie zaken en daarna die voor de schatkist aangenomen. Gisteren heeft de Kamer de begrooting van binnenlandsche zaken goedgekeurd na heftige incidenten, die den voorzitter noopten de tribune te laten ontruimen. Daarop ging de Kamer tot nader bijeenroeping uiteen. Prinses Hélène van Orleans, die onlangs met den hertog van Aosta gehuwd is, heeft influenza. Er wordt een eskader voor de Roode Zee en den Indischen Oceaan geformeerd. SPANJE. Het plan is, zoo heet ,liet te Madrid, dat naar Cuba zullen worden gezonden 20,000 man infanterie, 1500 man cavalerie, 900 man artillerie en eene compagnie der genie. De reservisten van 189 i zullen de twintig regi menten vol maken. De transatlantische stoom vaart maatschappij heeft veertien stoomschepen ter beschikking van de regeering gesteld. Het effectief van liet leger op Cuba zal 76,000 man bedragen. De gezant te Washington heeft de Ameri- kaansehe regeering gewaarschuwd, dat weder om vrijbuiters zich gereedmaken om naar Cuba te vertrekken, teneinde de separatisten te helpen. Volgens berichten van Cuba, gisteren te New-York ontvangen, is de generaal-majoor Raioll aldaar geland met vier schoeners, waarvan twee met een lading wapensenkrijgs voorraad. PORTUGAL. Te Lissabon zijn Dinsdag ernstige onge regeldheden op stiaat voorgevallen. In zekere nieuwsbladen waren de Jezuïeten beschuldigd van het stelen van de kinderen die in den laatsten tijd waren vermist. Verschillende priesters en personen, die men voor priesters aanzag, werden aangevallen en verwond, zoodat de politie krachtig moest optreden, om erger dingen te voorkomen. liet is haar gelukt de orde te herstellen. B U L G A R IJ E. In de diplomatieke kringen te Weenen houdt men het bericht van de Figaro dat tot den doop van prins Boris, liet zoontje van Ferdinand van Bulgarije, volgens den ortho doxen ritus besloten is, voor juist. Men meent te weten, dat de Bulgaarsclie deputatie leeds eene toezegging van prins Ferdinand medo had gekiegen. De doopplechtigheid zou na den terugkeer der ouders te Solia geschieden. De Pester Lloyd noemt deze aanbieding van prins Ferdinand »de sterkste verloochening van eigen verleden die ooit iemand zich ver oorloofde". De Saglaffie, het orgaan der aanhangers van Zankoff, heeft een artikel over de parle mentaire enquête-commissie gepubliceerd, dat zeer de aandacht trekt. Daarin zegt liet blad »De taak der commissie is ondanks den dood van Stambouloff niet geëindigd, daar ook de gewezen ministers uit het kabinet-Stambou- loff, Natchewitch en Stoiloff, (de tegen woordige minister-president) medeplichtig waren. Zou de commissie nu hare taak nedeileggen, dan zou het den schijn hebben, alsof de enquête alleen was ingesteld om Stambouloff te beletten naar het buitenland te gaan, teneinde liern gemakkelijker te kun nen vermoorden." VolgeDS een bericht aan de Frankfurter Ztg. uit Sofia, is de rechter van instiuctie in zake den moord op Stambouloff gepleegd, overtuigd dat twee van de daders in hechte nis zijn. Georgieff, die den dreigbrief schreef, is vroeger reeds gevangengenomen. Een Zater dag gepakt persoon moet den aanslag voor speld hebben op den dag af. De hoofddader echter, Haioe, die door Stambouloff zelf als een zijner moordenaars werd aangeduid, is nog zoek. Aan de Standard wordt uit Sofia gemeld, dat de houding van de regeering tegenover de Macedonische beweging zeer aarzelend is en het Macedonisch comité hoe langer hoe meer invloed krijgt. Intusschen meent men dat als Rusland de Macedoniërs niet aan moedigt, de opwinding spoedig genoeg zal verdwijnen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1