Donderdag 15 Augustus. N°. 8853 A". 1895 i egenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsehe Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Jfranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: B OTEK8TRA AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant/II0. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. De president der republiek is te Fécamp en te Dieppe geweest en daar hartelijk toegejuicht. MinisterLeygues moet den prefecten strenge bevelen gegeven hebben om dadelijk alle vreemdelingen die aan anti-patriottische be loogingen mochten deelnemen, over de grenzen -te doen zetten. Te Remiremont is een gedenkteeken ont huld, Ier herinnering aan de in den oorlog van 1870 gevallen soldaten. De regeering werd -daarbij vertegenwoordigd door den minister jPoincaré, die een redevoering hield, nadat Méline het woord had gevoerd. Maandag is van Marseille naar Madagascar de Djemnah van de Messageries Maritimes vertrokken met een groote hoeveelheid ammu nitie en oorlogsmateriaal, en meer dan 300 kisten met unationale geschenken". Met dit schip zuilen 500 zieke militairen naar het vaderland terugkeeren. Te Parijs is een telegram ontvangen van den opperbevelhebber op Madagascar, gene raal Duchesne, meldende dat de Fransche voorhoede bij Soavinandriana op het leger der Hova's stiet. Het kwam niet tot een treffen, daar de Hova's zich terugtrokken. Soavinandriana ligt 15 kilometer beoosten Andriba, de eerste versterkte plaats tusschen •Suberbieville en Tananarivo. De Russische minister van financiën Witte komt naar Frankrijk. Na de kuur daar ge daan te hebben, zal hij zich met eenige financie-mannen onderhouden. Dus ook nog een financieele conventie? De Debate ontving een telegram uit Tunis, waaruit zou volgen dat de regeering, naar aanleiding van de opmerkingen van den ont dekkingsreiziger Djebari, een zekeren Goguyer, oud-tolk bij het gerechtshof, zou uitzenden om de Europeanen, die bij de Touaregs ge vangenzitten, te gaan opzoeken. Zooals men weet, beweert Djebari ook freule Tinne te hebben gezien. 8 E L G I E. Door het wetsontwerp tot wijziging van de bestaande rechten op de tabak, dat de regee ring bij de Kamer heeft ingediend, worden de inkomende rechten op buitenlandsche tabak verhoogd tot fr. 500 per 400 kilogram voor sigaren en sigaretten en tot fr. 120 voor andere uitheemsche tabaksfabrikaten, maar verlaagd tot fr.öQ voor uitheemsche ruwe tabak. Op ruwe tabak, in- of uitheemsch, wordt een accijns gesteld van fr. 30 per 100 kilogram, maar aan den tabaksbouw in 't klein wordt 'vrijstelling verleend. In de gisteren gehouden vergadering van het interparlementair congres voor den vrede en de arbitrage, Maandag te Brussel geopend, heeft de Belgische afgevaardigde Houzeau da Eehaie rapport gedaan namens de commissie die belast is geweest met het onderzoek der kwestie de instelling van een internationaal scheidsgerecht ter regeling van de geschillen tusschen de naties. De drie bij de commissie ingediende ont werpen waren door haar afgewezen, als niet geheel beantwoordende aan de beginselen die door het vijfde interparlementair congres van 's-Gravenhage zijn vastgesteld. Eenstemmig was de commissie van oordeel, dat het be ginsel van gelyke vertegenwoordiging in het scheidsgerecht moet zjjn gewaarborgd, en dat elke staat die is toegetreden aanspraak moet maken op twee plaatsen in het gerecht. Buiten den tijd zijner zittingen zou het ver tegenwoordigd worden door een griffier, voor zijn leven benoemd. Elk jaar zou het hof zijn voorzitter en onder-voorzitter kiezen. Doch wat het voornaamste is, de beslissingen van het internationaal scheidsgeiechtzouden slechts een moreele beleekenis kunnen hebben. Het rapport der commissie was het hoofd onderwerp van dezen dag. DÜITSCHLAND. De Frankfurter Ztg, bevat het gewijzigde ontwerp-program der Duitsche Volkspartij, dat in de partijbijeenkomst, tegen het einde van September te Miinchen te houden, be handeld moet worden. Het eerste artikel is steun verleenen aan elk streven dat tot we- derzgdsche toenadering der volkeren kan leiden; bevordering der internationale arbi trage. Voortsmedewerking van den Rijksdag bij de beslissing over oorlog en vrede; alge meen, direct kiesrecht voor rijk, staat en gemeente; verantwoordelijkheid der ministers tegenover de volksvertegenwoordigingfacul tatieve volksstemminghervorming der mili taire rechtspraak, kosteloos onderwijs; een werkdag van 10 uren, in bepaalde vakken 8 uren; vervanging der iudirecte belastingen door belasting van het inkomen en het ver mogen, en door progressieve successierechten enz. Wagenladingen kransen worden naar Metz gezonden, waarmede de gedenkteekenen en graven van de in den oorlog van 1870/71 gesneuvelden moeten getooid worden. De stad Berlijn zond er voor de grafsteden van het gardekorps en het derde legerkorps. Het be stuur der Duitsche Veteranenvereine, dat te Leipzig zetelt, zond 70 groote lauwerkransen, en vijf kransen voor Fransche grafsteden met het opschrift: »dulce et decorum est pro patria mori". ENGELAND. De koninklijke bekrachtiging van de benoe ming van Gully tot voorzitter van het Lager huis is door de koninklijke commissie in beide Huizen bekendgemaakt. De leden van het Lagerhuis werden gedeeltelijk gisteren beëe- digd. Morgen beginnen de eigenlijk gezegde werkzaamheden. Te Siïgo, in Ierland, zijn Zondag twee pro- testantsche zendelingen, die eene predikatie in de open lucht wilden houden, door het gepeu pel aangevallen. Eene macht van 200 politie agenten was noodig, om hen tegen de volks- vyoede te beschermen. Toch kregen zij nog memgen vuistslag in het gelaat, terwijl ook verscheidene protestanten danig werden toe getakeld. In eene vergadering van den mijnwerkers- bond te Londen is besloten alle middelen aan te wenden om eene wet op den achturigen werkdag door het parlement te laten aan nemen en tevens om de regeering van de wenschelijkheiö te overtuigen, een ontwerp, rakende de aansprakelijkheid der patroons voor ongelukken, in te dienen in den geest van het ontwerp der vorige regeering. Een Engelsche expeditie is Maandag naar Mombassa vertrokken, met het doel om het hoofd van den opt oerigen stam, dat het hem gezonden ultimatum onbeantwoord liet, te straffen. Aan de expeditie nemen deel admi raal Rawson, generaal Mathews, de consul- generaal van Zanzibar en 400 Engelsche matrozen, Soedaneezen en Askari's, met 800 dragers. Zij nam twee Maxim-kanonnen mede. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. De "Weener avondbladen melden, dat Maan dagavond op last der regeering de speelzaal in het »Hötel des Etrangers" gesloten is. De kas der bank werd in beslaggenomen, terwijl de politie de verschillende uitgangen der speel zaal bezette en de namen der 200 aanwezige badgasten noteerde, waarna dezen in vrijheid gesteld werden. Het congres der niet-Magyaarsche nationa liteiten is Zondag te Buda-Pest geopend 400 afgevaaidigden van de Rumeniërs, Serviërs en Slovaken waren aanwezig. Nadat drie voorzitters waren gekozen, een van elke nationaliteit, werd de openingsrede voorge lezen in elk der drie talen, en werd eene commissie van 40 leden benoemd tot het ontwerpen van een gemeenschappelijk pro gram. De voornaamste der 20 punten, welke met aigemeene stemmen werden aangenomen, zijn: handhaving van de onschendbaarheid der landen van de kroon van den H. Stetanus, algeheele onthouding der drie nationaliteiten van de aigemeene verkiezingen, zelfbestuur voor elke nationaliteit, herziening van de wet op de nationaliteiten van 1868 en van de kerkelijk-staatkundige wetten, eerbiediging van de autonomie der kerk en van de sekte scholen (kennelijk wil het congres zich hier mede verzekeren van den steun der clericale partij), wettelijke invoering van het recht van vereeniging en vergadering, invoering van algemeen rechtstreeksch en geheim stem recht, vertegenwoordiging der drie nationali teiten door éen minister, te benoemen door den keizer-koning. SPANJE. De opkomst van de reserve, die onlangs is opgeroepen, gaat niet geheel zonder tegen stribbelen. Te Gercua en Tafalla waren som migen wat onwillig, maar het bleef bij woor den. Te Mataro wilden eenige reservisten niet verder marcheeren, maar een salvo in de lucht bracht ze tot inkeer. Heden zal de koningin-Regentes te Vittoria wapenschouwing houden over de reserve. Over de laatste aanstellingen te Madrid van ambtenaren op Cuba is men zeer onte vreden, omdat uitsluitend Spanjaarden zijn aangesteld. Naar de Times uit Havana verneemt, is Martinez Campos daar teruggekeerd, oogen- schijnlijk gezond maar de gele koorts en andere ziekten teisteren de Spanjaarden bij voortduring allerwegen. Het onderdi ukken van de particuliere nieuwstijdingen veroorzaakt allerlei ongunstige onrustbarende geruchten, terwijl de officieele berichten waardeloos blijken te zijn. Maar dat de toestand einstig is, blijkt hieruit, dat 1300 man schutterij te Havana zijn opgeioepen voor den actieven dienst. Over New-York wordt uit Havana bericht, dat generaal Martinez Campos nu orders heeft gegeven, dat alle ^geloofwaardige" berichten mogen worden openbaargemaakt, zoowel die ten nadeele als ten gunste van de regeering. Hij vei biedt alleen liet geven van onware berichten sdie in het voordeel zijn van de rebellen". B L G A R IJ E. Vorst Ferdinand is gisteravond te half 7 te Sofia teruggekeerd. Vele huizen waren gevlagd, terwijl de menigte den vorst met geestdrift toejuichte. De leden der Heilige Synode waren aan liet station aanwezig, be halve de metropolitaan Clement, terwijl ook geen der vieemde vertegenwoordigers den vorst was komen verwelkomen. De burge meester der hoofdstad heette hem welkom, in antwoord waarop Ferdinand een toespraak hield, waarin hij op de beteekenis der schit terende ontvangst wees. Oppervlakkig te oor- deelen, zal daarop noga! wat zijn af te din gen; veeleer moet men denken aan besteld werk, maar zelfs dat werd niet eens naar wensch opgeleverd, want van eene betooging van de zijde van het leger, waarvoor prinses Clementine nogal zooveel geld had uitgegeven, was niets te merkende generaals hadden zich daartoe niet willen leenen. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Sofia gemeld, dat een vroegere poiitie-commissaris, Joerkof, in hechtenis is genomen onder ver denking van medeplichtigheid aan den moord op Stambouloff. Ook een vijftienjarig meisje is gevangengenomen, omdat het aan den gevluchten Haloe een schuilplaats heeft be zorgd. De Standard verneemt uit Sofia dat een nieuw militair blad van officieren de vorming

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1