Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. O n d c r w ij s. Reclitzaken. K e i' knie u w s. vensters en haardsteden onjuist opgegeven, door ben de remission naar een verkeerde verhouding ever die grondslagen zijn verdeeld. Dit kan Wijken uit de reeds genoemde statistiek. Door deze font is eveneens een overdrijving van het verlies ontstaan. Alles bijeengenomen, kan van het ver lies, door mr. Treub geraamd op meer dan f800,000, een bedrag van ettelijke tonnen gouds worden afgetrokken, waardoor men dichter bij de waarheid zal komen. Henri Dunant, aan wien de stichting van illet Roode Kruis" te danken is, lijdt op zijn ouden dag gebrek, in een dorpje bij Genève. Vijf en der tig jaar geleden verscheen zijn boeltje Un sou venir de Salferino, waarin hij de ijselijkheden van een slagveld na den slag beschreef, en na dien tijd heeft hij jarenlang geijverd voor het ver beteren van den geneeskundigen dienst te velde. Hij lokte de conventie van Genève uit, waarbij internationale bepalingen ter bescherming van de gewonden werden vastgesteld, en hij is, gelijk we reeds -zeiden, de stichter van iHet Roode Kruis". Het blad Ostschweiz wekt de Zwitsersche regeering en de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te Bern op, gezamenlijk maatrege len te nemen, om Dunant, die bij zijn bemoeiin gen voor de goede zaak zijn vermogen verloren heeft, een onbezorgden ouden dag te verschaffen, De 23 staten van Europa hebben tegenwoordig in 't geheel 3,206,000 landsoldaten en 297,700 zeesoldaten onder de wapens, dat is een totaal van 3'/j millioen manschappen, de reserve niet medegerekend. Volgens de officieele oorlogsbudgetten kost deze legermacht jaarlijks niet minder dan 2870 millioen gulden. Wanneer deze 3ys millioen menscben zich konden wijden aan nuttigen arbeid, dan zou men, bij 't aannemen eener gemiddelde verdienste van f 500 per man, een totale besparing verkrijgen van 1750 millioen, en rekent men daarbij een diensttijd van 28 dagen voor de reserve, dan bedraagt die besparing ruim f 1900 millioen. De gewapende vrede" beteekent dus, laag gerekend, een jaarlijksch verlies van ongeveer 2 milliarden. En dit verlies blijft niet beperkt tot dat ontzaglijk bedrag, doch is nog veel aan zienlijker. Het oorlogsmaterieel der Europeesche Staten kan thans veilig worden geschat op een waarde van 18 milliard. De renten van die 18 milliarden beloopen bij een rentevoet van 4 pet. ruim 720 millioen gulden, welk bedrag, bij 't vorige verlies geteld, een jaarlijksch totaal geeft van ruim 2500 millioen. De geheele schuldenlast der Europeesche Staten bedraagt ruim 72Va milliard gulden, welke jaar lijks 3 milliard aan rente verslindt. Minstens '/3 dier schulden zijn gemaakt voor militaire doeleinden. Te New-York is een aanslag gepleegd op Cornelius van der Bilt, den bekenden millionair. Zaterdagmiddag schelde een man aan zijn woning in de Fifth Avenue aan, en vroeg aan de meid otn geld, dreigende anders het huis in de lucht te doen vliegen. De verschrikte meid gaf hem wet zij bij zich had, maar daarmede niet tevre den, drong de man het huis binnen. De heer Van der Bilt verscheen toen ten tooneele en wist, geholpon door de meid, den man buiten de deur te zetten. De vreemdeling trachtte in een der benedenramen te klimmen, maar werd gegrepen door een politieagent, en na een hevig gevecht overmeesterd hij trachtte nog een bom te werpen, maar dit gelukte hem niet. Zooals bekend is, hebben de Australische kolo niën zooveel last van wilde konijnen, die daar bij enkele koppels uit Europa zijn ingevoerd, dat de regeeringen al verbazende sommen heb ben moeten uitgeven om dat ongedierte uit te roeien. Thans is de beurt aan de vossen. Eenige Engelscben, die zich enkele jaren geleden in do kolonie Victoria vestigden, voerden daar rossen in, teneinde hun jachtvermaak in hun nieuwe vaderland te kunnen voortzetten, en Reintje voelde zich daar zoo goed thuis, dat ook hij zich een talrijke familie verwekte, zoo groot zelfs, dat de regeering daaraan paal en perk moest stellen. Een prijs van 5 shillings werd op zijn hoofd gesteld, met het gevolg dat dit jaar reeds p. st. 1480 aan premién moest worden uitbetaald, zonder dat eenige vermindering in de vossenwereld is te bespeuren. De regee ring heeft evenwel, uit vrees voor hare geld middelen, de vossenpremie tot l'/s shilling moe ten terugbrengen, zoodat Reintje wel in zijn poot zal lachen. In het verkeer met Natal (met inbegrip van Zululand) kunnen thans pakketten worden toe gelaten tot een gewicht van 5 kilogr. Het in Nederland te helfan port en de aan de vreemde administration uit te keeren vergoeding, wegens pakketten, van een gewicht van 3 tot 5 kilogram, bestemd voor Natal, zijn vastgesteld op resp. i'6.25 en fr. 11.75. Bij het gisteren gehouden examen in de Engelsclie taal 1. o. is geslaagd mej. U. M. M. Post Uiterweer, te Ylaardingen. In de anti-rev. Nederlander kwam dezer dagc.i het volgende bericht voor In Rijnsaterwoude bestond sedert maanden een vacature aan de openbare school, zoodat het hoofd der school alleen voor het onderwijs in zes klassen moest zorgen. In overleg met burge meester en wethouders werd bepaald, dat het hoofd der school onderwijs zou geven 's voor middags van 8 tot 10 en van 10 tot 12 uur, en 's namiddags van 1 tot 3 en van 3 tot 5 uur zoodat alle klassen geregeld 4 uur onderwijs per dag zouden ontvangen. Door deze regeling ge- trootste zich het hoofd der school gedurende meer dan drie maanden een vermeerdering van vijftien werkuren per week. In het begin der vacature werd een voorstel van burg. en weth., om daarvoor een wekelijksche bolooning van f4 vast te stellen, door den raad verworpenen thans, na afloop der vacature, kon zelfs een voorstel, om het hoofd der school voor buitengewone werkzaamheden een gratifi catie van f50 toe te kennen, geen meerderheid verwerven. Voorwaar geen al te fraaie illustratie van het stelsel van schoolregeling, door dr. Foekens, te Nijmegen, verdedigd om bij vacature aan de belangen van het ondei wijs en van de onderwijzers beide te gemoet te komen. 13 X 15 uur vrijwillige arbeid nog geen f50 waard is een ontnuchtering. Aldus geschiedde aan een openbare school 1 voegde de Tijd, die dit bericht overnam, er bij. Eene kleine aanvulling is niet overbodig. De raad van Rijnsaterwoude, dia weigerde het hoofd der school voor zijne vermeerdering van werk eenige vergoeding toe te kennen, bestaat, naar men aan de IV. R. Ct. bericht, uit 2 anti- revolutionnaire en 3 katholieke ledenslechts 2 raadsleden behooren tot de liberale partij. De meerderheid, die het voorstel van B. en W. afstemde, was 4 tegen 3. De twee liberalen en een der overige leden stemden voor. Benoemd is tot professor in de pliilosophie aan het groot-seminarie te Warmond de heer Jos. Th. Beijsens, thans praeceptor aan het seminarie »Hageve!d" te Voorhout. Valsche munters. Voor de recht bank te Amsterdam hebben gisteren wederom een paar personen terechtgestaan, beschuldigd van de vervaardiging en de uitgifte van vaisch geld. Aan den eersten beklaagde, Bot geheeten, een sigarenmaker die al vroeger wegens dief stal veroordeeld werd, wordt ten laste gelegd, dat hij omstreeks het einde van '94 en het be gin van '95 twee rijksdaalders, drie guldens en vier kwartjes nagemaakt heeft in nabootsing der echte Nederlandsche rijksdaalders, guldens en kwartjes, met het oogmerk die valsche munt speciën uit te geven of te doen uitgeven. Hij zou den 4n Febr. j.l. een valschen gulden aan H. Stradmeijer in betaling hebben gegeven, ter voldoening van de huur van het benedenhuis waar hij zijn werkplaats had gevestigd. In deze werkplaats heeft men een gipsen vorm gevonden, waarin afgedrukt waren de eene zijde en de rand van een rijksdaalder. Den tweeden beklaagde, Adricbem genaamd, wordt ten laste gelegd, dat hij op 12Februari j.l. drie valsche kwartjes in voorraad heeft gehad en deze dienzelfden dag in verschillende sigaren winkels heeft uitgegeven, tenminste dit, wat de uitgifte van ien dier kwartjes betreft, ge poogd heeft, doch daarin niet is geslaagd door dat de winkelierster de valschheid bemerkte en het geld niet in betaling wilde aannemen. Een groot aantal getuigen werden geboord, die tegen de bekl. bezwarende getuigenissen aflegden, speciaal wat de uitgiften van het valsche geld betreft. De eerste beklaagde bleef bij zijn ontkentenis volharden. Hij heeft nooit vaisch geld gemaakt. Adrichem erkende de hem ten laste gelegde feiten. Hij was bij Bot in dienst als sigaren maker en had nog lfl'/a gulden van hem te goed. Eindelijk had hij zich laten bepraten om vier gulden aan valsche kuaitjes aan te nemen, doch niet met de bedoeling om dat geld uit te geven. Het moest slechts strekken als een soort van waarborg, dat Bot hem betalen zou. Eerst vele dagen later kwam hij er toe, terwijl hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, een drietal valsche kwartjes uit te geven. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, eischte tegen Bot lien jaar en tegen Adrichem een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den door dezen in voorarrest door- gebrachten tijd. Uitspraak 15 Aug. a.s. Ze is tenger, maar elegant gebouwdze is gehuwd en dertig jaar oud, heeft gitzwart haar en donker grijze oogen en eene daarbij passonde gelaatskleur. Ze heeft scherpe, doch geen onaan gename trekken. Ze gelijkt meer op eene Spaan- sche of Zuiditaliaansche dan op een Duitsche vrouw, hoewel zij in Duitschland geboren werd en zij ook eau Duitschen naam draagt. Haar vreemd voorkomen maakt het onmogelijk te raden naar haar vermoedelijk karakter. Als wij hooron, dat ze wegens zakkenrollen terechtstaat, verwondert het ons niet, maar het spijt ons. Ze werd den 15n Juli op 't Kelfkensbosch op heeterdaad betrapt, toen zij in het marktgedrang juffr. M. M, Timmers een portemonnaie uit den zak haalde. Ze ging loopen, maar de snelvoetige Ant, van Wijk achterhaalde haar, en hield haar vast tot de politie kwam. Eerst trachtte zij zich te redden door te zeggen, dat zij het beursje gevonden had, daarna bekende ze. Sedert be vindt zij zich in hechtenis, aan welke omstan digheid zij het te danken heeft, dat jhr. mr. Van Asch van Wijck haar als verdediger was toegevoegd, De ambtenaar van het 0. M. noemde haar een gevaarlijke zakkenrolster en eischte 1 jaar gevangenisstraf. Haar verdediger dacht veel gunstiger over haar. Hij verplaatste zich en zijne hoorders in gedachte op de markt te Nijmegen, nu veertien dagen ge leden. Beklaagde had eenige inkoopen voor haar gezin gedaan, was naar huis teruggekeerd, maar ging daarna weder naar de maikt, omdat zij iets vergeten had thuis bleven haar twee kinderen achter, een van vijf en een van vier jaar. Gedu rende den goheelen ochtend was zij vervuld door eene zeer drukkende gedachte. Ze heeft eene zuster, die te Kleef gehuwd en moeder is van acht kinderen. Die zuster was ziek en had haar door een brief verzocht, zoo het eenigszins mogelijk was over te komen, om hoogst noodige maat regelen te nemen. Maar zij had geen geld om naar Kleef te gaan. Hoe zou zij aan geld komen, teneinde aan den drang van haar hart te kunnen voldoen Ze ging de markt op en af en stond hier en daar te kijken. Daar zag zij, dat een meisje nit bare portemonnaie iets betaalde en daarna dat beursje stak in een zak, zooals tegenwoordig algemeen door dames gedragen wordtop eene plaats, welke zij niet kunnen zien. Het zij verre van pleiter dat hij de leer zou huldigen, dat het doel de middelen heiligt maar hot goed» en edele doel, hare zuster te gaan bijstaan, maakte haar voor het oogenbük blind voor het slechte middel, 't welk haar dat bereikbaar kon maken. Zij zag dat het juffertje haar zakdoek uit haar zak haalde, zij wist dat nu de portemonaie, waarin zij geld genoeg onderstelde om de reis te maken, gemakkelijk te krijgen was. Zij stak hare hand in Jen zak van het juffertje en nam de portemon naie weg. Doch deze voelde het en keek om. Be klaagde is geen gevaatlijke zakkenrolster, anders had zij zeer zeker een betere gelegenheid gezocht en het werk handiger verrichtook is zij, toen zij ontdekt was, niet gaan loopen en is dadelijk gegrepen. Het is haar zelfs niet toegestaan af scheid van hare kleine wurmen van kinderen te nemen. Ztj heeft terstond bekend. Zij is geen zakkenrolster van beroep, zij is geen slechte vrouw, integendeel, ze is een tiouwe echtgenoote en zorgvuldige moeder. Pleiter deelde een ge beurtenis uit haar leven mede, waai uit bleek hoe'n zedige vrouw zij is. Voor haar huwelijk diende zij bij een heer in Crefeldt. Deze, een echte Don Juan, maakte er zijn werk van jonge en mooie meisjes in dienst te nemen en lei er zich op toe deze ongelukkig te maken. Dat was reeds met veie meisjes gebeurd, ook in beklaagde meende hij een slachtoffer ge vonden te hebben. Op zekeren nacht overviel hij haar, doch zij verdedigde zich tegen zijnen aanslag, zoodat hij bij haar zijn doel niet be reikte, Later stond hij terecht wegens vergrijpen tegen de zeden, getuigen werden opgeroepen, ook de meisjes, die bij hem gediend hadden. Hij werd veroordeeld, maar bij de procedure bleek, dat beklaagde de eenige was die hij niet had kunnen verleiden. Voor die vrouw reept pleiter de cle mentie der rechteis in. Zij zijn ook echtgenooten en vaders. Zoo zij geen medelijden hebben met beklaagde, dan zuilen zij het hebben met haar echtgenoot en hare kinderen. Zij zullen beden ken welk een verschrikkelijke gedachte het voor haar man moet zijn, dat zijne goede en brave vrouw wegens een zwak oogenblik, een onbe raden, bijna wanhopige daad, als dievegge ge straft zal worden en voor hare kinderen als zij tot jaren van onderscheid zullen gekomen zijn, dat hunne moeder wegens diefstal in de ge vangenis gezeten heeft. Een vorige m».al was aan pleiter de verdediging opgedragen van eene ongelukkige vrouw. De rechtbank heeft deze toen vrijgesproken. Zij heeft terstond uitspraak gedaan en toen gestraft met eene gevangenisstiaf voor een tijd evenlang als beklaagde reeds in hechtenis had doorgebracht. Da rechters zullen, evenmin als pleiter, vergeten hebben welk een gelukkig oogenblik het voor ben geweest is, toen getuige te zijn van het geluk en de dankbaarheid van de in vrijheid gestelde. Welnu, een dergelijk gelukkig gevoel kunnen zij ook nu genieten door nog heden ook in deze zaak uitspraak te doen en deze beklaagde terug te geven aan haar echtgenoot en kleine kinderen. De geeischte gevangeni=stiaf is vee! te zwaar voor zulk een gering vei grijp. Da portemonnaie en de 56 cents, die er in waren, zijn aanwezig; ze zullen teiuggegeven worden aan de eigenares, schade zal deze alzoo niet lijden. Pleiter hoopt dan ook, dat de rechtbank heden nog in deze zaak uitspraak zal doen en aan beklaagde even veel straf zal opleggen, als de tijd welke zij reeds gezeten heeft. De officier van justitie deelt volstrekt niet de gunstige meening van den verdediger, die in zijne dupliek zijne goede denkwijze handhaafde, ArnhCl.) Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Gameren ds. J. G. Bruining, te Leerdam te Schoonhoven ds. D. Cladd te Schooniewoerd te Hooge Zwaluwe ds. J, O. Prins, te Almkerk te Drachten II ds. ds. I. Busch Keizer J.Gz., te Dwingelota Aalten ds. C. A. W. Nonhebei, te Harmeien. De ontvangsten der Ned. zendingsvereeniging te Rotterdam bedroegen van 15 Juni tot 15 Juli j.l. f4109.58. Gedurende denzelfden tijd kwam voor Bantam in f 119.38. Christ.-Geref. Kerk. Tot de evangeliebediening is toegelaten de heer J. Bos, die beroepen is te Leeuwarden. Isrnëlietisehe Kerk. De permanente commissie tot de alg. zaken van Israëlieten in Nederland, gevestigd te Am sterdam, zal binnenkort een nieuw rabbinaal college en eene commissie van examinatoren voor godsdienstonderwijzers benoemen, hetwelk met inachtneming van de verord. No, 39 van 21 Juni 1891 zal geschieden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 7