A". 1895. Donderdag 8 Augustus. No. 8848. Negenenveertxgste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buiteiilandsche Berichten. DENEMARKEN. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.83. - 2.50. 0.10. BUREAU: BOTER8TRAAI 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 30sten Juli 1895, n°. 49; Gelet op art, 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit 1«. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no, 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Hollaml is vastgesteld op Zaterdag den 3\sten Augus tus aanslaande mot zonsopgang met uit zondei ing van de jacht op fazanten, .vaar- van de opening is vastgesteld op Dinsdag den eersten October aanstaande 2°. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e, der aangehaalde wet; 3°. do korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des Woens dags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal clad en in de Ncderlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 3den Augustus 1895. De Commissaris dor Koningin voornoemd, F O C IC. DUITSCHIiSD. Keizer Wilhelm heeft Maandag op Osborne bij zijne koninklijke grootmoeder gedineerd. Des avonds keerde hij naar Ryde terug om aan boord van de FLohenzollern den nacht door te brengen. Naar van een bijzonderen correspondent uit Covves wordt vernomen, begaf de keizer ach Dinsdagmorgen om 9 uur aan boord van het aldaar ter reede liggende oorlogsschip Worth en hield naar aanleiding van den ge denkdag, welke toen gevierd werd, eene toe spraak, waarin hij deed uitkomen hoe in den slag, welke den veldtocht opende, reeds de vereeniging der Duitsche volken zich had uit gesproken. Daarna bracht de commandant, prins Heinrich, een Hoch op den keizer uit. Tegen 10 uur begaf de keizer zich aan boord van de Meteor om een zeiltocht te maken. In welonderrichte kringen te Berlijn hecht men geen groote beteekenis aan de conferentie tusschen Hohenlohe en Goluchowski te Alt- Aussee, en aan het bezoek van den koning van Rumenië te lschl. De Folit. Corresp. verklaart, dat het hier eenvoudig beleefd heidsbezoeken geldt, zooals het gebruik mede brengt. De verhouding van Rumenië tot het Drievoudig Verbond Is voorjaren vastgesteld; de Bulgaarsche aangelegenheid zal zich lang zaam ontwikkelen en geeft nu nog geen aanleiding tot conferenties van staatslieden on vorsten. Op tal van plaatsen zijn Zondag de roem rijke gebeurtenissen van 1870 feestelijk her dacht. Te Berlijn was een groot Veteranen- Appel 1, waarvoor G000 oud-strijders waren opgekomen; uit de kazerne van het 2e garde regiment trok de stoet naar de zegezuil, voorop een aantal met eikenloof bekranste rijtuigen, met de leden der feestcommissie en 24 in het wit gekleede eere-jonkvrouwen. Aan den voet der zegezuil werd het koraal sLobet den Herrn" gezongen en de feestrede gehouden. Te Saarbrucken herdacht men de bestor ming van Spieherns hoogten. De stad was prachtig versierdextra treinen voerden 40,000 bezoekers aan. Des namiddags werd er een historische optocht gehoudenvoorop gingen een duizendtal voormalige strijders van Spieherns daarop volgden 15,000 oud soldaten, die den oorlog van 1870 hadden medegemaakt, en ten slotte kwamen eenige historische groepen, waaronder de ruitergarde van Frederik den Groote, de Nassau-Saar- brücker garde, de Lützowsche vrijschaar, de landweer van '1813, de bestormers der Düp- peler schansen, enz, Het voorbijtrekken van den stoet, die met geestdrift werd toege juicht, duurde een uur. Ook te Weissenburg was een groote sGe- denkfeier"uit alle oorden van Duitschland waren omstreeks 700 oud-strijders opgeko men, waaronder vele ridde.s van het IJzeren Kruis. De monumenten op de graven der gevallenen, zoowel van Franschen als Buit- schers, waren prachtig versierdaan het monument van het 3e armeekorps werden redevoeringen gehouden. B E t G I E. In de gisteren gehouden Kamerzitting heeft de afgevaardigde Colfs een interpellatie aan gekondigd over de jongste gebeurtenissen aan den Kongo. »Een elastisch onderwerp" zegt de Indèpendance. De behandeling der inter pellatie is uitgesteld de Kamer zette de be raadslaging over het schoolwet-ontwerp voort. Terwijl liberalen en socialisten in de Kamer vriendelijk samenwerken, buiten de Kamer eer. indrukwekkenden optocht houden, ëen zijn in hun oppositie tegen het clericale mini sterie, hebben de bondgenoolen in den Brus- selschen gemeenteraad Maandag elkaar heftig aangevallen. De scène begon met de vraag van Turnémont waarom het gemeentebestuur niet aan den optocht had deelgenomen. De burgemeester Buis antwoordde, dat hij nooit zou meetrekken in een optocht, waar vreemde volksliederen (de Marseillaise) worden ge speeld en roode vlaggen wapperen. Onnoodig te vermelden dat hierna een verschrikkelijk rumoer ontstond, zoodat de voorzitter moest dreigen met ontruiming der tribune. Besloten werd een adres tegen het school- wetsontwerp in te zenden. De Indèpendance wijdt een paar kolom men, groot gedrukt, aan het aangename gevoel van zelfvoldoening. Indertijd, zegt het blad, kwam de bul rerun novarum. De geheele democratische wereld was verrukt. Wij niet wij wis ten beter. Daarna ging abbé Daens naar Rome. Ozesde toen de Indèpendance. Eindelijk kwam de brief van den paus aan de Belgische bisschoppen van den lOn Juli j.l. En het Brusselsche blad nu heeft de christelijk-democratische partij haar douche gehad en voortaan zal het belang der kerk weer vóór alles gaan. E R A N K R IJ K. De definitieve uitslag \an de verkiezingen voor de departementale raden (conseils géné- raux) is na gehouden herstemmingen de volgende. Gekozen zijn894 republikeinen, 181 radi calen, 74 raliiés, 26 socialisten, 263 van de rechterzijde. Van twee verkiezingen is het resultaat nog niet bekend, van drie andere is het niet ge proclameerd. Be republikeinen winnen 126 zetels en verliezen er 36. De Italiaan Santoro is onder geleide van vijf politiebeambten over de grenzen gebracht en naar Brussel gegaan. Vóór zijn vertrek beloofde hij aan eenige journalisten uit België verschrikkelijke dingen over Crispi te zullen mededeelen. Canide Pelietan heeft een klacht tegen een dagblad ingediend, cmdat dit blad hem be schuldigde van chantage ten opzichte van de Orleans- en Zuider-spoorweg-maatschappijen. EN GELAND. Naa beweerd wordt, heeft de koningin aan de ministers lord Salisbury en den hertog van Devonshire doen weten, dat zij het nood zakelijk acht dat het opperbevel des legers in handen blijft van een prins van den bloede. In dat geval zou haar zoon, de hertog van Connaught, tot opvolger van den hertog van Cambridge worden benoemd. De Chineesche legatie verklaart nog geen bijzonderheden te hebben vernomen over den moord op den zendeling en anderen in Whazang. Zij voegt er bij dat de keizerlijke regeering zeker de gruweldaden van de on geregelde soldatenbenden diep betreurt en naar mogelijkheid voldoening zal geven. In middels wordt door particuliere telegrammen meer en meer vastgesteld dat de plaatselijke overheden medeplichtig zijn, daar zij de plunderende moordenaars hebben laten ont komen en zich eerst toen met de zaak heb ben bemoeid. Men verzekert dat, tengevolge der vertoo- gen van het Britsche zendinggenootschap, het ministerie van buiteniandsehe zaken aan den Britsehen gezant te Peking per telegraaf heeft opgedragen aan de Chineesche regee ring te vragen bescherming van de Britsche onderdanen, een volledig onderzoek in zake de jongste moorden en bestraffing der schuldigen. Het Britsch-Armenisch genootschap te Lon den verneemt van zijn agent te Ivonstantinopel dat de Britsche gezant aldaar van lord Salis bury per telegraaf opdracht heeft ontvangen de onmiddellijke en onvoorwaardelijke invrij heidstelling te eischen van alle Armenische politieke gevangenen, die niet door gewone rechtbanken gevonnist zijn. De gezanten der drie mogendheden moeten het eens geworden zijn over eene nieuwe nota aan de Porte, waarin hunne regeeringen als hunne meening uitspreken, dat waar de Turk- sclie regeering niet bij machte is hare Chris ten-onderdanen in Armenië te beschermen, een Europeesch commissaris moet worden be iast met het beheer der Turksche provinciën in Oost-Azië namens den sultan, welke com missaris slechts verantwoordelijk zou zijn tegenover de mogendheden door tusschen- komst eener te Ivonstantinopel zetelende com missie van controle. Het is nu bekend geworden dat het eilandje Trinidad bij de oostkust van Brazilië inder daad plechtig in bezit genomen is voor Enge land, door den gezagvoerder der Barracounta. Het troepje dat van de Barracounta aan wal ging en daar de Britsche vlag heesch, had veel moeite om te landen en vond veel water, maar geen boomen en geen ■«poor van dierlijk leven. De Times wijdt een hoofdartikel aan het eilandje en brengt in herinnering dat het reeds 200 jaar geleden door den sterrenkun- d:ge Halley op zijn terugreis van de Kaap voor Engeland in bezit genomen werd. De koning lijdt reeds een paar dagen aan een lichte blaascatarrh, waarmede hij ook in December van het vorige jaar te kampen had. Ilij heeft een minder goeden nacht doorge bracht, maar de koorts is geweken en de eet lust blijft bevredigend. De chirurg professor Studgaard blijft ten paleize met professor Petersen. Er worden bulletins uitgegeven. ZWEDEN en NOORWEGEN. Volgens een correspondent der Frankfurter Ztg. te Stockholm, moet het mislukken van Thome's poging tot het vormen van een Noorsch coalitie-ministerie aan koning Oscar te wijten zijn. Thorne zou met een volledige lijst van ministers te Marstrand gekomen zijn, waar de koning de zeebaden gebruikt, maar op raad van den kroonprins, van graaf Douglas en den Zweedschen staatsminister Bostrüm stelde de koning nieuwe voorwaarden, voor Thorne onaannemelijk. Ook de Ncorsche rechterzijde moet nu overtuigd zijn, volgens dezen berichtgever, dat de crisis onoplosbaar is. RUSLAND. De Parijsche Herald meldt, dat liet Russi sche ministerie aan de regeering te Berlijn de verzekering lieeft gegeven, dat de dag-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1