Biniienlandsclie Berichten. de muiterkapiteins verdeeld zouden raken. En dan zouden de Spanjaarden hen een voor een verslaan. S E R V I E. Pachitch, het hoofd van de radicale partij, is door koning Alexander in audiëntie ont vangen. De koning wenscht, volgens de Ternes, de herzien:ng der grondwet voor te bereiden voor zijn vertrek naar Biarritz en in betrek king te blijven met de radicale partij. De jonge koning vertrekt 10 Augustus uit Bel grado met zyne moeder, die onmiddellijk naar Biarritz doorgaat, terwijl hij eerst een paar dagen te Lucern bij zijn vader zal doorbrengen. De regeering heeft geweigerd den aarts bisschop van Sarajewo te erkennen als pauselijk legaat voor het gansche Balkan- schiereiland, en een eigen vertegenwoordiger van den paus verlangd. De voornaamste aanvoerders der liberale partij hebben in eene te Belgrado gehouden vergadering besloten deu voormaligen regent 'Ristiteh weer tot partijleider uit te roepen. Zoo.ils men weet, legde Ristiteh bij zijne be noeming tot lid van het regentschap de leiding der partij neder. Te Gorni Milanovitch heeft een hevig ge vecht plaats gehad tusschen Servische gen. darmen en heidukken, waarbij vier roovers, twee gendarmen en een politie-agent gedood, en vele personen gewond werden. B U L G A R IJ E. Het gerucht schijnt zich te bevestigen, dat prins Ferdinand voornemens is Bulgarije onaf hankelijk te verklaren en zich tot koning te laten uitroepen. Waar hij het toch bij alle mogendheden verbruid heeft, zet hij daarmede niet veel op het spel, maar vermoedelijk zul len de mogendheden hem evenmin als koning erkennen als hij thans als de wettige vorst wordt erkend. De metropoiitaan Clement, die bij de ver welkoming van vorst Ferdinand niet aan het station te Sofia tegenwoordig was, heeft ter stond na diens terugkomst eene audiëntie bij den vor.-t aangevraagd voor zich en verschei dene andere leden der deputatie naar Peters- buig. Den volgenden dag heeft Ferdinand dat toegestaan en ongeveer een uur onder hield hij zich met den metropoiitaan, waarna hem de overige leden der deputatie werden voorgesteld. In hartelijke woorden bedankte hij hen voor de tactvolle en loyale wijze, waarop zij hunne taak in Rusland hebben ten uitvoer gebracht, waarop Clement ant woordde, dat zij als vaderlandlievende Bul garen en viije onderdanen des vorsten de hun door hem opgediagen taak hebben aanvaard, en dat, wanneer het hem gelukt is, het Bul- gnarsche volk van nut te zijn, zij die uitkomst in de eerste plaats danken aan het vertrou wen, dat de vorst, de regeering en het volk in hem gesteld hadden en in de tweede plaats aan de welwillendheid van den czaar en de liefde der Russische natie. Als een bewijs hoezeer Bulgarije de sym pathie van Oostenrijk heeft verloren, meldt de Net ie Frcie Presse dat op eene vraag van den minister-president StoïlofT, of het der Oostenrijksche regeering aangenaam zou zijn dat de heer Mintchevitch weer als diplomatiek agent naar Weenen werd gezonden, volstrekt geen antwoord is ontvangen. Volgens het officieuse Weener Fremdenllatt zijn de door Rusland gestelde eischen voor eene erkenning van prins Ferdinand als vorst dat hij zelf, of tenminste zijn troonopvolger, overgaat tot de orthodoxe kerkdat de grond wet van Tirnova worde hersteld dat vrije verkiezingen worden uitgeschi even onder een parlementaire regeeringdat de Sobranje aan Rusland zal vragen een officieel vertegen- wooidiger naar Sofia te zenden en dat de staatkunde van Bulgarije het Russisch staat kundig programma zal volgen. De president van het Macedonische comité te Sofia Kinantsjoft' is Dinsdag plotseling over leden. Hij moet een fameus redenaar zijn geweest en een vurig patriot. SCHIEDAM, 16 Augustus 1895. Het gewone maandelijksche overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen is versche nen. Daaruit valt op te merken, dat de afge- loopen maand Juli voor de schatkist ruim 2 ion gouds voordeefiger is geweest dan dezelfde maand van verleden jaar. Verschillende onder- deelen van het samenstel onzer belastingen hebben daartoe medegewerkt. In de eerste plaats is op de directe belastingen meer afbe taald f 1-44,000, hoofdzakelijk spruitende uit de bedrijfs- en de vermogensbelasting, althans voor circa 1 ton, daar ten vorigenjare in Juli nog op de toen wel vervallen, maar nog niet geheel afbetaalde patenten f42,000 werd afgedaan. De rechten op den invoer wijzen een voor uitgang aan van f 50,000 tegenover Juli 1894. De accijnzen zijn afwisselend hooger en lager in opbrengst, maar laatstgenoemde nominatie heeft de overhand meteen bedrag van f116,000. Hooger is die op den wijn f4000; op het ge distilleerd f 42,000, en op het geslacht f 2000. Lager zijn de accijns op de suiker f152,000; die op het zout f 5000 en die op de bieren en azijnen f 7000. De directe belastingen, waaronder zijn te rangschikken de zegelrech ten, registratierechten, hypotheekrechten en recht van successie hadden een zeer gunstig verloop voor de drie eerstgenoemde, welke te zamen f 61,000 meer opbrachten, doch het recht van successie bleef f 24,000 ten achter. Eindelijk zyn nog hoogere boekingen te vermelden voor de domeinen ad f 8000 posterijen f54,000; rijkstelegrafen f 11,000 en loodsgelden 15000. De totale opbrengst van Juli beloopt f 8,427,056.18i/s, tegen f8,222,972.40Vs in Juli 1894, terwijl de totaalcijfers voor de eerste 7 maanden dezes jaars bedragen f 64,380,488.06, tegen f 62,373,331.55'/a in hetzelfde tijds verloop van het vorig jaar. Op "1 Augustus j.l. was aan de Nederland- sche bank in onderpand gegeven een bedrag van f6,000,000 in schatkistbiljetten, waarop een voorschot was verstrekt van f 2,333,540.01 Voorts was op genoemden datum in omloop een bedrag van f8,500,000 in schatkistpro messen. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Madrid, zijn bij koninklijk besluit van 6 Juli eenige wijzingen ingevoerd in de in Spanje bestaande bepalingen op de certificaten van oorsprong, welke men in de Sict. no. '191 vermeld \indt. liet aantal dragers van het Metalen Kruis en van de Citadel-medaille neemt de laatste jaren sterk af. Daardoor zal het der vereeni- ging sTrouw aan Koning en Vaderland" mo gelijk worden, de wekelijksche uitkeering aan hulpbehoevende dragers dier eereteekens voortaan op fi.50 in plaats van op flvast te stellen. Voorstellen in dien geest zullen worden gedaan op de algemeens vergadering, welke den 26n dezer te Utrecht wordt ge houden. Door Gedeputeerde Staten der provincie Drente is aan de Dedemvaartsche stoom tramwegmij, concessie verleend voor een aan leg eener tramlijn van het jachthuis naar Koevorden. Eene goedkoope reisgelegenheid der H, IJ, S. M. van Amsterdam en Den Haag naar Rotterdam bracht gisteren ook een zeer groot contingent pleizierreizigers naar de residentie. De trein bestond uit niet minder dan 25 waggons. De Staatsspoor bracht gisteren per goed- koopen trein uit Nijmegen, Arnhem, Utrecht enz. 1035 pleizierreizigers naar Den Haag. Een goedkoope trein der H. IJ, S. M. van Antwerpen en Brabantsche stations bracht gisteren ongeveer 500 pleizierreizigers in de residentie. Velen hunner gingen met extra trams der H. IJ. S. M. naar Scheveningen. Een 200-tal reizigers zetten de reis voort naar Amsterdam. Te Rotterdam is door een looper van de gemeentegasfabriek op Fijenoord bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van eene portefeuille met f800 aan bankpapier. De man beweert het geld in eene fabriek aan de Maaskade te zijn kwijtgeraakt. De commissaris van politie in de leafdeeling te 's-Hage verzoekt onderzoek aan de ver schillende geldkantoren en mededeeling van de vermissing, teneinde uitbetaling te voor komen, omtrent een wisselbrief van de Ned.- Indische Handelsbank groot f 200, op naam van den heer II. L. B. te 's-Gravenhage en betaalbaar op de Indische Handelsbank (Ne- derlandsch) te Amsterdam. Verzonden uit Batavia via het kantoor der Ned.-Ind. Han delsbank te Batavia, De drie personen, verdacht van de aanran ding van een meisje in den nacht van 2 op 3 dezer in de Boekhorststraat te 's-Gravenhage, zijn uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Noord wijk gaat als badplaats vooruitdezen zomer zijn er een 300 badgasten gehuisvest. Gisteren nam in het »Huis ter Duin" een zeer deftig gezelschap zijn intrek, bestaande uit eene Oostenrijksche prinses met gevolg 13 kamers waren vooruit besproken. Aan de kleine petroieumfabriek te Noord- wijk-Binnen, onlangs, na den dood van den vorigen eigenaar, overgegaan aan den heer Kruijmel, burgemeester van Ouder-Amstel, worden thans proeven genomen met een nieuw stelsel van verlichting, waarbij getracht wordt, door sterken toevoer van dampkrings lucht, de geheele verbranding van het licht gas en daardoor de warmre-ontwikkeling te bevorderen. Van het fabriekje is door de hoofdstraat een tweede buisleiding gelegd, een zooge noemde luchtleiding. Door een perspomp in de fabriek wordt de dampkringslucht onder vrij hooge spanning naar eenige straatlantaarns gevoerd. Deze lantaarns zijn voorzien van een nieuw model brander met gloeikousjes van nieuwe samenstelling. De eerste proef werd onder vrij ongunstige omstandigheden genomen. Het nieuwe licht verschilde in kleur en sterkte weinig van het gewone gasgloeilicht. Ofschoon de heer J. Wagner, de kunst- muskusfabrikant te wafer, zijn werk te Hardinxveld en te Papendrecht heeft geëin digd, heeft hij, tot groot ongerief van de ingezetenen, zijne fabriek-woonark aan een scheepswerf te Papendrecht achtergelaten. Niet alleen aldus wordt van daar gemeld dat de weerzinwekkende lucht uit dat vaartuig de woningen binnendringt, maar en dit is nog veel erger het water, dat bij vloed langs het vaartuig stroomt, is zoo danig door het fabrikaat besmet, dat het als drinkwater veelal onbruikbaar is. Gistermiddag om 12 uur brak onder de gemeente Maasdam een felle brand uit in de schuur van W. Vrijland. Drie boerenhofsteden en twee arbeiderswoningen brandden tot den grond toe af. Ongelukken kwamen niet voor. Men meldt uit Haarlem aan de JSf. B. Cl. Omtrent den diefstal door J. C. gepleegd kan nog het volgende worden medegedeeld. Reeds sedert April werd op het kantoor van de lieeren Claessen en Beuns geld vermist, en dat wel tot nu toe tot een bedrag van pl. m. f 600. Hoe dat mogelijk was is nu gebleken. J. C. had een geldkistje gekocht bij een ijzerhande laar en daarbij bemerkt dat een op de toon bank liggende sleutel veel overeenkomst had met dien van de brandkast op het kantoor. Den volgenden dag kocht hij nog een geld kistje en zag toen kans den sleutel te ont vreemden, waarmede hij daarop telkens dief stal pleegde. C. kocht een rijwiel van eenige honderden guldens, hield er een knecht op na die dat wiel schoonmaakte, kocht portemonnaieszoo mooi mogelijk, snoepte verbazend en hield er veel vriendjes op na, vriendjes, want hij is pas 16 jaar. Hij heeft nu s. q. volledig bekend en is naar het huis van bewaring overgebracht Toch wordt het er voor gehouden dat hij niet alles heeft opgebiecht. De Lombokvertooning op het tentoonstel lingsterrein te Amsterdam gaat niet door, omdat het plan bij verschillende militairen, waaronder oud-Indische officieren, geen bij val vond. De politie te Amsterdam heeft Woensdag een 20-jarig man gevat, die bij een winkelier op de Prinsengracht getracht had een valsch bankbiljet van f100 in betaling te geven. De slager A. Bakker, te Oudkarspel, zou dezer dagen een paard slachten, dat door het breken van een der achterpooten voor zijn werk ongeschikt was geworden. Om het dier naar zijne woning te vervoeren, bond hij het een touw om den bek, den nek en de voorpoo- ten, en sleepte het zoo, met behulp van een tiental gedienstigen, over een weg van niet minder dan 70 el lengte. Het ongelukkige dier trilde van pijn en wendde wanhopige pogin gen aan om zich van zijn beulen te ontdoen. Naar aan de AVkm. Ct. aan welk blad het bericht is ODtleend werd medegedeeld, is tot heden tegen de bedrijvers van deze onmeuscheljjke daad geen proces-verbaal opgemaakt. Als een bewijs, hoe groot reeds thans in sommige streken van Friesland liet gebrek aan werk is, diene, dat Maandagochtend de omroeper te Drachten bij trommelslag bekend maakte, dat een aantal werklooze arbeiders hunne diensten gratis aanboden, dus allee» tegen het genot van kost. Omtrent den brand te Oude-Pekela wordt nader gemeld, dat een paar stroobulten va» pl. m. I1/.; millioen KG bij de kartonfabriek ïUnion" verbrandden. Dank zij der gunsti- gen windrichting en het flink optreden vaa de brandweer bleven aangrenzende stroobul ten en fabrieksgebouwen bewaard. De oor zaak van den brand is onbekend. 'tStroo was bij beurspolis verzekerd. In de jongst gehouden raadsvergadering' te Appeltern is met algemeene stemmen be sloten tot toelating van de herkozen raads leden E. van Osch en D. vaa Gemert, als mede van het gekozen lid Th. Banken, niet tegenstaande de burgemeester adviseerde het lid Banken niet toe te laten, aangezien 't van algemeene bekendheid is, dat bedoeld lid indertijd zich als zouaaf in vreemden krijgs dienst heeft begeven buiten toestemming van den Koning en daarna zich niet heeft doen naturaliseeren, zoodat hij geen Nederlander is. Staande de vergadering heeft de burge meester (die geen lid van den raad is) mee gedeeld, dat hij, op grond van art. 33 der gemeentewet, tegen deze beslissing bij Gede puteerde Staten schriftelijk bezwaren zal in dienen. Dinsdagavond sloeg de bliksem in de papier fabriek van den heer Van Houtum, in de buurtschap Ugchelen, nabij Apeldoorn. De materieele schade is nogal aanzienlijk, ter wijl een begin van brand spoedig gebluscht werd.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2