I SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en Kindermode. Gemeiigdo Berichten. Land- en Tuinbouw. Ta 4, m *<4 'J$< JÓB* van werkloosheid, noch stelselmatige opdrijving van 'iet 'weekloon ten doel stelle. Bij de onmogelijkheid om loonminima te be palen, welke in verband met de beperking van den arbeidsduur met wiskunstige zeker- fcrid zijn vast te stellen, acht ik het nadeel van een te laag grooter dan dat van een iets ie hoog gesteld minimum. ïVoor de werklieden die direct in dienst van openbare besturen -werkzaam zijn, moeten bij de vaststelling hunner arbeidstijden en loonen overeenkomstige overwegingen gelden als bij de bepaling der loonminima en maxima van arbeidsduur voor de indirect in dienst zijnde arbeiders; bij de vaststelling van de loonen der vaste werklieden komt het voor deel van den vasten dienst als een element bij de loonbepaling in aanmerking.'' Van prof. mr. W. A. Reiger: sHet is niet wenschelijk dat door openbare besturen bepalingen worden gemaakt betref fende minimum-loon en maximum-arbeids duur, 'tzij afzonderlijk, 'tzij met elkander gecombineerd, der arbeiders werkzaam, hetzij direct in dienst dier besturen, hetzij bij de uitvoering van bestekken door dezen vastge steld, behalve in exceptioneele gevallen in het belang van het uit te voeren werk. ïOok het in werking brengen van die be palingen bij wijze van tijdelijken maatregel om als proefneming te dienen, is te ontraden." Op den jaardag van de Koningin-Regen tes wapperde ook de Nederlandsche driekleur van den heuvel voor het »Slöjd Larare Seminarium," te Niüis (Zweden), een vrien delijke attentie van den directeur, den heer 0. Salomon, aan de aanwezige Nederlanders, 's Avonds werd in een gezellige bijeenkomst tan Zweden, Denen, Noren, Duitschers, Hon garen, Engelschen, Amerikanen en Neder landers het »Wien Neerlandsch bloed" ge zongen, dat te voren was ingestudeerd. Te Mariënbad is ter eere van den dag het Nederlandsche volkslied gespeeld. Kapitein E. Prins bood den orkestdirecteur, namens de aanwezige Nederlanders, een lauweikrans aan later zond hij een telegraphischen geluk- wensch aan de Koningin en ontving daar een telegraphische dankbetuiging voor. Ook te Rotterdam hebben de kappers en barbiersbedienden, thans onder den naam van «Zondagsrust", in navolging van Amsterdam, Utrecht en Zwolle een vereeniging gevormd. In de Zondagmiddag gehouden vergadering traden reeds dadelijk 40 leden toe, terwijl reeds enkele patroons hun medewerking heb ben toegezegd. Het doel der vereeniging is langs ordelijken weg een algeheele Zondagsrust te verkrijgen. De oud-president van de Amsterdamsche ver eeniging stond bestuur en deden met nuttige wenken ter zijde. Het plan bestaat over 14 dagen een vergadering met de patroons te beleggen. Te 's-Hage is een persoon aangehouden die, onder voorwendsel inspecteur of recher cheur van politie te zijn, oplichting pleegde. De pseudo-politiernan kwam reeds vroeger voor gelijk feit in aanraking met de justitie. De hoop, dat de Scheveningsche bomschuit, Arie en Daniël, schipper Arie van der Zwan, ondanks de onheilspellende geruchten, toch nog behouden zou wederkeeren, wordt met den dag flauwer. De schipper van een andere bomschuit, die, naar men beweerde, de Aria en Daniël na den Mei-storm zou gezien heb ben, kon helaas bij zijne aankomst niets met zekerheid daaromtrent getuigen. Maandagochtend had het 2-jarig zoontje van den landbouwer J. v. S. te Delfgauw het ongeluk in eene sloot voor de ouderlijke woning te vallen. Hoewel de vader terstond toeschoot om zijn kind te redden, was het reeds te laat en mochten de pogingen, om het leven op te wekken, niet helpen. Te Spijkenisse geraakte een knaapje van circa 2 jaar spelende onder een melkwagen, zoodat de wielen over het hoofdje gingen, en het kind dermate gewond werd, dat het kort daarna overleed. Koninginnedag. Te Gorinehem zal de jaardag der Koningin op 31 Augustus zeer luisterrijk gevierd wor den. Er hebben zich reeds commissies ge vormd, lijsten zijn ter teekenïng aangeboden en er wordt al druk vergaderd. Behoudens verdere verrassingen, stelt men voor te geven muziekuitvoeringen, ringrijderij, roeiwedstrijd en vuurwerk. Voorts zullen, onder leiding van den heer R. Bekker, 1000 kinderen op de markt volks liederen zingen. Te Borkeloo is door de ingezetenen besloten ook dit jaar den geboortedag van Koningin TVilhelmina feestelijk te vieren. Eene feest commissie is benoemd, waarvan de burge meester tot eerevoorzitter is gekozen. Te Montfoort zal Maandag 2 September het Oranjefeest luisterrijk gevierd worden. Des voormiddags zal een ringrijderij ge houden worden door paren, op tweewielige rijtuigen. Prijzen f 25, f 10 en f 5. Inleggeld 50 cents. Des namiddags een harddraverij met paarden onder den man, welke nog nooit een prijs hebben gewonnen. Premie winners zijn niet uitgesloten. Prijzen f 100 en f 25. Inleg geld fl. Des avonds zal de feestelijkheid worden besloten met vuurwerk op den IJsel. Naar de Kcho verneemt, is overeenstem ming verkregen tusschen het gemeentebestuur van Amsterdam en de Ned.-bell-telephoon- maatschappij. Een brutale diefstal is Maandagmiddag ge pleegd in een woning aan de Vinkenstraat te Amsterdam. De bewoners waren afwezig en het huis was op de gewone wijze afge sloten de buitendeur met een gewoon slot, de deur van de binnenkamer met een hang slot. De dieven hebben zich blijkbaar met valsclie sleutels toegang verschaft tot de woonkamer, tenminste aan de deuren waren geen sporen van braakdaarop was een kast opengebroken, waarin een som geld benevens eenige gouden sieraden geborgen waren. Het geld, bankpapier, zilvergeld en goudgeld tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f2350 hebben zij gemakkelijk gevonden en mede genomen van de sieraden hebben zij enkel een juweelen slot gestolen en de rest, eenige kettinkjes en een doekspeldje, laten liggen. De bewoner verklaarde, dat hij ongeveer van halfvier tot halfzeven afwezig was en dat het dus in dien tijd moet gebeurd zijn. De dieven hadden vrij gemakkelijk werk. aange zien het huis niet rechtstreeks aan de Vinken straat staat, maar door middel van een slop er op uitkomt. Het is zeer waarschijnlijk, dat zij op de hoogte geweest zijn van den wel stand van den bewoner, want noch zijn huis noch zijn wijze van leven doen vermoeden dat hij een dergelijk bedrag thuis zou hebben. De man heeft vroeger een zaakje gehad aan de Haarlemmerstraat en is nu eigenaar van een paar huisjes. Ook het huis, waar hij be stolen is. behoort aan hem hij was het zelf gaan bewonen omdat het leeg stond. Thans hebben de arme lieden al hun contanten verloren. Van de dieven is nog geen spoor gevonden, ofschoon men op enkele personen vermoeden heeft. (Fill.) Een man van 74 jaar te Amsterdam is onder het middagmaal gestikt in een stuk vleesch. Voor rekening van eene Duitsehe firma is men te Beilen (Drente) begonnen met ijzeroer te graven. Met onderscheidene land eigenaren heeft de firma eene overeenkomst gesloten. Over het algemeen zijn de grondeigenaren wel genegen hunne landen tot dit dool be schikbaar te stellen, wijl deze door het weg nemen van de oerlaag verbeterd worden. Te Etersheim (N.-H.) is een valsche rijks daalder in beslag genomen. De afdeeling Arnhem van den R.-k. Volks bond zal weldra een eigen gebouw krijgen. Een geldleening van f25,000 zal daarvoor worden aangegaan. Uit Boksmeer wordt aan de Tijd geschreven Nu te Amsterdam ook een werkstaking onder de sigarenmakers heerscht, is het mis schien niet van onpas, eens mede te deelen hoe de afloop der staking hier is geweest. Nadat ruim drie maanden de stakers (welke allen tot den sNederl. Sigarenmakers- en Tabakbewerkersbond" behoorden) hier langs de straten geslenterd hadden en steeds, naar men zegt, geregeld door den bond wekelijks werden uitbetaald, hebben de fabrikanten werklieden van elders ontboden, welke de plaatsen der stakers hebben ingenomen. Daarna hebben de gezamenlijke fabrikan ten zich schriftelijk verbonden, geen der stakers voor het jaar 1900 in hun dienst te nemen, met dien verstande, dat, mocht men aan zijn beloften te kort schieten, men zich verbond om onmiddellijk aan de mede-onder teekenaren de som van f 100 uit te betalen. Door dit eendrachtig samenwerken zijn wij nu geheel van dit socialistische volkje, hetwelk de wijk naar Duitschland heeft genomen, verlost. Te Made (N.-Br.) is het vijfjarig dochterje van den schipper J. Dïependaal onder een met een paard bespannen kar geraakt, waar door de arme kleine inwendig zóo zwaar ge kneusd werd, dat ze aan de gevolgen over leden is. Te St. Oedenrode (N.-Br.) is de vrouw van II. v. d. V., die de kachel met petroleum aan maakte, daarmede in aanraking gekomen, waardoor hare kleederen in brand geraakten en zij in een oogenblik in volle vlam stond. Zij ijlde de deur uit en liep bij haar buur man binnen, en deze bluschte de vlammen vrij spoedig met een natgemaakte deken. De ongelukkige vrouw bekwam echter ernstige brandwonden en werd naar het liefdegesticht overgebracht, alwaar zij in zulk een ernstigen toestand aankwam, dat men voor het behoud van haar leven vreest. Zondag speelde de Delftscho cricket- en foot- ballclub «Concordia" hare 5e cornpetitiematch te Schiedam tegen de Schiedamsehe cricket- en footballclnb uHermes". Laatstgenoemde won met 22 runs. Te Rotterdam is eene daroeszangvereeniging opgericht, waarvan de heer C. M, Steffelaar directeur zal zijn. Bij den uitgever L. Hansma, te Assen, ver schijnt begin September een weikje over de voor stelling van eene Germaansche rechtspraak in den ïBallerkuil" voor HU. MM. de Koninginnen. De tekst wordt geleverd door de lieeren mr. S. Gratama en dr. L. Knappert, terwijl de muziek van de koren geschreven is door Richard Hol en eon omslag woidt ontworpen door A. Reyding, Het werkje verschijnt in 4°-formaat en wordt gedrukt bij II. C. A. Thieme te Nijmegen. (Ml. v. d. R.) Mevrouw Fraser, de weduwe van den bisschop van Manchester, heeft 3000 p. st. vermaakt aan Oriel College, Oxford, voor een stipendium, en 3000 p. st. aan Owen's College, Manchester, voor een katheder van kerkgeschiedenis. Fractisclie handleiding bij het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie van ALIDA VERHOOP. (UitgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam.) INHOUD: 17 Gravures met beschrijving, voorstelleude No. i. Korte mantel voor meisjes van 23 jaar. No. 2. Wandelcosiuum voor meisjes van 12—13 jaar. No. 3. Luiermandgoed. No. 4. Zomerjurk voor meisjes van 56 jaar. No. 5, Daghemden voor jongens. No. 6. Gekleed costuum voor meisjes van 1314jaar. No. 7. Nachthemden voor meisjes. No. 8. Kamerwiegje. No. 9. Ronde hoed voor babies van 24 jaar. No. 10. Matrozenpakje voor knapen van 35 jaar. No. li. Bal- en gelegenheidstodetten. No. 12 Pantalon voor dames. No. 13. Costuum van lila cièpe stof. No. 14. Pelerine met git geborduurd. No. 15. Ronde hoed en fichu vooi jonge meisjes. No. 16. Matinee van fijn porcnl. Bericht. Abonnementen. Voldane aanvragen. Inlichtingen over onze knippatronen. Feuille ton. Correspondentie. Raadgevingen. Advertentién. Toen de kassier der spaat kas, in de ruc Fossé anx Loups te Brussel, Maandagochtend zijne brandkast opende, ontdekte hij tot zijn schrik dat uit zijne portefeuille, welke hij Zatei- dag had weggesloten, een bedrag van 188,000 francs in bankbiljetten was veidwenen. Aan de kast is niet het minste spoor van geweld te bespeuren, zoodat het geld uit de portefeuille moet zijn genomen alvorens die geborgen werd. De justitie heeft tei stond een uitgebieid onder zoek ingesteld, maar lot dusver zonder gevolg. De internationale schaakwedstrijd, welke nu te Hastings is begonnen, is buitengewoon belang rijk. Al de voornaamste schaakspelers zijn daar bijeen. Steinitz, die ongeveer 25 jaar de eerste van allen was, zal zich opnieuw meten met Laskar, die hem een voiigen keer eindelijk ovei- won en die nu natuurlijk alle krachten zal in spannen om zijn roem te handhaven. Dan is er dr. Terrasch, nog een ster van de eerste grootte. Hij was in veischeidene internationale schaak wedstrijden overwinnaar maar hij speelde nog nooit met Steinitz of Laskar. Verder zijn er nog andere vermaarde schakers, als Tchigorine, Blackburne, Gunsberg enz. Kot tom, het wordt een zeer belangwekkende strijd. Men verwacht, dat koningin 'Victoria, die een groote liefhebster van het schaakspel is, ook eens te Hastings zal komen kijken. Bij een brand te Argenau in de Pruisische provincie Posen zijn vijf personen in de vlammen omgekomen en zes zwaar gewond. De droogte in de maanden Mei on Juni heeft den landbouwers in Schotland oen schade bei ok- kend van 30 a 35 millioen gulden. Te Lodz (Rusland) is tengevolge van een gas- ontplolfing een buis ingestort. Drto personen werden gedood, vijftien gewond. De Wiener Abendposl maakt melding van talrijke gevallen van cholera in het Russische gouvernement Volhvnie. Alle gezondheidsmaat regelen zijn genomen om besmetting tegen te gaan. Te Quakertown in Pennsylvanië sloeg Zondag de bliksem in de kerk tijdens de godsdienst oefening. 20 personen werden zwaar gewond. In de baai van Rio de Janeiro had aan boord van den kiuiser Trajano een ketelontploffing plaats. Zestien man der equipage werden gedood of gewond. Dezer dagen vertoefden hier te lande eenige Spaansche veekoopers, die verschillende vee markten, ook in het Noorden des lands, hebben bezocht. Een transport van 18 stuks tunderen werd reeds naar Spanje uitgevoerd. In Friesland vindt men dit jaar veel moeder koren in de granen. Men wijt dit aan de natte weersgesteldheid der laatste dagen. Er zijn akkers, waar men om de andere aar van een tot drie jomoeren" vindt. De boeren zijn weinig op dit koren gesteld, want do ondervinding heeft geleerd, dat bij het vee, indien het dit koren eet, de gevallen van het vei werpen van de kalveren vermeerderen. Bij de verpachtingen van appelen in de Neder- Betuwe werd in de laatste dagen f 2 a 2.50 per HL besteed. De fijnste soorten werden ook voor f 3 verkocht. Langs den Gelderschen IJsel worden de vroege appelen opgekocht tot voor f 1,25 per HL. Voor de lateie soorten biedt men fl.60 a 1.75. &r Door de remonte-commissie zijn te Brommen voor rijksrekening zeven paarden aangekocht, In de gouvernementen Pokoff, Nowgerod en Petersburg is de Siberische veepest uitgebroken. De noodige maatregelen tot beperking der ziekte zijn reeds bevolen. k

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3