y. 1895 Zaterdag 17 Augustus. ISI°. 8855. KENNISGEVING. N egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Böitenlandsclie Berichten. UITGEVER J. ODÉ. f 1.85. - 2,50. - 0.10. BUREAU: B ©TERSTRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J. GOEMANS, om vergunning lot oprichting van een brood- er beschuitbakkerU met dubbelen heetelucht-ovenin het pand aan de Kethslsiraat no. 24, kadaster sectie A no. 1332. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (staatsblad n°. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gsÏGgdj datop Donderdag den 29sten Augustus «.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek ,n te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen vóór liet tijd stip hiei boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den Augustus 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd DEN BREEMS, L.-B. JDe secretaris VERNÈDE. ENGELAND. De troonrede, gisteren bij de opening der nieuwe zitting van het Parlement door den lord-kanselier voorgelezen, gewaagt van mede- deelingen van de vreemde mogendheden ont vangen, waarbij zij de koningin verzekering geven van de voortdurend goede gezindheid dier mogendheden. Geenerlei internationale moeilijkheid heeft zich, waar ook, voorgedaan, van dien aard althans, dat de vrede van Europa er door zou kunnen worden in gevaar gebracht. II. M. hoopt, dat de vrede, tusschen China en Japan gesloten, duurzaam moge zijn. De Engelsche regeering heeft gedurende den oorlog de meest strikte neutraliteit in acht genomen. De koningin betreurt diep de aller wreedaardigste mishandelingen, die in de provincie Fu Kien op Engelsche zendelin gen is gepleegd. In antwoord op de dringende vertoogen van het Engelsch gouvernement heeft de Chiueesche regeering krachtige maat regelen genomen, die, naar H. M. hoopt, afdoende zullen blijken om de moordenaars en alle peronen, die verantwoordelijk zijn voor de gepleegde misdaden, te straffen. De troonrede behelst verder een toespeling cp de Armenische troebelen, die gepaard gaan met gruweldaden, welke de verontwaardiging wekken van de Christelijke natiën van Europa en bovenal van het Engelsche volk. De koningin wacht met verlangen de beslissing van den sultan met opzicht tot de door de gezanten van Engeland, Rusland en Fiankrijk in gemeen overleg voorgedragen hervormingen. Ten slotte wijst de troonrede op de be langrijke wetgevende maatregelen, die tot de nieuwe zitting worden verschoven. In het Hoogerhuis is het adres van ant woord aangenomen. In den loop van de beraad slagingen verklaarde lord Salisbury dat het prijsgeven van Chitral, al waa het te verdedi gen uit het gpunt van physieke krijgskunde, onverstandig zou wezen als zaak van zedelijke strategie. Wat de moorden in China betreft zeide de premier iDe keizer van China heeft ons verwittigd van zijn besluit om de schul digen te straffen. Thans is het onze plicht, de Chineesche regeering aan te sporen om het recht zijn loop te laten. Wat Armenië aangaat hebben wij de staatkunde van onze voorgan gers overgenomen, en wij zullen trachten ze ten uitvoer te brengen. Wij hebben de verze kering ontvangen dat de hervormingen tot stand zulleu komen, maar zijn er nog niet in geslaagd, voldoende waarborgen te verkrijgen. Frankrijk en Rusland hebben hun ernstigen wensch te kennen gegeven om met Engeland te blijven samenwerken. De sultan zal een zware fout begaan als hij, om een zuiver vormelijke onafhankelijkheid te bewaren en weerstand te bieden aan mogelijke krenking van zijn voorrechten, die slechts in naam bestaan, weigert de hulp en de raadgevingen van de mogendheden aan te nemen, om een wanbewind uit te roeien en gruwelen te verhinderen, die voor zijn eigen macht na- deelig kunnen worden." In het Lagerhuis stelde Redmond bij de discussie over het adres van antwoord een amendement voor, waarbij een politieke ver klaring wordt verzocht betreffende Home Rule, de agrarische hervormingen, herstel van de verdreven pachters in Ieriaud. Billon wil een sub-amendement, waarin de regee ring verzocht wordt, ontwerpen in te dienen over de genoemde onderwerpen tijdens deze zitting. In den loop van de debatten werd dr. Tanner tot de orde geroepen omdat hjj riepa Dat is een leugen", toen Harrington tot het Huis sprak, en weigerde dat gezegde in te trekken. F R A N K R IJ K. De regeering weigert goedkeuring te ver- leenen aan het besluit van den Parijschen gemeenteraad om den ontslagen directeur van de weesinrichting van Cempuis, den heer Robin, 4000 francs jaargeld toe te kennen. Te Parijs loopt het gerucht, dat Frankrijk het handelsverdrag tusschen Italië en Tunis voor 8 September zal opzeggen. Door een aantal leden van den gemeente raad van Marseille is liet voorstel gedaan om als eerste gift duizend francs te zenden aan de werkstakende glasblazers van Carmaux. Ook de gemeenteraad van Saint-Etienne besloot een gelijke som af te staan ten behoeve van de gezinnen der werkstakers van Cham- pagnac. Uit Majunga wordt van 15 dezer gemeld: Generaal Duchesne rukt op tegen de Hova's, die Kinajy, tusschen Andriua en Tananarive, verschanst hebben, 4000 Hova's zijn aange komen te Bemarivo, twee dagmarsuhen ten noorden van Marovoay, vermoedelijk met de bedoeling de Fransclie hulptroepen den weg af te snijden. Onder de Fransche troepen heerscht groote sterfte, tengevolge van malaria. B E L G I E. De Kamer was gisteren weer wat talrijker en de debatten waren dus weer heftig. De schoolwet werd in tweedo lezing genomen en eenige amendementen werden verworpen. De afgevaardigde Smeets vraagt of de tegen woordige gemeentebesturen volgens deze wet scholen zullen kunnen adopteeren, dan of men zal wachten tot dat nieuwe gemeenteraads verkiezingen, die natuurlijk vooral over de schoolkwestie zullen loopen, hebben plaats gehad. Het antwoord der regeering, dat deze wet natuurlijk dadelijk in wei king zou treden, ontlokte aan de linkerzijde hevige protesten. Eindelijk kwam de Kamer terug op haar beslissing, dat Ylaamsch de hoofdtaal in de lagere school in de Vlaamsche gewesten zal zijn, een votum, dat onverklaarbaar, inconsequent en zeer te betreuren is. Het interparlementair congres voor den vrede en de arbitrage heeft gisteren met algemeene stemmen aangenomen hetontwerp- besluit, waarbij een blijvend internationaal bof voor scheidsrechterlijke uitspraak wordt ingesteld, dienende om kennis te nemen van de geschillen tusschen natiën, die aan zijn beslissing worden onderworpen. Het ontwerp bestaat uit 15 artikelen, waarin bepaald wordende zetel van het hof, de wijze van samenstelling, de schadevergoedingen die aan zijn leden worden toegekend, zijn organiek reglement, de wijze van uitvoering van zijn besluiten, enz. DÜITSCHLAND. De keizer-manoeuvres in den omtrek van Stettin zullen duien van 9 tot 12 September. Behalve eene aanzienlijke vloot, zullen 80,000 man daaraan deelnemen. De keizer, prins Albrecht van Pruisen, de keizer van Oosten rijk, de koning van Saksen en verscheidene andere vorstelijke personen zullen daarbij tegenwoordig zijn. Ofschoon de herinneringsfeesten aan den oorlog van 1870 tot nu toe geenerlei aan leiding lot ongenoegen hebben gegeven, heeft het gemeentebestuur van Metz bevolen, dat geene deputatiën van veteranen of vereeni- gingen de Fransche grenzen zullen over schrijden en dat aan de kransen, die op de graven op Fransch grondgebied worden neder- gelegd, geene linten met de Duitsche kleuren mogen wot den gehecht. Te Leipzig is een werkstaking onder de straatmakers uitgebroken. De werklieden vra gen loonsverhooging en invoering van den negenurigen arbeidsdag. RUSLAND. Be czaar heeft den Russische» gezant te Parijs, baron "Von Mohrenheim, ter eere van zijn 50-jarig jubilé, de Vladimirorde verleend. In het schrijven, dat de czaar den gezant tevens zond, wordt o. a gezegd »Uw werk zaamheid, welke vooral ten doel had de vriend schappelijke betrekking tusschen Frankrijk en Rusland te handhaven, heeft bijgedra gen tot de vervulling vnn mijn oprechten wensch, om den algemeenen vrede te ver zekeren". De Gazette de Moscou zegt, dat Rusland niet tusschen beide zal komen in een even- tueelen Italiaansch-Abessinischen oorlog, maar dat eerst Rusland wel een woordje zal willen meespreken als over het lot van Abessinië wordt beslist. Blijkbaar is de bedoeling van dit bericht de oorlogzuchtige stemming in Italië wat te temperen. Van den Transsiberischen spoorweg zal de sectie tusschen de rivier de Obi en Kras noyarsk waarschijnlijk bij den aanvang van den winter zijn voltooid dan zal een aanvang worden gemaakt met het tot stand brengen van de verbinding van Krasnojaisk met de "Westsiberische lijn. Het plan bestaat dat een spoorwegbrug zal geslagen worden over de Amoe Darja, in verbinding met den Trans- kaspischen spoorweg. ZWITSERLAND. De nationale Raad heeft met 109 tegen 18 stemmen het Fransch-Zvvitsersch handels verdrag goedgekeurd. SPANJE. De koningin-regentes is met den koning naar Victoria vertrokken, om de troepen te inspecteeren die den 18n zich te Cadix zullen inschepen naar Cuba. De Times verneemt uit HavanaDe Span jaarden verliezen gemiddeld 130 soldaten per dag aan da gele koorts. Maarschalk Campos laat het opperhoofd der Cubanen Maceo onge moeid, ofschoon hij weet dat deze zijn hoofd kwartier gevestigd heeft op eene koffieplantage tusschen Santiago en Guantdnamo, en zijne stelling daar dagelijks sterker wordt. Campos moet don toestand zeer ernstig inzien en naar Madrid geseind hebben, dat de Spaansche regeering slechts de keuze heeft tusschen het zenden van 100,000 man troepen of het verleenen van volledige autonomie aan Cuba. Tegenover eene deputatie van de autono mistische partij liet de maarschalk zich echter geheel anders uit en zeide hy te hopen, dat

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1