het doel zullen bereiken dat zij zich voor oogen stellen. Prinses Clementine van Coburg, de moeder van vorst Ferdinand, heeft, volgens de Buda pest i Birlap, de eigelijke reden medegedeeld, waarom aan Stamboulofl een pas is gewei gerd, toer. hij zich tot herstel van gezond heid naar het buitenland wilde begeven. Prinses Clementine zeide, dat stappen waren gedaan tot herstelling der vriendschappelijke betrekkingen tussehen Rusland en haren zoon, nadat m°n zich had overtuigd, dat dit moge lijk was. Stambouloll zou, als men hem ver gund had naar het buitenland te gaan, niet nagelaten hebben te intrigeeren om die poging te doen mislukken. Om deze reden wilde men hem in geen geval voor den terugkeer van de Bulgaarsche deputatie uit Rusland naar liet buitenland laten gaan. Wij nemen dit "veilmal meer om de curiositeit dan om zijne geloofwaardigheid over. De Jftr, welke te Sofia verschijnt, deelt mede, dat de sultan gratie geschonken heeft aan dc Bulgaren, die door Turksche gerechts hoven veroordeeld waren en te Tripolis hun gevangenisstraf ondergingen. T R K IJ E. De gezanten der mogendheden te Konstan- tinopel hebben aan de Porie hunne inge nomenheid betuigd met de benoeming van Shakir-pacha tot gouverneur van Armenië, maar daarbij tevens den wensch uitgesproken dat nu ook de lang gewensclite hervormingen zullen worden ingevoerd. De Porte heeft daarop reeds antwoord ingezonden. Zij stelt voor, christen-adjuncten te benoemen nevens de gouverneurs der provinciën. De onder gouverneurs en burgemeesters zullen zonder onderscheid uit Muzelmannen en Christenen worden gekozen. De gendarmerie en de politie zullen in de provinciën zeiven geworven wor den en uit Muzelmannen en Christenen bestaan in verhouding tot de bevolking. De gevange nissen zullen worden veibeterd en geïnspec teerd. De buitensporigheden der Kurden op hun zwerftochten zullen worden tegengegaan. De regeering zal, zoo mogelijk, hun vaste woonplaatsen aanwijzen en tot dit doel hun weiden afstaan. In haar antwoord verklaart de Porte verder dat een gedeelte der door de mogend lieden aanbevolen veranderingen Onuitvoerbaar zijn tengevolge van de daaraan verbonden uitgaven, de slechte verkeers middelen, enz. PEEZ1R Uit Teheran wordt van 4 dezer gemeld: Wegens gebrek aau brood heerscht teTabris groote ontevredenheid. De bazars werden gis teren uit voorzorg gesloten. Ernstige onge regeldheden volgden weldra. De menigte werd door de gewapende macht uiteenge jaagd, waarbij 20 personen werden gedood. Het volk maakte zich meester van de lijken der gevallenen. De Russische consul-generaal heeft zich om bescherming zijner landgenoo- ten lot ile regeering gewend. Latere berich ten melden dat er in den namiddag nog groote opgewondenheid heerschte eu dat de toestand zeer ernstig is. AMERIKA. Bij het departement van buitenlandsclie zaken te Washington is de officieete beves tiging ontvangen van den moord op blanken in de Chineesche provincie Kucheng op 70 mijlen afstand van Foochow, waaronder vier vrouwen van Engelsche zendelingen en een Amerikaansche vrouw, terwijl verscheidene andere personen, onder wie ook kinderen, ge wond werden. De regeering der Vereenigde Staten zal onverwijld de noodige maatregelen nemen om zich genoegdoening te verschaffen. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat de Argentijnsche minister van financiën een plan in overweging heeft tot unificatie van alle staatsschulden, de spoorvveggarantiën en de provinciale schulden daaronder begre pen, tot eene 4 pCt. leening zonder amor tisatiefonds. Aan houders van obligation van gewaarborgde leeningen zou een hooger nominaal bedrag in stukken der nieuwe lee ning worden in ruil gegeven. Het gezamen lijk bedrag der te eonverteeren leeningen is ongeveer 412 millioen p. st., terwijl bovendien nog een aanzienlijk bedrag zal moeten wor den opgenomen tot inwisseling van papieren geld. In de samenstelling van het nieuwe minis terie van Chili is nog eenige wijziging geko men. Niet Vergara, maar Claudio Matte heeft de portefeuille van buitenlar.dsche zaken; niet Sarita Maria, maar Darila heeft openbare werken. Zoo is het een Kabinet geworden van liberalen en radicalen, en daar het ge steund wordt door de partij der Balmacedisten, is er vee! kans dat zijn leven niet al te kort zal zijn. In elk geval is de conversio-wet ver zekerd. De vrees voor het verbreken van den vrede is zeer verminderd door do verklaringen die, naar een telegram hedenmiddag reeds gemeld heeft, door den gezant van Argentinië officieel zijn afgelegd. Naar de Times uit Santiago verneemt is de stand der kwestie met Argentinië thans gunstiger. De receptie van den te Santiago aangekomen Argenlijnsclien gezant was aller hartelijkst. Ilïj verklaarde den staatspresident, dat hij gemachtigd was uit naam van zijn land, de begeerte naar vrede met Chili te betuigen. AFRIKA. Uit Tanger wordt van gisteren gemeld Graaf Tattenbach, de Duitsche vertegen woordiger, verklaart dat de voornaamste eischen, door Duitschland aan den sultan ge steld, ingewilligd zijn. Hij hoopt dat binnen vier dagen de gansche zaak geregeld zal zijn. De sultan heeft beloofd de moordenaars van Rockstroh te zullen straffen als zij gevonden kunnen worden, maar tot dusver bleven de nasporingen vruchteloos. liet Fransche oorlogsfregat Cosmos heeft deze haven verlaten. C H IK i, Uit Shanghai wordt van 3 dezer gemeld De local Express bevat een telegram uit Foochow van heden, vermeldende een vreese- lijken moord op de Christenen te kuch eng; vijf vreemde vrouwen bevinden zich onder do gedooden. Uit Hongkong wordt van 4 dezer gemeld liet agentschap te Foochow bericht het vermoorden van eene Amerikaansche dame en van zendelingen, op zeventig mijlen afstands van Foochow. Vijf personen zijn gedood anderen, onder wie ook kinderen, gewond. JAPAN. Uit Jokohama wordt gemeld Er vallen voortdurend zware regenbuien in geheel het land. Men vreest dat de rijstoogst mislukken en een hongersnood ontstaan zal. Door de overslroomingen wordt groote schade aangericht, en vele personen zijn verdronken. Binncnlandsche Berichten. SCHIEDAM, <3 Augustus 18!>5, Vergadering van den gemeenteraad op Dins dag G Augustus 1895, des namiddags ten kwartier voor twee ure. Wegens afwezigheid van den burgemeester wordt het voorzitterschap waargenomen door den oudsten wethouder, den hoer G. Visser Bz. Tegenwoordig 17 leden; afwezig de liecren Dienske, De Bruijn, Van Erpecum, en de heer Hoek met kennisgeving. Na vaststelling van de notulen der ver gadering van 23 Juli j.l. kwamen de vol gende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen: Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 25 Juni j.l., tot het gedurende de schooljaren 1895/6 en 1896/7 voortzetten van de proef met betrekking tot de burgeravondschool, vastgesteld bij raads besluit van 19 Juni j.l.; idem, missive daarbij terugzendende het door hen goedgekeurde kohier no. 1 der plaatselijke directe belasting naar bet inkomen, dienst 1895/6, beide aan genomen voor kennisgeving; missive van de commissie van het burgerlijk armbestuur vergezeld van a. de rekeningen over 1894 van het burgerlijk armbestuur en het stadszie kenhuis 5. de begrootingen dier instellingen voor 1896; en e. het verslag van die beide inrichtingen over 1894; tevens bevat die missive de verklaring dat alle schuldvorde ringen naar behooren zijn voldaan besloten werd die rekeningen en begroolingen in han den te stellen van de financieele commissie ten fine van onderzoek en rapport, het ver slag van beide inrichtingen over 1894 ter visie te laten liggen tot de eerstvolgende ver gadering en het bericht omtrent het voldaan zijn van alle schuldvorderingen voor kennis geving aan te nemen; missive van de com missie van beheer der heel- en verloskundige instrumentenverzameling der gemeente, ten geleide van de rekening van haar beheer over 1804, in handen gesteld van de financieele commissie om onderzoek en rapport, adres van de hoofdlieden der graanmeters-wegers met verzoek om het bij den raad aanhangige voorstel om het beheer door burgemeester en wethouders van het fonds der korenme ters-wegers te doen ophouden, niet aan te nemen, doch ia het belang van hunne corpo ratie en ook in dat van den handel, te be sluiten overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders met betrekking tot dat fonds; hierop zal, voorzooveel noodig, wor den gelet, wanneer de behandeling van de aanhangige voorstellen, met betrekking tot genoemd pensioenfonds, heden aan de orde zal zijn. Allereerst was aan de orde het onderzoek van den geloofsbrief van liet nieuwinkomende raadslid den heer M. C. M. de Groot. Door den voorzitter werden tot leden der com missie van onderzoek benoemd dezelfden, die in de vorige zitting de geloofsbrieven der overige benoemde leden, hadden onderzocht, n.l. de heeren Schuurman, Poortman en Van Harwegen den Breems. Gedurende dit onderzoek werd de vergadering geschorst. Na heropening der vergadering werd het woord verleend aan den heer Schuurman, die verklaarde dat de commissie de stuk ken alle in orde had bevonden en mitsdien tot toelating van den heer De Groot advi seerde. Onder dankbetuiging aan de commissie voor het gedane onderzoek, stelde de voorzit ter voor te besluiten tot toelating vaa den heer De Groot. Met algemeene stemmen ver eenigde de raad zich hiermede, terwijl de heer De Groot hierbij niet tegenwoordig was. Daar de burgemeester reeds voor enkele weken de gemeente heeft verlaten en ook bij de wethouders het voornemen bestaat zich in deze maand voor eenigen tijd uit de stad te verwijderen, waardoor het college van burgemeester eu wethouders, bij liet zeer waarschijnlijk samenvallen van de afwezigheid zijner leden, niet voltallig zou zijn om be sluiten te nemen, achten burgemeester en wethouders het noodig twee plaatsvervan gende wethouders te benoemen; en deden zij daarom het voorstel daartoe. De raad ver eenigde zich met dit voorstel en benoemde tot plaatsvervangende wethouders, ter vervan ging van hen die deze maand afwezig mochten zijn, deheeren VanWestendorp en "Van Buijsen. Tot onderwijzer in boekhouden en handels- rekenen aan de herhalingsschool, verbonden aan de openbare lagere school met uitgebreid leerplan voc jongens, werd benoemd de heer K. Rovers, thans vakonderwijzer aan den talen cursus. In verband met deze benoeming stelde burgemeester en wethouders voor, dat met ln, 2n en 3n onderwijzer aan de jongens school voor het tegenwoordige respectievelijk bedoeld worden de onderwijzers De Goedvolk en Bitter. Het 2e voljaars-kohier der plaatselijk directe belasting naar het inkomen, diens 1895/6, ten bedrage van f21,143.40, werd zooals het door burgemeester en wethouder: was opgemaakt en ingediend, vastgesteld, Goedgekeurd werd het voorstel van bur»ej meester en wethouders tot verhoogir en toevoeging aan de begrooting van inkom sten en uitgaven der gemeente, dienst 1895, tot een gezamenlijk bedrag van f 126,009. Aan W. Vlug en F. J. van Oosterhout werd ontheffing verleend op hunnen aansla in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, overeenkomstig het advies der commissie beiast met het onder zoeken der bezwaarschriftenterwijl aan! J. L. Gouka ontheffing werd verleend tot eea totaal bedrag van f23.75 van plaatselijke directe belasting over 4895, voor de door hem op 15 Juni j.l. verkochte panden. De toepassing van art, 7 der pensioen- verordening werd, op zijn verzoek, ten aan zien van W. Bouwer voor een jaar opge- schort, met ingang van 26 September a,s. Aan M. Kramer werd bij continuatie een der lokalen van de le openbare kostelooze school tot wederopzegging doch uiterlijk tot 1 November a.s. op de bestaande voorwaar den in gebruik gegeven tot het daarin geve van teekenonderwijs, tegen eene vergoeding van f10 voor eventueel genot van vuur en licht. Thans kwam in behandeling het voorstel van burgemeester eu wethouders om, op de gronden in het breede ontwikkeld in hun rapport van 23 Juli j.l,, de commissie voor de strafverordeningen uit te noodigen art. 9 der bouwverordening zoodanig te wijzigen, dat het voldoende ruimte openlaat voor de behoorlijke toepassing van art. 179/j der ge meentewet, waardoor de mogelijkheid zal ge boren worden tot het van gemeentewege ver lichten niet alleen vaa alle publieke wegen, pleinen, straten enz., doch ook van alle andere plaatsen, tot gemeenen dienst van allen lestemi. Dit voorstel werd bij acclamatie aange nomen. Door de uitbreiding van het aantal lesuren met 2 per week, als gevolg van de meerdere bevolking op de openbare jongensschool met uitgebreid leerplan, werd aan G. Krijger, leeraar in gymnastiek aan de hoogere bur gerschool, tevens belast met het geven van onderwijs in gymnastiek aan de openbars scholen met uitgebreid leerplan, een verhoo ging van jaarwedde toegekend, met ingang van '1 September a.s., van i 100 en iNzealzoo- vastgesteld op f 1000 per jaar. Tevens werd dit bedrag aangenomen als grondslag voor eei» eventueel aau hem te verleenen pensioen. liet in de laatste vergadering ingediende voorstel van burgemeester en wethouders ia zake de toelage uit het fonds der kolen- meters-wegers aan den oud-commissaris A, Visser Nz., hetwelk evenals het voorstel van den heer Van Westendorp, luidendesDe jraad der gemeente Schiedam besluit in te- »trekken hoofdstuk F (artt. 36 en 37) van shet reglement voor de korenmeters-wegers »te Schiedam, vastgesteld in de vergadering 3>van den lOn November 1891", wasaange- houden tot deze vergadering, kwam nu in behandeling, en wel allereerst het voorstel- Vau Westendorp, omdat dit de verste strek: king had. De heer Van Westendorp weet niets meer te zeggen omtrent de reden, die hem tot dat voorstel geleid had, maar wensclue op te komen tegen de bewering der korenmeters wegers in hun laatste adres, dat aanneming van het voorstel onberekenbare gevolgen zou hebben, daar burgemeester en wethouders de korenmeters-wegers dan niet meer zouden kunnen ontslaan. Spreker meende dat dit bezwaar geen bezwaar was, want daar bur gemeester en wethouders benoemen, hebben ist

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2