A0. 1895 Zaterdag 3 Augustus. N°. 8845 Feuilleton. Op een dwaalweg. egenen veertigste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTQRITBAAT 7 O. Buitenl au dsclie Berichten. G D U R A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ^.nmwiirt'* u T' ~r' 1 F R A S K R IJ K. In den 'Woensdag te Havre, onder voorzit terschap van president Faure, gehouden mi nisterraad is gesproken over den toestand in Madagaskar; de minister van oorlog deelde het reeds bekende telegram van generaal Duchesne mede. Ook zijn de noodige maatre gelen vastgesteld tot wijziging der douanen- tarieven, hetgeen noodig zal zijn zoodra de handelsovereenkomst met Zwitserland in wer king kan treden, hetgeen waarschijnlijk 20 Augustus zal kunnen geschieden De ministerraad heeft ook eenige benoe mingen gedaan; o. a. is de adjunct-commis saris van koloniën Laduvellec benoemd tot directeur van binnenlandsch bestuur aan <len Kongo. Dinsdagavond zijn uit Montpellier, met bestemming naar Madagaskar, 400 man linie-troepen vertrokken, onder bevel van vijf officieren. Woensdag zijn 900 man versterkingstroe pen uit Marseille naar Madagaskar vertrok ken. Ook levensmiddelen en oorlogsbenoo- digdheden zijn medegegaan. Na de verkiezing te Cannes van den repu blikein Hibert, die met 746 stemmen meer derheid tegen den radicalen candidaat in den departementalen raad gekozen werd, hebben de radicale maire en het meeren- deel der leden van den partementalen raad hun ontslag ingediend. Zoo iets is ook te Limoges gebeurd, op grond van de verkiezing van den socialisti- schen candidaat. Uit Parijs wordt bericht dat Felix Martin, bestuurder, en André en Robin, directeuren der zuidelijke spoorwegmaatschappij, zijn ge vangengenomen, onder beschuldiging van bedrog. De sensatie-berichteu van de Figaro en de Parijsche Herald over den aard van het Fransch-Russisch verbond hebben volgens een Reuter-telegram uit Petersburg in hofkringen -eenige ontstemming veroorzaakt en worden door de ministeries van oorlog en van buiten- landsche zaken tegengesproken. De Daily Chronicle merkt hierbij het vol gende op: In hei, tractaat zou bepaald zijn dat, wan neer een der beide mogendheden werd aan gevallen, de andere onmiddellijk hare troepen zou mobüsseeren om haar te hulp te komen, onverschillig wat de aanleiding tot de oorlogs verklaring mocht zijn. Maar de Fransche regeering zal, zelfs in haar tegenwoordig stadium van geestdrift voor Rusland, hare millioenen soldaten toch niet in zulk een positie plaatsen en zeker zou Rusland dat niet doen ter wille van een poli tiek, zoo ongedurig ais de Fransche. Indien werkelijk zulk een overeenkomst was aange gaan en officieel werd bekendgemaakt, zou het voor Engeland een reclitstreeksche uit- noodiging zijn, zuh bij het Drievoudig Ver bond aan te sluiten. Daaraan is waarschijn lijk de verontwaardiging van de Russische diplomaten toe te schrjjven. DTJITSCHLAND. Het Berliner Tagehlatt verneemt uit ver trouwbare bron dat alle sensatieberichten over het bezoek van Goiucbovvski bij Ilohen- lohe verzonnen zijn. De waarheid is eenvoudig deze. Goluchowski deelde aan Hohenlohe mee dat hij hem wou bezoeken. Toen hij van de ambtenaren van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken vernam dat Hohenlohe verblijf hield op een eeriigszins afgelegen jachtslot, verzocht hij den rijkskanselier niet lastig te vallen, vooral omdat hij zelf wegens dringende zaken liever het bezoek laierzou maken. Dezer dagen zal dit geschieden. De antisemiet prof. Forster uit Berlijn, lid van den Rijksdag, poogde Woensdagavond te Heilbrotin eene openbare voordracht te houden. De vergadering was zeer onrustig en verlangde eerst de verkiezing van een bureau, wat de redenaar niet wenschte. Nadat Fórster de zaal had verlaten, is door de vergadering een resolutie tegen het antisemitisme aange nomen. De voorzitter der keizerlijke commissie voor het Keizer-Wilhelm-kanaal verzekert in de Kreuz. Zeitg. dat de diepte van 9 meters, welke thans nog niet aanwezig is op enkele punten van dat kanaal, vóór het laatst van Augustus door nabaggeren zal zijn bereikt, zoodat dan ook de groote pantserdekschepen le klasse het kanaal onge hinderd zuilen kunnen passeeren. De directeur van de Pruisische staats archieven, professor Heinrich von Sybel, is gisteren te Marburg overleden. B E L G I De Kamer heeft gisteren met zitten en opstaan besloten deaigemeene beraadslagingen over het school wetsontwerp te sluiten. De begrooting van het departement van nijverheid eu arbeid voor 1895 is fr. 453,152 hooger dan het vorig jaar in gewone en £r. 405,000 in buitengewone uitgaven, verge leken met de sommen die vroeger op de begrooting van landbouw voor deze takken waren uitgetrokken. De vermeerdering is grootendeels een gevolg van de instelling van het nieuwe departement. ES GELAND. De uitslag van alle verkiezingen voor het Lagerhuis is thans bekend. Gekozen zijn338 conservatieven, 73 liberale unionisten, 174 libeialen en radicalen, 71 anti-Paruellisten, 12 Parnellisten en 2 werklieden-afgevaardig den. De regeeringsmeerderheid bedraagt aizoo 152 stemmen. Volgens de Fall Mall Gazette zal de regee ring de hei kiezing van den tegen woordigen liberalen voorzitter van het Lagerhuis Guliy niet bestrijden. Zooais reeds gemeld is, wordt binnenkort een gUDStig antwoord verwacht van de Turk- sche regeering in zake de hervormingen in Armeniëer moet kort geleden weer eens pressie zijn geoefend te Konstantinopel. Lord Salisbury heeft aan het Armenische hulp comité geschreven dat hij bereid was we derom geld te doen zendeu ten behoeve van hen die in het Sassoen-district de wijk heb ben genomen, en het comité heeft daarop besloten een tweede som van duizend pond sterling te verstrekken aan de bewoners van Van, Bitlis en Moesj, De groote openbare vergadering, waarin Gladstone over de Armenische kwestie net woord zal voeren, wordt in de Town-hall gehouden, E U S IA O. Te Petersburg is twijfel gerezen aan de echtheid der Abessinische deputatie. De Grash- danin beweert dat de geheeie deputatie een mystificatie is, een uitvinding van den reizi ger Leontjef, die naam wil maken. Tot dat doel heeft hij zich eerst een zending naar Abessinië laten opdragen en is nu terugge komen met een paar Abessiniërs, die hij voor een prins en een bisschop laat doorgaan. Maar, zegt het blad, er zijn in Abessinië in 't geheel geen bisschoppen. Verder is ook de zoogenaamde Abessinische orde, het Salomons zegel met de smaragden, een groote fopperij ridderorden kent men in Abessinie riiet, en de smaiagden blijken van glas te zijn. Leontjef heeft blijkbaar maar een ridderorde uitge dacht, na zijn reisgenooten overtuigd te heb ben, dat men niet in Rusland kon komen zonder ridderorden uit te deeien. Wel noemt Leontjef dit alles laster, maar daarmede is de twijfel niet weggenomen. Blijkt die ge grond, dan heett men zich zeker noodeloos ongerust gemaakt over de politieke beteekenis van deze deputatie. ITALIË. Generaal Baratieri heeft met Crispi en baron Blanc, den minister van buitenlandsche zaken, twee* conferenties gehouden, waarin een verdrag met Engeland over de in Afrika te volgen gedragslijn werd behandeld. Dit verdrag zou door den Engelschen gezant te Rome reeds naar Engeland gestuurd zijn. Engeland en Italië moeten in dit verdrag de grens hunner invloedspheren bepaald heb ben. Italië zou Seila als operatie-basis krijgen en zoo Harras kunnen binnentrekken, terwijl Engeland zich in Kassala zou vestigen. De Don Chisciotte, die indertijd den tekst oevatte van de aanklacht, welke Cavalotti tegen den heer Crispi heeft ingediend, pubfi- Roman van Lotiiar Brcnkendorf, 14. ®Gij wenschtet iets van mijne ervaringen te vernemen, mejuffrouw. Wat ik daarvan belang wekkends za! mededeelen is spoedig gezegd. Mijn krachtig gestel heeft te Kniro alle voorspellingen van mijne geneesheeren te schande gemaakt. Na menige crisis, die ik volgens hunne meening niet zou doorstaan, nam mijne kwaal eene gunstige wending, zoo gunstig zelfs, dat de hoop op eene volkomen genezing niet buitengesloten was. Ik zelf kon aan die hoop niet toegeven. Ik had ■slechts éene hoop, éen wensch, zooals ieder •goedgeaard Duitscher in den vreemde die koestert, n.I. om begraven te worden onder •de eiken en beuken van bet geboorteland. Daar rust men nog liever dan in de schaduw van de drie duizend jaren oude Cheops-piramide of den even eerwaardigen sfinx. Ik nam dus de gelegenheid te baat om trots alle waar schuwingen de afgebroken reis naar hier voort te zetten en kwam nog redelijk wel in Italia aan. Men had mij aangeraden den zomer te Sorrento of op Capri door te brengen, en die raad was zeker goed. Doch hot heimwee naar mijne eigen Duitsche bergen en heerlijke stroomen deed mij geen acht slaan op den indrukwekkenden Vesuvius of de heerlijkheden van de goif van Napels. Ofschoon ik gevoelde dat liet vetraderiijk gif van den Afrikaan alweder zijne vernielende werking begon, zette ik toch na een kort oponthoud de veis naar het Noorden voort, maar zonk in de eerste stad op Duitschen bodem weder op het ziekbed. Ik wi! u niet naar mijne lijdenssponde voeren, mejuffrouw. Gij hebt mij slechts aan te zien, om er alies van te weten. Genoeg, de artsenijkunst heeft het middel weten vinden om mij weer zoo goed op te knappen, dat ik, zij het ook als een halfverlamde stumper, verder kon reizen. Sinds eenige dagen ben ik weer hier, maar wel honderdmaal heb ik mij zeiven aireeds afgevraagd, waartoe de vermoeie nissen van zulk eene reis te trotseeren. De bergen, de bosschen, de stroomen zijn er nog, maar zij zijn er niet meer voor mij. Uit de verte kan ik ze bezien. Smartelijker nog dan ginds aan den Nijl gevoel ik hier het gemis van gezondheid en krachten. En de menschen, die ik voor mijn verscheiden nog zou gaarne eens de hand had gediukt Een hoestbui belette hem een oogenbük voort te gaan i>Re oude vrienden mijner jeugd, zij staan nog verder van mij af dan de bosschen en bergen. Toen ik mij daar in Afrika roerende scènes van liet weet zien voorstelde, vergat ik dat een ongelukkige als ik, wiens aanblik alleen genoeg is om iemand het genot van het wederzien te vergallen, een geheel anderen indruk op de menschen maakt dan een levenslustig, jong offi cier, die in elk gezelschap welkom is. De bnkele bekenden, die ik hier gesproken heb, toonden hunne deelneming en waren vriendelijk genoeg, maar die deelneming en die vriendschap was van geheel bijzonderen aard, juist sterk genoeg om de kennismaking maar niet voort te zetten. Ja, ik zie nu in, dat ik beter gedaan had met ze maar niet weer aan te knoopen en in Afrika's zandwoestijnen een graf te zoeken. Dit is mijne laatste en niet de minst bittere ervaring, en nu iieb ik mijne rekening met de wereld afgesloten. Er rest mij nog alleen er eene dikke zwarte streep onder te zetten. Aan u, mejuffrouw llertha, aan u die misschien de meeste reden van allen hadt om mij verachtelijk den rug toe te keeren en die mij nochtans grootmoedig eo met een woord van vergiffenis voor bedreven kwaad op de lippen tegentieedt, aan u dank ik het, dat dat donker einde minder zwart, minder trooste loos zai zijn. Daarvoor nogmaals mijn innigen dank 1" Een paar malen bad hij a! sprekende een meer opgewekten, humoristischen toon trachten aan te slaan, doch het onderwerp leende er zich zoo slecht toe, dat hij zich eindelijk geheel door zijne weemoedige herinneringen liet beheerseben. Hij had den blik van Hertha afgewend en zag niet, dat er twee groote tranen over hare wangen rolden. Doch de meewarige toon harer

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1