Bi mi e 111 a n tl s c lie Beri c liten R U M E S I E. Naar verzekerd wordt, zou Rumenië zich in zekeren zin bij het drievoudig verbond hebben aangesloten. Duitschland, Oostenrijk en Italië moeten de verplichting hebben aanvaard Rumenië te verdedigen, wanneer het mocht worden aangevallen, waartegenover Rumenië zich verbonden heeft met Oostenrijk op te trekken, wanneer dat door Rusland aangeval len wordt. Met het oog op de toenadering welke Bulgarije tot Rusland zoekt, is deze over eenkomst zeker van groot belang. BUIGAKIJE, Vorst Ferdinand wordt in het laatst dezer maand te Sofia terugverwacht. Tot zoolang zal men dus moeten wachten, alvorens met zekerheid iets bekend wordt aangaande den uitslag van het bezoek der Bulgaarsche depu tatie aan Petersburg. Deze heeft haar verblijf te Weenen verlengd, aangezien zij de terug komst wit afwachten van den voorzitter der Sobranje, Theodoroff, die den vorst te Karls bad is gaan bezoeken en daar Donderdag een onderhoud van vier uren met hem gehad heeft. De moeder en de gemalin van vorst Ferdinand blijkens tijdens haar verblijf te "Weenen de deputatie niet ontvangen te hebben. Volgens bericht uit Sofia aan de Standard valt de pers van de oppositie vorst Ferdinand steeds heviger aan, Evenals de overige voor name Eugelsche bladen gelooft de Standard dat de zending van het Bulgaarsch gezant schap naar Rusland volkomen mislukt is. Geen Europeesch staatsman zal de minste sympathie koes'eren voor Ferdinand nu het Bulgaarsche volk door czaar en sultan verla ten blijkt te zijn. De Standard noemt Fer dinand een toelever superfluity". Men zegt, dat Duitschland en Oostenrijk de basis vastgesteld hebben van een gemeen schappelijk optreden voor het geval vorst Fer dinand afstand deed of afgezet werd. Men heet SloïIofF niet in staat aan de Russophiele be weging, die ontstaan zal bij den terugkeer van het gezantschap uit Petersburg, weer stand te bieden. De metropolitaan Clemens is thans meester van den toestand, Ferdinand en Stoïloff kunnen niet op het leger rekenen. T O R K IJ E. De gezanten van Engeland, Frankrijk en Rusland te Konstantinopel hebben aan de Porte doen weten, dat hunne regeeringen bereid zijn om de aanstelling van Sjakir pacha als commissaris voor de hervormingen in Armenië goed te keureu, op voorwaarde dat hem volle macht zal worden verleend, en de hervormingen, die de sultan wil invoe ren, naar den zin van de mogendheden zijn. Naar het heet, dwingen de Turksehe amb tenaren in Macedonië de gemeentebesturen een datikadres a?n den sultan te ondertee kenen, terwijl hun, bij weigering op grond dat zij het in Turksehe karakters geschreven stuk niet kunnen lezen, eenvoudig de zegels ■worden afgenomen en deze op het stuk wor- ZEVENDE HOOFDSTUK. In fle ruime gerechtszaal van het justitiepaleis te Neustadt werd een treurspel opgevoerd uit het werkelijke leven, aangrijpender dan de phan- tasïe van een tooneeldichter dit kan schetsen. Een brandstichter on moordenaar stond er terecht. Reeds vroeg in den voormiddag was men met de behandeling dezer zaak aangevangen en nu waren do dienaais genoodzaakt wegens de in vallende schemel ing de gaslampen te ontsteken. Het laatste bedrijf zou worden opgevoerd. De talrijke getuigen waren gehoord en de president bad een half uur pauze aangekondigd om den eischer »n den verdediger tijd te geven zich op bunne pleitredenen voor te bereiden. De beschul digde, een groote roan met grijze haren, van boerenafkomst en met een vrijpostig, loerend uit zicht, werd door de gei echtsdienaars weggeleid. Ook zijn verdediger en rechters en gezworenen had den de zaal verlaten, en buiten de toehoorders, die hunne plaatsen met durfden verlaten uit vrees den afgedrukt. Het adres moet kennelijk dienen om de mogendheden van den goeden gang van zaken te overtuigen. A M E R I K A. De kleermakersbond te New-York beweert te zegepralen. Twee duizend gezellen zouden reeds het werk hebben herval; de aannemers, ook die in Newark, zouden de voorwaarden van den bond hebben aanvaard. In de metaalmijnen van Michigan hebben 25,000 arbeiders het werk gestaakt. Te Philadelphia staan de tapijtfabrieken stil, orndat de patroons geen loonsverhooging willen toestaan. Tien duizend mannen zijn daardoor zonder verdienste. In Ohio-County hebben 3000 kolenmijn- arbeiders het werk gestaakt. AFRIKA. Het Huis van afgevaardigden van de Kaapkolonie heeft Donderdag met algemeene stemmen de annexatie van Britsch Bechu- analand bij de Kaapkolonie goedgekeurd, doch niet dan na eene scherpe critiek door de oppositie, van de door de Engelsche regeering gestelde voorwaarden. Het Duitsche fregat Marie is gisteren te Tanger aangekomen. C H I N A. De gezant te Petersburg, Sjoe, is benoemd tot onder-voorzitter aan het ministerie van publieke werken te Peking. Daar hij met de Europeesche politiek goed bekend en een man van den vooruitgang heet te zijn, wordt deze gewichtige benoeming aangemerkt als een ernstig streven van de regeering om den weg van hervorming in te slaan. Nog eenigen tijd zal Sjoe hoold der lega tie ie Petersburg blijven. JAPAN. Te Tökio worden met grooten ijver de toebereidselen voortgezet tot het zenden van troepen naar het eiland Formosa. DeJapnn- sche gouverneux,J die tot nu slechts de havens heeft bezet, zal met het ondernemen van verdere krijgsverrichtingen tegen de Zwart vlaggen wachten, totdat deze versterkingen zijn aangekomen. Dat het den Japanners zal gelukken, ten slotte hun gezag op Formosa te doen eerbiedigen, wordt in Japan niet be twijfeld. SCHIEDAM, 8 Augustus 1885. De Stct. (uo. i80) bevat een kon. besluit tot instelling eener staatscommissie teneinde te onderzoeken of naast de instelling van eene Rijkslij frentenbank en naast de regeling der verzekering tegen ongelukken maatreelen bij de wet behooren te worden genomen, om te bevorderen dat werklieden en met dezen gelijk te stellen personen, die door ouderdom of door invaliditeit blijvend ongeschikt zijn om in hun onderhoud te voorzien, recht erlangen op geldelijke uitkeeringenen bij bevestigende van liet laatste meest interessante tooneel te missen, was niemand overgebleven dan de jonge beschuldiger, Werner Fiemimng. Hij bleet om den lyvigen bundel akten, die voor hem lag, nog eens te doorbladeren. Algemeen werd opgemeikt, dat een agent de verheven zitplaats van dezen ambtenaar op de teenen naderde, dat hij hem eenen brief over reikte, die in 't geheel niet geleek op een dienstbrief, en dat bij de ontvangst er van een trek van voldoening over bet pas nog zoo ernstig gelaat van den jongen ambtenaar gleed. Hij brak den brief niet dadelijk open, maar lei hem naast zich neer, om voort te gaan met zijn onderzoek. Doch de geur, die het geel achtig briefje van zich gaf, scheen verbijsterend te werken, want Werners blikken dwaalden telkens van den bundel akten en documenten, die al zijne aandacht vorderden omdat zij zouden beslissen over de toekomst van een menschenleven, af naar den brief, Eindelijk kon hij zijno nieuwsgierigheid bevredigen. Hij beantwoording dier vraag een of meerdere daartoe strekkende wetsvoorstellen met me morie van toelichting en raming der gelde lijke gevolgen te ontwerpen en in te dienen. De leden bezitten de bevoegdheid om van hun van dat der meerderheid afwijkend ge voelen door nota's te doen blijken. De com missie, na voor de eerste maal door den minister van waterstaat, handel en nijverheid te zijn bijeengeroepen, zal hare vergaderingen houden te 's-Gravenhage of na bekomen machtiging ook elders. Benoemd zijn tot lid en voorzitter, mr. C. Pijuacker Hordijk, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhagetot ledenJ. van Alphen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Hengelo, Over- ijsel; mr. J. baron d'Aulnis de Bourouili, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht R. W. J. G. van den Wall Bake, directeur der Nederlandsche Zuïdafrikaansche spoorweg maatschappij, te Amsterdammr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leusden jhr. inr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te "s-Gvaven- hageAlex. Daniels, industrieel, te Amster dam H. L, Enthoven H.Lzn., directeur van de naamlooze vennootschap aPletterij" te 's-Gravenhagemr. H. B. Greven, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leidenmr. J. J. I. Harte, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te 's-Gravenhage B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage mr. C. J. A. Heydenrijek, lid van den Raad van State, te 's-Graven hage; G. H. Hintzen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; K. Kater, voorzitter van de vereeniging Neder- landseh werkliedenverbond Patrimonium'' (vaderlijk erfdeel), te Amsterdam; Gorneille L. Landrë, wiskundig adviseur der levensverze kering-maatschappij «Dordrecht" te Dord recht; jhr. mr. W. H. de Savornin Lolunan, buitengewoon hoogleeraar aan de vrije univer siteit te Amsterdam, I. H. van derMeulen, lid van de Provinciale Staten van Friesland, te DrachtenW. J. C. Passtoors, voorzitter van de vereeniging «Nederlandsche Roomsch- katholieke Volksbond" te Amsterdam; dr. A.J. Pesch, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdammr. W. A. Reiger, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Gro ningen; dr. H. J. A. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Drie bergen; mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalte Hoogeveen J. G. Snyder, lid der firma Diddens en Van Asten, industrieel te Helmond; D. W. Stork, industrieel te Hengelo, Overijsel; tot secre taris mr. A. Niiant, te 's-Gravenhage. Men zendt ons zegt het Haagsche Dbld. van een zijde, die het kan weten, de volgende rectificatie toe op de bereke ningen van den heer mr. Treub in de nam zijn pennemes en sneed haastig het couvert door. Dat het Hertha's geschrift zou zijn, 't welk hij voor oogen kreeg, had hij reeds verwacht, niet dat zij zoo uitvoerig zou zijn, geheel tegen haie gewoonte in. De vier zijden van bet post- velletje waren tot beneden toe volgeschreven. Hij had een ongevoelig Spartaan moeten zijn, om thans de verzoeking weerstand te bieden zich een oogenblik van zijne ambtsplichten te laten afleiden om to luisteren naar de beminde schrijfster. Na een snellen blik op de klok, die tegenover den zetel van den president hing, be gon Werner te lezen dLieve Werner! Sinds den dag dat ik u blijmoedig en van heeler harte beloofde uwe vrouw te worden, kom ik voor de eerste maal tot u als eene stneekeling. En mijne bede is gij zult ze wel nooit van mij verwacht hebben en ook zelf had Amsterdammer nopens het verlies voor Am sterdam door de eventueele invoering tan het nieuwe personeel. Eerste fout. Er wordt geredeneerd uit de totalen der kohie ren en daaruit afgeleid, hoeveel belasting volgens het ontwerp minder op de kohieren zal worden gebracht. Dit is verkeerd. Immers dezelfde persoon wordt onder de be staande wet dikwijls twee- of meermalen over een zelfde dienstjaar aangeslagen, n.l. in geval van verhuizing. Wil men nu, zooals mr. Treub deed, uit de tegenwoordige kohieren argumenteeten, dan moest bierroede rekening zijn gehouden. De vergissing heeft tengevolge, dat de becij fering van het verlies zeker a 1 ton te hoog is. tweede jout. Hij heeft geen rekening gehouden met de on inbare posten, waarvan het bedrag tegenwoordig op ongeveer 1 ton is te stellen. Zijn becijfering van hot verlies is dientenge volge ook 1 ton te hoog. Want er kan geen verlies ontstaan uit het vervallen van posten, die tegenwoordig niet worden betaald. Derde fout. Bij het berekenen der belasting voor percee- len van meer dan f 1700 huurwaarde is niet geraadpleegd de uitvoerige statistiek der perso- neele belasting, voorkomende in het YlIIe stuk der «Bescheiden betreffende de Geldmiddelen," blijkens welke de aangenomen cijfers minder correct zijn. Ook hierdoor is het verlies te hoog geraamd. Vierde fout. De berekening van bet verlies door de vrijstel ling der werkboden is te hoog. De belasting wegens die personen wordt voor verreweg het grootste gedeelte door het platteland opgebracht. Voor Amsterdam bedraagt zij nog geen f 5000 de heer Treub brengt f24,500 in rekening. Vijfde fout. f70,000 wordt door mr. Treub afgetrokken, omdat de huurprijzen sedert 1890/91 zijn ge daald. En toch baseert bij zijne berekening op de prijzen van 1894/95, in bijlage B der mem. v. toel. opgenomen, terwijl er geen enkele reden is om de juistheid daarvan in twijfel te trekken. Zesde fout. Bij het berekenen van het verlies door vrij stelling der winkels een berekening, op zich- zelvo reeds buitensporig overdreven is uit het oog verloren, dat tegenwoordig de huurwaarden der winkels bij vergelijking met de huurprijzen op buitengewoon lage cijfers zijn gesteld. Hierbij is nog in aanmerking te nemen, dat thans reeds vrijstelling wordt genoten voor de lokalen, waar goederen worden bewaard zonder te worden uitgestald. De vrijstelling der kantoren wordt door mr, Treub in rekening gebracht, zonder dat die in bet wetsontwerp is opgenomen, Zeuende fout. De bedragen der tegenwoordige kohieren zij» voor de grondslagen huurwaarde, deuren en ik haar nimmer voor mogelijk gehouden zij is vervat in het vijftal woorden«Geef mij de vrijheid weer!" De ambtenaar lei den brief neder en liet zijne blikken door de zaal weiden als om zich te overtuigen, dat hij niet droomde. Alles om hem heen zeide hem, dat hij waakte, dat het naakte, verschrikkelijke waarheid was, wat hij daar las, dat hij, de beschuldiger, gereed om een vonnis te eischen, zelf gevonnist was. Maar op welke gronden Waarin bestond zijne misdaad 7 Iïi; nam Hertha's brief weder op en las verder sik wensebte dat gij hier waart, want wat zich op het papier zoo moeilijk laat zeggen, had ik u veel liever mondeling medegedeeld. Maar ik mocht mijne bekentenis niet langer achter houden daarom nam ik dit middel te baat. Uw edelaardig karakter zal wel genoegen willen nemen met mijn gebrekkige wijze van uitdrukken mijner denkbeelden en gevoelens en met mij tot het besluit komen dat ik niet anders kon. Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6