A0. 1895. V/oensdag 14 Augustus. I\l°. 8852 Eersle Blad. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlaudsche Berichten. düitscbho. UITGEV~ER: j7 odé. Abonnementsprijs, per kwartaal Jhwico per post, door het gehaele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 010. BCBQltT: BOTËUgTKAiT 7 O. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Times verneemt van haar Berlijnschen correspondent, dat de paus tot keizer Wil helm het verzoek gericht heeft, de katholieke zendelingen in China onder zijne bescherming te nemen. De Hor id. Allg. Zeitg. meldt dat de schade vergoeding, door den sultan van Marokko hetaaid voor den moord op den reiziger Rockstroh, bedraagt 200,000 francs, welke gelden zullen worden bestemd tot schade loosstelling der moeder van den vermoorde en van de Leipziger firma, voor wie hij werk zaam was en wier goederen zijn gestolen, alsmede tot gedeeltelijke dekking der door het rijk in dezen gemaakte onkosten. Voorts is het bedrag van 50,000 francs, dat nog te betalen was wegens den moord op den Duit- scher Neumann en eerst in October moest worden afgedaan, reeds nu betaald. Verder heeft de sultan de beambten, wier houding in zake den moord op Rockstroh afkeuring verdiende, afgezet en den Duitschen vertegen woordiger te Tanger daarvan mededeeiing laten doen, terwijl opnieuw toezegging is ge daan dat de bij den moord onmiddellijk be trokken personen zullen worden gestraft. Op het kasteel Nachod te Neustadt is Vrij dag het huwelijk voltrokken tusschen de prinses van Schaumburg-Lippe met den vorst van Waldeck-Pyrmont. Tegenwoordig waren, behalve de familieleden, prinses Pauline van Wurtemberg en de vorst en de vorstin van Bentbeim. Vrijheer Von Stumm is te Keulen tot 14 dagen vestingstraf veroordeeld, wegens uitda ging tot duel, en zyn secondant Kopelius, die de uitdaging overbracht, tot vijf dagen. B E 1 G I E. In de Kamer waren Zaterdag behalve de voorzitter slechts tien leden aanwezig. Een van de heeren, blijkbaar een groote vijand van al wat Vlaamsch is, heeft een speech in het Waalsch gehouden. Coremans heeft geprotesteerd tegen het gebruik van dat patois in de Kamer en verder het Vlaamsch wat opgehemeld. De eenige, die wat belangrijks gezegd heeft, is minister Sehollaert, die een herziening van de wet op de schutterij heeft beloofd. E N G ELAN D. De Daitsche ''keizer bracht Zaterdag den dag door aan boord van het jacht van den prins van Wales, dat het eiland Wight heeft omgevaren en de Queens Cup won. Des avonds wcondo de keizer een banket bij van het Royal Yacht Sguadron, dat de Kieler feesten xnedemaakte. Na Zondag een afscheidsbezoek te hebben gebracht aan de koningin op Os borne en na aan boord van de Hohemollern een afscheidsdiner te hebben gegeven, is de keizer van Cowes naar Southampton vertrok ken. In een Zaterdag gehouden kabinetsraad zou het ministerie zijn gedragslijn vastgesteld hebben ten aanzien van de jongste ongeregeld heden in China. Ook moet de tekst van de troonrede vastgesteld zijn. Het nieu we Lagerhuis is gisternamiddag te twee uur bijeengekomen en heeft Gully met algemeene stemmen als voorzitter herkozen. De zitting werd daarna opgeheven. Tot lid van het Lagerhuis is in Orkney en Shetland sir L. Lyell (liberaal) weer gekozen. Met deze verkiezing zijn de algemeene ver kiezingen afgeloopen, op de vacatures na die nog tengevolge van dubbele verkiezingen in Ierland ontstaan. De voorstellen der Britschindische regee ring betreffende Chitrai zijn nu bekrachtigd. De Engelsche troepenmacht zal bestaan uit twee inlandsche regimenten met twee berg en twee Maximkanonnendeze macht zal waken over de streek van Chitrai tot Kala Darosj, waar het hoofdkwartier zal gevestigd zijn. De Khan van Dir zorgt voor de troep die het land van Kala Darosj tot Chakdam zullen bezetten. De Pantsjkora-weg staat open voor liet brievenvervoer en voor het vervoer van troepen, tot versterking of hulp benoo- digd. Ook het jongste kind van den door de Chineezen vermoorden zendeling Stewart is aan de bekomen wonden overleden, waardoor het aantal slachtoffers tot elf is gestegen. De Engelsche kruiser Rainbow en de Amerikaan- sclie kruiser Detroit vertrekken naar Foochow. Naar uit Sofia wordt gemeld, heeft de voor zitter van het Macedonisch comité per tele gram aan Gladstone verzocht zijn machtige stem te verheffen ten gunste van de Macedo- niërs. Een dergelijk verzoek is aan Gladstone gedaan door de Macedonische studenten in Zwitserland. DENEMARKEN. De koning is weer zoo goed als hersteld. De beide laatste dagen kon hjj in den tuin van zijn paleis wandelen. Voorloopig worden geen bulletins meer uitgegeven. RUSLAND. Het bevestigt zich, dat de minister van binnenl. zaken Durnowo verzoek om ontslag heeft ingediend. Als zijn opvolger wordt ge noemd de chef der rijkskanselarij Von Plewe. In September aanstaande is een internatio nale conferentie te wachten tot de bespreking van een direct Russiseh-Duitsch-Nederlandsch spoorwegverkeer, waarbij de Russische pro ducten onmiddellijk naar alle windstreken vervoerd kunnen worden. Te Berlijn is bericht ontvangen dat de Luthersche predikanten in de Oostzee-provin- ciën van den minister van binnenlandsche zaken aanschrijving hebben ontvangen voort aan in hun briefwisseling, welke op dienst zaken betrekking heeft, gebruik te maken van de Russische taal. Tot heden was voor die predikanten het Duitsch de gebruikelyke taal. Met het oog op de overproductie van suiker, waardoor de prijzen gedrukt worden, is den ministers van financiën en van land bouw opgedragen een reglement vast te stellen, waardoor de oprichting van nieuwe suikerfabrieken en de uitbreiding van de be staande wordt geregeld. Tot eene definitieve schikking is tot stand gekomen, zal slechts bij hooge uitzondering vergunning worden gegeven tot liet oprichten of de uitbreiding van eene fabriek. O O S T E N R IJ K-H O N G A R IJ E. De aartshertog Frans Ferdinand, de troon opvolger, lijdt aan bronchitis. Hij zal zich zeer in acht moeten nemen en hij zal bij do herfst- manoeuvres niet tegenwoordig zijn. - De Noue Yreis Presse weet als zeker mede te deelen, dat het kabinet-Kielmansegg einde October ontslag zal nemen. Graaf Badeni wordt dan waarschijnlijk minister president. ITALIË. Crispi heeft den Italiaanschen gezant te Parijs opgedragen, de Fransche regeering te danken voor de verwijdering van Santoro. Nu deze zich te Brussel ophoudt, zal aan België verzocht worden, hem uit te leveren. Volgens de Tribuna heeft het gerechtshof te Rome de rechterlijke macht onbevoegd verklaard om te oordeelen over de aanklacht door Cavalotti tegen Crispi ingebracht. PORTUGAL. Volgens een officieel telegram, den 41 n de.,er te Lissabon ontvangen, hebben dePor- tugeezen Cassine, Manhissa, Ancaname, Marra- quene en Xefinas in Afrika bezet. De Portu- geesche commissaris heeft koning Gungunhana gesommeerd zich te onderwerpen. B U L G A R IJ E. Het dagblad Mir meldt, dat het gemeente bestuur van Sofia aan vorst Ferdinand eene schitterende ontvangst zal bereiden nom aan zijne binnen- en buitenlandsche vijanden het bewijs te leveren, dat hunne aanvallen slechts de genegenheid van het Bulgaarsche volk voor zijn vorst versterkt hebben". Volgens den correspondent van de Daily Chronicle te Rome heeft prins Ferdinand aan het Vaticaan doen weten, dat hij nooit zijne toestemming zal geven tot eene bekee- ring van zijn zoon tot het Grieksch-orthodoxe geloof. De prins is Zondagavond alleen naar Sofia vertrokken, zonder zjjn vrouw of zijn zoon. Men weet, dat Stambouloff zijn »mémoires" kort vóór zijn dood in handen van een Hon- gaarsch journalist stelde. Binnenkort zullen deze gepubliceerd worden in drie talen Fransch, Ilongaarsch en Duitsch. Uit Sofia wordt gemeld dat TufektschefF, die als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op Stambouloff in hechtenis was geno men, Vrijdag j,l. uit de gevangenis is ontsla gen, tegen een borgstelling van 25,000 francs. Het hof \au appèl achtte geen grond aanwezig om hem langer gevangen te houden, S E R Y I E. Aan verscheidene leden der radicale party zijn pakketten gezonden met een vlugschrift getiteld Het volk en het huis Obrenowitch, een kleine geschiedenis van den staatkundi gen strijd van een dorpeling." De inhoud van het geschrift is anti-dynastiscb. Het pakket gaat vergezeld van het verzoek, het vlugschrift te verspreiden. De Odjek waai schuwt de ont vangers van zulk een pakket tegen de ver spreiding en zegt, dat de bedoeling schynt te zijn de radicale partij in ongelegenheid te brengen, om de regeering aanleiding te ge ven tot eene aanklacht als destijds die van Tcliebinatz. T U R K IJ E. De sultan heeft gelast, eene som van 2500 Turksche ponden te doen vei deelen onder de noodlijdende bewoners van Sassoen, middel punt van de Armenische gruwelen. De revolutionnaire beweging in de grens districtenvan Macedonië is bijna geheel onder drukt. De laatste van de zes Bulgaarsche reserve-officieren, die naar Macedonië waren gegaan, kon met een dertigtal volgelingen in het klooster Rilo vluchten, waar z'y de wapens nederlegden zij werden daarop naar liet bin nenland gevoeld. Bij Kustendil is een bende van 60 man de grens overgetrokkenzij stie ten echter op Tuiksche troepen, die hen op Bulgaarsch gebied terugwierpendoor een Bulgaarsch detachement, afgezonden om hen te vervolgen, werden zij ontwapend. Daaren tegen schijnt een andere bende, die bij Dubnica werd gezien, gelukkiger te zijn geweest, want de troepen, die tot vervolging werden afgezon den, vonden haar niet. De Times verneemt uit Sofia, dat de sultan verklaard moet hebben, in zake Armenië geen controle van vreemde mogendheden te kunnen duiden. De Turksche paleis-partij verdubbelt hare pogingen om Said-pacha, wiens positie als grootvizier allerhachelijkst is, afgezet te krijgen. AMERIKA. William C. Whitney heeft ten stelligste verklaard, dat hij zich niet candidaat zal stel len voor het presidentschap der Vereenigde Staten in het volgend jaar. Hij zeide over tuigd te zijn dat de meerderheid der demo craten thans eene herkiezing van Cleveland wenscht, en meende hun succes te mogen voorspellen. De regeering der Vereenigde Staten heeft een oorlogsschip naar Syrië gezonden om de

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1