Birnienlandsche Berichten. bladberichlen omtrent het bestaan van een geschreven verbofod lusschen Rusland en Frankrijk van allen grond ontbloot zijn. De minister van financiën toont in den laatsten tijd groote belangstelling in de fabri catie van locomotieven, die hij onafhankelijk van het buitenland wil maken. In verschei den gouvernementen zullen locomotieven- fabrieken opgericiit worden. ITALIË. De Senaat heeft de algemeene beschou wingen over de begrooting van financiën en die der schatkist reeds ten einde gebracht, en nadat de ministers Boselli, Sonnino en Crispi op de aanmerkingen van verscheidene senatoren geantwoord hadden, een motie aan genomen, waarin van de verklaringen der regeering akte genomen wordt. Bij de behandeling der financieele maat regelen zeide de minister der schatkist dat Italië de opzegging der Latijnsche Unie met kalmte te gemoet kan zien, zonder daartoe evenwel het initiatief te nemen. De maat regelen, door de Italiaansche schatkist ge nomen, bewijzen, dat Italië er naar streeft zoo spoedig mogelijk tot een normaal munt stelsel terug te keeren. Generaal Baratieri gaat spoedig weer naar Massowali. Ilij zal eerst nog een conferentie met de regeering hebbenmen zegt dat de generaal geld en ammunitie zal vragen, maar dat hij geen troepen meer noodig heeft. Maandag heeft hij een diner gegeven, waar hij o. a. de minister van buitenlandscbe zaken, de Engelsche gezant en de maritieme at.aché van Engeland aanzaten. S I' A H J E. Martinez Campos is, na twee dagen te Cionfuegos doorgebracht te hebben, te Havana aangekomen. Ilij heeft verscheidene ambte naren en bevelhebbers van standplaats doen verwisselen, en Salcedo, die te Santiago het bevel voerde, naar Spanje teruggezonden. Verleden week moeten de separatisten een konvooi levensmiddelen, door 1000 man ge ëscorteerd, buitgemaakt hebben. Zij gaan voort met levensmiddelen enz. van de inwo ners af te persen, onder bedreiging bij weige ring de plantages in brand te steken. De officieele berichten spreken weer van drie gevechten waarbij de rebellen het onderspit dolven. Waarschijnlijk hebben er in deze guerilla iederen dag tal van schermutselingen plaats, maar wordt de uitslag der overige geheimgehouden. Naar de Times uit Havana verneemt heeft Martinez Campos weer 33,000 man verster king aangevraagd, die voor 20 September moeten aankomen. Zijn verbod om eenige tijdingen over den opstand te verspreiden zonder machtiging van hoogerhand, wordt te Havana beschouwd als een bewijs van zwakte van de regeering, die den werkelijken stand van zaken zou willen verhelen. Volgens de berichten is de afkondiging van den kleinen staat van beleg te Havana ophanden. Generaal Luque erkent dat by Santa-Clara de Cuba vijftig vrijbuiters geland zijn onder aanvoering van Serafin Sanchez. Een groot aantal menschen verlaten de provincie Santo- Espiritu. Men vreest, dat zij zich bij de insur- genten zullen voegen. B D L G A R IJ E. Prins Ferdinand is Zondagavond uit Karls bad te Praag aangekomen, en na een kort oponthoud over Olmtttz doorgereisd naar zijne landgoederen in Hongarije, waar hij voor nemens is, geruimen tijd door te brengen. Het blad van ZankofT Soglassije stelt, voor het geval prins Ferdinand zich genoodzaakt mocht zien afstand te doen van den troon, de eandidatuur van prins George, van Grieken land, die getoond heeft een vast karakter te bezitten en door zijne familiebetrekkingen het aanzien des vorstendoms zou verhoogen. De liberale aanvoerder Radoslavoff maakt een brief uit Rusland openbaar, volgens j welken een hooggeplaatst persoon aldaar ver zekerd heeft, dat Rusland ook een troons afstand van prins Ferdinand ten behoeve van zijn zoontje Boris niet zou erkennen, zelfs al werd die vooraf in het orthodoxe geloof gedoopt. De moordaanslag" op den aanvoerder der liberale partij Matakieff, te Tatar Bazardjik, blijkt niet veel te beduiden gehad te hebben en ook geheel zonder politieke beteekenis te zijn. De zaak komt hierop neer, dat een dron ken fruithandelaar twist zocht met MakatiefT en dezen een stomp tegen de borst gaf. Toen de dader was uitgeslapen, herrinnerde hij zich niets meer van zijne daad. r E R Z I E. Te Tabris duurt het broodoproer voort; vele vrouwen vluchten uit de stad, de woning van den Russischen consul is gesloten. Het paleis van den gouverneur werd door liet gepeupel verwoest. De gouverneur nam daarop ontslag. Teneinde de bevolking tevreden te stel len, is de prijs van het KG brood van 1 kian tot B0 cents verlaagd. C II I If A. Nadere berichten omtrent den moord op Christenen te Kucheng melden dat tien Engel- sche onderdanen en eene Amerikaansche om het leven zijn gebracht, waaronder eenige kinderen, terwijl verscheidene personen, be- hoorende tot de Amerikaansche zending, verwond zijn. Deze laatsten alsmede de lijken der slachtoffers zijn naar Foochow ge bracht. Een Engelsch zendeling werd met zijn gezin levend verbrand in zijne woning. De mandarijnen wijten den moord aan het ge heim genootschap der s vegetariërs". Onverwacht is deze nieuwe uitbarsting van fanatisme niet gekomen. Reeds in de laatste maanden van het vorige jaar veroorzaakte een sekte, bekend als de «vegetariërs", gisting in de omstreken van Kucheng. Deze sekte, welke vroeger weinig of geen invloed had, maakte van het uitbreken van den oorlog met Japan, de ongelegenheid waarin de regeering zich bevond, en de opgewondenheid van het volk gebruik, om den haat tegen de vreem delingen bot te vieren. De zendelingen werden beleedigd, zelfs aangevallen en uit geplunderd, en eerst toen de «vegetariërs" ook eenige niet-Christenen molesteerden, deden de Mandarijnen een zwakke poging om aan hunne buitensporigheden een eind de belhamels werden gear- er volgde een volksoproer werden in vrijheid gesteld, werden mishandeld, en de teugels van het bestuur kwamen feitelijk in handen der oproerlingen, wier aantal voort durend toenam en die steeds dreigender houding tegen de vreemdelingen aannamen. De Chineezen wilden de zendelingen dwin gen te vluchten, maar dezen weigerden hun post te verlaten en wilden ook den raad, hun door hunne bekeerlingen gegeven, dat zij zich tot zelfverdediging zouden wapenen, niet opvolgen. Na maanden te hebben voortge- smeuld, is het fanatisme nu tot een uitbars ting gekomen. Over den moord te Whazang bij Kucheng ■worden nog de volgende bijzonderheden bekend Het sein tot den aanval op de zendelin gen werd Donderdag in den vroegen morgen gegeven. Men stak de huizen van den post in brand, en acht vrouwen, een man en een kind werden gedoodverscheidene andereu ernstig gewond. Waarschijnlijk zullen twee personen aan hun wonden sterven. De heer Stewart en zijn echtgenoot Nelly Saunders en miss Lena Irish werden in het zendelings huis verbrand. Miss Newcombe werd door stoken en in een afgrond geworpen. Miss Marshall werd de hals afgesnedenmiss Gordon en miss Topsy Saunderr, zijn gedood door lanssteken in het hoofd. Ook Herbert te maken, en resteerd. Maar de gevangenen de ambtenaren Stewart en Lena Stewart werden gedood, terwijl de vier andere kinderen der Stewarts en miss Codrington ernstig gewond zijn. Chineesche troepen zyn naar "Whazang gezonden en de consuls van Engeland en de "Ver. Staten zullen met den onderkoning een onderhoud hebben. De Shanghai Mercury bevat een telegram uit Foochow van gisteren, meldende dat de toestand der Europeanen te Foochow hache lijk is, tengevolge der vijandige stemming van de inboorlingen. De Chineesche autoriteiten hebben ver klaard, dat zij machteloos zouden zijn tegen over een mogelijken opstand van het gepeupel. De provincie Fu Kien verkeert in staat van oproerhet Amerikaansche zendingshuis te Fungfuk is in asch gelegd; per telegraaf is eene kanonneerboot aangevraagd tot bescher ming der vreemdelingen. Naar Reuters agentschap verneemt, heeft de Britsche gezant te Peking op bevel der Engelsche regeering het Tsung Li Yamen verzocht den Britschen consul te Foochow een militair escorte te verleenen, teneinde hem in staat te stellen het tooneel van den moord op de zendelingen te bezoeken en onderzoek te doen. Eveneens is de regeering uitge- noodigd om een decreet uit te vaardigen, waarbij de doodstraf over de moordenaars ■wordt uitgesproken en de strengste bevelen worden gegeven tot het beschermen van alle Engelsche zendelingen in China. De regeering heeft hare toestemming gegeven. SCHIEDAM, 7 Augustus 1895. Heden herdenkt A. van Wamelen den dag waarop hij vóór 25 jaar als koetsier ia dienst trad bij den heer P. J. van Dijk van Matenesse, van wien de jubilaris te dezer gelegenheid een stoffelijk blijk van waardeering ontving; ook was het koetshuis met groen en bloemen versierd. Nog andere geschenken en vele bewijzen van belangstelling vielen den jubilaris ten deel, waardoor deze feestdag bij hem in aangename herinnering zal blijven. De St.-Ct. van gisteren bevat de op 16 Mei IJ. te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Groot-Brittannië en Ierland gesloten over eenkomst tot regeling der grens tusschen het Nederlandsch en Britsch gebied op Nieuw- Guinea. Staatsblad no. 140 bevat het besluit van 22 Juli 1895, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op 10 Mei 1895 te Athene tusschen Nederland en Griekenland uitge wisselde verklaring tot regeling van de weder- zijdsclie bescherming van handels- en fabrieks merken. Naar men verneemt, ligt het in het voor nemen der regeering,» een hoofdofficier van het leger hier te lande naar West-Indië te detacheeren en aan hem de reorganisatie van de landmacht in Suriname op te dragen. Op het verzoek van het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, gericht aan den minister van binnen- landsche zaken, en bedoelende uitbreiding van het leerplan der kweek- en normaalscho len met onderwijs in de physiologische in vloeden van den aicohoiischen drank, is door den minister afwijzend beschikt. Den 2n September 1896 zal het 100 jaar geleden zyn, dat de emancipatie der joden in ons vaderland werd goedgekeurd. Naar men verneemt, zal deze dag niet onopge merkt voorbijgaan. In het belang van handelaren, die geslacht vee naar Frankrijk wenschen te vervoeren, heeft de exploitatie-mij. de daken van een dertigtal wagens wit doen verven, om de warmte te keeren, en tevens onderaan de wagens geleidingen doen aanbrengen, waar door zij in Frankrijk en België kunnen doorloopen in treinen, voorzien van een Westinghouse rem. Deze wagens zullen- loopen tusschen Rotterdam en Parijs. Tot bestuursleden van de opgerichte afdee- ling Zuid-Holland van de «Broederschap der Ontvangers" zijn gekozen de heeren F. E, van Nispen en C. R. J. Bentfort te Rotter dam, F. E. Vreede te Vianen, J. C. Greiner te Middelharnis en K. van Schouwen te Oude Tonge. 26 leden hebben zich voorloopig aangesloten. Minimum-loon en maximum-arbeid. De vier door de «Vereeniging van Statis tiek" uitgegeven praeadviezen inde kwestie van minimum-loon en maximum-arbeid luiden: Van den heer Knuttel «1. Het is in het belang van het werk, dat de werklieden behoorlijk worden bezoldigd en niet te lang arbeiden. «2. Het is daarom in bet belang der werk gevers hiertoe maatregelen te nemen. «3. Bij het systeem van openbare aanbeste ding is daartoe de meest gewenschte weg, be palingen in de bestekken op te nemen regelende loon en arbeidstijd. «4. Door de bepalingen zullen uit de openbare aanbesteding eenige, de belangen der werklieden schadende, misbruiken ver dwijnen en zal het karakter der openbare aanbestedingen beter tot zijn recht komen. «5. De minimum-loonen door openbare besturen in de bestekken te bepalen, behoo- ren in den regel niet hooger te zijn dan die, welke in de plaats, waar het werk wordt uit gevoerd, als normaal voor volslagen, hun werk verstaande werklieden kunnen worden aan genomen." Van mr. N. G. Pierson «Het komt mij voor, dat de minimum loonsbepaling nooit tot iets goeds voeren kan. Eón van beidemen stelt het loon even hoog als het zijn zou onder de werking van vraag en aanbod, en dan is de bepaling overbodig; of men stelt het hooger, en dan wordt op kosten der belastingschuldigen een voordeel geschonken aan enkelen. Slechts dan zou in het tweede geval de slotsom anders moeten luiden, indien van het initiatief der openbare besturen een gunstige invloed op den loonstandaard in het algemeen te ver wachten ware. Een logische redeneering echter, die zulk een verwachting rechtvaardigt, is tot heden niet geleverd en niets van hetgeen bekend is omtrent de oorzaken, die den loonstandaard' beheerschen, geeft aanleiding tot het ver moeden, dat zij ooit geleverd zal kunnen worden. Een openbaar bestuur, dat aan de- arbeiders in dienst zijner aannemers een hoo ger loon dan het gebruikelijke verzekert, be voordeelt deze arbeiders, anderen bevoordeelt liet niet. Het algemeen belang wordt door den maatregel gedeerd, omdat openbare bes* i hun voornaamste inkomsten pulten uit - bijdragen der burgerij." i^ver de kwestie van den arbeidsduur zegt mr. Pierson o. a. «Men moet de arbeidsduur-kwestie niet op den lijn stellen met de loonkwestie de argu menten, die met betrekking tot deze gelden, zijn op gene niet alle van toepassing. Het dagloon regelt zich naar de dagelijksche waarde van den arbeidmaar de meening, dat die waarde door overmatige verlenging der werk uren klimt, is een veroordeel, en het ligt op den weg van iederen verstandigen werkgever, dus ook van een staat, provincie of gemeente, die als werkgever optreedt, dat voordeel te bestrijden. "Van mr. M. W. F. Treub: «Het is wenschelyk dat door openbare be sturen bepalingen worden gemaakt betref fende minimum-loon en maximum-arbeidsduur van de arbeiders in dienst van aannemers werkzaam by de uitvoering van openbare werken, mits men zich daarby noch beper-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2