A". 1895 ondag 18 en Maandag 19 Augustus. N°. 8856. Eerste Blad 1 egenenveertigat© Jaargang. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, BiniienXandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. 8CH EDI t BSSSmsËfÊêSiè BBBBAïi: B «TEKSTKAAT O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Schiedam, 17 Augustus 1895. Te midden van allerlei feestelijkheden, in welker organiseering onze zuidelijke naburen ons ver vooruit zyn, werd deze week te Ant werpen een zoogenaamd interparlementair •congres voor den vrede gehouden. Leden van parlementen in verschillende landen waren daar bijeen, om o. a. een gewichtig onderwerp te behandelende invoering van een blijvend internationaal hof voor scheidsrechterlijke uitspraak. Zonderling, dat een van de eerste sprekers over dit onderwerp, de Hongaarsche afge vaardigde en dichter Jokai, begon met zijn twijfel uit te spreken aan den goeden uitslag van het streven van dit congres. Men zou zoo zeggen, wat kwam de man dan op de verga dering doen, wier doel was, den wereldvrede regel, den oorlog óf uitzondering öf geheel onmogelijk te maken. Men kwam slechts van dier. spreker te hooren, dat hij de afschaffing van den oorlog een hersenschim noemde; maar dat het toch de plicht is van de par lementariërs in Europa het nut van scheids rechterlijke uitspraak te prediken. En zoo waren er meer leden, die aan de zaak zelve wanhoopten of het aan de orde zjjnde ontwerp omtrent de scheidsrechterlijke uitspraak bestreden. Een vreemden indruk maakt het, als men zoozeer twijfelt aan het bereiken van het doel, waarvoor men vrijwil lig, louter uit belangstelling is bijeengekomen. Dan was men op een te Kopenhagen ge houden Noorseh congres meer practisch. Daar werd onder anderen het bestaande geschil tusschen Zweden en Noorwegen besproken, en daar nam men met eenparige stemmen het volgende besluitDe regeeringen en wet gevende vergaderingen der drie Noorsche rijken worden uitgenoodigd om een scheids gerechts- en neutraliteitsbond te vormen, tot welken andere souvereine staten kunnen toe treden de verbonden staten verplichten zich te bewerken, dat wederkeerige oneenigheden door een scheidsgerecht in plaats van door een oorlog worden beslecht, en zij beloven hij oorlogen tusschen staten, die buiten den bond slaan, een strenge onzijdigheid te be waren, de verbonden staten zullen er naar JBtreven, dat alle beschaafde natiën hun onzijdigheid erkennen, en zi] erkennen overi gens ieder hun eigen souvereiniteit. 'tls te hopen, dat deze oproeping niet zonder vruch ten zal blijven. Intusschen gaat hier en daar de oorlog zijn gang, In Spanje is men, en terecht, gansch «et gerust over den gang der zaken op ■Cuba. Dit groote, bergachtige, prachtige eiland, de parel der SpaaDsche koloniën, is nog steeds in vollen opstand. De zending van maarschalk Campos naar Cuba heeft 'lang niet aan het doel beantwoord. Een f 1.85. - 2.50. - 0.10. WBBg— bericht j meldt, dat gemiddeld 130 man per dag aanj de gele koorts sterven. De maarschalk moet thans aan de regeering te Madrid hebben gemelddat deze slechts te kiezen heeft tusschen twee maat regelen: het zenden van honderd duizend man troepen of het verleenen van volledige zelfstandigheid aan Cuba. Er worden dan ook in Spanje kolossale toerustingen gemaakt, maar honderd duizend man is een heel leger, en dat tegenover een bevolking van mis schien anderhalf millioen zielen, waarvan meer dan tweehonderd duizend in de hoofd stad Havanna zijn gevestigd, die nog altijd rustig en in de handen der Spanjaarden is. De opstandelingen zijn goed georganiseerd en blijken voor geen klein gerucht vervaard. In Amerika wordt de loop der zaken op Cuba met de meeste belangstelling gevolgd. Een verwijdering der Spanjaarden van dat eiland zou koren op den molen der Amerikanen zijn. Reeds voor vijftig jaar werd in den Senaat der Vereenigde Staten de aanhechting van Cuba aan de groote republiek besproken, en in 1846 werd een vereeniging gesticht, die zich verbond een som van tweehonderd millioen dollars, of een half milliard hijeen te brengen, om liet eiland van Spanje aan te koopen. Herhaaldelijk hebben sedert dien tijd de Spanjaarden het zwaard moeten trek ken om de rust op het eiland te herstellen, maar zoo ernstig als thans is de toestand er nog nimmer geweest. Ook de Franschen lijden op Madagascar geduchte verliezen door ziekte. De Hova's, de inlandsche troepen, die beschreven werden als weinig waard te zijn, toonen integendeel te durven, als het er op aankomt. Een troep dezer lieden tracht te voorkomen, dat van de kust aan de Fransche troepen levens middelen en krijgsvoorraad worden toege voerd, Daardoor kan de positie der Franschen wel eens zeer moeilijk worden, vooral op een zoo uitgestrekt eiland, als Madagascar is. Het Engelsche parlement is, met inacht neming van alle ouderwetsche vormen, plech tig geopend met de voorlezing van een troonrede. Het aanzien van het Lagerhuis heeft door de geduchte nederlaag van Glad stone's partij een geheel ander aanzien gekre gen. Toch heeft de meerderheid een daad van belangeloosheid verricht, door een aanhanger van de minderheid, de heer Gully, tot voor zitter te benoemen. Daar kannen andere parlementen een voorbeeld aan nemen. Lord Salisbury, de eerste minister, zal spoe dig voor moeilijke kwesties staan. De Arme nische mag niet gaande gehouden worden; de Turksche regeering moet tot maatregelen ■worden gedwongen, om de geweldenarijen tegen de Armeniërs te doen ophouden, en wat China betreft, na de moorden op de vreemdelingen is het daar te lande niet beter geworden. Men klaagt, dat de landsregeering machteloos is en dat de plaatselijke autori teiten vol overmoed zijn en in de meening verkeeren, dat de vreemdelingen verdreven kunnen worden. De Times meent, dat ernstige gebeurtenissen te wachten zijn, indien de mogendheden niet met kracht optreden. Dit is zeker gericht aan het adres van de Engelsche regeering, die lot maatregelen van geweld nog met geneigd schijnt te zijn. Engeland heeft zijn consul naar de plaatsen gezonden, vaar de moorden zijn gepleegd, met het doel een persoonlijk onderzoek in te stellen maar die consul wordt beschermd door Chineesche soldaten, omdat de Chineesche autoriteiten niet wilden, dat Engelsche soldaten naar het binnenland gingen. Dit heeft de regeering vrij wat verwijten op den hals gehaaldmaar een der Engel sche bladen zegt omtrent deze zaak het vol gende: Wanneer de Europeesche groote mogendheden er in kunnen slagen, eenige mandarijnen en geletterden aan de galg te U&e.ngen. is de zaak uit. Dezen zgn verant woordelijk voor de gruwelen. Een bombar dement zou nergens toe dienen. Den ambte naren en het volk van Koetchang is het volmaakt onverschillig, of Foetchang wordt neergeschoten. Daarom moet men goedkeu ren, dat de Britsche regeering in de eerste plaats verlangt, dat een Engelsch ambtenaar een onderzoek ter plaatse instelt. Eerst daarna komt deeisch, dat de schuldigen zuilen worden gestraft, hoe hoog zij ook zijn geplaatst. Officiecle berichten. Bij kon. besluit is jhr. F. G. A. Gevers Deynoot benoemd tot burgemeester van Ketel. SCHIEDAM, 17 Augustus 1893. Hedenochtend omstreeks 10 uur is de 13- jarige W. van der Hoeven, werkzaam in de blokmakerij van de firma G. J. Bertels, terwijl hij op een in de Lange Haven liggende spoe lingschuit wilde springen, in de heete spoe ling terechtgekomen. Dank zij spoedig gebo den hulp, werd hij weldra uit zijn benarde positie gered en in de branderij van de firma Schade Buijsing gebracht, waar het bleek dat hij slechts eenige roode vlekken in 't ge zicht had bekomen, Naar de N. R. Cf. verneemt, zal de onlangs benoemde staatscommissie in zake pensioen verzekering voor werklieden op Maandag 2 September, des namiddags te 2Vs uur in de Trèveszaal van het departement van water staat worden geïnstalleerd. Hei Centrum herinnert aan 'tgeen het reeds vroeger geschreven heeft over eender grootste oorzaken van de armoede op Curapao. Munten van allerlei vreemde natiën zijn hier gangbaar en onderhevig aan koersen, welke door de Joodsche handelaren wille keurig worden veranderd. Op een gegeven oogenbiik verneemt de bevolking b-v. dat een Spaansche munt, waarin zij in den laatsten tijd voortdurend zijn uitbetaald, eensklaps dertig of veertig procent van zijn waarde verloren heeft. Het ministerie van koloniën heeft het voornemen om hierin verandering te brengen, en te Curapao de gewone Neder- landsche pasmunt alleen en uitsluitend gang baar te doen vei klaren. Ieder stuk zou dan gestempeld worden met de lett. C. Het munteollege heeft echter als zijn ge voelen aan den minister medegedeeld, dat het moet ontraden aan dat denkbeeld uit voering te geven, doch aanbevolen het slaan van pasmunt, uitsluitend voor Curapao, in gewicht en gehalte identiek met de Neder- landsche, maar met een geheel nieuwen beeldenaar, waarvan eea ontwerp werd aan geboden. Door de regeering is nog geen beslissing genomen. In ons vorig nummer namen wij enkele beschuldigingen tegen Nederlaridsche vleesch- en worstleveranciers op, welke de General Anzeiger für Delicatessen Handlungen had ontleend aan een artikel van den directeur van het slachthuis te Barmen in de Zeitschrift für Fleisch und Hilch-hygiene. Deze beschuldigingen schijnen afkomstig te zijn van het rapport, in het vorig jaar uitge bracht door het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering der veeartsenijkunde in Nederland" nopens de resultaten dei- keuring van vee en vieesch hier te lande. Dat rapport het werd in het orgaan van den ïNederlandsche Slagershond" door de firma R, Bakhuis en Zoon te Olst reeds ge constateerd beschuldigde personen en firma's, die aan deze zaken evenveel part en deel hebben als dat hoofdbestuur zelf. Waar het Duitsche blad insinueert, dat in de groote worstfabriekeu te Deventer, Wije en Olst vieesch van gestorven, zelfs opge graven dieren is verwerkt geworden en dat vilders niet zelden vleeschleveranciers zijn van worstfabrieken, daar wordt een onwaarheid gezegd, die alleen haar oplossing kan vinden in broodnijd. Bovendien wordt de clandestiene handel in slecht vieesch in de meeste plaatsen door de autoriteiten zoo krachtig mogelijk bestreden. (D.) Op de jaarvergadering der inrichting »Ta- litha Kumi" te Zetten, werd onlangs besloten een prijsvraag uit te schrijven over »de be scherming van minderjarige kinderen". De daarvoor benoemde commissie is thans bezig zich uit te breiden en eenige mannen van naam op rechtsgeleerd gebied uit te noo- digen daarin zitting te nemen. Doch eer men tot het uitloven van eene premie kan over- aan, moet f 1100 a f 1200 daartoe beschik-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1