A0. 1895. ondag 4 en Maandag 5 Augustus, N°. 8846. Timede Blad e u i 11 e t o n. Op een dwaalweg. 5 egenenveertigste Jaargang. Verschünt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitcnlaiidsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. iBOSSEJiENTSPBUS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BIREAC; 80TEB8TBAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. f n A H K K IJ K. Volgens een bericht van de Autorité heeft de regeering geweigerd den Italiaan Santoro uit te leveren. Zij schijnt er van overtuigd dat Crispi, voor hij Santoro als staatsambte naar aanstelde, van diens misdadig leven op •de hoogte was. Hij zou dan ook nu alleen de uitlevering begeeren, om Santoro te straffen wegens het verschaffen van documenten aan den doodsvijand van den premier, Cavallotti. Daartoe weigert de Fransche regeering de hand te leenen. Volgens de Soir is dit bericht voorbarig. Naar aanleiding van de stierengevechten, die Zondag een zoo groote menigte belang stellenden naar Nïmes trokken, zijn Bombita en Marinero giet vier andere picadores over de grenzen gezet. De afgevaardigde Lavy zal de regeering, zoodra de Kamer weer vergadert, over de stierengevechten interpelleeren. Het hoofd der Fransche missies te Shanghai heeft in een brief naar Parijs het volgende gemeld: sOnze gezant Gérard heeft, zoo heet het, van de Chineesche regeering de verzeke ring gekregen dat in de provincie Szelsjwan de iust is teruggekeerd. Het is mogelijk dat men te Peking liet herstel der orde oprech- telijk wenscht, maar het centraal bestuur schynt wel onmachtig te zijn om aan de gezaghebbers in de provincies gehoorzaamheid op te leggen. Het plan tot eene bittere ver volging van onze missies is zorgvuldig opge maakt en wordt volgens eene vaste methode uitgevoerd. Men heeft het niet op het leven der zendelingen voorzien. Doch men legt er ach op toe, ons liet blijven in de provincie S.etsjwan onmogelijk te maken." Nadat eene werkstaking onder de glas blazers van Carmaux was uitgebroken, hebben de werklieden van de glasblazerij te Bousquet d'Orb (Hérault) beraadslaagd of zij dat voor beeld zouden volgenhier dreigt nu ook eene staking. Beide fabrieken behooren aan dezelfde maatschappij. Nog eene werkstaking is Donderdag uit gebroken, en wel bij Nancy, waar 180 mijn werkers, wegens vermindering van hun loon, met werken ophielden. Ook hierheen zijn troepen gezonden, maar men vermoedt dat deze staking van niet langen duur zal zijn, BELGIE. Bjj de beraadslaging in de Kamerzitting van gisteren over het schoolwetontwerp ver zette de regeering zich tegen iiet verzenden naar de afdeeüngen van de belangrijke amendementen voorgesteld door de leden van de rechterzijde Hoyois en Helleputte, en stelde de kabiuetskwestie. Helleputte trok daarop zijl amendementen in, maar Hoyois handhaafde de zijne. De Kamer verwierp het voorstel ze naar da afdeelingen tc verzenden. Artikel 1 van het regeeringsontwerp werd aangenomen. De rechterzijde stemde voor, de linkerzijde tegen. Naar de Voss. Ztg. meldt, bestaat bij de Duitsche regeering het voornemen represailles te nemen tegenover België, daar de Duitsche industrie zwaar getroffen wordt door de ver hooging der invoerrechten in België. De Duitsche regeering zal de vervoerprijzen van en naar België en in het bijzonder de trans ito-tarieven naar Antwerpen verhoogen. Dit zal eene nieuwe slag voor Antwerpen zijn, dat toch reeds groote verliezen lijdt tenge volge van de nieuwe beschermende tarieven. Vele schepen geven volgens het Berlijnsche blad de voorkeur aan Rotterdam en tal van Antwerpsche meelfirma's verplaatsen haar zaak daarheen. Het Journal de Sruxelles spreekt het be lucht tegen als zou de senator Paul Janson den voorzitter van den Senaat schriftelijk hebben verzocht den Senaat bijeen te roepen teneinde de regeering te interpelleeren over deu staatkundigen toestand. DUITSCHLAND. De keizer vertrekt hedenavond per extra trein over Hamburg naar Brunsbüttel en gaat daar aan boord van de IlohenzoUern, die hem, na een kort oponthoud op Helgo land, naar Cowes brengt. De keizerin begeeft zich met hare beide oudste zoontjes naar Stettin en van daar naar Sassnitz. Met het oog op de uitbreiding der cholera in het Russische district Voihynië "heeft de regeering voorzorgsmaatregelen aan de ooste lijke grenzen gelast. ENGELAND. De werklieden in de kolenmijnen van Northumberland en Durham hebben ver klaard, dat zij niet zullen deelnemen aan hei, cjL-gies der Tiadea-lliiions, dat in Sep tember a.s. te Cardiff bijeenkomt, op grond dat bedoeld congres in werkelijkheid eene socialistische bijeenkomst is geworden en zij met de sociaal-democratie niets te maken willen hebben, Na de nederlaag der socia listen bij de verkiezingen is dit feit zeker van groote beteekenis. Aangaande den slavenhandel en den alge- meenen toestand in Soedan heeft Slatin pacha uitvoerige rnededeelingen gedaan aan den secretaris van liet Britsche en buitenlandsch anti-slavernij-genootschap. Volgens hem bloeit de slavenhandel in Soedan meer dan ooit. Telkens wanneer een aanval wordt gedaan op een naburigen stam lijft de kalief alle mannelijke gevangenen als soldaten bij zijn leger in, terwijl de vrouwen en kinderen als slaven in zijn gebied worden verkocht. Slaven handel naar buiten af is niet geoorloofd, maar toch wordt een uitgebreide smokkelhandel gedreven. Een aantal bijna blanke vrouwen, meerendeels Gallas, zijn als slaven in Soedan te vinden. De kalief bezit ongeveer 500 vrou wen. Toen de vorige kalief zijn einde voelde naderen, benoemde hij drie kaliefen, die hem na elkaar zouden opvolgen. De eerste van hen is de tegenwoordige regeerder, die alles doet om de beide anderen van hun erfrecht te berooven en zijn eigen zoon tot opvolger te benoemen zijne macht is echter is gaande weg aan het afnemen en Slatin verwacht dat hij spoedig als offer zijner buitensporigheden zal vallen. E E S L A N D. Een hooggeplaatst Russisch staatsman heeft aan een redacteur der Neue Fraie Fresse verklaard, dat de keizer zich in zijne staat kunde geheel laat leiden door zijne moeder, die in alle zaken den raad inwint van den minister van oorlog Vannowski en den pro cureur der Heilige Synode Pobedonossew. Dit zou dan ook de oorzaak zijn dat van vrijzinnige hervormingen, welke men van keizer Nicolaas meende te mogen verwachten, tot dusver nog zoo weinig te bespeuren valt. ITALIË. De regeering zal, zoodra bekend is hoe de geldelijke deelneming in het maken van de Simplon-tunnel door de Itaiiaansche provincies en steden geregeld is, met Zwitserland een overeenkomst betreffende dit weik aangaan. Spoedig zal te Bern of te Luzern eene con ferentie worden gehouden, onder voorzitter schap van den bondspresident Zemp. SPANJE. Kleine schermutselingen hadden plaats op Cuba, waarbij de opstandelingen verstrooid werden. De krijgsoperatiën zijn verlamd door de intreding van het regenseizoen. Roman van Lothar Brenkendorf. 15. Met opeengedrukte lippen en de handen in den schoot zat llertha daar. Zij staarde aanhou dend op het wator, waarop nog steeds de zwarte waan eenzaam rondzwom. Zij scheen do laatste ■woorden van IlersdorlT niet verstaan te hebben, anders had zij er wel beleefdheidshalve op ge antwoord. Na eenig zwijgen begon zij«Mag ik u eene 'raag doen, mijnheer Van Hersdorff? Maar ik bid u, beantwoord haar oprecht en zonder omwegen, want het is geen ijdele nieuwsgierig heid, die mij drijft. Zoudt gij ook naar Afrika getrokken zijn, als ik Werner indertijd niet van van ons nachtelijk avontuur gesproken had, of als gij onverlet aan een duel met hem ontkomen waart?" Hij aarzelde een oogenblik met te antwoorden, daar hij het eigenlijko doel van hare vraag niet begreep. Maar toen llertha zijne aarzeling bespeurde, kwam zij dichter naar hem toe en sprak nog dringender dan te voren: sWanneer het u werkelijk genoegen doet, dat het bedoelde voorval geen onaangename herinneringen bij mij achtergelaten heeft, bewijs dit dan door mijne vraag zoo te beantwoorden, dat gij het met uw eerewoord zoudt willen bevestigen". «Zulk een beroep maakt het mij onmogelijk onoprecht te zijn. Neen, mejuffrouw, wat ik mij destijds aan tafel bij den heer Flemming liet ontvallen, was niets meer dan grootspraak. Ik dacht er toen reeds niet meer aan bij mijn aanzoek te volharden. Wat ik gedaan zou hebben, als gij tegenover uw verloofde het zwijgen be waard hadt, zou ik moeilijk kunnen zeggen. Eigenlijk had ik ook dan naar het zwarto werelddeel moeten oversteken, doch ik wil niet beter schijnen dan ik ben en het kan best zijn, dat ik in dit geval mijne overijling betreurd maar niet zoo hoog opgenomen had, dat ik er mijn leven en mijne gezondheid voor op het spel gezet had. Voor het geval, dat gij stelt, was daartoe zekerlijk geene aanleiding geweest. Een duel zou, naar mijne opvatting, mijne schuld hebben gedelgd, hoe het dan ook afgeloopen ware. Het bewustzijn van schuld dreef mij naar Afrika. Toen de gelegenheid om haar te delgen uitgesloten was, bleef mij geen andere keus." Hij wilde er nog iets bijvoegen, maar de verschijning van zijn wagenrijder, die nieuws gierige blikken op de jongedame wierp, noodzaakte hem het gesprek af te breken. Hij eindigde met te zeggen «Ik heb plan hier nog een paar dagen te verblijven en mij dan buiten te vestigen. Daarom zeg ik u thans vaarwel, mejuffrouw. U te verzoeken mijne groeten over te brengen aan mijn ouden vriend dtlrf ik niet. Wanneer gij hem over onze samenkomst spreekt, zult gij misschien we! een goed woord voor mij overhebben." «Werner is, nu twee maanden geleden, als officier van justitie naar Neustadt verplaatst," antwooidde zij, en hem de hand tot afscheid reikende, voegde zij er bij«Ik neem nog niet voorgoed afscheid van u, want ik hoop, dat het niet de laatste maal zal zijn, dat wij elkaar ontmoet hebben. Voor gij van hier gaat heb ik nog een woord met u te wisselen en gij zult mij wel willen beloven niets te ondernemen, wat mij grievende teleurstelling zou kunnen be rokkenen." Hersdoiff beloofde dit en gaf haar zijn adres. Toen stapte Hertha, vlugger dan zij sinds hare beterschap nog gedaan had, naar den ingang van het park en terwijl de wagenrijder het kleine voertuig in beweging bracht, volgden de scherpe blikken van den zieke met eene uitdrukking van vernieuwde hoop de slanke jongedame, tot ze uit zijn gezicht verdween.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5