Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en Kindermode. Gemengde Berichten. l_and- en Tuinbouw. Kerknieuws. V 5 s s c h e r ij. Voor eenigen tijd werd ten huize van prof. GaPée, te Utrecht, tijdens diens afwezigheid, diefstal met inbraak gepleegd. Thans is prof. Gallée door den commissaris van politie te Botterdam verzocht om over te komen, ten einde verschillende in beslaggenomen voor- tverpen, vermoedelijk uit zijn woning ont vreemd, te bezichtigen. (N. 22. CL) Woensdag werden met den volkstrein van de richtingen Emmerik en Zutfen naar Am sterdam vervoerd 2158 personen, van welke er 900 afkomstig waren van Arnhem. Bij het ontblooten van een der buiten-pila ren der kerk van de hervormde gemeente te Groenlo werden ingemetseld gevonden twee bekkeneelen van menschenhoofden waaronder een steen (zandsteen) met een paar onleesbaar roode letters. Verklaiing van dit verschijnsel is nog niet beproefd. Omtrent de ramp te Gronsveld (L.) wordt nog gemeld: Tegen twee uur brak Maandag alhier in eene boerenbehuizing, door onbekende oor zaak, brand uit, en in minder dan een kwartier stonden zeventien huizen in lichtelaaie. Aan gewakkerd door den feilen wind en de droogte, vloog het vuur van dak tot dak, zoodat weldra aan geen blusschen te denken was. De volle schuren, waarin de hooi- en graanoogst lag opgestapeld, bevorderden het vernielende element niet weinig. Daarenboven was met de brandspuiten weinig te doen, zoodat al de inspanning met de aanwezige brandspuiten van Gronsveld, Eijsden en Heer zich moest bepalen tot het keeren en nathouden der nabijgelegen perceelener was namelijk gebrek aan wateralleen de inhoud der mestvaalten en van een put, die weldra ledig was, had men bij de hand, en verder moest het water van elders met groote vaten wor den aangevoerd. Door het omwerpen van muren en gevels werd het vuur eindelijk beperkt. Dinsdag morgen gloeiden en rookten nog de hoopen graan iu de verwoeste schuren. Droevig is de aanblik der verwoeste huizen, waar de naakte schoorsteenen en stukken gevels in de hoogte steken, terwijl er rondom alles nederligt. Van de windzijde begonnen, om vatte het vuur een zestal huizen aan de eene, en onmiddellijk evenveel aan de overzijde der straat, en sloeg daarna over op een blok, op vijftig meter van de straat, naar het veld toe gelegen, en dat alles brandde af; als door een wonder staan een paar huisjes tusschen beide nog overeind. Meubels en vee werden gedeeltelijk gered van een naar men zegt niet verzekerden vrachtrijder ver brandde het paard (zijr. kostwinner) en eene koe. Zeventien gezinnen, waarvan sommige uit tien personen bestaande, zijn van dak en onder houd beroofd, en hoewel de meeste verzekerd waren, is er heel wat schade aan have en meubels, waarbij veel onverzekerdmaar vooral aan graan! De geestelijkheid, de burgemeester en zelfs de commissaris der Koningin waren op het terrein van het ongeluk, helpende met raad en daadook vele toegesnelde vreemdelingen staken de handen uit, om te redden wat te redden was. Met lof mag gesproken worden van de paters van Missiehuis te Keer, die met al hun leerlingen ter hulp snelden en er veel toe bij brachten om vee en huisraad te redden. Te Oud-Valkenburg (L.) werd door den landbouwer Smeets op zijn landerijen jacht gehouden op de in Limburg zoogenaamde ikorenwolven" (Hamsters). Door twee per sonen werden op 7 H A land zes en zeven tig van deze voor den landman schadelijke dieren gevangen. De burgemeester van Zaamslag, de heer C. de Bokx, werd hedenvoormiddag op zijne weide dóór drie personen overvallen. Zij hebben hem den hals nagenoeg afgesneden en daarna hem in een put geworpen. De toestand van den burgemeester is hopeloos. De daders zijn nog oabekenö, In den nacht van den 14n op den Ion dezer werd brand ontdekt in een groote landbouw- schuur te Sint Kiuis. 9 werkpaarden en 3 jonge paarden, 9 koeien, 3 vaarzen en 2 stieren kwamen in de vlammen om; een partij landbouwgereedschap en een groote partij ongedorschte rogge verbrandde, slechts eene koe en 4 kalveren zijn de vlammen ontko men. Hoewel de gebouwen en het vee ver zekerd waren, zal de eigenaar toch een groot verlies lijden. Onder het opschrift: «Walgelijke toestan den betreffende de vleeschleverantie in Neder land" deelt de General Anzeiger fiir Deliea- tessen-Handlungen een reeks leelijke beschul digingen tegen de Nederlandsche vleeseh- en worstleveranciers mede, ontleend aan een artikel van den directeur van het slachthuis te Barmen in het Zei (schrift für Fieisch und Milch-Hygiene. »IIet is in Nederland," zoo wordt daar ge- j zegd, «iets zeer gewoons, dat arbeiders stuk ken van gestorven runderen in plaals van hun I loon ontvangen. Ook wordt zulk vleeseh ge zouten voor het gebruik. iln de groote worstfabrieken van Deventer, Wije en Olst moet zulk vleeseh van gestorven, zelfs van opgegraven dieren verwerkt zijn geworden. Vilders zijn niet zelden vleesch- leveranciers van worstfabrikanten". I Als een gunstige uitzondering wordt Utrecht genoemd, s waar een doelmatig onder zoek van vleeseh is ingevoerd." Roermond. Het totstandkomen van de waterleiding is thans verzekerd. De heeren Van den Broek on Van Barneveld Kooy, te Amsterdam, hebben de concessie aangenomen op.de door den gemeenteraad gestelde voor waarden. Aan IIH. M.M. de Koninginnen is een exem plaar aangeboden van een werkje van den heer Harold Hickman over het leven van Koningin Wilhelmina. Er zijn in het boek een aantal fotografieën. Te Leipzig is de groote uitgever Bernhard Tauchnitz overleden Volgens prof. Maragliano van Genua is de genezing van tuberculose door middel van een serum van honden, ezels en paarden mogelijk. Hij behandelde reeds 83 personen en daarvan herstelden er Ci. Prof. Shohei Tanaha, een te Berlijn wonend Japanner, die vijf jaar geladen door de uitvinding van een piano met mathematisch correcte stem ming veel van zich deed spreken, heeft aange kondigd, dat hij in het laatst van September met ccn nieuwe belangwekkende muzikale uitvinding zal optreden. In den loop van October keert hij dan terug naar Japan. Fractlsche handleiding bij het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie Tau ALIDA VERHOOP. (UitgeversNijgh Van Dilmar te Rotterdam.) INHOIID: 13 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1Blouse voor jongedames. No. 2. Reiscostuum van grijs alpaca. No. 3. Zomer- blouse van wit en blauw flanel. No. 4. Cosiuum voor meisjes van 15IC jaar. No. 5. Wandel-jaquet (tailleur costume). No. 6. Regenmantel met pelerine. No. 7. Hemd met stuk, op de schouders gesloten. No. 8. C, V. Monogram in platten sleek borduursel. No. 9. Overjasje voor knapen van 56 jaar. No. 10. Kindertoiletten. No. 11. Rand voor kinderjurken, boezelaars enz. No. 12. C. B. Monogram in kruissteek borduursel. No. 13. Mantel met dubbelen matrozenkraag voor meisjes van 56 jaar. Modekroniek. Bericht. Abonnementen. Voldane aan vragen. Feuilleton. Correspondentie. Raadgevingen. Advertentiën. Over het drama te Neder-over-Ileembeek, waar mevrouw Bochel met haar twee kinderen in het kanaal verdronken zijn, iigt nog altijd een sluier. Een vriendin van mevrouw Bochel heeft nu aan den rechter-commissaris gezegd, dat zij misschien in staat is hem een mededeeling te doen, die licht zal brengen in deze duistere zaak ze heeft echter van den magistraat een eed gevorderd, dat hij het hem toevertrouwde geheim aan niemand zou mededeeien. De geloovigen in Falb's weervoorspellingen kunnen tevreden zijn. Er was voor de periode van 12IC Augustus, behalve toeneming van regen, waaraan inderdaad geen gebiek geweest is, voorspeld sneeuw in de Alpen. Nu komt uit Andermatt hot bericht, dat 't daar Maandag ge sneeuwd heeftde boeren, die bezig waren met hooien, moesten den arbeid staken. In 't geheele kanton Waadiand heeft 't hevig gesneeuwd. Woensdagmiddag is een ernstigongeluk gebeurd aan het havenhoofd Germania te Kiel. Toen de weiklieden, die bezig zijn aan het herstellen van een torpedoboot, over de brug van het schip aan wal wilden gaan, brak de brug, zoodat allen te water raakten. Er waren reels aclitdooden bij het afzenden van het bericht aan de Indépendancc. Volgens een nader bericht zijn gisteren nog twee lijken opgerischt, drie weiklieden worden vermist en eenige zijn zwaar of licht gekwetst. Door den zwaren last van de veie arbeiders, die allen te gelijk naar den wal wilden, brak de brug die het stoomschip met de aan den wal liggende Turksche torpedoboot verbond. Woensdagavond halfnegen is een goederen trein, op weg van Ostende naar Verviers over Scheliebeile, in botsing gekomen met een pas- sagierstrein, weike om 5 uur uit Brussel ver trok, bestemd naar Ostende. De chef van den personentrein moet gedood en een conducteur en een machinist moeten zwaar gewond wezen maar van de passagiers moet niemand ernstig letsel bekomen hebben. De materieele schade is aanzienlijk. Do treinen van en naar Ostende ondervonden veel veitraging door de versperring van den weg. Onlangs werd te Parijs onder hen, die aan de Geneeskundige School den doctorsgraad ver wierven, ook opgemerkt zekere graaf De Goyon, een voormalig lid van het Huis der Afgevaardigden. Vijf jaar geleden stond deze graaf aan het sterfbed zijner echtgenoote, die aan eene ver schrikkelijke ziekte leed. De gravin vermaande hem, zich niet te veel over te geven aan zijn verdriet, maar het overige van zijn leven te wijden aan weldadigheid en het verzachten van het lijden der armen. De graaf legde voor haar da belofte af, dat hij hare wenschen zou na komen, en heeft daarin gedurende de laatste vijf jaren zijn woord gehouden. Dagelijks bewoog hij zich onder de armsten der armen in de Fransche hoofdstad en legde zich onderwijl ijverig op de studie toe, om de bevoegdheid ais geneeskundige to verkrijgen. Hij is thans voornemens, zijne geneeskundige bekwaamheden te wijden aan de behoeftige zieken te Parijs, voor welke deze even liefdadige als aristocratische doctor een ware zegen belooft te worden. Generaal Booth van het Leger des Heils is naar Zuid-A frika, Australië en Indie vertrokken hij blijft ongeveer zeven maanden op reis. Op het internationaal schaakcongres te Hastings is Maandag Steinitz overwonnen door Poliock. Daardoor is hij nu niet meer nummer een. De stand is nu Tschïgorine 5Bardeleben, Pitts burg, Schilfers en Steinitz 4</s en Lasker 4. Laatst genoemde won een partij van Janowski. Zoo hevig hebben de overstioomingen van den Niji plaats, dat men slechts met de grootste moeite kan zorgen voor versterking der dijken. De khedive heeft buitengewone maatregelen bevolen voor de bescherming van het land. Namens het voorloopig comité van veehouders is door den heer W. F. Tak te Schiedam eene vergadering belegd op Dinsdag 20 Augustus a.s., des voormiddags te dl uur, in het »Algemeen Yerkooplokaal" te Rotterdam. Het aan de orde gestelde onderwerp is: Wering van misbruiken in den veehandel". Een bijvoegsel der Staatscourant van 15 dezer bevat een staat van de gevallen van besmette lijke veeziekten, in Nederland voorgekomen ge durende de maand Juli 1S95. Da totalen zijn Mond- en klauwzeer 224 bij liet vee van 24 eigenaren kwade droes 7 bij liet vee van 5 id. schurft 27 bij het vee van 3 id vlekziekte 1044 bij dewarkens van 1107 id.miltvuur 17 bij bet vee van 14 id. ïotkreupel 45 bij de schapen van 9 id. Te Bakhuizen (Fr.) is de besmettelijke vaikens- ziekte (vlekziekte) uilgebroken. In de nabijgelegen dorpen Nijega en Oudega woedt ze erg. Bijria geen enkele boerderij blijft verschoond. Volgens een bericht van Iluvas is de longziekte geconstateerd onder het hoornvee in den staat New-Yoik en veepest in New-Jersey, terwijl in Pennsylvania en Tennessee Texas-koorts (eene epidemische bloedziekte) onder het vee moet heerschen. - *-- Rechtzaken. De rechtbank te 's-Hage heeft rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhouding, tegen den onderwijzer V R. te Berkel, verdacht van strafbare handelingen met minderjarige meisjes. De Amsterdamsche rechtbank deed gisteien uitspiaak in het geding tegen de valsche mun ters Bot en Adrichem en veroordeelde den een tot eene gevangenisstraf van vier jaar, den ander tot eene gevangenissstraf van éen jaar. Tegen hen was geeischl 8 jaar en 1 Vs jaar. Door den rechter-commissaris te Winschoten zijn als getuigen gehoord de voorzitters van ae waterschappen »De Pomppoider" en »De 2e Pomppolder". De thans gedetineerde burge meester Dik van Nieuwe-Pekela, secretaris- boekhouder dier waterschappen, moet zich ook in die betrekking aan vei duistering van gelden hebben schuldig gemaakt. VLAARDIXGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en met 14 Augs. Aangebracht door 295 log gers en 75 bommen 88,502 ton haring. Op dat tijdstip in 1894 door 349 loggers en 184 bommen138,044 s 1893 door 397 loggers en 229 bommen105,014 1892 door jagerij, 3S3 log gers en 299 bommen 177,153 Marktprijs 15 Augustus f 13.25, 1894 f9.75, 1893 f7.25 en 1892,f9.—. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 348 zalmen, waaronder 133 St.-Jacobzalmen, die voor f0.75 tot 1.per Vs kilo werden verkocht. De Stel. no. 191 bevat een extract uit liet reis rapport van Harer Majesteits schoener Dolfijn, belast met het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee van 0 tot 25 Juli j.i. Jied.-Herv. Kerk. Beroepen: te Dongjum (Fr.) ds. J. Brink, te Yledder te Achlum c. a. ds. W. van Sioten, te Rouveen, die voor Hasselt hoeft bedankt. Bedankt: voor Hooge Zwalnwe door ds. J. C. Prins, te Almkerkvoor Wouters- woude door ds. A. S. Tuima Dzte Haatten. De 23e zitting van de aig. synode der Ned. herv. kerk verwierp o.a. een voorste! van den heer Bronsveld, om aan de zendelingen, oud zendelingen en hulppredikers het recht toe te kennen om, onder zekeie voorwaarden, een openbare godsdienstoefening te leiden. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Enschede (kerk B) ds. D. J. B. Wijers, te Voorburg. Eoomsch-katkoliekc Kerk. Gisteren heeft de nieuw benoemde aartsbis schop van Utrecht, de heer Van de Wetering, zijn kerkelijke waardigheid aanvaard met het houden van een pontificalen hoogdienst en de wijdingen (priester, diaken en subdiaken) van een zestigtal seminaristen van Rijsenburg. Een groot aantal belangstellenden woonde deze plech tigheden bij.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3